Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:58 18.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Помощ! Паразити!нови  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано02.11.09 00:24



има някакви паразити, не знам какви. Може би са глисти, малки бели, въртящи се. Тази вечер случайно видях в изпражненията му. Смених му тоалетната, то после веднага се изходи и аз го изчаках, за да изчистя. И, какво да видя, целите бяха пълни с тези бели неща.

В началото редовно гледах, тогава нямаше нищо, два пъти е обезпаразитявано, не си спомням с какво, ветеринара му го даде.

Като си помисля, че спеше в леглото ми, а на няколко пъти и в леглото на брат ми. Ходеше из цялата къща, въргялаше се къде ли не. Може би и ние сме заразени с глисти и / или тения. А и голямата котка, защото понякога едната ходеше в тоалетната на другата. Лошото е , че няма 100-процентови гаранции, че гадините ще бъдат изтребени, каквито и колкото и противопаразитни препарати да му дадем...

Сега е затворено на балкона, но така не може да изкара зимата. Все пак на балкона, макар и остъклен, е студено като паднат температурите. А и ще ми е много мъчно да живее като затворник. Не съм на себе си от потрес и ужас.



Тема Re: Помощ! Паразити!нови [re: Aмpитa]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано02.11.09 08:30



Котето мяука неистово и трепери на балкона.

Сигурно се чуди защо толкова жестоко го наказвам...Много ми е мъчно за него, но трябва да мисля и за нас.

Ще го затворя в банята като изляза за работа. Там поне няма да му е студено. Не знам как ще я караме така седмици и месеци наред.



Тема Re: Помощ! Паразити!нови [re: Aмpитa]  
Автор MechoPuh. (пристрастен)
Публикувано02.11.09 10:45



Хей, успокой се! Първо не се прихващат така лесно глисти и второ има си бързо и ефикасно решение на проблема. Започваш още от днес и на двете маци да даваш Цестал Кет като дозата е според килограмите им. Едно хапче е за 4 кг, но дори и котката да е над 4 не се дава повече от едно хапче. За да е качествено обезпаразитяването се дава съответния препарат ПОНЕ 3 пъти през 10-14 дена. Ти просто не си обезпаразитила котенцето качествено предишните пъти и това, което се случва в момента не е изненадващо и неочаквано. Да не говорим, че ако сте давали Vitaminth резултата е съвсем под съмнение.



Тема Re: Голяма работа! Паразити!нови [re: Aмpитa]  
Автор ssiberia (новак)
Публикувано02.11.09 11:51



Имаш живо същество и естествено ще се появява по някое проблемче.
Не се прихващат толкова лесно глистите. И друг ти го каза.
Не го изолирай. Миеш си ръцете, пода и котешката тоалетна. Толкова!
Още днес отиваш на ветеринар, за да го обезпаразитиш вътрешно. Трябва ти възраст, тегло, дата на последното обезпаразитяване и името на препарата.
Добре е да направиш паспорт на котето и там да се записват датите, обезпаразитяващите /вътрешни и външни/, ваксините.
Каква е тази паника?
А като видиш някоя и друга бълхичка?





Тема Re: Помощ! Паразити!нови [re: Aмpитa]  
Автор denii (писанка)
Публикувано02.11.09 11:55



Успокой се ама тотално. Питала съм изрично в ХЕИ. От котка глисти и тения не можеш да хванеш. Единственият паразит, който човек може да хване от котка е Токсоплазмоза. Това е кръвен паразит и единственият, който се предава от котка на човек. Ако не вярваш, обади се и питай в паразитология, ХЕИ.



Тема Re: Помощ! Паразити!нови [re: denii]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано02.11.09 12:47





"Как се заразява човек?
В по-голямата част от случаите човек се заразява чрез поглъщане на ларви, при близък контакт с котката. Децата са изложени на най-голям риск от заразяване, играейки в пясъчните детски площадки, заразени от изпражненията на уличните котки.


Паразитите са опасни и за хората!
Повечето хора смятат, че опасна за тях е само кучешката тения, но за съжаление това съвсем не е така. Един друг вид тения, Echinococcus multilocularis, която е паразит по дивите месоядни животни, а също и по котката ( понякога и по кучето ), е също изключително опасна за хора и заразяването с нея нерядко води до смърт. Този вид е откриван в България, но няма данни за разпространението му.
Глистите също могат да бъдат опасни, особено за децата, които най-лесно се заразяват. Ларвните форми на видовете Toxocara spp., Toxascaris spp., Ancilostoma spp. при човека се наричат с общото име "larva migrans" и могат да поразят жизненоважни органи като черен дроб, бял дроб, очи, мозък и т.н.



Когато яйцата на паразитите се поемат от човек попадат в червата където се излюпват. След това активните ларви мигрират през черния дроб, белия дроб и други органи и тъкани, където те предизвикват разрушаване и съответен алергичен отговор от страна на организма. При децата най-често могат да се наблюдават смущения в зрението и неврологични симптоми.
Кръглите червеи при кучето и котката от другата група - Ancylostoma caninum, A. braziliense, A. tubaeforme и Uncinaria stenocephala също могат да инфектират хората като се поемат ларви през устата или чрез директно проникване през кожата.



Нематодите - Toxocara spp. и Ancylostoma spp., Uncinaria stenocephala са основните представители на кръглите червеи при кучето и котката, които могат да причинят синдрома larva migrans(мигрираща ларва) у хората. Хората най-често се заразяват когато инцидентно са поели яйца или ларви, или са имали директен контакт през кожата с ларви, които се намират в почвата замърсена с изпражнения на кучета и котки. Преди да се замислим как да се предпазим от такова заразяване трябва да знаем, че основния източник на опасност за нас са нашите домашни любимци....
Когато яйцата на паразитите се поемат от човек попадат в червата където се излюпват. След това активните ларви мигрират през черния дроб, белия дроб и други органи и тъкани, където те предизвикват разрушаване и съответен алергичен отговор от страна на организма. При децата най-често могат да се наблюдават смущения в зрението и неврологични симптоми.


• Глисти – много често срещани паразити при месоядните животни. Кръгли червеи от различни видове и форми принадлежат към тази група. Зрелите паразити отделят 200 000 яйца на ден, които попадат в околната среда и са потенциална опасност за всички останали животни! Признаци, които подсказват опаразитяване с кръгли червеи: дъх, с мирис на ацетон, подут стомах, нервни признаци при малките кученца и котета. Хората се явяват междинни гостоприемници за паразитите. Ларвите могат да причинят силно увреждане на вътрешните органи /larva migrans visceralis/. Повечето случаи са при малки деца /2-4 годишни, най-често при недостатъчна хигиена/, но могат да се проявят и при възрастни хора. Яйцата, погълнати от нас са невидими с просто око. Те се излюпват в червата. При придвижването си ларвите разрушават тъканите. Могат да мигрират напр. в белите дробове на човека и да предизвикат неподдаваща се на лечение с медикаменти кашлица, в очите да доведат до ослепяване, а в кожата-до възпаление, съпроводено със силен сърбеж и зачервяване.

Тении – възрастните тении живеят в тънките черва на месоядните животни. Те не предизвикват поява на клинични признаци. Вредата от тениите се проявява, когато техните ларви преминават през междинните гостоприемници-животни и човек. Едни от най-активно участващите гостоприемници в цикъла на тениите са бълхите, въшките и гризачите. От гледна точка на човешкото здраве най-опасната е най-трудна за лечение последица от тенията е Echinococcus granulosus /Ехинококов мехур/. Възрастните червеи живеят в тънките черва на животното и отделят членчета с размер 3-6 мм, с които се разпространяват яйца в околната среда. Те могат да попаднат и в хората и да се развият до ларви. Ларвите пробиват чревната стена и с кръвообръщението достигат до черния дроб, белите дробове, мозъка или бъбреците. Жизнеспособната ларва произвежда голям брой пълни с течност мехурчета, т.нар. хидратни цисти /ехинококови мехури/, които растат бавно с години. С течение на времето започват да се проявяват клинични симптоми и може да се стигне дори до смърт, в резултат на драстична промяна във функцията на органите.



Тема Re: Помощ! Паразити!нови [re: MechoPuh.]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано02.11.09 13:15



Тази сутрин преди работа го заведох при същия ветеринар. Оказа се, че предишните пъти наистина му е давал Vitaminthe. Нямах представа, че е неефективен препарат. Прочетох по-късно бележката ти вече от работата. Вторият път жена му ме уверяваше, че след обезпаразитяването няма да имаме никакви проблеми.

Този път на врата му пръсна Profender, но половин доза, тъй като котето няма два килограма. Каза след десетина дни да му пръсна и другата част. Даде ми и три инжекции пълни с Vitaminthe, които не знам дали ще помогнат с нещо.

Благодаря ти за съветите! След като препоръчваш Цестал Кет ще вземем и него, той не ни го предложи, пък аз за първи път чувам за него. Само да не му натоварим прекалено много черния дроб...

Утре ще заведем за обезпаразитяване и голямата котка...Трябва и да дезинфикцираме цялата къща, да изперем килимите и т.н. Ще имам време за това през уикенда...Но дори това не дава гаранции за нищо...



Чувствам се ужасно.



Тема Re: Помощ! Паразити!нови [re: Aмpитa]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано02.11.09 13:29



Ми вие сте направили най-доброто. Профендера вече е свършил работата. Той действа доста дълго време и даже допълнителното обезпаразитяване не е необходимо. Но е необходимо след някой друг ден да си му сложите Фронтлайн. Тези белите паразитчета са един вид тении които се разпространяват чрез бълхите и са най-честите котешки паразити. За да се зарази животно/човек трябва да се погълне заразена бълха, самите бели гадости не са заразни за хората и котките даже да попаднат в нас (например да паднат в оставена чаша с вода). Така че редовното външно обезпаразитяване ще намали риска от вътрешно заразяване. Хапчетата за мен са "бош-лаф работа".



Тема Re: Помощ! Паразити!нови [re: Людмил Ц]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано02.11.09 15:55



Нямах време да му сложа нова тоалетна, това дали е проблем? Ще му купя Фронтлайн. А за нас с брат ми какви препарати да взимаме? Ще се наложи да се обърна към някой лекар.



Тема Re: Помощ! Паразити!нови [re: Aмpитa]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано02.11.09 20:44



Не е проблем. Не е необходимо да взимате лекарства. За хората не се препоръчват лекарства за вътрешни паразити защото са токсични. Хората се изследват за наличие и ако такова бъде установено се предприема лечение.
Ето какво каза гугъл-
При котките най-често се среща тенията Diphillidium caninum.
Сегментите с яйцата преминават в изпражненията. Те имат дължина около 8-10 мм и са подвижни. Понякога могат да се видят да пълзят по козината в близост до ануса. Когато изсъхнат, изглеждат като оризови зърна.
Бълхи и въшки изяждат яйцата и служат като междинни преносители. Котката се заразява, когато изяде някоя бълха или въшка.
Тъй като човек няма как да изяде жива бълха то няма вероятност да се зарази. Профендер действа няколко дни подред, като ще предпази котето от вторично заразяване. Не е необходимо да го тровите с нищо друго. Гадно е, но не е страшно. Ако редовно външно обезпаразитявате вашите котки (от бълхи) то те няма как да се заразят и от тези гадости.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.