Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:47 27.09.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какво всъщност виждат?нови  
Автор Лилит (вещица)
Публикувано04.11.05 20:06



Понякога котката ми се държи малко особено. Започва да следи с поглед нещо във въздуха, сякаш вижда нещо, което аз (очевидно) не виждам. Самата поза на телцето й е "сякаш идват гости" - любопитно-очаквателна, а и явно "нещото" се движи, защото погледът й внимателно го фиксира. Друг път е неспокойна, като че ли се чуди дали да го подгони или да се скрие.

Случвало се е да успея да открия някакъв реален "дразнител" - мушичка например или слънчево зайче. Но в повечето случаи няма нищо - абсолютно нищо. Или поне нищо видимо за човешко око.

Чувала съм, че котките имат по-особени сетива - и че могат да виждат духове или астрални същества примерно. Макар че подобна хипотеза е трудна за доказване, понякога ми изглежда единствената достоверна. Вие какво мислите и какво знаете по въпроса?



Тема Re: Какво всъщност виждат?нови [re: Лилит]  
Авторrea (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 20:32



И аз съм се чудила на подобно поведение на моята котка. Понякога се заглежда в някаква посока много съсредоточено.Опитвала съм се да отклоня вниманието и, но тя продължава да гледа така, сякаш в стаята има "нещо"



Тема Re: Какво всъщност виждат?нови [re: rea]  
Авторazzi6 (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 21:11



а може би са те.... една от причините да си взема котка беше, че ме е страх да стоя самичка по тъмно... ама сега май тря да се плаша повече (добре, че моята маца няма такива съзерцания)... айде донеси си главата на принца



Тема Re: Какво всъщност виждат?нови [re: azzi6]  
Авторrea (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 21:24



Между другото, когато вечер съм сама и котката започне със своите странни погледи, малко ме хваща страх.
А някой знае ли къде може да се намери информация за зрението на котките?



Тема Re: Какво всъщност виждат?нови [re: rea]  
АвторMorrigan (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 22:09



Котките имат особени сетива. Моят котарак например често гледа нещо. Дали са духове не знам. Но определено има нещо. Усещат и кога си болен. Дори според мен усещат и кога има магия - не ми се смейте, вярвам в такива неща.Те знаят и кой човек е с добър характер или лош. При някои веднага отива и заспива в тях. А при други отказва дори да се доближи.Може би възприемат нещо от магнитното поле на телата?



Тема Re: Какво всъщност виждат?нови [re: azzi6]  
Авторazzi6 (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 23:42



много филми гледате, аз току - що гледах константин - та нали сме на тая тематика... за тези които не са (ама в тая тема май няма такива) "котките живеят в двата свята..."
ууууууууууууу, бррррррррр... май няма да се спи много тази нощ



Тема Re: Какво всъщност виждат?нови [re: rea]  
Автор CHEЖAHKA (crazy)
Публикувано05.11.05 01:15



Тайната на котешкото зрение

Животните виждат, когато лъчът влезе в окото, раздразни светло-чувствителния слой на ретината, дразненията се предадат по очния нерв в мозъка и там се сформира картина. Затова никое същество не може да вижда при пълна липса на светлина, но в сумрака, когато ние не можем да видим и собствения си нос, котките се ориентират прекрасно, особено ако следят движещ се предмет.
Котките, както и много други животни, но не и хората, имат в очите си отразяващ слой. Когато светлинният лъч раздразни конкретното нервно окончание, той се отразява от него и после се връща обратно - така всеки лъч дразни двойно ретината, и картината, която животното си създава, е по-ясна.
В чувствителния към светлина слой на ретината има два вида нервни окончания - пръчици и колбички. Колбичките реагират по-интензивно на светлина, отговарят за цветното виждане и възприемането на дребните детайли. Пръчиците реагират по-слабо и не възприемат образите достатъчно ясно. Нощното виждане зависи пряко от съотношението между колбички и пръчици. При нас то е 4:1, а при котките - 25:1.
Зениците на всички животни се разширяват с намаляването на потока светлина, като се стараят да поддържат количеството светлина на еднакво равнище. В тъмнина или при опасност зениците на котките се разширяват, покриват почти цялата повърхност на окото и в мозъка се съставя кристално ясна картина на всичко наоколо. Така котката получава много повече визуална информация от нас и може да вижда при 20% от светлината, необходима на хората, за да различат предметите.
Разширяването на зениците е причината котките да се парализират пред фаровете на приближаващата се кола. Ярката светлина ги зашеметява, защото до този момент те са били на режим пълен мрак и са си отваряли очите на четири.



Тема Виждат и усещат много неща но не и духовенови [re: Лилит]  
Автор Styx ()
Публикувано05.11.05 09:02



Снежанка гледам е направила един задълбочен анализ на котешкото зрение защо виждат добре дори и на тъмно. но има още една истина:
Котките са дългогледи и могат да фокусират зрението си много точно дори върху много малки обекти на разстояние за да ги видят много ясно.
МОже да съзерцават така дори и прашинки които се въртят във въздуха на разстояние от тях, или някое много дребно паяче дето пълзи по стената.

И когато "гледат" телевизия напрактика виждат червени зелени и сини точици които присвяткват. ние за да ги видиме трябва да си завреме носа в телевизора.
Котките имат много широк ъгъл на периферно зрение, но то им служи само за да видят и усетят някакво движение. Когато се концентрират към обекта който искат дапроследят те могат да елиминират всякакви дразнители попаднали в периферното им зрение.

Котките не могат да виждат ясно на близко разстояние и се ориентират тогава с другите си сетива - с мустаците си със ушите си с косъмчетата на предните си лапи, с носа си, ... тогава "слушат" дори и с очите си, и "душат" с небцето си.

Котките освен това имат и изключително селективен слух - могат да чуят неща които ние не можем да чуем. могат да концентрират слуха си само към определени звуци. Затова примерно дори и да има пусната много силна музика около тях те чуват как се отваря много безшумно вратата на хладилника например :-)))))))

С предишната ми котка можеше например да се познае кой се прибира вкъщи преди още да се е чуло бученето на асансьора.

Редактирано от Styx на 05.11.05 09:19.



Тема Re: Какво всъщност виждат?нови [re: CHEЖAHKA]  
Авторrea (Нерегистриран)
Публикувано05.11.05 09:18



А различават ли цветовете?



Тема Данови [re: rea]  
Автор Styx ()
Публикувано05.11.05 09:31



но не толкова добре като хората
в тъмното не им трябват цветове.
по чувствителни са към сините нюанси тъй като в тъмното преобладава синьото от спектъра




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.