Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:53 28.06.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Една необикновена котка  
АвторЛЪЧO (Нерегистриран)
Публикувано26.03.06 02:30



Като малък често си ходех на село за лятната ваканция. Имаше една котка, която остана незабравима в съзнанието ми. Не беше домашна (като всяка котка на село), а козината й беше бяла на черни петна, може би най-често срещаната комбинация, но въпреки това тя и досега е най-уникалната котка, която съм виждал.

Имаше нещо невероятно умно в погледа й, нещо одухотворено и като че ли съвсем чуждо на котешкатата природа. Очите й гледаха с преданост, каквато съм виждал само при кучетата. Нито следа от лукавство, затова пък излъчваше спокойствие и доброта. Беше средно голяма, слаба, много елегантна, с издължени крака и плавна, грациозна походка. Козината й беше чудесна - някак пухкава, въпреки късия косъм, все едно някой я бе ресъл и така бе постигнал тази пухкавост.

Всяка сутрин в 4 часа чакаше пред вратата прабаба ми да стане и да отиде да издои кравите. Следваше я от къщата до помещението на кравите, гледаше я спокойно и търпеливо докато прабаба напълни двете кофи, след което се връщаше с нея обрано до къщата и баба ми й сипваше малко мляко. Тогава ми изглеждаше на 9-10 месеца.

Тази котка никога не се боеше от хората. Напротив - беше като че ли заинтригувана от тях - винаги се въртеше около прабаба ми, докато тя шеташе и е наблюдаваше с особен интерес как готви, пере...Дори понякога прабаба й приказваше, а котката я гледаше жизнерадостно и с разбиране, всякаш ей сега ще се осъществи някакъв диалог.
Само аз обаче обичах да я галя, а тя беше много гальовна и винаги, ама винаги в настроение за това, както и за игра. Много беше жизнена и пълна с енергия.

Но липсата на страх от хора й изигра лош номер. Един ден се върна в двора в ужасно състояние - половината глава в засъхнала кръв, беше направо гноясала, едното око не го виждах - струваше ми се, че е извадено, козината около жестоката рана окапала...гадна гледка. Не зная дали беше попаднала под колелата или някой я беше малтретирал. Движеше се унила и тъжна. Но дори и в това положение, за мое учудване, не се плашеше от хората - идваше при мен, галех я, но нямаше тази радост както преди и по-бързо се отдръпваше. Наистина никога не я видях уплашена, раздразнена или неконтактна.

Мислех си, че ще умре. Гледах как 2 месеца нямаше никакво подобрение на раната й. Не съм й помагал, само я хранех.
Така до следващото лято, когато пак бях на село и с голяма изненада я видях отново в двора. Беше загладила отново косъма, от раната нямаше и следа, окото й, което мислех, че е извадено, се беше показало и аз бях забравил от коя страна беше раната. Беше пак жизнена и гледаше с жив инетерес това, което става около нея. Галеше се отново, но малко по-малко отколкото, когато беше все още коте - беше станала по-въздържана.
После се изгуби за известно време, докато един ден съвсем случайно отидох в градината и чух някакви звуци - скимтене, идващо от една бала сено. Погледнах - в основата на балата т.е. отдолу под нея имаше кухо пространство и там видях котката, която се беше свряла, а до нея котета - толкова малки никога не бях виждал - със затворени очи, като малки мишлета. Пипнах едното, взех го в ръце и тогава за пръв път видях безпокойство и тревога в изражението на котката. Не отместваше поглед от мен, не примигваше - направо можеше да си видя отражението в зениците й. След това излезе от кухото пространство и направи няколко крачки, отиде и легна от другата страна на балата, където не можеше да ме наблюдава. Аз оставих котето и отидох до къщата да взема малко кайма, която след това й занесох.

Интересно беше, че не ме нападна, не видях никаква злоба в очите й докато разглеждах в ръцете котетата, само едно страхотно напрежение, което се излъчваше от погледа й.

На следващия ден отидох пак на мястото да занеса наново кайма, но...там вече нямаше никой - котката явно си беше пренесла децата в друго скривалище.

Нейните котета порастнаха, а тя имаше още много котила, но нито едно коте не наследи нейния характер - всички се бояха от хората (дори когато съм я галил пред тях), нямаше го този вглъбен и умен поглед, който понякога ме караше да мисля, че тази котка всъщност ме разбира и ми го показва с погледа си.

В същото време на фона на мнимата й очовеченост, беше страхотна ловджийка - толкова много пъти съм я виждал я с мишле, я с врабче и винаги съм се чудил как в тези мили очички, лапи и муцунка се задейства кръвожадния инстинкт.

Вие имали ли сте котки, които са предизвиквали подобни мисли?



Тема Re: Една необикновена котканови [re: ЛЪЧO]  
Автор Morrighan (=^..^=)
Публикувано26.03.06 12:29



Убедена съм всеки мисли своята котка за необикновена. Аз също.Но никога не съм намирала толкова добре подбрани думи, за да изразя тези мисли. Много добре казано, браво!

When the cup is half empty - make it half full!

Редактирано от Morrighan на 26.03.06 12:30.



Тема Re: Една необикновена котканови [re: ЛЪЧO]  
Автор diavoli4kata (ro6la)
Публикувано26.03.06 20:09



Да.Моите като ги наблюдавам как спинкат,как си играят,как разбират,и изпадам в такова умиление,че мога да си ги гледам с часове и да им се радвам.Мисля че със всеки е така,който има коте и който се е докосвал до тези мили създания.По добре и аз не бих могла да го опиша



Тема Re: Една необикновена котканови [re: diavoli4kata]  
Авторverona (Нерегистриран)
Публикувано27.03.06 19:31



Приятелю, ти си роден разказвач! Като видях дългия пост, щях да го подмина на диагонал, но като го зачетох, не можах да се отлепя. Направо възхитителен стил! Разкажи ни и друга история, ако може пак с котка...



Тема Re: Една необикновена котканови [re: ЛЪЧO]  
Автор Rapidfire (магьосник)
Публикувано27.03.06 19:45



Да имах, - старата Мама Маца, от къщата в която живеех като дете. Тя наистина се боеше от хората, но именно от нейния поглед научих, че животните също имат разум - нещо в което никой все още не е успял да ме разубеди.

Трябва да правим добро от злото, защото то няма от какво друго да бъде направено.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.