Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:03 18.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема равновесна константа  
Авторнз (Нерегистриран)
Публикувано01.02.03 23:57



равновесната константа изведена по термодинамичен път няма размерност, тъй като тя е произведенеие на активностите, които са безразмерни величини, но същата тази равновесна константа изведена по кинетичен път в редица случаи има размерност. Как се обяснява това?



Тема Re: равновесна константанови [re: нз]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано03.02.03 19:22



Първо, активностите не са безразмерни. Независимо как извеждаш константата, за определен процес тя си е винаги с една и съща размерност.
Нещо си се объркал.



Тема Re: равновесна константанови [re: Lithium]  
Автор mburg (член)
Публикувано04.02.03 11:24



не е вярно. Равновесната константа може да се записва по разли4ни на4ини. Напримевр за газови реакции - с парциалните налягания, но може и с молните 4асти, тогава си е винаги безразмерна вели4ина. за те4ен разтвор - може с моларните концентрации (активности) или с молните 4асти (активности). И това дето го предават в у4илище - "кинети4ен извод" според мене трябва да се махне от у4ебниците защото не е вярно. Трябва да се дава наготово формулата и да се каже 4е се извежда в термодинамиката.

Bulgaria forever


Тема Re: равновесна константанови [re: mburg]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано04.02.03 20:40



Много си як даже кинетичния извод а твърдението ми се основаваше на допускането, че ползваме класическите моларни концентрации(активности) - тогава независимо от пътя на извеждане на формулата рзмерността си е една и съща! Мисля че първия пост оспорваше точно това.
Колкото до това че вместо концентрации могат да се ползват и молни части - прав си - тогава ще е безразмерна, но пак безразмерността няма да зваиси от подхода (кинетичен/термодинамичен).



Тема Re: равновесна константанови [re: Lithium]  
Автор mburg (член)
Публикувано05.02.03 11:15



абе гледай, не ми се спори сега много за кинети4ния извод , оба4е ще ти дам пример, а ти ми дискутирай после. Както е известно не всяка реакция мезду две молекули А+Б -> Ц мозе да се опише с кинети4но уравнение
скорост=к*(А)*(Б), ако процеса не е то4но бимолекулен експериментално скоростта е например к*(А)*(Б)^1,3 , т.е. конц. на Б на степен 1,3 . хайде сега ми изведи равновесната константа!!!!!

Bulgaria forever


Тема Re: равновесна константанови [re: mburg]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано05.02.03 19:17



виж, казах че кинетичния извод ме кефи, а това че търпи сериозна критика ми е добре известно. Харесва ми защото твърде добре илюстрира динамиката на равновесното състояние, а за достатъчно прости процеси даже е и правилен ;-)
Едва ли някога ще го махнат от учебниците, колкото и да е неправилен в общия случай.



Тема Re: равновесна константанови [re: Lithium]  
Авторнз (Нерегистриран)
Публикувано06.02.03 00:15



по дефиниция активностите са безразмерни величини следователно тяхното произведение е безразмерна величина.
В случаите когато заместваме активностите с концентрации или парциални налягания, ако степенните показатели в числителя и знаменателя са различни ни се получават размерности.. за различни реакции може да са различни, но това си идва естествено и не е ниакакъв парадокс, а резултат на приближенията.
вапроса ми дойде от това че в старо издание на физикохимия на МИТ по кинетичен път беше изведена равновесна константа с размерност, а пък по учебниците (физикохимия на аткинс примерно) пише че е без размерност..



Тема Re: равновесна константанови [re: нз]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано06.02.03 08:46



a = f.c
Ако "с" е с размерност mol/l, то каква ще е размерността на "а" ?
( не мисля че "f" има размрност l/mol )



Тема Re: равновесна константанови [re: Lithium]  
Автор mburg (член)
Публикувано06.02.03 15:59



Е аз пък мисля 4е щом подхода е грешен трябва да се махне от у4ебниците! И ще ти кажа защо - защото това остава в главите на хората, и после даже и в университет студентите са убедени 4е няма нищо неправилно в него. Това 4е в някои слу4аи равн. конст. съвпада с отношението на двете скоростни константи е някакво съвпадение и няма никакъв смисъл!!И пак ще кажа защо - в равно. константа степенните показатели са стехиометри4ните коефиценти, докато в израза за скоростта това са някакви опитно определени 4исла, които само понякога са цели. Вярно е само твърдението 4е при равновесие скоростите на двете реакции са равни.

Bulgaria forever


Тема Re: равновесна константанови [re: Lithium]  
Авторнз (Нерегистриран)
Публикувано06.02.03 22:36



еми всъщност ..
средния коефициент на активност за една сол примерно КА, е
f=sqrt(Ks)/s
ясно е, че под корена величината е без размерност , а s е разтворимостта демек мол/л и понеже е в знаменатела става л/мол като размерност на f.
тва е само един пример..
по принцип не съм на ясно как точно се извеждат активностите освен че има няколко метода за това..




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.