Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:11 25.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Тема Цистит или нещо друго?нови  
Автор kotchica (непознат )
Публикувано07.05.09 13:28



Здравейте,
Виждам, че тук човек може да намери някакъв съвет или най-малкото подкрепа при проблем.
Случаят с моята писана е следният - женска персийка, некастрирана, от снощи вечерта стана неспокойна и започна често да уринира. След няколко часа уринирането зачести като започна да изпикава по две капки примесени с кръв - в началото бяха по-светли, след две-три ходения до тоалетна станаха по-тъмни. Не е спала много. До сутринта имаше още ходения като кръвта от урината намаля.
Заведох я на вет. лекар. От там ми казаха, че е цистит. Но не й направиха никакви изследвания (на урина). Биха й противовъзпалително антибиотик, бусколизин и още нещо за възпалението, което не можах да запомня от притеснение. Казаха ми, че процедурата трябва да продължи три дни - т.е. още два дни остават след днес.
Беше доста стресирана от трите инжекции. След като се прибрахме вкъщи не искаше да излиза от кошчето си. 30 мин след това излезе и повърна няколко пъти. Започна отново да уринира често и да има кръв от вулвата. Зениците й са уголемени, а езикът изплезен. Иначе тя си лежи и реагира. Ходи да пие малко вода.
Случвало ли Ви се е такова нещо? Дали наистина е цистит? Може ли така само по симптоми да се постави правилна диагноза за цистит без изследвания? Попитаха ме дали е повръщала преди това (не е повръщала) и така ме успокоиха, че ако са бъбречни проблеми тя ще има кризи с много болки и повръщане.
Повръщането и изплезеният език (които започнаха след инжекциите) в следствие от стреса ли са или от медикаментите?
Ще отида да попитам отново и вет-а, но много искам да чуя и мнения от препатили като мен.
Благодаря предварително!

Редактирано от kotchica на 07.05.09 13:34.



Тема Re: Цистит или нещо друго?нови [re: kotchica]  
Автор MechoPuh. (пристрастен)
Публикувано08.05.09 17:13



Как е котето днес? Аз като човек страдал неколкократно от цистит и знаещ колко е болезнено и неприятно искрено и съчувствам и и желая бързо оздравяване. Наистина е редно да се направи поне едно изследване на урина, за да се постави диагноза. Ама какво ли се чудя, че са го пропуснали. То и мен така на око ме лекуваха. Даваха ми най-новия изляза на пазара широкоспектърен антибиотик още от вратата на кабинета.

Започна отново да уринира често и да има кръв от вулвата.

Сигурна ли сте от къде точно е кръвта? Да не би котката ви да прави пиометра? Аз на ваше място бих потърсила и още едно мнение от друг ветеринарен лекар. Никак не ми се вижда нормално да повръща и да стои с изплезен език.
Пишете ако има нещо ново покрай мацата.



Тема Re: Цистит или нещо друго? [re: MechoPuh.]  
Автор kotchica (непознат )
Публикувано09.05.09 00:55



Здравейте отново :)
Благодаря, че някой е писал и се интересува от моята котанка :)
Днес тя е значително по-добре.
Вчера излетях много бързо към ветеринарния кабинет, след като я погледах известно време за реакциите й.
Имаше и още нещо. Когато трябваше да й бият инжекциите, извиках единият от двамата лекари там да ми помогне да я държим, защото тя си е малко вироглава (като всяко животинче) - когато нещо я притеснява много, се опитва да избяга. Като цяло е много кротка (пътува навсякъде с нас, много е общителна, много бързо свиква с нови хора, места и други животни) и за една инжекция успявам да си я успокоя сама и да я държа, но за цели три се притеснявах. Когато лекарят я държеше, явно не я беше хванал добре и в един момент тя се опита да се освободи много рязко. Тогава - другият, с иглата в нея, каза, че може да е одраскал мускола на крака й и може да накуцва леко, но до вечерта щяла да се оправи.
На въпросът ми - защо е повърнала, ми отговориха, че вероятно е от стреса и е напълно нормална реакция. Приемам го до някъде, защото, когато се прибрахме, тя не искаше да излиза от кошчето си и гледаше много уплашено.
Повърна и малко косми. За изплезения език ми казаха, че щом е повърнала и косми, може и някой да се е омотал около езика и да й пречи. (После чак приятелят ми каза, че е проверявал за такива косъмчета и че бил извадил няколко)
На въпроса за кръвта й - нормално било все още да има кръв в урината. Макар че, на мястото, където намерих кръвта, не съм сигурна дали е пишкала или просто е седнала. Не съм я видяла точно какво е направила. Предната вечер, когато забелязах кръвта в урината, се беше опитвала (може би от болката или честите пориви за уриниране) да пишка и върху обувки, и в ъгли.
А разбрах, че все още има кръв, също, като попих със салфетка дупето й и остана розова следа.
Днес вече започва да заприличва на моя пухкав хищник, когото си познавам :)
И благодарение на моя съседка-котковъдка, която беше неотлъчно с мен и ми помогна при държането на маца, за да не мърда никак и да няма контузени мусколчета, още щом се прибрахме котето беше по-спокойно от предния ден.
Поиска веднага да отиде да си хапне и след няколко откъслечни фрази с кратко и звучно "мрр" от нейна страна, разбрах, че доста по-добре го е понесла от вчера.
Надявам се, всичко да е наред. Ще я следя и ако евентуално това се повтори, ще сменя ветеринаря. Макар, че ми се виждат добри лекари, а и са ми много наблизо :)

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kotchica на 09.05.09 00:59.</EM></FONT></P>

Редактирано от kotchica на 09.05.09 01:23.



Тема Re: Цистит или нещо друго?нови [re: kotchica]  
Автор tonyta76 (непознат )
Публикувано12.05.09 18:42



следи си я и не се притеснявай. и ние минахме през цистита и то точно преди да я кастрират. възстанови се напълно. аз бях по зле от нея от притеснение. симптомите които описваш ги имаше и при нас. шашкането след инжекциите също.

да сте здрави ;)))



Тема Re: Цистит или нещо друго?нови [re: kotchica]  
Автор olived (Olea europaea)
Публикувано12.05.09 21:19



А разбрах, че все още има кръв, също, като попих със салфетка дупето й и остана розова следа.

Да повторя предположението на Мечо Пух и предложението да се консултирате и с друг лекар: пиометра. Страшно е, дано да не е това, но точно заради това трябва да се вземе предвид като възможност.



Тема Re: Цистит или нещо друго?нови [re: kotchica]  
Автор kotchica (непознат )
Публикувано12.05.09 22:38



Това, което намерих и прочетох за пиометрата е: "Общи оплаквания – депресия, сънливост, липса на апетит, често уриниране и пиене на вода, корема на животното се увеличава, губи тегло. Повишаване на температурата се наблюдава при по-малко от 1/3 от случаите на пиометра. При котката установяването на изтечения е особено трудно заради тяхната привичка постоянно да се облизват." Прочетох също, че се открива и с изследване на кръв. Може би, ще я заведа по-натам да й направят едно такова, за да съм спокойна.
Надявам се да е било, както казаха ветеринарите, а именно цистит.
Незнам дали пиометрата би се повлияла (до някаква степен, временно) от антибиотиците, които биха на котанка. Това, което и сложиха е: Dexamethason, Penstrep, Busculisin.
Вече, след последната доза от събота, котето не проявява никакви симптоми на същото състояние от преди лечението.
Благодаря отново за полезните мнения и ще продължавам да я наблюдавам за някакви необичайности в поведението й...

Редактирано от kotchica на 12.05.09 22:39.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.