Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:04 18.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Каква е тази реакциянови  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 19:54



Каква е реакцията: перхидрол (водороден прекис) + солна киселине + мед, която става при ецването на платки? Резултатът е, че медта се разтваря, а разтворът става син.



Тема Re: Каква е тази реакция [re: bobo]  
АвторLambda_C (Нерегистриран)
Публикувано28.11.03 20:12



2H2O2 = 2H2O + O2
2Cu + O2 = 2CuO
CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

V raztvora se poqvqva Cu2+ i Cl-. Siniq cvqt se dylji na Cu2+.
Medta ne vzaimodeistva s kiselini ako te ne deistvat okislitelno ili sredata ne e okislitel kakto v slu4aq.



Тема Re: Каква е тази реакциянови [re: Lambda_C]  
Автор Milenn (член)
Публикувано29.11.03 03:12



i po temata, az navremeto ecvah platki sas
sin kamak (meden sulfat) + gotvarska sol
rezultata beshe selen-zhulto-kafiav.
aa, i biala utajka, zaradi kojato trebvashe da se klati postojanno, che pasivirashe medta.

kakva e reakciata?

Редактирано от Milenn на 29.11.03 03:16.



Тема Re: Каква е тази реакциянови [re: Lambda_C]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано29.11.03 17:00



Благодаря за отговора
Да попитам и друго - първоначално над медната платка се образуват мехурчета, явно от реакцията. При това платката първо се осветлява, става жълто-златиста, примерно. Но след известно време реакцията спира - медта се е покрила вероятно с нереагиращо вещество - това медния окис ли е? След като го изчеткам с четчица реакцията продължава, после пак спира и т.н.



Тема Lambda_C!нови [re: Lambda_C]  
АвторlCO_SS_CSKA (Нерегистриран)
Публикувано30.11.03 10:59



Lambda, trqbva da se ugovorim za sorbita! Sega imam rqko vyzmojnost da vlizam v chata, zatova mi pishi na ico_ss@cska.com . Shte govorq s METERO, iskam samo 100 grama. Moje i 50 v kraen sluchaj. A vyv varna ste kuoim zaedno perhlorata, na nego shte dam da kejem 100 grama...Izliza kym 2 leva. Nadqvam se, che e chestno



Тема Re: Каква е тази реакциянови [re: Milenn]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано01.12.03 00:20



Това с натриевия хлорид е интресно ... не бих се сетил че въобще е възможно така да се ецват платки, но щом си го пробвал лично, явно става. :)

Единственото обяснение което ми идва наум е следния ОРП:
Cu + Cu2+ --> 2Cu(1+)
След което: Cu(1+) + NaCl ---> CuCl + Na+


Хлорида на Cu(I) е сравително малко разтворим, а при излишък от хлоридни йони разтворимостта му ще намалее допълнително. Плюс това търпи разлагане във водна среда, което съответно обяснява разните цветове които си наблюдавал - жълтото и кафявото трябва да са от CuOH и Cu2O. Последните две в-ва са неразтворими във вода, така че вероятно голяма каша се получава :))



Тема Re: Каква е тази реакциянови [re: Lithium]  
Автор Milenn (член)
Публикувано05.12.03 04:42



обаче става ;-) преди 10-20 години много трудно се намираше какво да е друго.
бях си направил специално клатещо устройство. с гореща вода, 60-70 градуса беше добре, и си го подгрявах с лампа допълнително, за 20-40 мин ставаше
разтвора го правех наситен, 1:1 (по обем).
интересно, досега никой учител по химия не е успял да го обясни. ;-)
пробвай го, заради спорта ако искаш ;-)



Тема Re: Каква е тази реакциянови [re: Milenn]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано06.12.03 00:16



:-) Едва ли ще го пробвам - от доста време ми е минало увлечението по такива неща. Случвало ми се е да правя само 2 или 3 платки, като веднъж даже пробвах анодно разтваряне на медта - пак поради липса на други подходящи средства. Ако тогава знаех за този номер щеше да е от полза ;-)




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.