Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:00 16.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Разлях живак!нови  
АвторTarina (Нерегистриран)
Публикувано24.02.05 21:38



Току що счупих термометъра в коридора и живакът се пръсна на малки топченца навсякъде. А аз се затворих в една стая и не знам какво да правя. Знам че живакът е опасен, но може би в малки количества не е проблем?!?
Как да го почистя?



Тема Re: Разлях живак!нови [re: Tarina]  
Автор enge neer ()
Публикувано24.02.05 22:06



Металният живак е опасен е при продължителен контакт (години) с парите му. на порядъци по-опасни са органичните живачни съединения, но с такива си нямате работа, спокойно.

Ами имаше вече такава тема на скоро. няма нужда да се криеш някъде от живака. Пробвай да го събереш по някой механичен начин. За такава цел, понеже съм имал подобен проблем, по рано си бях конструирал един прост уред но не се сетих да го кажа в предишната тема, затова ще го опиша накратко.

Уредът се състои от една колба или друг прозрачен и устойчив на вакуум съд, свързан чрез тапа (най-добре с шлиф), през която минават две тръбички - една дълга до средата на съда, и една къса - която седи в горния край на съда (при гърлото му). Тази тръбичка се свързва с излизащата си от съда част към прахосмукачка, а другата (дългата) тръбичка се свързва с излизащата от съда част към тънък маркуч (например ПВЦ) към който на края му се приснажда пипета, която се продава по аптеките. С тесния й край може при пусната прахосмукачка да се засмучат капчиците живак, които по тоя начин попадат в устойчивия на вакуум съд, без да контаминират прехосмукачката. Този съд се държи във вертикално положение, за да би случайно да се засмучат в прахосмукачката вече събраните в съда капчици живак. След окончателното събиране на живака, съдът заедно с маркуча и пипетата, и тапата , трябва да се обезопаси по надлежен ред, далече от хранителни продукти, от достъп на деца и от огън. Не съм сигурен дали имате право да го изхвърляте заедно с живака в градките кофи за боклук.
То хубаво, ама за да стане работата, трябва да издирите капчиците, което не е никак лесна работа, понеже те могат да са се разбили на капчици с много малки размери. Все пак ония които се виждат, може по тоя начин да се съберат. Разни мокети, килими и пр. порести материали, разбира се, не може да се очистят по тоя начин. Най -добре е да се отстранят от дома.



Тема Re: Разлях живак!нови [re: enge neer]  
АвторRattlehead (Нерегистриран)
Публикувано24.02.05 22:29



Nai dobroto koeto moje da se napravi v takuv slu4ai e mqstoto kudeto e razlqn jivak da se porusi sus sqra na prah. Ako nqma6 kupi ot aptekata. Porusi navsqkude kudeto se sumnqva6 4e ima kapki. Jivakut e silno letliv i parite mu sa otrovni. Sqrata taka da se kaje neultralizira jivaka. Sled izvestno vreme (nqkolko 4asa) moje6 spokoino da go subere6 i da go izhvurli6 v kofata za bokluk.



Тема Re: Разлях живак!нови [re: Rattlehead]  
Авторtristan (Нерегистриран)
Публикувано24.02.05 22:48



Ne iskam da sazdavam izlishen spor, obache...
Naj-dobre e da se izchisti mehanicheski, s prahosmukachka ot njakakv sort.

Inache shto se otnasja do sjarata- toja trik prosto ne raboti. Himijata na processa zvuchi mnogoobeshtavashto, no nishto podobno ne stava. Prosto Hg kapchicata se polepva sas sjara i tolkoz. Ne znam koj ruski akademik e predlozhil toja method, no to opredeleno ne raboti (Rattlehead, tova NE E lichno sreshtu tebe, OK?). Dori sedmica sled porasvaneto zhivaka si ostava techen i si seddi, prosto izglezhda po-mrasen. Njama sledi ot obrazuvane na HgS i tuj to. I na men toja method mi zvucheshe dobre predi da go opitam. Edinstvenija himichen method, kojto sam probval i e rabotel e sabiraneto sas medni zhici metlichka pochisteni v azotna kiselina.



Тема Re: Разлях живак!нови [re: enge neer]  
Авторtarikat (Нерегистриран)
Публикувано24.02.05 23:05



porysi sys siara na prah



Тема Re: Разлях живак!нови [re: tristan]  
Автор Catalizator (академик)
Публикувано25.02.05 00:01



Това за сярата наистина е глупост. Безброй хора съм убеждавал, че не работи(дори и учителката ми по химия в гимназията).

May God have mercy upon my enemies, because I won't.


Тема Re: Разлях живак!нови [re: Catalizator]  
Автор enge neer ()
Публикувано25.02.05 00:18



Причината трябва да е от кинетичен характер, иначе константата на химичното равновесие е толкова голяма дори и при стайна температура, че би трябвало практически да не остане и атом нереагирал живак. Ама кинетиката си казва думата.

п.с. имам пред вид термодинамичната константа, дето зависи от енергията н а Гибс

Редактирано от enge neer на 25.02.05 00:19.



Тема Re: Разлях живак!нови [re: enge neer]  
Автор Yassen ()
Публикувано27.02.05 12:21



Причината е повърхностната енергия

Академикът е задължително руски




Поздрав
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Разлях живак!нови [re: tristan]  
АвторTapинa (Нерегистриран)
Публикувано27.02.05 14:25



Благодаря на всички.

Аз обаче поръсих със сяра, защото това беше първия съвет, който получих и нямаше откъде да знам, че това не върши работа. Както и да е, най-много да ми опадат зъбите. Пък и после разбрах, че от малки количества живак нищо не ти става.
Но дайте принципно съвет, когато нещо такова се случи в домашни условия и нямаш нито метлички с медни жици, нито азотна киселина, нито в рода ти до девето коляно има някой химик, как действаш?



Тема Re: Разлях живак!нови [re: Tapинa]  
Авторtristan (Нерегистриран)
Публикувано27.02.05 23:55



Със добрата стара прахосмукачка. и старателно чистене навсякаде, където може да е.
Това че от малки количества живак нищо не ти става- въпрос на лично мнение. Това е един от коварните елементи, който може да има разни отдалечени действия...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.