Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:47 17.05.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Котешки" въпросителнинови  
АвторBirdsFlu (Нерегистриран)
Публикувано09.10.07 12:25



От известно време насам синът ми иска коте. По всяка вероятност ще му взема за Коледа. Обаче - аз съм любител на кучета и никога по никакъв повод не съм контактувала с котки. Имам един милион въпросителни и ще се радвам ако ме "поограмотите" малко. Ето някои от въпросите ми, но освен на конкретни отговори ще се радвам и на линкове, препоръки за книги и т.н. И така:

- на каква възраст е най-добре да се вземе котенце?
- какви са основните изследвания и ваксини, които трябва да се направят и на каква възраст се правят?
- има ли съществени разлики в отглеждането, темперамента и поведението на мъжките и женските котенца?
- има ли съществени разлики в отглеждането, темперамента и поведението на различните породи?
- фактът, че котето ще е само в апартамент за около 10 часа дневно, ще нанася ли някакви поражения на психиката и здравето му? В смисъл - знам, че са домашни животни, но все пак - съвсем сами по цял ден, не скучаят ли, нямат ли нужда от разходки и контакти - било с хора, било с други животни?
- КАКВО всъщност правят котките по цял ден, когато са сами?
- в хола са всички играчки на детето, включително около 50-тина плюшени - нанасят ли котенцата големи щети - на играчките, на мебелите, на пердетата, тапетите и т.н.?
- кое е по-здравословно за котетата - храненето с гранулирани храни, или с "истински"?

Не ми се смейте на въпросите, моля, както вече споменах - нищо не разбирам от котки, а разполагам само с два месеца и половина за да се науча - сина ми вече и име му е измислил, трепетното очакване е голямо.

Предварително благодаря



Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: BirdsFlu]  
Автор Tapaлe (непознат)
Публикувано09.10.07 12:48



Ще ти го дам сбито.

Над 2 месеца, може и 3. На 2 месеца вече котето е обучено от майката, затова е важно да е с нея а и бъдеща липса на социализационни проблеми, а на 3 и повече месеци вече имат изградени определни привички които може и да не ви харесат. Но по-малко от 2 месеца не бива.

Ваксини - каквито си решиш ти, ако котето не идва от рискова среда и няма да е в такава може и без, ветеринарите не са много единодуни кога да се сложат, обикновено на 3 месеца ги слагат. Иначе трябва да се обезпаразити задължително. Прави се два пъти, а ако изкара паразити и повече пъти. После регулярно.

Женските периодично се разгонват, а пък мъжките маркират, други съществени разлики май няма.

За породите е по-добре да почетеш в някой сайт - разлики има доста и в поведението и нрава на котките и в грижите за тях.

За само - не мога да кажа за поражения - вероятно има защото като има другарче и когато нямат, поведението към човек е коренно различно. Трябва да си играеш с него, поне по час, хубаво е по повече за да си изразходва енергията, имам предвид да го караш да гони, лоши и т.н. разни играчки. Котката по принцип не се извежда да пишка навън като куче, тези неща се вършат в къщи в специална тоалетна.

Спят, а когато не спят правят пакости. :)) Забавляват се по котешки. Но ако няма какво да прави или спи, или овиква целия блок. Котката все пак е нощно животно, това че са покрай нас малко им е обърнало режима.

Нанасят поражения ако им позволиш да го правят и не ги приучиш да си острят ноктите на специлано избрани за това места. Специално на играчките ако са големи нищо няма да направят но пък на мебели и завеси. Все пак котките имат режещи нотки за разлика от кучетата.

Има спорове за храната, но ако е добре балансирана истинската е по-добра по мое мнение. Все пак всички сме направени за да ядем живи храни.

Виж в статичната тема отгоре, има линкове към материали които са много по-подробни.



Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: BirdsFlu]  
Автор denii (писанка)
Публикувано09.10.07 13:42



Нека и аз се включа. Тъй като очевидно детето ви е основната причина за решението да си вземете коте, може би е важно да имате предвид някои неща. Често децата, особено по-малките не знаят как да се държат с коте, особено с малко коте. Дърпат го за опашката и разни подобни насилствени дейности. В резултат, тъй като никой не обича подобно отношение, котето пуска нокти, дори хапе и се стига до наистина много неприятни ситуации. Имайте предвид този факт.

Освен това, не е задължително да си вземете малко коте. Може да изберете и малко по-улегнало голямо такова, с развити навици и улегнал нрав. Определено ще ви е по-добре ако се страхувате от пакостите и активността на едно бебе. Помнете, че малките котета са като децата - изследват света с неопитност, игра и бели. Ще лудее, ще скача, ще бяга. Естествено не всички са такива. Има и по-кротки. Обикновено момиченцата са така, но не може да се определи нищо. Говоря за обикновените котета. Що се отнася до породи - то персийките са много спокойни, диванни любимци, но пък и от тях съм чувала за доста темерути. Така че всичко зависи от самото коте, както и от отношението, което ще срещне у вас.

Стоенето само вкъщи не е проблем. Поне не от моя гледна точка. Ако е малко коте, хубаво е да му оставите някакви играчки - мишки и топчета, с които да се занимава докато ви няма, тъй като малките имат доста енергия за изразходване.

За щетите също е относително. Едно малко коте ще ви нанесе доста повече щети от едно по-голямо. Казвам го от опит. То е непрекъснато любопитно и активно и неопитно. Но като цяло не мисля, че нанасят кой знае какви поражения - пердета и играчки не мисля, че ще закачат, но отново казвам зависи от самото коте. Моите ги прибрах на около 3 месечна възраст и никога не съм имала проблеми с тях. Ама никакви! Докато сега вкъщи имам един бандит също на 3 месеца, който просто ми скри шапката. Обръща и чупи де що свари. Чаши, саксии, пердета, поставки, джунджурии - няма недостъпно място. И изобщо не се спира на едно място. Все търчи, блъска се напред назад, страшна работа е. Не разбира и от възпитание, строг тон и дори шамарчета. Просто е палав и това е. Докато моя си котарак никога не е правел така. Нито котката ми.

За храната - смея да твърдя, че ако нямате условия у дома да му приготвяте всекидневно наистина балансирана храна, то няма смисъл да го храните с домашна. Котките не бива да ядат храни с подправки, сол, всички салами, филета също не са подходящи. Гранулите най-общо се делят на 2 вида - качествени висок клас и некачествени нисък клас. Първите осигуряват всичко необходимо като хранителна стойност на котета, вторите често водят до здравословни проблеми.

Най-добре си вземете коте около 3 месеца. Преди това са малки и в домашни условия има много рискове за тях. Освен това все още имат нужда от майка си от гледна точка най-вече на развитите на стабилна имунна система. А около 3-тия месец са в най-хубавата си възраст.

Породистите котета доколкото знам се продават с първа ваксина и обезпаразитявания. Ако изберете дългокосместо имайте предвид, че изискват много грижа за козината - редовно къпане, сушене, качествена козметика. Иначе се сплъстяват и става доста неприятно не само за вас, но най-вече за котето.

Естествено аз бих ви препоръчала да си осиновите обикновено коте. Съвестните хора ги подаряват с обезпаразитявания, навици и приучени към живот в домашна среда. Обиновените със сигурност са по-активни, по-забавни и по-хитри





Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: BirdsFlu]  
Авторtony (Нерегистриран)
Публикувано09.10.07 13:51



поздравявам те за решението!!!
страхотно е да гледаш коте, и не е толкова сложно. те свикват и се съобразяват с нашите навици а ние с техните.
не можеш да си представиш какви приятни емоции те очакват

и ако ми позволиш съвета, по добре вземете коте което е бездомно, и има нужда от ласка и закрила. то ще ви се отблагодари за това. не е нужно да давате пари за породи. моите са от улицата а станаха здрави, красиви и много умни котки

http://www.kotkibezdom.hit.bg/





Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: BirdsFlu]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано09.10.07 21:12



Здравей :)
Понеже разбирам, че имаш още около 2 месеца за размисъл до вземане на решението, предлагам ти да помислиш върху следното:
1. Вземането на коте означава да се ангажираш с него за един котешки живот, което е около 20 години.
2. Вземането на коте означава ежедневна грижа (20 х 365 ), по-конкретно: всеки ден да се чисти котешката тоалетна, да му се мие котешката чашка, да се наглежда постоянно да е пълна с прясна вода, винаги да има осигурена храна по вкуса на котето в котешката паничка, да е отделено нарочно място в дома ти, където тези съдове да стоят постоянно, защото ако ги няма или се преместят, котето става тревожно.
3. През нощта, когато ти се спи, да си готова да си играеш с него.
4. Котките припознават един от членовете на домакинството за своя "майка" и я следват почти неотлъчно. Тъй като най-вероятно ти ще се грижиш основно за котето, най-вероятно ти ще бъдеш и котешката майка. Това означава котето да е постоянно на не повече от метър от теб, а през нощта, когато не играе (те с годините улягат и стават по-мързеливи) да ти спи в краката, на главата или гушнато при теб под завивките ти, а ти да не смееш да се протегнеш или обърнеш, защото ще ти е жал да го разместиш.
5. Отсега нататък да не можете да отидете никъде заедно като семейство без да сте намерили човек, който във ваше отсъствие да се грижи за котето. Грижа означава по т. 2 по-горе.
6. Когато котето си сменя козината (ранна пролет за около 10-тина дена) домът ти да е постоянно във валма и по всичките ти дрехи да има котешки косми
7. Когато котето се разболее да се тревожиш за него като за човек, респ. да плащаш за лечение, да ходиш по котешки доктори, където (за разлика от хората) не дават направления, а цените са като в хуманната медицина.
8. Отвреме-навреме да намираш нещо, към което до момента котето не е проявявало никакъв интерес, което ако не е съсипано, то ще е в доста раздърпан вид (най-често килими, тапицерии, тапети, завеси)
9. Дори и да е с отлични хигиенни навици, отвреме-навреме да се изходи не където трябва или (ако е мъжко) да маркира, така че после дни наред да те преследва миризмата. Което за теб означава миене и обезмирисяване, най-често когато се връщаш от работа и те чакат и куп други домашни задачи.
10. Да чуваш периодично въпроса "Защо сега ви трябваше това коте?!?"

Ако на тези въпроси можеш да си отговориш с "не ми пука/нямам нищо против", вземи коте. Котките са много приспособими животни и отговорите на поставените от теб въпроси ще дойдат от самосебе си. Колкото повече общувам с котки и с техните стопани, толкова ми е по-трудно да дам отговори по принцип, но изказалите се преди мен са били изчерпателни :)
И горещо се присъединявам към казаното вече, че не е нужно да вземаш коте от специална порода, освен ако нямаш някоя любима такава.



Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: BirdsFlu]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано09.10.07 21:28



май не сте получили отговор само на един въпрос-за темперамента. по принцип мъжките котки са по-гальовни, а женските по... самостоятелни да го наречем. има много разлики в темперамента и в замисимост от порадата. Персийките са доста по спокойни и подходящи за домашен живот, дори в една две стаи не се чувстват нещастни. ако затворите мейн куун обаче в една стая се обричате на много неприятности... и разбира се както при хората има много индивидуални особености, и взимайки си коте си взимате член на семейството който си има характер и собствени особености.
ако искате породисто коте ви препоръчвам да посетите страницата на НФФе, където да разгледате снимките и описанията на различните породи и да си изберете подходяща за вас (като темперамет, изисквания, визия и тн). след това ако я има в БГ се свързвате с някой развъдник и си взимате коте... само трябва да внимавате на какъв развъдник ще попаднете, защото не всички са коректни както би ни се искало... ама то е така винаги когато насреща имаме хора...

успех и поздравления и от мен





Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: prAsino]  
АвторBirdsFlu (Нерегистриран)
Публикувано10.10.07 09:19



Благодаря на всички за мненията. Прочетох доста - и тук в библиотеката, и по други сайтове. Мисля, че след всичко прочетено мисълта да си вземем коте вече ми изглежда доста по-приемлива и дори привлекателна. Естествено съм наясно, че взимайки едно животинче, то се превръща част от семейството с всички активи и пасиви на едно такова съжителство. Затова и чаках синът ми да поотрасне - от една страна, самият той да избере какъв любимец да си вземем, от друга - поне отчасти да помага при отглеждането му и да поема отговорност.
В тази връзка от няколко места чувам, че котките не обичали деца, или поне начина, по който децата се отнасят към тях - "мачкане", дърпане на опашката и т.н. Определено ще се опитам да обясня на детето как да се отнася с котето, но понякога в изблик на обич малките човеци могат да те удушат

Та имате ли наблюдения върху отношенията котки/деца и какво мога да направя, за да предотвратя драскане и недружелюбно отношение помежду им?

Между другото, снощи ми каза, че и име е измислил на "нашето си котенце" - трябвало да се казва Фреди и да бяло на сиви петънца



Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: BirdsFlu]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано10.10.07 10:12



Ако погледнете в най-горната тема ще видите, че Брад, Лъки, Слипи и Пиранчо отговарят напълно на "бяло със сивички петънца"


Защо не покажете галерията на сина си? Може и да си хареса някое, особено ако знае историята и нуждата им наистина от дом.
Поздравления още веднъж за решението да си вземете котка!
Можете да видите потенциалните Фреди-та и тук

Редактирано от LaGata на 10.10.07 10:48.



Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: garconne]  
Автор ДPaka (хайде усмивка!)
Публикувано10.10.07 15:36



Ех, кво хубаво беше преди 20 години, когато взех първото си коте


Нямаше Интернет,нямаше форуми,нямаше кой да ми каже всички изброени от garconne неудобства ,грижи и проблеми.Дааа,научих ги в последствие,естествено,НО никога не съжалих,а след него взех и второ и трето
защото ги обичам и знаех,че каквото и да ми коства-няма да се откажа.
Мисля,че това е важното.
Е,разбира се,че е хубаво да знаеш с какво се нагърбваш,но колко пък щастливи са моите котки...че не усетиха на гърба си моето незнание



Тема Re: "Котешки" въпросителнинови [re: BirdsFlu]  
Автор ДPaka (хайде усмивка!)
Публикувано10.10.07 15:48



Аз лично съм виждала и двата варианта в най-хард форма...на свекърва ми проклетата сиамка осинови племенника на 4 месеца и му позволяваше като поотрасна, дори да я мъкне за опашката като чанта


Моята кротка и мързелива персийка озверява като види дете и без абсолютно никаква причина напада и хапе
ха сега де!
С обикновенна котка обаче не мисля,че бихте имали подобен проблем




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.