Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:39 20.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Тема Опасно ли е?нови  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано14.08.10 09:00



Пускате ли котките си да ходят свободно на балконите (неостъклени), да се качват на отворените прозорци и да гледат надолу?

Сиамецът ни преди години така падна от петия етаж и умря...



Въпреки това голямата я пускаме да ходи където иска...Тя е стара пушка вече и съм по-спокойна за нея. Но за малкото ме е страх, защото не знам дали пък няма да скочи. На няколко пъти се качва на прозореца на остъкления балкон...Уж го гледах да не отиде на балкона, но за малко съм го изпуснала...Щях да получа удар като го видях как се е надвесило навън и следи една птичка. Едно неправилно движение и направо се размазва на асфалта долу...

Като го затворя в другата стая докато проветрявам хола пък е такова мяукане и реване...

На другия балкон, който е неостъклен, имаме нещо като парапет на прозорците...Но той е в самия балкон и ако си стои мирно там, няма как да падне (възможно е да падне само в самия балкон). Тази сутрин му позволих да се качи там и му хвърлях по едно око...Обаче по едно време почна да следи една птичка на едно дърво и да издава онези типични звуци и застана в поза за скачане. Уплаших се да не скочи и го грабнах вътре.

Хем искам да му дам максимална свобода (защото в този апартамент си е чист затворник) да си се разхожда на балкона и да гледа поне от безопасния парапет, но пък не знам да не се окаже прекалено наивно и да скочи. Вярно, че имат инстинкти за оцеляване и самосъхранение, но с този неестествен начин на живот под похлупак, не знам колко от тях са останали...

Пък и всеки ден да го затварям ту в едно, ту в друго помещение докато провертявам и постоянно да се безпокоя да не съм забравила някой балкон или прозорец отворен, малко е изнервящо.



Тема Re: Опасно ли е?нови [re: Aмpитa]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано14.08.10 14:28



Да, опитах се да осигуря на моите две котки (единият всъщност е котарак) максимални удобства на откритата тераса. Живея на 4-и етаж и котките свободно си излизат на нея- разбрах, че без достъп до външния свят биха се чувствали ужасно нещастни. Освободих от цветя един дълбок цветарник, който е закрепен здраво от външната страна на парапета, застлах го с изкуствена трева, както и цялата тераса, и те обичат да лежат вътре и да наблюдават какво се случва навън. Същевременно до него, само че от вътрешната страна на парапета, на височината на самия парапет се направи една "наблюдателница" от дървена плоскост, дълга около 90- 100 см, обвита в непромокаема материя, а отгоре и с мокет за по- мекичко, на която също лягат и наблюдават с голямо любопитство. Тази плоскост стига до стената на терасата, а, за да е безопасна за котките, по протежението й е опъната мрежа с някъде 25см височина- хем да виждат навън, хем да си лежат, хем да не паднат. От плоскостта директно пък могат да влязат в цветарника, при желание... Мисля, че се чувстват чудесно. Да не говорим, че си имат и други местенца за лежане по терасата.
Оставям ги обаче там, когато съм си у дома. Иначе, за всеки случай, ги вкарвам вътре- проблемът е, че при игра, когато се подгонят към терасата, може да се получи някоя беля. Но пък остават други прозорци с мрежи, до които имат достъп и поне могат да гледат навън, без да има какъвто и да било риск.






Тема Re: Опасно ли е?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано14.08.10 14:59



Много хитро сте го измислили...

Но доколкото разбрах този балкон не е остъклен, т.е. все още остава някаква необазопасена част или нещо не съм разбрала?

В стаята ми нарочно съм оставила единия прозорец от вътрешната страна постоянно отворен, така че да може да влиза между прозорците и да гледа навън. Това му е любимо местенце, на което прекарва доста време. Но си иска и навън, на отворената тераса или прозорец...

Пък и дали не му се върти в малката главичка въпроса: "Защо на другата котка разрешават да гледа от прозореца, а на мен не", по котешки разбира се...



Тема Re: Опасно ли е?нови [re: Aмpитa]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано14.08.10 18:06



Точно, този балкон не е остъклен- то това е и удоволствието за котките

. Понякога се изкушават да ходят по парапета, но все пак е рядко явление, пък и аз не ги оставям дълго без надзор. Но при положение, че имат удобно място, от което да наблюдават света от високо, нямат голямо желание да ходят по перваза. Все пак, всеки етаж в повече, си е и риск, но може да се измислят някакви поставки от вътрешната страна на парапета, а и мрежа, която да е по протежение на парапета. Има мрежи, които не се натрапват толкова на очи, а и човек винаги може да измисли как да приведе в по- естетичен вид нещата... Не е естествено иначе котки да бъдат затворени изцяло в апартаментна среда, без досег с външния свят.




Тема Re: Опасно ли е?нови [re: PipilotaViktualija]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано14.08.10 23:45



Браво на вас!

Наистина сте се постарали да осигурите най-доброто за котетата си. А не просто да ги храните, както някои хора правят.

Не е естествено иначе котки да бъдат затворени изцяло в апартаментна среда, без досег с външния свят.

О, да, така е. Точно това ме тормози в момента за любимата ми принцеса.



Тема Re: Опасно ли е? [re: Aмpитa]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано15.08.10 00:20



Направо на въпроса - опасно е! Поразрови се даже тук, във форума и ще намериш купища смразяващи истории. Даже не е необходимо да търсиш, сама си преживяла подобна трагедия. При това хич не е важно колко "опитна" е котката или на колко е години. За това най-добре е да си обезопасите балконите, например така -





Тема Re: Опасно ли е?нови [re: Людмил Ц]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано15.08.10 07:59



Осъзнавам колко е опасно.

Въпросът беше по-скоро риторичен...

И се чудех също дали котето може да скочи само от балкона, защото тогава зае позиция за скачане...Мисля, че някои от котките имат силни инстинкти за самосъхранение, но просто са се подхлъзнали. Но моето коте ми се струва много наивно и глупавичко и като нищо да скочи. Не знам, може и да си въобразявам...

Прав си, трябва или да обезопасим или да извеждам котето с каишка навън...Защото така е много жестоко да го държа като някакъв затворник...





Тема Re: Опасно ли е?нови [re: Людмил Ц]  
Автор PipilotaViktualija (не онази)
Публикувано15.08.10 10:53



При мен положението е нещо такова, има доста добър вид при това, но не по протежение на целия парапет и не до горе. Но върши много добра работа и ми доставя удоволствие да виждам как котките се чвстват добре, а и аз съм спокойна за тях.

Но не ги оставям без надзор продължително, все пак.





*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.