Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:00 15.06.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема ? за храненето на котарак с уро проблеминови  
Автор har-mar (непознат)
Публикувано25.02.07 09:49



Здравейте! ТЪй като съвсем се обърках вече, се реших да ви питам.

Имам три котки, които гледаме в къща с двор. Но от 10 дена малкия котарак Пухчо сдаде багажа. Водих го на доктор - песъчинки в уретрата. Безмалко да го изтървем. Вчера го кастрираха. Много тъжно, но се налагаше. В момента му давам Роял Канин интестинал, че освен непишкането имаше дивно разстройство. Но нещо ме гризе, нали все пак е суха е храна...И тъй като разпитвам и проучвам с какво точно да го храня оттук нататък, ви питам:

ПИЛЕШКОТО позволено ли е?



Редактирано от har-mar на 25.02.07 09:56.



Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: har-mar]  
Автор Gatofilla (минаващ)
Публикувано25.02.07 10:58



Всички Роял Канин храни са щадящи за бъбреците, но специалната лечебна храна е Уринари - именно за долния тракт - пикочен мехур и канал. Уринари е лечебна храна и е по-скъпичка и в голям период от време се дава само тя, по 70 гр. на ден за голям котак, за малък - съответно. Може да се купува от чували, но най-добре си е опакованата, струва обаче 7 и нещо 400 гр излиза към 20 лв. килото, а в чувалите е от 14 до 17 лв. Тя си е специално за пясъци и камъни. Но смело можеш да му даваш например Роял Канин за кастрирани котки, там непременно има хубави неща за бъбреците.
Пилешко може, всякакво друго месо, дроб - в никакъв случай. И консервички може, пак ако е възможно, без дроб - аз лично към това се придържам, ама съм се наплашила от карантии. Но пък воденички, сърца - може, те са просто едни мускули, поне така обсъждахме с вета, че едно е дроб, друго е сърце.
Много вода трябва да пие, дори и сухата храна я давайте влажна, добре накисната във водичка.
Зависи какви са пясъците, някои уж се топели, но аз не успях нищо да стопя на моичкия, уж уратните камъни били такива, топят се, дръжки.
Не знам защо са го кастрирали, дори казват, че кастрираните котаци имали повече проблеми с бъбреците, не знам. Кастрирват се по необходимост тогава, когато му се прави уретростомия, извеждане на пикочния канал извън пениса, като се премахва извивката му, където става запушването, тогава по необходимост се махат всички атрибути на мъжкия пол.
Абе, тежка работа, като започне веднъж, много грижи трябват. Тук ми препоръчаха едно индийско лекарство Цистон, за цистити и подобни възпаления, още не съм го опитвала, ще докладвам. Ама е добре само с диета, с леки меса, много течности, да си се оправи котенцето.



Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: Gatofilla]  
Автор har-mar (непознат)
Публикувано25.02.07 12:13



Благодаря за изчерпателния отговор ! Това със специалния Роял Канин Уринари ще го направя задължително.
По думите на доктора, проблема с уретрата се провокирал и от разгонването. Понеже не е сигурно, че успява да осъществи полов акт (във вилаета не съм виждала женски ) , състоянието на полова възбуда допълнително влошавало нещата. Нещо в този смисъл. Дали пък не избързах с тази кастрация...?





Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: har-mar]  
Автор Sometimes (усмивка)
Публикувано25.02.07 13:19



Не вярвам да му навреди отвреме-навреме, ако му даваш по малко птиче месце, но основната храна нека бъде лечебната. Тази, която са ви дали сега е за овладяване на разстройството, ако не се лъжа.
А лечебната за камъните, се дава според състава на камъните. Той какъв се оказа?
И да не би да са му направили уретростомия, а не просто кастрация?

Споко, само се заяждам



Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: Gatofilla]  
Автор Sometimes (усмивка)
Публикувано25.02.07 13:23



Абе, чакай, не бяха ли 2 вида лечебните храни?
Защото камъните са основно два вида. И то един вид противоположни - едните се образуват в кисела среда, другите - в алкална. Затова и за поддържане на оптимална неутрална среда, при едните има нужда от подкиселяване, а при другите - от алкализиране.

Споко, само се заяждам



Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: Sometimes]  
Автор har-mar (непознат)
Публикувано25.02.07 14:08



Sometimes, много се радвам, че се включваш!
Наистина съм малко в паника и само се щурам нагоре надолу в чудене как да го лекувам. Ходя, питам различни ветеринари ( освен моя ), но това ме обърква още повече.
Не са ми предлагали изследване на песъчинките. Това го научих вчера тук във форума. Голям срам, ей! И сега? Взимам урина и отивам да я изследват?
При уретростомия не махат ли и торбичката? Тя си е на място- значи кастрация. Така-така, който е паникьосан като си води котката на операция - нищо не разбира!

Аз тука пиша, страдам, а големия котак (здравия, не Пухчо) тараши масата зад гърба ми! Отивам да шетам!



Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: har-mar]  
Автор Sometimes (усмивка)
Публикувано25.02.07 14:26



Много странно ми звучи да не са ти казали какви са камъните. Не е нужен кой знай какъв задълбочен анализ - те по вида още си личат (едните са заострени, а другите - обли).
Виж, има едни лакмусчета, чрез тях можеш да установиш от кой вид са камъните. Незнам обаче къде се продават. Може да попиташ в клуб Химия? Те не са много точни, но все пак дават представа. По принцип във ветеринарните ги има (но за по-голяма точност използват електронни апарати).
Взимането на урина не е най-удачно. По принцип урината не трябва да престоява, а се изследва току-що получена. Затова най-добре заведи котарака.
Кажи откъде си и къде се намираш, за да ти препоръчат добър лекар, щом нямаш много вяра в твоя.
Колкото за операцията... не разбрах за каква торбичка говориш, члена там ли е?

Споко, само се заяждам



Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: har-mar]  
Автор Sometimes (усмивка)
Публикувано25.02.07 14:37



П.П. Забравих да ти кажа също, че алкалната урина има сладникав мирис. Така също можеш да ги разграничиш принципно.
Ако искаш мога да ти пратя много дълго четиво за камъните, само да не се объркаш още повече...



Споко, само се заяждам

Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: har-mar]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано25.02.07 16:10



За твое собствено успокоение и за да не тормозиш излишно котето можеш да занесеш урина за изследване в Цибалаб - трябва да е първата сутрешна и да я вземеш от чист съд - като например оставиш сутринта котаракът да се изпишка в чисто легенче, след това с нова спринцовка за еднократна употреба взимаш урината, носиш я до 8:30 в Цибалаб, там казваш, че е от котка, след това по Интернет си изтегляш резултатите.
С наличните реузлтати можеш да се консултираш с ветеринарен лекар.
Моят котарак правеше редовно цистити след периодите на разгонване, но изследването показа, че няма камъни - утайката беше от органичен характер - еритроцити и левкоцити, които май се получават като резултат от възпалителни процеси. Поне 4 пъти съм носила урина докато се поизясни картинката за причините.
Лечебните храни на Роял Канин за котки с уро- и бъбречни проблеми са Renal и Urinary, но за да избереш ти трябва консултация с вет.
Ето инфо за лечебните храни на Роял:
http://www.sambs.bg/royalcanin/index.php?vetproducts&type=12&vid=19

Редактирано от Zhimi на 25.02.07 16:20.



Тема Re: ? за храненето на котарак с уро проблеминови [re: Zhimi]  
Автор Gatofilla (минаващ)
Публикувано25.02.07 17:17



За съжаление, така е с камъните, за едните трябва подкиселяване, а за другите - алкална урина. Като са му комбинирани на моя, какво да правя? Но много е важно да са му измерили pH-то, то от там се вижда накъде да се върви - към кисела среда или към основна. На много от диетичните храни е показана и стойността на pH, за която се препоръчва съответната храна.
При кастрация се махат топчиците, моя беше отдавна кастриран, като направи белята. При уретростомия се маха и члена - за какво му е вече, той почва да пикае като момиченце. От една дупчица пак под опашчицата, ама по-надолу.
Това иди-доди, нещо мяза на естествено пак. А на моя при втората уретростомия му направиха дупчица в средата на корема, срам и позор. Много се притеснявах да не би да се травмира котака от тази неестествена постановка, но не се случи това, а единственото, което му напомня за предишната му конфигурация, е, че след изпишкване започва усилено да лиже под опашката, дето вече няма нищо, а се изцежда и с притреперване на опашката. Но се усеща сладура, първо лиже под опашката, после преминава надолу и накрая и корема си изблизва, защото разбира, че нещо там не е в ред с хигиената, чистника му с чистник!
Леле, ако ми беше казал някой преди няколко години, че с такова втренчване ще наблюдавам тези физиологични прояви на котака, и техния резултат ще ми определя настроението за деня, немаше да му повервам!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.