Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:17 28.09.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Суха храна и коректорнови  
Автор TRlNlTY (Dark Lady)
Публикувано20.05.04 15:28



Някой може ли да ми каже в какви пропорции трябва да се смесват ?



Тема Re: Суха храна и коректорнови [re: TRlNlTY]  
Автор nEtCaT (hishtnik)
Публикувано20.05.04 20:38



korektor?

Ik hou meer van jou dan iets anders in mijn leven



Тема Re: Суха храна и коректорнови [re: nEtCaT]  
Автор TRlNlTY (Dark Lady)
Публикувано21.05.04 19:04



прибавя се към сухата храна,
доколкото знам е с цел да не се увредят бъбреците,
особено при котараците, които са по-лесно уязвими
откъм това влияние на сухата храна.




Тема Re: Суха храна и коректорнови [re: TRlNlTY]  
Автор nEtCaT (hishtnik)
Публикувано21.05.04 20:08



Защо не пробваш с готовите храни за тая цел? Аз така правя - и с кучета, и с котки. Досега не съм имала проблем с тия заболявания (да чукна на дърво:)) Веднъж месечно им давам цял ден. Понякога дори забравям - но нищо. Славят се като добра профилактика. Иначе... незнам за този коректор. Дори не съм го чувала. Как му е наименованието (на опаковката) и производителя? Може да пише в Интернет нещо...

Ik hou meer van jou dan iets anders in mijn leven



Тема Re: Суха храна и коректорнови [re: TRlNlTY]  
АвторAdi (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 21:14



Трябва да ти кажа, че много хора не са наясно, а пък други, които са, подценяват ролята на коректора (става дума за този за бъбреци, понеже има различни видове коректори - за теглото и т.н., но този за бъбреците е най-разпространен и е от голямо значение).
Не съм ветеринарен лекар (но брат ми е, и покрай случаите от практиката си, които ми разказва, а и благодарение на моя опит - имам 5 котки), въпросът изобщо не е за подценяване, защото повечето котки (особено котараци, и особено в по-напреднала възраст), които са хранени изключително или предимно със сухи храни, независимо от качеството и марката им, закъсват с бъбреците и в крайна сметка получават бъбречна недостатъчност, която в повечето случаи води до летален изход (освен ако не е установено навреме, че
котето не пишка).
Главното е, че към сухата храна трябва да се добавя коректор за бъбреци,
съотношението храна/коректор трябва да бъде някъде 3/1 или 4/1 (коректорите струват от порядъка на 50-70 стотинки за 10 гр.). По принцип
храната трябва да се разнообразява (познавам много хора, които си умориха
котките, хранейки ги само със суха храна, без да знаят какъв е ефектът от
нея). Естествено, най-лесно е да сипеш суха храна в чинийката, ама не е полезно за животното, колкото и полезни съставки да има храната и колкото
и да е маркова. Както ти не можеш да се храниш само с хамбургери сутрин, обед и вечер или като космонавтите със силно концентрирани гранули (ама колко време ги поемат - не цял живот, нали?), така и котетата искат и месце, и мляко, и зеленцуци и други неща в един по-натурален вид.
Моят съвет е да осигуряваш колкото може по-разнообразна, за предпочитане
топла (но не гореща) храна, с бульончета, рибка и др. Сутрин, когато бързаш за някъде, давай суха храна, но смесена с коректор за бъбреци (ако пропуснеш известно време коректора не е фатално, но гледай да присъства към сухата храна.



Тема В заблуда синови [re: Adi]  
Автор nEtCaT (hishtnik)
Публикувано22.05.04 09:52



Не знам вече колко материяли съм изчела по темата. Загубих им бройката. Мога да напиша 10 листа по темата (налага ли се да го правя?). Не храната е виновник за появата на болестите от рода (урологичните). Храната става вредна, чак след наличието на заболяване от тях. Но не храната го е предизвикала. Не е и предпоставка. (или поне нормалната храна, не тази, която струва стотинки!). Може би ти е ясно (или поне на брат ти) колко време (много време!) след заболяването става ясно за това. Нали? В случай, че не се изследва редовно в критичната възраст. Нищо не ни пречи от време на време да занесем по малко урина в някоя лаб. да се изследва. И да даваме профилактични храни и продукти периодично. А и храната, която лекува (или се явява като профилактика, е точно суха, нали?). Имам едно куче, което прибрах от улицата (изхвърлен от някой като бебе!) Та той е е жив пример за това. Сега е на 15 години. Откакто навърши 9-10 месеца само това яде - суха храна. Дори не всеки месец му давам за профилактика, но нищо му няма. А и понеже стои единствено отвън, какво да му дам друго, освен суха храна? Но здрав е... Дори веднъж от нищо, ама от нищо не се е разболял за всичките си 15 години! Вярно - "улична превъзходна" е - за тях е характерно това. Но да не се отплесвам, за сухата храна - тя НЕ предизвиква тия болести (на отделителната система)! Вредна е единствено след наличието на такава болест. Вярно - има такова вярване, но не и за днешните храни, а тия отпреди 20 години! Тогава не са били наясно, производителите с опасността от вредните соли (от които се образуват утайки от кристалчета (пр. магнезий) и допустимите стойности за тях). Но днес всички са наясно.

Ik hou meer van jou dan iets anders in mijn leven



Тема А за храненетонови [re: Adi]  
Автор nEtCaT (hishtnik)
Публикувано22.05.04 10:25



Разнообразие... разбира се, че е хубаво! Но котката може да има разнообразие, и при дехидратираните храни също. И при консерви. И при домашно приготвени (но е малко трудно да им нацелиш съотношенията на нуждите). При което има вероятност да заболее от недоимъчни болести или да затлъстее или пък да хване бацил от недостатъчна термична обработка ;-)
Всяка котка (или поне повечето) обичат истинското месо, разбира се. Те не са глупави и естествено, че го предпочитат пред техните си мискирани храни. Моите дори се ръмжът като им давам! Много са сладки като го правят :)) Но сравнително рядко прибягвам да им давам (освен ако изрично не се налага това (пр. диета за затлъстяване)). Но виж, специално за рибата - не съм привърженик изобщо, и особено сладководната. Не съм им давала и съветвам никой да не го прави. Или ако го прави, да я вари поне 2 ч. мин. От дригите меса - свинско, карантии, или пък тлъсто също не са подходящи. Най-добре усвояват пилешкото. Но и в него има доста микроорганизми, и то би следвало да подлежи на достатъчно дълга обработка. За мляко (кисело единствено), сирена, кашкавали... ами разбира се, че е хубаво. Щом котката ги харесва - идеално. Но това не може да бъде единствената храна! Глупаво е да мислим, че може да им покрием нуждите само с това. Зеленчуците също са хубави за тях. По-специално за храносмилането. Понеже не ги усвояват, те се явяват като обем на фекалийте. Съответно подобряват функцията на червата. С две думи... - най-добре са си техните си храни - евтино, лесно, стерилно... Предимството на сухата, че е по-добре балансирана. А консервата е по-добрия избор, според мен, за по-малки котета, с недоразвити още стомахчета. Или с урологичен проблем. Но и суха храна има за тези състояния, както е ясно. Интересно ми е за този коректор, някой няма ли да му каже най-накрая наименованието? Много ми е чудно, как така не съм го срещала... А може би не съм обърнала внимание...

Ik hou meer van jou dan iets anders in mijn leven



Тема И още нещо за храненетонови [re: Adi]  
Автор nEtCaT (hishtnik)
Публикувано22.05.04 10:31



Също голяма грешка е, забравих да допълня, смесването на консерва и суха храна! Опасно е! Някой под това разбират разнообразие, но е вредно за стомахчетата. Като се дава суха, не се дава консерва, и обратно.

Ik hou meer van jou dan iets anders in mijn leven



Тема Re: Суха храна и коректорнови [re: TRlNlTY]  
Автор *жapaвa* (вярна)
Публикувано23.05.04 21:00



Здрасти!
Сори, че се залепям за твоето мнение, но ще може ли някой да ми посочи марка такива "коректори"?



Тема Re: Суха храна и коректорнови [re: *жapaвa*]  
Автор nEtCaT (hishtnik)
Публикувано24.05.04 13:35



Спокойно, ще ти посочи И аз затова чакам Тринити да се появи, ама празници са все пак... ще почакаме
А ти защо се извиняваш за глупости?:)) Много ясно, че за нейната тема ще се лепнеш, вместо да отваряш нова със същия въпрос
Котарак ли имаш бтв?

Ik hou meer van jou dan iets anders in mijn leven




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.