Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:59 03.06.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема operirana macaнови  
Авторdilandii (Нерегистриран)
Публикувано08.02.07 00:31



a ima li niakakvi vunshni priznaci po koito da razbera dali ima temperatura?



Тема Re: operirana macaнови [re: dilandii]  
Автор Sometimes (Несериозна)
Публикувано08.02.07 00:39



Не, можеш да опипаш ушичките или лапичките дали не са възтопли, ама по принцип не е ефективен метод (по-скоро за определяне на ниска температура). Нямаш ли термометър? Поставя се в дупето за съвсем кратко - 3-4 мин.
Само да не решиш да и даваш аналгин, парацетамол, аспирин или всякакви други човешки от сорта, че са ОТРОВНИ за котките, дори и в минимални дози.

Природата, изглежда, понякога е голям шегобиец



Тема Re: operirana macaнови [re: dilandii]  
Автор Sometimes (Несериозна)
Публикувано08.02.07 00:41



Между другото аз ти отговорих в другата тема, преди да видя, че си отворила нова. Така че можеш да погледнеш и там.

И не се притеснявай, всичко ще мине. Дори и инфекция да е, щом се чувства добре не е в толкова напреднала фаза.

Природата, изглежда, понякога е голям шегобиец



Тема Re: operirana macaнови [re: dilandii]  
Автор ГoлямaтaCпeциaлиcтka (Президентша)
Публикувано08.02.07 00:47



То и аз отговорих в другата тема, но ще го копирам и тук за всеки случай

Тъй, ясна е работата.
Че е възпаление - възпаление е. Гнойта си мирише характерно и има специфичен цвят - плътно бяло или бледожълто.
За подуването отстрани - по принцип така се получава - това е реакция от вътрешните конци.
Но въпреки всичко лекар трябва да я види утре сутрин.
Трябва да даде антибиотик за още 5 дни.
Аз досега винаги съм давала 5 дни на моите след кастрацията.
При вас е давано само 2, смятам го за недостатъчно.
Имаш риванол казваш - с него можеш само да почистиш раната. С памуче натопено в риванол избърши хубаво това което изтича. Бърши само в една посока, не размазвай наляво-надясно.
За външно третиране най-доброто нещо е маз Вишневски. Продава се в аптеките - туба голяма е около 5 лв. Мирише възгадничко, лепкаво е, но е вълшебно нещо при гнойни рани.
Намазваш я едно хубаво и после отгоре задължително й обличаш дрешка за да не го изближе.
Но пак казвам - вет трябва да я види за да прецени откъде точно идва гнойта. Ако е отдълбоко не знам какви мерки ще предприеме. Ако е някъде повърхностно - Вишневския ще те спаси.
Моето лично мнение е, че не е нещо дълбоко, тъй като от написаното разбирам, че мацата е жизнена, храни се, няма температура (за всеки случай можеш да й премериш температурата още тази нощ). Ей така да си знаеш има ли няма ли. Нормалната температура при котките се движи в границите 38-39.
Полза от твоето будуване сега няма. Почисти раната с риванол и си лягай. Не можеш нищо друго да направиш за момента.
А утре непременно да разкажеш какво е казал доктора.



Тема Re: operirana macaнови [re: dilandii]  
Автор ГoлямaтaCпeциaлиcтka (Президентша)
Публикувано08.02.07 00:56



Ето тук


можеш да прочетеш някои полезни неща

Не е точно във връзка с конкретния проблем при твойта маца, но е нещо, което всеки стопанин трябва да знае.



Тема Re: operirana macaнови [re: dilandii]  
Автор ГoлямaтaCпeциaлиcтka (Президентша)
Публикувано08.02.07 21:04



Кво стана с чичо доктор?



Тема Re: operirana macaнови [re: ГoлямaтaCпeциaлиcтka]  
Автор Gatofilla (новак)
Публикувано08.02.07 22:08



Малко личен опит от моите престъпни действия, със съучастници - видни ветеринари.


Аз си купих дигитално термометърче, защото е с по-малък диаметър, използват се и за бебета, макар че не са много точни, до три четири десети от градуса може да имат отклонение, но мерят само за една минута и животното може да изтърпи, моите в никакъв случай не позволяват да им държа онзи дебел термометър на съответното място.
38.5 смятаха за нормална температура, но до 39 не се безпокояха. Бебо ми е дигал след уретростомия и до 39.7, дето се вика, към 40 отиваше. Нямам доверие на антибиотиците през устата, винаги съм ги водила на инжекции - мускулни или подкожни, в зависимост от лекарството. А при големите температури - Козета направи белодробно възпаление, антибиотиците направо венозно, но в никакъв случай направо във вената, а в системата при вливанията.
При температура над 39 животното клюмва и престава да яде. Аз така разбрах на моята Козета температурата, защото цял ден отказа храна и лежеше, а по топлината на животното трудно се разбира - те и без това са по-топлички. И първото нещо, когато заведа животното, е мерене на температурата, и тогава се вдигна паника и се чуха и хриповете в дробовете, слава Богу, след 7 дни вливания на антибиотици и подхранване се оправи.
Страшни са упойките, няма какво да се лъжем, всяка упойка е една малка смърт, и голяма е интоксикацията на организма, опасността е 24 часа след упойката, затова, въпреки големите мъки, които изтърпявах, мъкнах онзи 7 килограмов дебелак в клетка задължително 3 дни на вливания след операциите, а при усложнение и повече. А Козетата две седмици я влачих всеки ден. Каквото и да си говорим, при интелигентна дозировка и скорост на вливането, това си е едно хубаво прочистване от токсините на упойката.
Кофти е като ти казват, че три дни задължително имаш постоперационни вливания, и пари доста, за умората да не говорим, но ако вярваш на вета си, се чувстваш престъпник, ако не го направиш.
Ама е кофти де, и ако пропуснеш един ден от антибиотика, после започваш отначало, с друг - така в Байвет ми дадоха сама да слагам инжекции, че ме съжалиха, през миналата много студена зима, аз пропуснах един ден, та после още една седмица - с друг антибиотик.
Малките усложнения около шевчето всички сме имали, е чак до течение - не, но стандартното в леките случаи е изчистване с йодасепт течен, и след това някакъв антибиотичен мехлем, например гентамицин.
Дано ви се размине, не пропускайте антибиотика, гледайте ако е през устата, да го е глътнала, ако е хапче, внимавайте да не го е изплюла, тези тарикати успяват да изплюят всяко хапче и след това го намирате на пода. Най-сигурното през устата е хапчето да се счука и разтвори във вода и после със спринцовка - без иглата, насилствено, в устата, ако може направо в гърлото.
Хайде, дръжте ни в течение, мнозина сме минали през този ужас, постоперационен, аз веднъж съм будила ветеринар в 3 часа през нощта да го питам нормално ли е животното да има 240 пулс, осем часа след операцията, само кръвното дето не можах да го премеря... Ама любезен беше все пак човекът, отдели ми доста време да ми обясни, че по време на операция животното е толкова наблъскано с течности, упойки и други подобни, че нищо не може да му се дава в този срок и кротко да си изчакам другия ден, което и направих.
Идват и хубави дни след това, като почне мацинката да е по-жизнена, да яде, да се почиства, да ти се гали. А като й извадят и конците, на 10-12 ден, вече банкет можеш да даваш, всичко е чисто, после розовото гладко коремче обраства с козина, и така... както е рекъл Господ, и с твоя помощ, както си го почувствал.
Във връзка с последното - прочетох предишната тема, видях се там и като злодей, но отдавна си имам принцип - на всеки Грубиян Нъмбър Уан - кротък игнор.
Друг начин няма.



Тема Re: operirana maca [re: dilandii]  
Автор SimplyAVEN (новак)
Публикувано08.02.07 22:45



какво стана с вас? пиши как сте! чак сега влязох и видях, че имаш проблем

при мен нямаше такова нещо, но близането го имаше - постоянно и нищо не беше в състояние д а я откъсне от това й занимание, и така докато не зарасна съвсем - ние бяхме със скрит шев хайде, пиши какво стана! стискаме ви палци, ще се опрвите, спокойно



Тема Re: operirana macaнови [re: SimplyAVEN]  
Авторdilandii (Нерегистриран)
Публикувано09.02.07 00:24



Da vi kaja 4estno nikak ne se 4uvstvam po-spokojna sled dneshnia pregled.otidohme v poliklinikata v 9h,no imashe hora predi nas ,a tuj kato mnogo zakusniavah za rabota gi ostavih dvamata s priateliat mi da si 4akat reda.Iad me e4e ne prisustvah i az pone li4no da razbera kakvo stava...spored priatelia mi lekaria e kazal 4e operaciata zazdraviava dobre,problema bil v mnogoto podkojna tlustinka,zashtoto moiata macka naistina e mnogo debela.Vuprosnata podutina,koiato nabarah prednata ve4er bilo 4isto i prosto maznina i to4no tia suzdavala problem.Mahnal e malko ot koneca v kraia na operaciata,edin vid "drenaj",namazal ia e s niakakvo zeleno lekarstvo i ni vika pak vdrugiden.Kazal 4e izobshte ne triabva da se trevojim.da,ama az se strevoja,ne e slojil nikakuv antibiotik(to vsushtnost neznam dali triabva,ama...),a i sega operacijkata e leko otvorena v edinia kraj,ima i malko kruv4ica.ne mislia 4e triabav da stoi taka otvorena,to si e jiva rana tova...vie kakvo mislite,dali da iz4akam i da otida pak v subota ili oshte utre da smeniam lekaria i da ia vodia drugade da ia pregledat.pritesniavam se da ne stane zle s te4enie na vremeto,ako rani4kata se zamursi,a ina4e tia si iade,goniat se s drugata,mnogo e jiznena,daje i sega mi se ligavi v krakata.Ne vijdam nikakvi priznaci da se 4uvstva zle,osven 4e mnogo se blije tam



Тема Re: operirana maca [re: dilandii]  
Автор Gatofilla (новак)
Публикувано09.02.07 00:33



Не се притеснявай, щом е жизнено котенцето, следи му поведението. Давай му силна храна, може нещо вкусничко да го поглезиш, само тези дни, да яде много, да пие много вода и редовно да ходи до тоалет. Изобщо шев на корема изглежда ужасно, в първите дни, като го гледах, си виках - егати некадърника, може ли така да го зашие животното. Ама те си знаят, след това от тези надърпани и грубо зашити, сякаш с обущарска игла, шевове, и от разни страшни издутини нищо не остава. Минавай го с йодасепт, но и го мажи с нещо мазничко. А също и не трябва много да се прекалява с почистването, защото има един принцип, дето го знам от превързочните сестри човешки - рана, дето често се превързва, се възпалява. Мярка трябва да има.
На моята покойна Козета трябваше бързо да зарастне шева, че да има мегдан да се отстранят гадостите и в другата половина. По съвет на хомеопати купих от хомеопатичната аптека на ул. Чаталджа 13 крем Календула, т.е. от невен, струваше 3 и 50 май, и той е хубав за омекване на раните, но след като няма кръвчица и отворена раничка, колкото и да е малка. Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.