Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:04 23.09.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Изопропанол?нови  
Автор METHOD (логистик)
Публикувано22.11.05 15:28



Мн ще се радвам, као ми помогнете по въпроса, който ме мъчи...
Знам, че има различни видове изопропилов алкохол.

Въпроса е, как се получават те - дали чрез разреждане или просто има различни технологии за получаването му?

Пролетарии всех стран соединяйтесь!


Тема още един повтаряч!нови [re: METHOD]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано22.11.05 16:38



Много двойкари нещо влизате на последно време тука.
Установено е че изо-пропанола е само един "вид" и офицално по ЮПАК се казва 2-пропанонол.
други видове, и участващите ми в кръжока "Има ли живот на Венера" деца даже не са намерили.
Въпреки всичко, ще ти кажа един метод за получаване на 2-пропанол, който е много як и децата ми го правят на лабораторни упражненя.
Даже получават не само едно вещество 2-пропанол но и още едно циклохексанон!
Нека влизащите докторанти да кажат това реакция на кой е, а аз само ще я напиша:
Взимат се безводни ацетон, и циклохексанол
като катализатор се излозлзва алуминиев бутоксид.
Катализатора (молно съотношение 0.2-.0.3 мола) заедно с пропанона и циклохексанола се слагат в дестилационна колба, а колбата се поставя на ротационен вакумиспарител.
Нагрява се до температура на кипене на 2- пропанола - БЕЗ ВАКУМ.
Така, получения 2-пропанол дестилира а в колбата остават нереагиралите субстрати, както и новополучения циклохексанон.
Този метод за получаване на 2-пропанол е широко разпространен по всички химични заводи, защото при него се използват следните два факта:
1. евтината цена на ацетона
2. температурата на кипене на ацетона е по-висока от температурата на кипене на 2-пропанола, което позволява на новополучения 2-пропанола да се отдестилира.

Това е.
За домашно, да напишете как се казва реакцията, да я обясните, и да дадете примери с друга двойка кетон - алкохол.



Тема Re: още един повтаряч!нови [re: yчитeлka]  
Автор METHOD (логистик)
Публикувано22.11.05 16:53



Добре, да походим по друг начин... Ако Ви е удобно в момента бихте ли ми казали каква е разликата между следните видове изопропилов алк.?
Спирт изопропиловый абсолютированный (изопропанол, АИПС)

Изопропиловый спирт технический

Изопропиловый спирт «химически чистый»

Растворители для флексографических красок

Этилацетат (эфир этиловый уксусной кислоты технический)

Этоксипропанол

Метоксипропанол

Пролетарии всех стран соединяйтесь!


Тема конечно!нови [re: METHOD]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано22.11.05 17:20



Спирт изопропиловый абсолютированный (изопропанол, АИПС)
Ето, чистый 2-бутанол. У ево нет примесы. Чистота окала 100%

Изопропиловый спирт технический

Ето технический. У ево есть примесы, какие они, никто не знает!
Изопропиловый спирт «химически чистый»
ето такой 2-пропанол, что у его нет такие примесы, каторае могут доказаться, черес химической реакции.

Растворители для флексографических красок
Ето непреводиться или как?


Этилацетат (эфир этиловый уксусной кислоты технический)

Ето написано: технически эфир этиловый уксусной кислоты. Въз наете что такое, кислоты, ефиров и так дале? У ети ефири, ничто обащева нет с 2-пропанолам!

Этоксипропанол
ето может будет: CH3-CH2-CH2-O-CH2-CH3 (1-Этоксипропанол) или CH3-CH(-O-CH2-CH3)-CH3 (2-Этоксипропанол)
конкретно, кто та, не знаю!
Метоксипропанол
ето тоже может будет: CH3-CH2-CH2-O-CH3 (1-Метоксипропанол) или CH3-CH(-O-CH3)-CH3 (2-Метоксипропанол)



Тема Re: конечно!нови [re: yчитeлka]  
Автор METHOD (логистик)
Публикувано22.11.05 17:57



Безценна си...както всяка българска учителка.

Редактирано от METHOD на 22.11.05 17:58.



Тема Re: конечно!нови [re: METHOD]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано22.11.05 19:14



извинявам се за кранописа ама не съм писала на такъв език от Гимназията, и никога до сега на компютър. Почти 3 минути се чудих къде е онази изпозлвана буква: "ы" докато не я намерих на U-044B място.



Тема Re: конечно! [re: yчитeлka]  
Автор METHOD (логистик)
Публикувано22.11.05 23:35



Напротив, перфекто се справи...почти

Пролетарии всех стран соединяйтесь!


Тема Oфф: Любофнонови [re: yчитeлka]  
Автор linjack (O'Paque)
Публикувано23.11.05 02:01



Скъпа учителко,
Не мога се въздържа да не Ви пиша. Когато Ви чета ръцете ме засърбяват от натриевия хлорид, който засъхва по тях докато бърша своите сълзи.
Виждам, че сте пичка и че търсите хора, с които да си говорите - кога полезни и приятни, кога не чак толкова, приказки.
Та по тоя повод, ей така от дума на дума, ми се ще да попитам, не че се съмнявам в думите Ви, но как допускат деца да работят с ацетон, който освен, че е отровен, е и силно запалим. Точка на запалване: -20 С, граници на възпламеняване 2.5-12.8% с/мо въздух. Че и го нагрявате. А за циклохесканола въобще няма да обеля и дума. Само ще попитам дали имате камина в училището? За алуминиевия бутоксид ...
Ех, брех, какви неща правят хората, ние пък едно време в училището си окислявахме глюкоза с бромна вода

Животът не е черно-бял!


Тема Re: конечно!нови [re: yчитeлka]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано23.11.05 09:36



А "в' и "г" си ги позабравила нали :) ?
Не че българския ти е по-добър :) от последните ти бисери "зградата" много ме изкефи :)

Абе, възможно ли заради една правописна грешка в химически текст да гръмне нещо :) ?



Тема Re: конечно!нови [re: Milenn]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано24.11.05 13:22



случайно ако не знаеш на сръбски е Зграда, а на хърватски zgrada а тука всички пишат на хърватски.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.