Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 23.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Внимавайте с обезпаразитяването!  
Автор la_gata_negra (la_gata)
Публикувано16.03.09 20:09



Искам да споделя какъв кошмар преживях снощи с нашата Тоти.
Вчера ходих при Вета за да й взема Cestal Cat за вътрешно обезпаразитяване и Advantage на Байер за външно (профилактично). Всичко дотук добре, с малката разлика, че Вета ми каза този път да й дам цялото хапче, въпреки, че изрично напомних (и Вета знае), че нашата няма 4 кг (дори мокра

) Каза ми, че досега не е имало проблеми с предозиране….
Аз като лаик във Ветеринарната медицина, „напънах” нашата хубавица да го изпие, при това го разделих на парченца както винаги , и последното парче успях с голям зор да й го напъхам в устата, въпреки, че досега не съм имала никакви проблеми с даването на хаповете (като че ли тя усещаше нещо нередно). Както и да е, приключихме с това и след половин час реших да я намажа с препарата за външното (проклета да съм). Тя се стресира безкрайно от тази моя процедура, избяга и се скри (не знам защо). Малко след това, тя мина покрай мен „като бърз влак” и толкова. След час и малко отидох в детската и ужас, нашата беше повърнала в огромни количества…досега такова нещо не бях виждала… Обадих се на доктора и ми каза, че вероятно от стреса е повърнала и няма нищо страшно . Да, ама не, след малко забелязвам аз, че задните крачета не я държат, клатушка се и не може да се катери никъде, омърлушена, въобще ужасна картина, такава не бях я виждала. Много се панирах (по-късно, аз сигурно бях и по-зле от котката с прединфартно състояние ;-) ). Опитах се да се свърша с Вета, но телефонът беше изключен (нормално, то беше след 10 вечерта). От Дог.бг взех телефони на денонощни клиники и тук е момента да благодаря на Д-р Мила Бобадова от „Добро хрумване” за оказаната помощ. С нейните напътствия и съвети положението бе овладяно, (въпреки, че с голям зор от моя страна, нашата не искаше да се отваря устата за нищо на света за да й дам необходимото хапче) мяташе се като обезумяла и дори се пенеше при опитите ми да й отворя устата. Ходих до аптеката за да купя спринцовка и след не много кратка борба успях да й дам необходимото хапче разтворено във вода. Подобрение настъпи и тя дори хапна малко, което ни успокои. След по-малко от час признаците бяха почти изчезнали ( крачетата още не бяха съвсем стабилни), но тя „живна” и се опита да играе с мен. Всички отдъхнахме, че най-лошото е отминало.
Така, че натровихме се и стресирахме солидно. Явно нашата принцеса е много чувствителна…и всичко й идва в повече. Засега няма да й давам никакви препарати. Ще изчакам да мине повечко време и ще дозирам стриктно според лекарството и няма да слушам уверенията на който и да е, когато ми каже, че и малко в повечко не е вредно (дори и доктор). Така, че внимавайте какви лекарства и как ги давате на Вашите любимци, за да не повторите грешката ми, за малко да убия Тотито.
Това е, до последно поддържах телефонна връзка с Д-р Бобадова. Още веднъж сърдечно й благодаря!
А нашата днес е добре, вече няма и спомен от ужасната случка. Бяга, играе, хапва. Вече не ми се сърди (за разлика от вчера) дори мърка…Не съм правила опити да й отварям устата…но за това има време, няма да я тормозя точно сега



Тема Re: Внимавайте с обезпаразитяването!нови [re: la_gata_negra]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано16.03.09 21:29



Първо, браво, че сте успели бързо да овладеете ситуацията.
Второ, надявам се да ни светнеш какво е това магическо хапче, с което сте се оправили.
Трето, съветвам теб и всички други да ползвате профендер вместо хапчета. Аз давах на Шейла, защото имаше нужда, когато беше в напреднала бременност. Умирах от страх, но всичко мина без никакъв проблем (разбира се, преди това изчетох всичко де що пише по случая). Първо и капнах една малка капка, изчаках 2 часа и след като тя въобще не реагира, сложих останалото. Ефекта беше, че с първото изхождане изхвърли всичко, никакъв и най-малък намек за паразити не съм забелязвал след това. И все пак и хапчетата и профендер имат приблизително сходно съдържание, разликата е в начина на проникване в организма, когато е през кожата става постепенно, по-продължително и по-малки количества, за това действието е по-ефикасно и по-щадящо. Паразита с който се беше заразила Шейла е вид тения, който използва за междинен гостоприемник бълхите. За да се зарази животно с нея трябва да погълне цяла заразена бълха. По тази причина не съществува риск за хората, както и за котки от голите породи, за това не се наложи да обезпаразитявам Радис и Софи. Както би било ужасно смешно да ги капя с фронтлайн.



Тема Re: Внимавайте с обезпаразитяването!нови [re: la_gata_negra]  
Автор Tapaлe Ж (ентусиаст)
Публикувано16.03.09 21:30



Съмнявам се да е цестала. На моята още след като мина 3 кg ветовете дават по цяло хапче и то на гладно и не е правила нищо.

Виж, само един път сме опитвали адвантидж (без да и е даван друг препарат както в мометна така и в рамките на поне 3 седмици преди това) и мога да кажа че беше отвратително. Котката опитва да се оближе защото адвантиджа мирише много гадно (а и е изключително силно горчив - това го установих от моите пръсти), гъне се и се дръгне енергично да махне тая гадост от себе си и колкото успя - налапа - след това устата и разпени, опита и да повръща, дишаше тежко.

Не, благодаря. Адвантидж повече не - фронтлайн и третиране на цялата къща, етажната площадка и терасата с regent 800 от селскостопанската аптека и е спокойно.



Тема Re: Внимавайте с обезпаразитяването!нови [re: Tapaлe Ж]  
Автор la_gata_negra (la_gata)
Публикувано16.03.09 21:55



Ние не знаем дали е от цестала или от адвантиджа или просто от комбинацията на двата медикамента в един ден е довело до това състояние. Нашата по-принцип толкова...де да знам каква. Не я третираме често, просто от време на време (дори сега ме е яд, че го направих). Просто реших, че е хубаво да направим профилактика преди пролетта. От досегашните обезпаразитявания вътрешно не е имала никога, а бълхи бяхме хванали един път миналата година и след третиране с адвантиджа изчезнаха. От тогава, бълха не съм виждала...Сега за втори път реших да го използвам и то без причина

.
Людмил, не е вълшебно хапче, но свърши работа - активен въглен. След изпълненията снощи се убедих, че помага или поне при нас помогна



Тема Моля за съветнови [re: la_gata_negra]  
Автор Gatofilla (ентусиаст)
Публикувано17.03.09 00:06



Моля за съвет. Чак ме е срам и страх да си призная, всичките ми 3 котака се обезпаразитяват, кога успея аз да им пъхна нещото в устата, кога ветеринар го пъхне. Само не мога да се справя с големия си запушен (да се надявам, в миналото) Бебо - ужасно страхливо, силно, 6 килограмово прасе, на което никога, ама никога не бих могла да пъхна хапче в устата, още повече, че нямам странична помощ, а и да повикам някого специално за това, същият страхливец още като чуе стъпки по стълбището, се качва на гардероб и е изключено да бъде хванат. Само аз не го стряскам да си лежи спокойно на неговото си място и при много фатални ситуации, когато е трябвало да му бия инжекции, съм успявала само с някоя подкожна на врата, със специално прихващане, вдигане и бързо инжектиране.
Това, което мога да направя, в редките моменти, когато е спокоен и мога да го подхвана леко за главата, е да впръскам нещо отстрани в устата му, за секунда-две, с малка спринцовка. Да пъхам някой от онези големите хапове е изключено. Не ги знам какви са и на вкус, бих опитала да разтворя някой във вода и да впръсна бързо в устата отстрани.
Дали няма някое течно средство, сравнително малко по обем, да речем 2 мл., колкото е съдържанието на една малка спринцовка, да се опитам да го измамя и да му го пробутам.
Носенето му на ветеринар, с това негово тегло, с жестоката борба, която изисква вкарването му в клетката, ми е невъзможно, още повече предвид на моите физически възможности.
Всички други котараци - по наблюдение на 'продуктите' им, са добре, само този недосегаем си има паразити в акитата, малки бели неща, не много обилни, но все пак ги има. Като ги видя в банята, около сифона, където ги сервира, просто ми призлява, че го оставям с тези гадости в коремчето и не мога да ги изчистя. Не е заразил още останалите котаци, тъй като той е много страхлив и ги избягва, и в храненето, и в игрите, а за някакви взаимни ласки, близане и хапане изобщо дума не може да става.
Дайте, моля ви се, акъл, за някакъв течен обезпаризител, който да впръсна със спринцовка.
Чувствам се престъпник, да държа животното с това нещо в него.
Ако разбираше че не го лекувам, а хапчетата си стоят в шкафа, сигурно щеше да ме презре. Добре, че не разбира.





Тема Re: Моля за съветнови [re: Gatofilla]  
Автор Tapaлe Ж (ентусиаст)
Публикувано17.03.09 01:10



А бебешката паста - витаминте не става ли? Май е горчива обаче. Цестала мисля може да скриеш в парче месо.



Тема Re: Моля за съветнови [re: Gatofilla]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано17.03.09 09:27



Ми аз писах малко по-нагоре, ПРОФЕНДЕР се казва препарата, капе се на врата(като фронтлайн), където се съединява с подкожната мазнина. Разнася се с кръвта на малки порцийки. Убива всички форми на чревни паразити и тении и ТЕХНИТЕ ЛАРВИ И ЯЙЦА, за това не е необходимо повторно третиране, след 10 дни. Възможно е при мого редки случаи да се прояви кожна алергия, за това аз първо капнах малка пробна капчица и след два часа - остатъка. Срамежливите котараци се капят когато спят.



Тема Re: Моля за съветнови [re: Людмил Ц]  
Автор Gatofilla (ентусиаст)
Публикувано17.03.09 11:02



Благодарско, за профендера, просто не разбрах, че става дума за убиец на вътрешни паразита. Къде да го търся? Само при ветовете ли? Колко е дозата за голямо животно?



Тема Re: Моля за съветнови [re: Gatofilla]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано17.03.09 14:25



Има го при ветовете. Производство е на байер (като дронтала и Advantage). Продава се в три упаковки според големината на "добитъка". Цената не е ниска (плюс скоро се дигна).



Тема Re: Внимавайте с обезпаразитяването!нови [re: la_gata_negra]  
Автор la_gata_negra (una gata loca)
Публикувано18.02.10 22:02



Заживявам темата, понеже има продължение. Вчера отново се опитах да обезпаразитя нашата Тоти (след посещението на черното коте, ми се стори наложително). Да, ама пак същата история. След Цестала, нашата отново прояви признаци на интокцикация (или алергична реакция)...обща нестабилност , силно прималяване на задните лапи, липсва на координация, (невъзможно катерене, където и да било),отпуснатост...поне нямаше повръщания...грозна картина...вярно, че в по-лека форма, но аз предишния път поставих и Адвантиш заедно със Цестала, явно комбинацията е била оше по-страшна..
Аз, естественно изпаднах в паника...след предишното преживяване...пак телефони...пак активен въглен...мъка. Вероятно, имаме силна непоносимост към някоя от съставките или към препарата като цяло. Доста четох днес по руските сайтове и има подобни случаи, към Дронтал и към Празимека, че и с летален изход (и по-малко към Профендера, въпреки, че идеята за външно прилагане доста ми допадна)). Ако някой има идея с какво е по-безопасно да се обезпаразитят такива чувствителни котки като нашата с радост ще го излушам. Просто съм в шах

.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.