Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:37 01.05.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема здравословен проблем  
Автор Karinka (членка)
Публикувано03.10.06 22:18



Здравейте,
дали сте се сблъквали с този проблем: от 2 дни котака пишка малко по-мътно, а днес е имало и малко кръв в урината. На какво може да се дължи това?
Естествено, че ще се обадя на ветеринаря, но това мога да направя чак утре, а ми се иска да знам от какво може да е :-(
Иначе поведението му е нормално, храни се, спи, мие се, закача се и всички останали котешки работи.
Не знам дали е важно - котака е на 8 години, кастриран преди 2.



Тема Re: здравословен проблемнови [re: Karinka]  
Автор Endaksi (cat person)
Публикувано03.10.06 22:20



може да изхвърля песъчинки. при всички случаи ви трябват изследвания на урината за седимент за да знаете точно какво става. по принцип щом изкарва не е страшно, особено ако се чувства добре. но това е сигнал че проблем има и трябва да предприемете мерки за да не стане нещо неприятно за всички





Тема Re: здравословен проблемнови [re: Endaksi]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано03.10.06 22:34



съществения проблем е от днес.
надявам се утре доктора да дойде до нас или да каже какво да правя, ако не е за домашно посещение.
и аз предположих някакви песъчинки.
понеже честичко си пийва от нашия чай (билков) дали да не му направя един от мечо грозде или да не рискувам?



Тема Re: здравословен проблемнови [re: Karinka]  
Автор ofika (отнесена)
Публикувано03.10.06 22:47



По-важно е с какво го храниш. Някои храни предизвикват бъбречни проблеми. Кастрацията не предпазва от заболявания на уретрата, така че в случая не влияе.
При моя котарак кръвта в урината беше първият признак за заболяване. При прегледа ветът не откри нищо тревожно, а след 1-2 месеца котаракът се запуши напълно.
Така, че бъдете нащрек.





Тема Re: здравословен проблемнови [re: ofika]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано03.10.06 22:50



котешки консерви е основната храна и от време на време суха храна за кастрирани котараци - има най-различни в магазина и купувам разнообразна. Но тя е по-скоро като някаква награда от време на време - по десетина "хапчета" най-много на ден.
благодаря, ще коментирам и храната с доктора.



Тема Re: здравословен проблем - уви, познатонови [re: Karinka]  
Автор Gatofilla (стара коткарка)
Публикувано04.10.06 00:37



Моя Котьо вече четвърти път го отпушвам. Последният път, като се появих в Амивет с клетката, те се уплашиха, понеже нямах часове записани, аз водя там майка му, с още несвършила серия от операции на млечните жлези. Та влизам аз там с бодър възглас - има ли тука ВИК специалисти по отпушване на мивки, канали и котараци?
Сега, това е началото, да се обърне внимание. По-нататък тревожните признаци зачестяват и най-тревожното е, когато спре да пишка изобщо, не го прави изведнъж, а в продължение на един ден - първо пикне малка локвичка, после изцеди няколко капчици, после дълго стои натъртен над тоалетната, с нулев резултат и след това енергично лиже съответните части, и в един момент съзнаваш, че вече 12 часа не е пишкал. Ако не можеш да го заведеш веднага на вет, изтърпяваш някакси, но към 24-я час животното вече почва да се мъчи, моят ръмжеше през минута-две, сигурно от болки.
След 24 часа задръжка катетеризацията е средно тежка, но ако отиде към 36, вече е доста по-болезнено, бият се много инжекции да се отпусне уретрата. Обикновено седиментите - песъчинки, са я задръстили. Последният път при моя Котьо се наложи сам доцента да вземе катетъра, и каза, че просто отвътре песъчинките скриптят, е, прекара го, и Котьо се облекчи. След това следват антибиотици и кортизонови препарати за премахване на отока на пикочния канал - от катетеризацията и от песъчинките. На ехография, когато е пълен пикочният мехур, обикновено се виждат камъните, моя си има една кариера вътре, с гладките камъни, уратните, които не дразнят толкова мехура, и дори могат да се стопяват с медикаменти, но има и едно остро камъче, като таралежче, то е от оксалатните, те не се стопяват. Добре, че не е много голямо в нашия случай.
Но тъй като имаме вече 3-4 запушвания, вече не ни мърда уретростомията, само да съберем малко сили, че имаме и втора кандидатка в къщи за операция, не знам как да ги комбинирам и двамата.
Препоръчвам ехографията, поне ще се види какво е положението, трябва да се прави на пълен мехур, обаче, ако е пишкал котьо преди това, няма да стане. Също анализът на седимента говори за състава на пясъците или камъчетата. Дано няма в урината албумин, белтък тоест, или да не са му много високи стойностите. И разни други показатели се гледат, за да се прецени дали тази инфекция е само на пикочния мехур и канала, или е отишла към бъбреците - то при нелекуване на първото, след време се засяга и второто.
Впрочем, от първото, да речем, не запушване, а малко затруднено уриниране на Котьо до първото му истинско запушване, минаха две години. А от операцията сега ни делят дни или седмици.
Спирай дроба, далака и рибата във всякакви варианти - аз и в консерви не ги купувам. Ако ти дадат Уринари, РК лечебна храна, и нея давай, много помага.
За мечото грозде ми казаха ветовете, че мога да му давам.
Ами това е, началото на пътя, а той може и да не се извърви докрая, но щом е почнало, внимание трябва да има. Дано да е нещо инцидентно, а не начало на хроничен процес, в този случай - ами просто си е едно болно дете, за което родителите цял живот се грижат. Аз лично съм била такова дете - от 5годишната ми възраст, и разбирам тежестта на товара, колкото и да е грубо сравнението.



Тема да докладвамнови [re: Gatofilla]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано04.10.06 22:31



заведох котьо на доктор, сложиха катетър и взеха малко урина, която ще изпратят за изследване. Утре след 16 часа трябва да се обадя за резултати и какво трябва да се прави.
Обаче трябвало да отслабне котака .... как да направя това? идеи някакви?
в същност мислите ли, че е дебел?









Тема Re: да докладвамнови [re: Karinka]  
Автор Endaksi (cat person)
Публикувано04.10.06 22:57



определено е дебел

може би има един килограм отгоре. много важно за детите при котките е да се знае че не бива да седят дори един ден без ядене. това особено важи за затлъстелите и тези с наднормено тегло. ако не спазваш това се създава реална опасност от увреждане на черния дроб, което е доста сложно. най лесно ще ти е да сложиш котарака на храна за кастрирани котки и да му намалиш дажбата. ако решиш че не искаш да му даваш суха храна (за съжаление до колкото знам в България има специализирана храна за кастрирани котки само под формата на гранули) можеш да продължиш да му даваш храна каквато и до сега, но намали количеството примерно с 20% като запазиш режима на хранене. не прескачай ядене, а просто намаляваш количеството. увеличи и активността му. за по дестина минути на вечер го разигравай. така скоро трябва да имате резултат.



Тема Re: здравословен проблемнови [re: Karinka]  
Автор PanTer ()
Публикувано05.10.06 13:41



Слушай стриктно ветеринарите и да знаеш - от тук нататък те чака нон-стоп следене на котарака. Дори и 24 часа липса на пълно уриниране могат да бъдат фатални за него.
А моите наблюдения сочат, че за съжаление веднъж започнали тези проблеми никога не престават.





Тема Re: здравословен проблем - близнаци?!?!нови [re: PanTer]  
Автор Gatofilla (стара коткарка)
Публикувано05.10.06 17:06



Браво бе, те като близнаци с моя, и моя е много тлъст, уви, като му правиха ехография, им пречеха тлъстинките на корема, и аз ги питах, нямат ли услуга - липосукция, и като го оперират, могат ли да му ги махнат. Майтап, дето се вика, на голо.


Ще се взима курс към отслабване, ама няма да е лесно, че имам и други, и трудно се хранят отделно, някой път не ми стигат силите да ги слагам в различни стаи и да ги храня отделно, и да ги разгонвам от паниците.
Ето го и моя тлъстак, то не е за хвалене, ама....





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.