Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 28.09.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За водатанови  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано24.01.09 20:39



"Водата - това е тази жива кръв, която създава живот там, където не го е имало" - Академик Л.П.Карпинский

Какво може да е по-привично от водата, която ни заобикаля не само външно, но е и в нас - и хората и животните се състоят от 65% вода. Ние я считаме за нещо само по себе си разбираемо и забравяме за нейната роля в живота на организмите. Което е съвършенно неоправдано по време на настоящата екологична криза.
Животните остават живи при загуба на половината белтъци и глюкогени и на почти всичко мазнини, но загуба на 20% вода води до смърт. Водата изпълнява в организма маса най-разнообразни функции, от които можем да отбележим, цял ред жизненоважни.
Абсолютно разбираемо е, че ако желаете здраве на вашия четириног приятел - най-напред се погрижете не за витаминно-минералните добавки и лакомства, а му обезпечете качествена вода. Водата съставлява 75-80% от храната и се явява неин най-главен компонент. От нейното качество зависи усвояемоста на храната, репродуктивноста на животните, техния ръст и развитие. Особенно отношение към качеството на водата трябва да се проявява при хранене със суха храна. Известно е, че сухите храни съдържат само 6-9% влага. За това, на килограм храна животното употребява средно 2,5 литра вода. Въпрос: какво ще се получи, ако към 1кг. качествена диетична храна добавим 2,5 литра водопроводна "минералка", обогатена с органически отлагания от стените на тръбите, хлорни съединения (при взаимодействие на хлора с органически съединения се образуват канцерогени). С високото съдържание във водата на съединения с хлора, в настоящо време, учените обясняват увеличеното количество заболявания от рак на черния дроб, пикочния мехур, стомаха, възникването на тежки алергични реакции, да добавим и свръх опасните диоксини, тежките метали и други "минерали"? И можем ли такава смес да назовем храна? Сухите храни е невъзможно да се използват без питейна вода от добро качество. Особенно високи изисквания се предявават към водата при използване на лечебно-профилактични, диетически и професионални храни, които е просто безмислено да се използват без качествена вода.

По материали от сп. "ЗооПрайс"



Тема Re: За водатанови [re: Людмил Ц]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано25.01.09 10:28



Има домашни пречистватели с 1,2,3 филтъра. 1 за механично почистване, 2 за химично пречистване от хлорни съединения и 3 биофилтър за най-фините частици. Система за 3 филтъра струва 130 лв, смяна на филтрите 25 лв. Може да се източат около 2 куб.м питейна вода с най-добро качество. Минераалната вода не е добра за дълготрайна употреба, защото минералите не се изхвърлят от организма.



Тема Re: За водатанови [re: papyy]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано25.01.09 15:29



Абе в София - иди-дойди, при вас водата се обезсолява промишлено (прекарва се през смоли, наречени олеати).При нас водата е много варовита, една червена купичка за вода за 1 месец направо побеля отвътре от варовик. Освен това ужасно вони на хлор, особенно сутрин. За това и ние, и всичките ни "деца" пием мин. вода. По точно трапезна. Благодарение на някои членове на клуба се заинтересувах и сега взимам розов Девин, Предела и няколко модела обезсолена. Обезсоляването на водата се прави по метода "обратна осмоза", със специална мембрана. Такива филтри се предлагат за домашно изпълнение, но са над 500 лв. (5 степенна) и към 1000 за 7 степенна. Виждал съм в нета и много красива колконка за обезсоляване, приличаща на домашните колонки за топла и студена вода, но не видях цена. Шейла, София и Радис изпиват на ден около 0,6 л. вода, основното количество - естествено Радис. Коко пие малко напоследък, пък и малко яде, защото по цял ден е зает - пее песни (щял да се кандидатира за Мюзик Айдъл).



Тема Re: За водатанови [re: Людмил Ц]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано25.01.09 16:13



Много малко ми се вижда водата. Моят котак изпива на ден около 400 мл вода





Тема Re: За водатанови [re: papyy]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано25.01.09 17:01



Е, това, предполагам че е свързано и с повечко хапване, респективно килограми...





Тема Re: За водата [re: Zhimi]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано26.01.09 08:11



Така е


Дебелия яде на воля около 70-80 г Каса Фера, отделно мисля, че го дохранват старците тайно с РК хипоалергеник. Тежи 8 кг и е дълъг 95 см от върха на муцуната до каря на тялото в отпуснато и спящо състояние. Знам, че трябва да го огранича, но съм лакома и аз и като мяучи гръмогласно на паница ми е жал. Утешавам се, че се храни с добра храна. в началото коткарите се опитваха да го глезят с човешка храна, но си го прибрах да не излиза от нашата стая и се разбрах с тях за ветеринарната диета.



Тема Re: За водатанови [re: papyy]  
Автор Tapaлe Ж (ентусиаст)
Публикувано26.01.09 16:58



Моята много рядко пие повече от 100мл на ден, но лятото стига до 500 мл. Но не я храня със суха храна, така че ми се вижда нормално.



Тема Re: За водатанови [re: Tapaлe Ж]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано30.01.09 16:48



Корекция - 2 Х 0,600 л. на ден се изпива от две голи и една космата котка. Купих им поилка Nadir на Ferplast, голям кеф, пият си на воля. Тя събира 3 литра.
Относно темата - мисля си, че действително повечето хора пренебрегват качеството на водата, както за себе си, така и за своите любимци. И то съвсем погрешно. За това, най-добре е да не икономисваме 100-200 гр. пък било и литър качествена вода, от която се нуждаят нашите любимци, за да са здрави и да ни радват.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.