Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:42 29.09.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема как се гледа коте......нови  
Автор bbb (***)
Публикувано06.11.03 11:01



здравейте на всички!
Преди няколко дни ми подариха малко котенце. много е хубаво и гальовно. Купих му кот. тоалетна, храна за котки и шампоан за всекидневни грижа, както и за паразити.
Та имам няколко въпроса:
1. имаме малък проблем с тоалетната - котето си ходи в легенчето, но изпражненията му имат много силна миризма - като отиде през нощта, сутринта цялата къща мирише на котешко ако, а котето е женско. Освен това има разстройство. Какво да го правя (освен, че трябва да отидем на лекар, но ветеринарят в квартала е отпуска до понеделник) - може би трябва да му дам нещо с храната......
2. храната - каква храна - готова, домашна, по колко и колко често- то милото все е гладничко и все ме води до купичката си, и на мен нали ми е жал да не стои гладно все му давам по нещичко.
3. какво друго трябва да се купи, сигурно пропускам нещо, но...

Извинявам се за многото въпроси - глупави и объркани, но няма към кого да се обърна за помощ, а много си харесвам мъничето, никога преди не съм гледала коте у дома. Имам единствено рибки, но те се гледат къде-къде по-лесно.
С нетърпение очаквам вашите отгоеори и предварително благодаря



Тема Re: как се гледа коте......нови [re: bbb]  
Автор PanTer ()
Публикувано06.11.03 13:29



Най-напред заведи котето при ветеринаря (като се върне) за да го прегледа и да обсъдите най-подходящата схема за да го предпазите от вътрешни паразити (независимо, че може никъде да не излиза).
После - хич и не си помисляй да го къпеш, освен ако няма бълхи - и въобще не го тормози с излишни опити да му поддържаш хигиената. То най-вероятно се мие само и ако ти се опиташ да се включиш само ще му навредиш. Най-много можеш да му измиеш лапките и дупето ако подозираш, че не са чисти заради разстройството.
За разстройството - временно му спри прясното мляко, а и киселото ако можеш. Най-добре му давай суха, гранулира храна за малки котета докато го види ветеринаря. Попитай го и за храна за мъници - какво да му приготвяш.
За сега не се сещам за друго. Ако има нещо - питай. Доста хора от клуба имат опит с бебетата. Успех!

И му следи състоянието - ако това разстройство продължи и се влоши ще трябва да потърсиш друг ветеринар за да не стане късно.

Редактирано от PanTer на 06.11.03 13:31.



Тема Re: как се гледа коте...... [re: bbb]  
Автор Mидa (морска)
Публикувано06.11.03 13:48



Ами първо честито за котенцето .....коте се гледа с много любов и търпение . Разстройството най-вероятно е вследствие на някакъв паразит - най-вероятно глисти, така че го заведи възможно най-скоро на доктор, за да го обезпаразитят (ще му дадат хапченце или ще му бият инжекцийка). Аз те съветвам да не му даваш домашна храна. По-добре купувай специална котешка - аз специално му смесвам суха храна със храна от консерва. Чела съм че сухата храна е полезна за зъбите (но в никакъв случай не му давай само суха храна!). Нека да има непрекъснато храна в купичката си - моят котарак например яде по 10 пъти на ден и когато купичката е празна започва да мяука . Тук четох че не било хубаво да се дава прясно мляко но аз му давам - обикновено вечер по малко. А забравих за играчките - задължително му купи играчки - колкото по-шумни толкова по-добре - топчици, мишки, нещо вързано на връзка, което да виси....... и някаква дъска на която да се научи да си остри ноктите....та това е накратко.......УСПЕХ



Тема Re: как се гледа коте......нови [re: bbb]  
Автор Цвeти (глезанка)
Публикувано06.11.03 14:12



Здравей и честито малко коте! Аз самата нямам много опит, защото за първи път отглеждам коте, но изчетох доста неща!

На каква възраст (седмици и месеци) е твоето коте? Това има значение и за обезпаразитяването, и за храненето - ветеринарят със сигурност ще те пита!

Така, сега ред по ред - ПанТер много хубаво ти е казала - не къпи котето, освен ако няма бълхи или се е оцапало прекалено! Котките се поддържат сами чисти и къпането трябва да е сведено до минимум! Хубаво е да изчакаш срещата с ветеринар, преди да му дадеш хапче против паразити, за да те посъветва какво и най-вече в какви количества да му дадеш. Мисля, че това може да стане и по телефона, защото 1 седмица след обезпаразитяването ще трябва да го ваксинираш, а за хапчето за паразити няма нужда да викаш на място доктор или да се разкарваш с котето! Поне аз така направих...

Тоалетната - ами малко или много, ще мирише! Аз лично я чистя сутрин и вечер - отнема ми 2-3 минути и като свикнеш да го правиш преди миенето на зъбите (твоите, не на котето ), спира да ти прави впечатление като ангажимент. Ние пробвахме различни тоалетни и накрая се спрях на Бенто. За мен е оптималният вариант цена-качество, макар че тук доста отрицателни мнения се изказаха за нея. Не мога да дам 12-13 лева за същото количество луксозна тоалетна, а тази ме устройва - попива пишото добре и не ми мирише (е, ако я оставиш непочистена 4-5 дена сигурно ще се омирише яко, но...)

Храната - принципно можеш да му даваш и домашна храна, даже аз съм на мнение, че това е добре, за да не свиква само на котешка. Храната трябва да е на достатъчно малки хапки. Моят глезан много обича настърган кашкавал и сирене. Вчера го пробвах и се оказа, че омита грах от консерва като стой та гледай! Умира за риба, пиле, яде мусака с все картофите! Само че, докато са малки, е важно да ядат и котешка храна, защото от там си набавят нужните им витамини и вещества! Много ще ти е трудно да му готвиш пълноценно, защото нашето пълноценно не е тяхното! Ветеринарят ще те посъветва (ако не го питай) да му даваш калций и витамини или както аз давам - комбиниран калции с витамини! Важно е, защото бебетата растат много бързо и могат да им се изкривят лапичките. Ако му даваш суха храна, я разтваряй в бульон или вода.

Ами това са важните неща. Скоро ще се опознаете двете с маца и всичко ще влезе в релси. Тя как се казва? Има купища неща и играчки за котки, но друг е въпросът дали да й взимаш! Аз му взех на моя тигър 2 топчета и чесало за нокти. И котешка трева, която той не поглежда! Виж обаче на цветята ми е хвърлил око и вече изгриза едно Но... тук доста пъти "опитни коткари" са споделияли, че котки и цветя в комплект не виреят! Особено второто! Така че се примирих!

Пази го от прозорци и балкони да не вземе да скочи, защото не може да прецени, а и няма как да знае, че там е високо и опасно!

Ами това е - дългичко, но от сърце! Пожелавам ви много взаимна радост и пиши как сте, колко е голяма дамата, как се казва, снимки - всичко!




Какво му трябва на човек - коричка хляб и една яхта!


Тема Re: как се гледа коте......нови [re: Mидa]  
Автор bbb (***)
Публикувано06.11.03 14:16



многооо ви благодаря
а как да го науча да си точи ноктите точно на дъската
иначе ще се опитам да го заведа на лекар още утре- току сто ми препоръчаха една клиника в съседния квартал



Тема Re: как се гледа коте......нови [re: bbb]  
Автор Цвeти (глезанка)
Публикувано06.11.03 14:26



Между другото да спомена за воденето на ветеринар - аз лично избрах варианта да повикам ветеринар у дома! Не казвам, че така е по-добре - всеки си преценява сам за себе си! Просто моето работно време е извънгабаритно и освен това ми беше по-лесно да платя 1 лев повече и той да дойде след работа у дома, отколкото да се разкарвам по кварталите с коте, което още не познавах и не ме познаваше! Достатъчен му беше стресът от смяната на обстановката, като го взех! Не твърдя, че това е по-добре, просто споделям как аз реших въпроса!

За ноктите е сложна работа, но ако сега го научиш на чесало за нокти, после може да не закача мебелите. Как ли - ами тук е сложно. Трябва да го слагаш там, да му показваш, като му търкаш лапичките... Моят Мърджо почти веднага зацепи за какво служи туй чудо, но май не всички котьовци са такива. Любов и постоянство!




Какво му трябва на човек - коричка хляб и една яхта!


Тема Re: как се гледа коте......нови [re: Цвeти]  
Автор bbb (***)
Публикувано06.11.03 14:31



Здрасти Цвети,
незнам колко е голяма, така ми я дадоха, може би е между 2 и 4 месеца. Голяма красавица е и се казва Неси. Играе си с едно орехче - него си е харесала и не иска нищо друго, но го гони по цял ден и нощ из апартамента.
цветята са ......как да кажа - любимо лакомство. Най-много се радва на голямата дефембахия- играе си с листата й, а пък тя е на мъжа ми



Тема Re: как се гледа коте......нови [re: bbb]  
Авторpurple (Нерегистриран)
Публикувано06.11.03 15:05



Внимавай, защото дифенбахията е отровна. То не би трябвало да има желание да я яде, нали уж животинките имат инстинкти за тези работи, ама все пак можеш да пробваш поне да я вдигнеш по-нависоко, ако не е много голяма.
Приятни емоции с котето!



Тема Re: как се гледа коте......нови [re: purple]  
Автор bbb (***)
Публикувано06.11.03 15:20



то само си играе с листата й, иначе знам че е отровна, и внимавам



Тема За цветятанови [re: bbb]  
АвторLucky (Нерегистриран)
Публикувано06.11.03 15:40



Дифенбахията наистина е отровна, и не само тя. Мойта маца не закача цветята, защото има какво да пасе. При това не котешка трева, а най-обикновено жито. Садя й го през 2-3 седмици, пониква за няколко дни и тя е много доволна от него. Ако дълго време няма, тогава напада и цветята. Само че житото трябва да е обикновено, а не грухана пшеница за варене. Опитай, дано хареса на котето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.