Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:51 15.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Речник от английскинови  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано27.01.03 10:23



Прввеждам книга от английски, в която има доста термини от органична химия (основно, но и други). Може ли някой да ме насочи към онлайн речник (англо-български или англо-руски) по темата? Благодаря.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Речник от английскинови [re: ivz]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано28.01.03 07:43



Не, но ако постнеш тук думите които те затрудняват - току виж си извадил късмет ;-)
Що за книга е това между другото?



Тема Ето ги [re: Lithium]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано28.01.03 09:20



Не исках да затруднявам участниците в проблемите си, а сам да ги реша, но понеже и след активно търсене на такъв речник не успях да го намеря, вероятно е да няма.
Всички термини могат да се намерят като дефиниции (и/или формули) в Интернет на английски. Проблемът ми е как звучат те на български. Книгата, впрочем е трилър, в който - поне засега - става дума за ритуално убийство, при което токсикологичната експертиза открива в кръвта на жертвата следните неща (повтарям, интересува ме правилния превод на български). Това са основно алкалоиди, но има и други:

Indole(s)

Harmaline (и производните му)

Ouabain

Phenantrene (напр. "фенантрен" или "фенантрин"?)

Ibogain (не е проблем да го транслитерирам йато "ибогаин", но дали е така?)

Hyoscine

И благодаря на всички, които биха ми помогнали!

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Ето гинови [re: ivz]  
Автор navy (специалист)
Публикувано28.01.03 13:40



Hyoscine. ... Hyoscine: Alcohol: Sedative effect of hyosine enhanced. Hyoscine belongs
to Antimuscarinics and will have the following interactions of Antimuscarinics... Hyoscine hydrobromide has been
used pre-anaesthesia, in the eye for it's cycloplegic and mydriatic action
Ibogain is an alkaloid extracted from the rootbark of the shrub Tabernanthe
Iboga. This shrub grows in Central Africa.


Ouabain

Harmaline
Harmaline and Harmine. These substances both belong to the beta carbolines.
They are,the natural alkaloids of the South American Banisteriopsis

Индолът е кондензиран ( залепен до) 5-атомен със 6-атомен бензолен пръстен, като има един азотен атом в 5 -атомния. Ароматно съединение.
Фенантернът е 3 цикличен ароматен въглеводород.

Вместо да търсиш речници, само подай думичките на едно място, наречено google.После натисни бутона search ( търси) , и те ще излезнат.

Our enemies are always SIX FEET UNDER

Тема ???нови [re: navy]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано28.01.03 14:30



Абе човече,
Благодаря, че изобщо се занимаваш с моите постинги, но нещо не си ме разбрал. Аз нали съм написал, че нямам проблем с дефинициите, а с ПРОИЗНАСЯНЕТО на тези термини на български!?
С други думи, интересува ме, например hyoscine как да го напиша в книгата: хайоцин, хайосин, хиоцин, хиосин или може би нещо друго?
Ouabain = обеин, обейн или кой знае как?
harmaline = хармалин или армалин (защото в английския пишат император Адриан като Hadrian, и ел.чацтици адрони като hadrons)
Ето ти ми пишеш "фенанТЕРН", ама дали не си сбъркал и е "фенанТРЕН"? Освен това, на английски се произнася "фенантрин", така че с 'е' ли е или с 'и'? Съгласен съм, дреболия е, ама аз трябва да го напиша в книгата и после ще ми се смеят и ще ме сочат с пръст (химиците, де), че не знам елементарни неща и защото тогава не съм попитал.
Това, което ти ми предлагаш е за бележка под линия и е съвсем друго, което ми е ясно.
А "google", повярвай ми, пиша на ден поне по 100 пъти, ако не и повече (чувствам се като че ли аз съм го измислил)... Нещата, които ми ги казваш ги има И в специализирани бази-данни, но не на български. Та, такива работи...

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Ето ги( поправка)нови [re: ivz]  
Автор navy (специалист)
Публикувано28.01.03 15:09



Моя е грешката, сори. Индол, Фенантрен ( разбира се), Хармалин, Ибогаин, Убеин ( или Уобеин), Хиосцин. Имената идват не от английски, а от латински.
Но по-добре да питаш някой фармацевт, или аптекар.
Всичко добро , преводачо!

Our enemies are always SIX FEET UNDER


Тема Re: Ето ги( поправка)нови [re: navy]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано28.01.03 15:21



Господ да те поживи. Не вярвам аптекар да знае. Изпечен по алкалоидите фармацевт (със специализация във фито-фармакопеята), може би , но не ми се ходеше по аптеките. Както и да е, благодаря.

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Ето ги( поправка)нови [re: ivz]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано28.01.03 21:04



Ще споделиш ли все пак заглавие/автор на книгата?



Тема Re: Ето ги( поправка)нови [re: Lithium]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано29.01.03 09:24



Майкъл Грубер (неизвестен досега), "Тропик на нощта" (работно заглавие), изд. "Бард", ще излезе предполагам към средата на годината

T-shirt slogan:
To err is human, to really foul things up requires a computer


Тема Re: Ето ги( поправка)нови [re: ivz]  
АвторLithium (Нерегистриран)
Публикувано31.01.03 19:34



А, ок :) Не звучи като да е сериозно четиво. За момент се уплаших да не би да превеждаш учебник или нещо такова с тези познания ;-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.