Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:15 09.06.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Людмил]  
Автор Merи@ ()
Публикувано22.06.08 22:13



Факт е , че за добро или за лошо хората са "поканили" животните още преди хилядолетия.Благодарение на хората сега тези животни са на улицата където въобще не им е мястото и където наистина ги газят, убиват , осакатяват и какво ли още не.Най- малкото лошо на този етап е кастрацията, защото рано или късно, според мен не много далеч в бъдещето, някой "умен' ще види , че котките са прекалено много и пречат и ще рече ми давайте да ги евтанизираме.И на мен ми става гадно понякога като водя котка за кастрация, защото имам чувството, че й отнемам някакво право, но това е по- малкото зло.Вече всяка втора котка , която хващам е пълна със съчми, засега хората се саморазправят, но какво ще стане като и общината реши да се намеси.Направо не ми се мисли

.Нямате представа с какви "котколюбци се сблъсквам всеки ден.Преди сдмица една бабка направо ме изуми.Тя много обичала котките и си имала 6 женски, които непрекъснато раждат, а котетата в близката река, защото бабата нямала пари за кастрация, а пък е много трудно да се поинтересуваш за безплатни, та в реката.Вчера нашата германка си намерила кашонче с 5 броя , отново,днес там където живее баба ми за пореден път тоя месец са изхвърлили коте, ама се беше завряло в едни храсти и не можах да го намеря, пък и не търсих много , че няма къде да го навра вече.Докога ще продължава това и докъде ще се стигне.В мазето на моя блок и на блоковече наоколо е е пълно с котки, само в едно мазе има 15 , като новордените още не съм ги виждала.Смрадта , която се носи е неописуема.Колко време още мислите хората ще търпят това да не могат да ползват мазетата си, смрадта и крясъците на разгонените под балконите си?Не мисля, че още дълго преди да се сетят за евтаназията, затова кастрация му е майката да се ограничи малко тази свръх популация, колкото и някой хора да си мислят, че едва ли не това е равностойно на осакатяване, смърт или незнам си какво, мисля че това е по- малкото зло.



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Merи@]  
Автор Tapaлe Ж (ентусиаст)
Публикувано23.06.08 01:50



Ок, за кастрацията, обаче ако тя се прилага смислено и методично. Например - разставят се всяка вечер по 10 коли с 6-7 капана (реално това е колкото транспортна клета), котките се хващат, водят се на вет, кастрират се буквално на конвейр, лекуват им се другите болежки и след 7-8 дни се връщат на мястото на което са хванати. Тогава евентулано ще има ефект. Всъщност единствената ралика дали това ще е ефективно или не, е бройката кастрирани на ден. За период от 60 дни тя трябва да е по-голяма с толкова от котенцата презюмирано родени за тези 60 дни така, че текущата презюмирана популация в началото да може да бъде кастрирана за около година-две.



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Tapaлe Ж]  
Автор Merи@ ()
Публикувано23.06.08 09:36



Toва на този етап е много нереалистично.Първо един капан струва 150 лева, ние имаме един, голям е колкото две транспортни клетки.Този вет трябва да работи само това , ако вечерта му се изсипят толкова котки, а кой му плаща заплатата, а ако си е някакъв вет с частна клиника трябва да му се плащат кастрациите.Ние сме се споразумяли с две вет клиники за по- ниски цени за кастрация, но и за тях не ни стигат средства, кой ще спонсорира цялото това кастриране.Ако имат други болежки и сега ги лекуваме, а здравите на улицата на другия ден, защото няма къде да ги държим.А кои ще са тия хора с 10 коли- доброволци, хора на заплата какви?Като гледам нещо доброволците хич ги няма ми ние тук 3-4 човека се трепем, колкото можем.Иначе идеята е добра, но е много нереалистична за момента.Постояването на приют , който може да извършва тази дейност е просто абсурд.Приют евентуално може да се построи(незнайно как) чак след като броя на котките е намалял значително, защото картинката сега ще е следната-ако се построи приют, което държавата няма да направи, спонсори няма, а за частни лица е абсурд, всеки ден пред този приют ще си намираме по 10 кашончета с по 5 котета.Един приют няма приходи, а само разходи, в другите страни приходите идват от дарения и от таксите за осиновени животни, но В България никога няма да съберат дарения, които да са достатъчни за покриването дори на половината разходи, а такива такси , ако обявим като например в Германия(150 евро) мислите ли че някой ще си вземе коте.Ние имаме сега такса от 25 лева, която досещате се е недостатъчна за покриването на разходите по котето- храна,лечение, обезпаразитеваня, ваксина, кастрация, а хората се мръщят и на кирливите 25 лева.За мен в момента реални има само два варианта-хаващат се доброволци и ловят котки и ги водят за безплатни кастрации(само дето все няма бройки)или вадят пари и ни дават котките да ги носим в тези клиники където сме се оговорили по- евтино, или който има възможност( финансова) и иска да помогне за кастрациите ни дава пари, ние идваме , хващаме котаците, водим ги и ги връщаме.Сега в летния сезон( който е най- благоприятен за това) можем да ловим и кастрираме по 5-10 котки на ден и да ги разделяме на двете клиники, ама трябват средства, а финансиране от никъде.Иначе се оказва, че има хора готови да да дадат по някой лев , за да дойдем и да им хванем котките около блока, но твърде малко хора знаят за нас, а пък ако знаят повече ние няколко човека няма да издържим, а и клиниките ще ни отеснеят.Въобще сложно е положението в България, но ако повече хора се включат може да се свърши доста работа.



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Merи@]  
АвторЛюдмил (Нерегистриран)
Публикувано23.06.08 17:42



Вижте, в темата умишлено избегнах всякакви намеци за кастрацията. Изобщо въпросите които поставих са по-скоро риторични и засягат по-скоро хората отколкото животните. Защото според мен проблема е в липса на хармония, първо във всеки от нас и в последствие в обществото като цяло. Няма да се реши проблема с действие "на парче". За съжаление и в развитите държави прибягват до крайни методи. Лошото е за нас, хората, защото отношението ни към животните е пряко отражение на отношението ни към нас самите.



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Людмил]  
Автор denii (писанка)
Публикувано23.06.08 22:07



Точно така е, Людмиле. Прав си, че и повече прав. Само че защо ми се струва, че при теб ситуацията е "Крадеца вика дръжте крадеца"? Не осъзнаваш ли, че с или без приюти, с или без кастрации, с или без евтаназии, коренът на проблема е неконтролируемото домашно заплождане? Твоите котараци обикалят нали? Оплождат тази и онази дворна, улична котка, а плодовете на ТВОЯ любимец знаеш ли ги къде са, как са, живи ли са, как ще живеят? Само преди няколко дни ти пускаш тема, насърчаваща всеки стопанин съвестно да заплоди и раздаде котетата си, което за мен е доста опасно, предвид на това колко "съвестни" са българите. А днес говориш за отражение, за хората, за това колко са лоши към природата и околната среда. Ами след като е така, след като осъзнаваш, че не сме дорасли като общество за истински адекватна грижа на животните, защо аджеба насърчаваш да се произвеждат още и още, че позволяваш собствените ти котаци да произвеждат някъде някакви котета?

И моите въпроси са риторични.

Клипче на котета, търсещи домове



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Merи@]  
Автор Tapaлe Ж (ентусиаст)
Публикувано24.06.08 12:11



Това с парите ми е прекалено ясно. Също както ми е ясно че 10 доброволци работещи на 9 часа нормална работа имат прекалено малко време. Единственото решение е да се сключи договор за услуги с общината - като изоълнител на обществена поръчка (ако я възложат де), иначе нещо ще трябва да се делне с някой преди да почнат да дават пари. Така или иначе общинарите заделят в бюджета такива пера за бездомите кучета и котки - трябва да се стигне до тези пари. И това което ще се получи няма да е приют в чистия смисъл, а една отганизация от типа на мразената от всички екоравновесие, но пък за няколко години с подходящия мащаб ще реши пробема с бездомните.

Това само ако общината отпусне достатъчно средства, защото все пак една кастрация, дори и от щатен лекар който само с това се занимава всеки ден ще е по-скъпа от евтаназията.
Парите които са отделени са доста големи, освен това не са собствени пари на общината а европейски, и задължително ще трябва да се делне с някой за да потекат.



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: denii]  
АвторЛюдмил (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 13:31



Да, обаче не (както казваше еди кой си). При нас няма свръх популации на каквито и да е животни (даже на последък и туристите намаляха). При нас повечето обикновенни котки си ходят спокойно. За съжаление, доста хора въобще не обръщат внимание на своите котки и съответно знаете какви са последствията. Така че, колкото и да ви странно и аз съм "рекламирал" кастрация. Относно темата, въпроса беше абсолютно в същия дух, мисля че повечето от гостите в клуба именно така я разбраха.



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Tapaлe Ж]  
Автор Merи@ ()
Публикувано26.06.08 09:44



Е снощи по новините чух, че общината вече щяла да се заема и с уличните котки.Ето , че това , от което ме беше най- много страх ще се случи.Неисках да се тига до там и общината да се намесва, защото знам какво правят с уличните кучета, въпреки , че сега вече е забранено със закон избиването им, хиляди млади здрави и добри кучовци биват убивани, защото някой си казал, че хапели.А ако знаете как хапят и колко са "агресивни"И съм сигурна, че голяма част от тях биват убивани не чрез евтаназия.Сега си предстваям какво ги очаква котките.Тях вярно не могат да ги набедят за опасни и агресивни, макар че знаели човек.Те всички са агресивни като ги заловиш и това ме притеснява, защото знам ли какво може да им се случи ако нахапят и изподерат персонала.Тяхното залавяне е доста трудна работа изискваща много търпение.При тях не може да се действа със упойващи стрелички, защото се завират по мазетата и ходи ги търси после.Направо не искам да си представям какво ще ги правяти дали убитите котки няма да са повече от кастрираните.



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Merи@]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано26.06.08 11:43



е те си казаха-няма проблем с бездомните котки, но щеле да действат превантивно. оборудвали били няколко екипа (не се разбра с какво) специално за целта и щели да строят някакъв приют сега. но в крайна сметка... друг начин няма.
на думи всичко изглежда добре и можем да се надяваме нещата да са по правилата (поне в болшинството от случаите). не може както винаги по стар български обичай веднага да се тръгва с "да, ама това няма да стане".



Тема Re: "Действащ" закон за защита на животнитенови [re: Merи@]  
АвторЛюдмил (Нерегистриран)
Публикувано28.06.08 14:26



Според мен, трябва да се настоява, че уличните котки са ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПОЛЕЗНИ ЖИВОТНИ. Както преди време ви споменах, според данни на експерти, котките са единствения 100% действащ способ за борба с гризачите, особенно в градска среда. Ще се постарая да ви изровя данни от официални източници. Мен ми е малко далечко, но вие съвсем спокойно можете да разгласите този факт. Също смятам за умесно, да се настоява за разграничаване на кучета от котки (и аз обичам кучетата, но не трябва те да "дърпат котките надолу", освен това и за кучетата ще е по-добре ако се разглеждат техните проблеми отделно). И пак да кажа - според мен основния проблем не са уличните животни, а начина НИ на живот който им предлага възможност за бурно размножаване.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.