Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:25 27.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Отглеждане на коте  
Автор TullamoreDew (непознат)
Публикувано16.12.02 16:23



Имам си коте едва от 1 седмица. Досега само такова животно не бях имала, но ето че го прибавих в колекцията си. Питах в 2-3 зоомагазина за книги за отглеждане на котки, но навсякъде вдигат рамена и казват че няма такова нещо. Знам, че животни по книги не се гледат, ама все пак... Пък и за разните му там болести да се информирам, за ваксини, за разгонване.
Нямам си никаква представа какво ме очаква. Котките са със съвсем друг темперамент от кучетата, това поне ми е известно. Пък и моето коте е много палаво, но то е още бебе. Тия дни навърши 2 месеца. Първоначално му купих суха храна, но забелязвам че много не я харесва. Е, хапва, но не с настървение. Давам му кашкавал или салам и лапа като невидяло. Също съм му давал и пържени яйца - май ги хареса и тях.
Прочетох тук-там из форума че вашите котки ядат какво ли не. Ще пробвам и моето как ще понесе подобни изпитания и експерименти.
Но всъщност исках да ви питам - разкажете ми малко, поне основните неща които касаят отглеждането на котка. Какво трябва и какво не. Моето коте обича да си играе като си гони опашката или някоя шумкаща хартийка, но в един момент почва да ме гризе по ръцете. Лекичко е, не мисля че иска да ми направи нещо лошо, но това не е ли вреден навик или просто си чеше зъбките?
А това че се катери по мен? Хвърля се със скок и само след няколко секунди вече стои на рамото ми като маймунка и ми гризе косата. После изведнъж притихва, свива се в скута ми и заспива. Даже мърка. И май направих грешка че още отсега го пускам да спи в леглото при мен. Докато спи - добре, гушкаме се под одеалото, ама като се наспи и се разиграе - то просто не може да се спи повече. Дращи ме по лицето, гъделичка ме с мустаците си, а и не знам къде ще легне в следващия момент, страх ме е да не го смачкам.
Иначе успя още на втория ден да се научи къде му е тоалетната.
И нещо смешно като за финал - веднъж го намерих да спи в тенджерата на кучето



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: TullamoreDew]  
Автор Димитъp Гaнчeв (пристрастен)
Публикувано16.12.02 20:42



Щом яде разни неща - давай му ги, лошо няма. Но поне докато е малко му давай и от специалните сухи и консервирани храни за подрастващи (junior). За ваксините и обезпаразитяването най-добре попитай направо в някой ветеринарен кабинет, защото колкото хора, толкова и мнения.

А по отношение на възпитанието - честито, току-що започна своето обучение. През следващите месеци котето ще те учи на разни неща. И през ум да не ти минава, че ти ще успееш да го научиш на нещо. Ти си този, който тепърва ще бъде дресирван какво да прави при определено помръдване на мустаците или какво да носи, когато чуе определено мяукане.

Остави го да си играе както си иска, карай му се само когато прави бели. С хапането е малко по-странно - това е игра, но в един момент ще започне да не си знае силата и да те хапе много силно и настървено. Ще трябва да се научиш как да я прекратяваш точно преди да я е взела много на сериозно.

За спането - ами ще спиш като порастне. Дотогава нощем ще му се доиграва по някое време. Купи му играчки (топчета, мишки и др. подобни) с които да се забавлява и да не те занимава теб. Тогава ще трябва да изтърпиш само шума.

Според мен основното правило при отглеждане на котка е да се комуникира с нея. Те много обичат да им се говори и доста неща се научават да разбират. Друго важно е наказанията да са само на местопрестъплението - ако се върнеш от работа и видиш, че е направила беля, тя вече ще е забравила за нея и няма да разбере защо се караш, само ще ти се разсърди и рано или късно ще ти отмъсти. Нужно е да си има и неприкосновено скривалище - място, където да се скрие ако се чувства застрашена и където ти да спреш да я гониш, ако те е обладало желанието да я цапардосаш с метлата. Ако си няма някаква сигурна територия, може да се озлоби и да драска и хапе.

И понеже гледаш куче, ще ти кажа и основните разлики, за да не пренасяш грешен опит:

- котката не те възприема за стопанин. Ти си домашен любимец или в най-добрия случай родител, но не си някой, който има право да я командва. Никога няма да ти признае това право, каквото и да правиш. Генетично не й е програмирано. Може да те слуша, но само защото така иска, а не защото така трябва.

- инстинктът й за самосъхранение е по-силен от привързаността. Ако е много уплашена, ще се спасява дори на твой гръб. Примерно ако тръгне да пада, ще се хване с нокти за теб и ще те одраска дълбоко, въобще няма да се трогне, че теб те боли.

- ти си длъжен да осигуряваш храна и топло време. Не чакай благодарности за това, че си изпълняваш задълженията. Ще ти се размърка в скута заради това, че и обръщаш внимание, а не заради това, че я храниш.

- ревниви са. Ревнуват хора от други хора.

- улавят човешките емоции и реагират адекватно, освен ако емоциите не са твърде пресилени. Изключително голяма веселба може да я изнерви и да предизвика агресия.

Митко



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: Димитъp Гaнчeв]  
Автор TullamoreDew (непознат)
Публикувано17.12.02 09:39



Сърдечно благодаря за компетентния и изчерпателен отговор.
Така е - играе си още като ме хапе, но ще се вслушам в съвета ти, защото не бях се замислила, че наистина може в един момент нещата да минат границите.
Хм, ами купила съм разни там топчета и мишки, но не проявява особен интерес или поне бързо й омръзват. По-голямо удоволствие й доставя да гони метлата докато чистя.
А и с отспиването не виждам как ще се получи. Тя си идва в кревата ми когато й скимне, не мога да го контролирам. Трудно е когато спиш да гледаш кога къде е
Относно наказнията - досега не ми се е налагало да го правя. А и какъв е начина да я накажа? Да я набия ли? Неееее, не мога. И как? С ръце, с вестник, с чехъл? Къде да я бия? По дупето ли? Ох жал ми е. Дано не прави бели, за да не стигаме до бой.
Обаче това с благодарността не го знаех. Значи за кучето съм стопанин, за нея не съм. Брей че странно, пък и явно не подлежи на коментар от нейна страна
И друго си мисля - аз съм човкът който най-много си играе с нея. Даже на кучето обръщам по-малко внимание откакто се появи това коте. Означава ли, че към мен ще се привърже най-много. Затова ли идва да спи при мен? Ами ако почне да ме ревнува за това че обръщам внимание и на кучето и на другите хора около мен? Тогава - как да разделя по равно грижите и вниманието си, така че да няма засегнати интереси?



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: TullamoreDew]  
Автор Cвeтпeн (разсъждаващ)
Публикувано18.12.02 19:31



Препоръчвам ти "Домашната котка" - много пълно ръководство, но не знам дали ще го намериш. Ако искаш, могадати услужа,но ми дай връзка ,защото не живея постоянно в София



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: Cвeтпeн]  
АвторAmsterdam (Нерегистриран)
Публикувано19.12.02 01:48



E mili4ka,tova koeto be6e nai-vajno da razbere6,mom4eto predi men mnogo dobre ti go e obqsnilo.Sega da ti kaja,kakvo znam za sajitelstvoto na kotka i ku4e.Zna4i tvoqta nai-trudna 4ast e bila,kogato si donesla koteto i tova ku4eto kak q e prielo.Po tozi vapros,oba4e ti ni6to ne kazva6,koeto me kara da mislq,4e vsi4ko e minalo uspe6no.Za men tova be6e nai-trudno.Pita6 kotkata bie li se,nakazva li se...mi nalagalo mi se e v na4aloto,ako trqbva da bada 4estna,s koeto ne se gordeq osobeno,no q potupvah,zna4i to ne e boi,hva6tam q za kozinata zad vrata i q raztarsvam silno kato i kre6tq,sega znae i sam sigurna,4e pravi to4na razlika koga i za kakvo kre6tq i na neq ili na ku4eto kre6tq,no da kre6ti6 e dobra mqrka,pone pri men minava:>>>,a i dvamata sa mi sviknali da kre6tq stroqvat se kato voinici i znaqt,4e sam im razkrila belqta![qde6e mi cvetqta,opikava6e gi i grize6e razni po tanki drehi,ska4a6e i se katere6e po perdetata,opitva6e se i bez da premerq razstoqniqta da se mqta kade li ne, bez estestveno da q e grija kakvo 6te sabori ili s4upi:>>golqma belqdjiika mi be6e]Ta taka,boi ne e vazmojen,grehota e da bie6 du6i4ka 6epi4ka i polovina,a i beli pravqt kato malki,ob6to vzeto kato porasnat vsi4ko e razli4no.Pita6 dali da q bie6 s vestnik ili 4ehal,mislq kategori4no ne!Daje izbqgvai boq!Ku4eto kogato go vodeh na u4ili6te mi kazvaha s raka da go ne biq nikoga,tova absoliutno zabraneno be6e,vestnik kazvaha i to v kraen slu4ai da izpolzvam i v nikakav slu4ai po glavata,otzad po keksa:>>Zna4i smqtai 6tom ku4e ne trqbva da se bie kakvo ostava za kotence,tam vsa6nost razbrah,4e e dobar metod s kre6teneto.
Kazva6,4e spi pri teb-normalno,glezanka e:>i moqta pri men spe6e kato po malka posle sama ti bqga i si izbira drugo mqsto.Za igra4kite sa6to..mi te kotkite sa taka,na moqta i vzeh tolkova mnogo igrae s tqh i gi zabravq minutki po kasno,tova sa6to e normalno.Pita6 dali teb 6te obi4a nai-mnogo sled kato e s teb postoqnno..mi kotkata,ako pita6 men sebe si nai-obi4a,no pak e logi4no da obi4a nai-mnogo teb:>> koi drug da obi4a sled kato e non stop s teb-kom6iqta li?!:>>I poslednoto deto pita6 za revnostta ...az li4no gledam da im obra6tam ednakvo vnimanie i na dvamata,ne pravi nikoga,ama nikoga gre6kata,ako se skara6 na ediniq,da gali6 ili da se radva6 na drugiq-draznqt se i se revnuvat.Tova e moi koeto znam,v momenta drugo se ne se6tam,no ob6to vzeto ku4eto i kotkata stavat dobri frends,ne e vqrno,4e ne se ponasqt.Tolkova mnogo moga da ti razkazvam za obratnoto.:>>Ako ne6to drugo te interesuva-pitai!!S radost 6te ti otgovorq:>



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: Amsterdam]  
Автор TullamoreDew (непознат)
Публикувано19.12.02 09:19



Много сте мили, обяснихте ми най-важните неща наистина. Ще продължавам да си търся книжка за котки, няма начин без нея.
Да, пропуснала съм да кажа за момента на приемането от кучето. Един от мотивите ми да взема точно това коте беше, че се е родило в къща, където е имало куче. Поне така ми казаха. И прецених, че то няма да се страхува когато попадне на непознато място, пък и с куче. И точно така се получи. Котето обиколи цялата къща, "запозна се" с каквото му беше нужно, а на кучето на обърна и капка внимание, да не говорим за страх. В същото време кучето любопито я подуши и избяга. Понякога кучето идва при котката, скимти и върти опашка, дори я побутва с муцуната си. В този момент котето се приготвя за игра. И тогава кучето бяга. По-скоро писанката преследва кучето за да си играят, но досега не съм видяла игра между тях. Като че ли се търсят понякога а после бързо се забравят. Спят почти заедно, т.е. където легне едното там ляга и другото но на известно разстояние. Или ако са в леглото при мен - едното е в краката ми, другото на главата ми Определено мога да кажа че между тях няма никаква вражда, но и приятелство не се е получило. За момент си мислех че кучето ще приеме котката като свое бебе, ама не съм познала. Явно майчинските инстинкти не са чак толкова силни поне при моята кучка. Навремето когато роди кученца и за тях не се грижеше много, камо ли за котето.
Това с крещенето наистина действа при кучетата. Ако се наложи ще го прилагам и върху котето, но засега не е правило бели. Е, скача по саксиите но не прекалява. А пердета нямам, така че и това отпада
Най-проблемното в момента е че съм цялата издраскана и нямам здраво място по себе си
Мисля че успях за толкова кратко време да науча котето да заспива когато аз поискам. Нещо като игра е, но след като действа, явно си е било първия възприет урок.



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: TullamoreDew]  
Автор Димитъp Гaнчeв (пристрастен)
Публикувано19.12.02 13:52



На повечето въпроси ще си намериш отговор, когато котето порастне. След една-две години нещата много ще се променят и поведението ще е съвсем различно. Затова не се настройвай отсега как ще съжителстваш - по-късно ще разбереш какъв точно е характерът на твойта котка. Котките са много подобни на нас - няма две еднакви, а общата формула на взаимоотношенията им е като при хората (те са семейни, а не стадни).

Като порастне ще започне сама да определя кога и колко внимание ще иска от теб и дори ще се дразни, ако и досаждаш. Интересно е да се знае, че котката може да мърка и от досада, не само от удоволствие.

Не мисля, че ще имаш проблем с ревността, стига да си там, когато те потърси. Е, котки всякакви, де. Предишният ми котарак започваше да мяука неистово и да иска да бъде гушнат, ако ме види да прегръщам приятелката си, докато сегашната котка не реагира на това, но пък веднага се гушва в мен, щом остана сам за малко. Различна концепция (агресивна мъжка и хитра женска), но с еднаква цел.

Митко



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: TullamoreDew]  
АвторLucky (Нерегистриран)
Публикувано20.12.02 17:48



Potyrsi edna kniga, ako oste se namira. Kazva se Enziklopedija za kotkata i e mnogo hubava.
Kolkoto do draskaneto i hapaneto, mojata prestana s tova, kato porasna.



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: TullamoreDew]  
Автор Firebird (***)
Публикувано02.01.03 17:47



Бих допълнила само някои неща.
За катеренето - като поотрасне, ще престане. Малките котета го правят, за да търсят контакт, като се гушнат в човек или по-голямо животно, се чувстват по-защитени. Ако се катери по пердетата - не знам дали има "отучване". Някои котки спират, като пораснат, понеже натежават и пердетата не ги удържат. Но майката на моята котка е кьм 5-6 кг и се катери... Не е много научно обяснение, но май колкото е по-скьпо и дантелено пердето, толкова е по-интересно да се катерят по него.
Моята котка сьщо хапе на игра, но при рязко "Не", изречено на висок глас, стреснато спира и "виновно" близва ухапаното място. Хапането е част от играта, когато котката има малки, се вижда как играят помежду си - и някои игри са доста груби, но те са хищници и за тях е нормално.
Коагато котето порасне, ще спи повече и няма да е така буйно. Ние напр. не даваме на котката да спи при нас, понеже ляга между мен и мьжа ми (нахалница такава ), тя обаче всяка вечер хитрува и пробва разни номера, за да остане при нас... а я имаме от 3 години... И всяка сутрин е голяма радост, като я пуснем да влезе...
За привързването - котките просто си обичат някого, когото си изберат. У нас май детето най-често храни котката, но тя го драска понякога. Според мен - защото децата по-бурно си играят с животни, правят резки движения...
Най-много обича мъжа ми, обича да я гушка като бебе - с лапите нагоре - и дори се гали в носените му дрехи. Като раждаше, се настани от неговата страна на леглото.
Котката е особено животно - тя сама си решава. Тя обича или не обича. Не обича заради нещо конкретно (храна, защита)
За мен е важна свободолюбивата й натура - поне за котката знам, че ме обича заради самата мен.



Тема Re: Отглеждане на котенови [re: TullamoreDew]  
Автор Xekтop ()
Публикувано03.01.03 08:31



страхотно диво коте имашмойта като беше малка и тя вечер като се наспеше почваше да играе, аз и се карах, будувах с нея и ето, че вече порасна, поостаря и даже поулегна - цяла вечер спи. Не се притеснявай дали ще я смачкаш, котета обикновено се пазят, имат бързи рефлекси и да я понатиснеш ще изписка, ти ще се отместиш и тя ще си се намести пак. Мойта си спи под одеалото откакто съм я взела. Не е проблем, че скача така, кофти е, че най-вероятно си и изподраскан, но какво да се прави, можеш да му се поскарваш и да го отучиш от този навик. Това с хапенето на ръцете и пускането на ноктите е индивидуално при всяка котка - какиния котарак като си играе не се сеща да си прибира ноктите и колегите винаги познаваха по надраните ми ръце, че съм им била на гости, нито пък се сещаше, че не трябва да стиска много със зъбите, докато мойта като си играе ме хваща с лапи с прибрани нокти и не стиска силно със зъбите и не съм я учила на това. Като си помисля, почва да хапе по-силно когато вече се почувства победена и явно се ядосва, но като й кажа, че ме боли и тя веднага отпуска "захапката"
Има книжки за отглеждане на котета, аз имам две малки и една енциклопедия, просто не си попитал на подходящото място




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.