Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:46 12.05.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема От SolidWorks на AutoCad  
Автор Paiiinkilller ()
Публикувано09.06.14 15:23



Здравейте всички,
Имам един въпрос към по знаещите от мен. Тъй като във фирмата където работя официално се работи на AutoCad, но има вероятност да закупят лиценз и за SolidWorks, да работим няколко души на него. Да но за да може останалите които не работят на него и си останат на AutoCad да има обмен на данни и чертежи, трябва да може да преобразувам направените чертежи на SolidWorks в AutoCad. В момента този процес е доста трудоемък. Веднъж направен чертежа и превърнат в dwж формат, се изисква доста допълнителна обработка, на AutoCad : всичко трябва да се разхвърля по съответните слоеве - всички видими конструктивни линии в един слой, невидимите такива във втори слой, размери в трети такъв, оси в друг слой и т.н. Всички размери трябва да си бъдат в съответните дименсионни стилове, в зависимост от мащаба. Има ли начин допълнителна програма или нещо друго(макрос някакъв например) да прехвърля автоматично всичко това. Може ли всичките тези линии размери и пр. да се разпределят по някакъв начин, така че на направеният чертеж само да му дам "save as" без да е необходимо допълнителна обработка както е в момента, което си е доста трудоемко.
От мен се изисква в момента да дам мнение по въпроса, казал съм че може, но без да обяснявам колко работа има по гореспоменатото прехвърляне, а определено предпочитам да правя нещата на SolidWorks вместо на AutoCad.
Благодаря предварително.



Тема Re: От SolidWorks на AutoCadнови [re: Paiiinkilller]  
Автор notna (###)
Публикувано12.06.14 14:09



Що ми се струва,че май не знаеш точно какво искаш-от АутоКАД-в Солид Уоркс или обратното?Когато говориме за 2Д чертежи е възможно и едното и другото........А двг-то в Солид Уоркс-може да го ползваш за скица......Разбира се-слоеве,линии си ги правиш в програмата в която правиш 2Д-то.

....


Тема Re: От SolidWorks на AutoCadнови [re: notna]  
Автор Paiiinkilller ()
Публикувано17.06.14 08:58



Що ми се струва, че нещо май не сме се разбрали?
Както казах по-голямата част от фирмата работи на АутоКАД, ако успея да ги накарам да купят СолидУъркс, то на него ще работим само нашия отдел което ще рече трима четирима човека. За останалите ще трябва чертежите да се преобразуват в двг формат. Все пак работим в една фирма и трябва да може да има обмен на данни! Няма никакъв проблем да се прехвърлят(импортнат) от двг-то в Солида, или пък да му дам сейв ас - двг. Прехвърлянето става като се направи 2Д чертеж в СолидУъркс, отделно че и аз предпочитам всичко да става в СолидУъркс - всичко става много по интелигентно, и след това сейв ас - двг.
Работата е следната - след като сейвам направения чертеж в солида като двг всичко трябва да се разхвърля по съответните си слоеве - размери в един слой, скрити линии във втори, конструкционни линии в трети, осови линии в четвърти, ако има някаква конструкция към която се връзваме по-някакъв начин тя идва като чужда и се изобразява с тънки и прекъснати линии - нов слой! Всички размери трябва да се разхвърлят в съответните дименсионни стилове в зависимост от мащаба на проекцията, погледа, разреза или сечението. В момента това това трябва да се извърши на ръка, и това е трудоемкото. Като има някоя голяма конструкция с десетки и стотици възли и детайли, всичкото това прехвърляне от слой в слой и от стил на стил си е дявол на магаре, необходими са ти три седмици работа в АутоКАД!
Има ли програма, макрос или нещо друго с помощта на което това да става автоматично.



Тема Re: От SolidWorks на AutoCadнови [re: Paiiinkilller]  
Автор zangiev (непознат)
Публикувано17.06.14 12:29



Защо не си купите "Инвентор" на Аутодеск? Програмата не е лоша, по-близка е до АутоКАД и ДВЖ формата им е изначален. Всъщност доколкото знам има начин да се премине от 2Д на Ауто КАД в 3Д на инвентор но обратното не знам дали е възможно. Кад Поинт са дистрибутори на Инвантор може да ги питате.



Тема Re: От SolidWorks на AutoCadнови [re: zangiev]  
Автор MerlinW (търсещ истината)
Публикувано17.06.14 14:42



Може и от 3d на AutoCAD да се прехвърли в Inventor - както отделни детайли, така и сборки. Така също всичките тези "гимнастики" за слоеве и т.н., които са описани по-горе не трябва да се правят. Чертежа може да се създаде в .dwg формат или да се конвертира от .idw (файл чертеж на Инвентор) в .dwg формат. Свалете си пробна версия на Inventor и експериментирайте. Трябва няколко опита да направите при съответните конвертирания - понеже са възможни различни опции с различен резултат... Ако срещнеш проблеми при опитите с Inventor - пак питайте.



Тема Re: От SolidWorks на AutoCadнови [re: MerlinW]  
Автор Paiiinkilller ()
Публикувано18.06.14 09:16



И Инвентор да е пак трябва да може да се запази в двг формат. Има твърде много отдели и колеги който работят на AutoCAD, за да им дам каквото съм направил и те да могат да го отворят и ползват. Не мога да очаквам да тепърва да започнат да учат 3Д програми(което би било най добре, но това си ми е лично мое мнение), та те дори не са виждали такова нещо и не са запознати с възможностите на една такава програма. А за SolidWorks или Inventor мисля, че SolidWorks ще бъде предпочетена, по простата причина че от тези които владеем такива 3Д програми във фирмата, SolidWorks е най много застъпена.



Тема Re: От SolidWorks на AutoCadнови [re: Paiiinkilller]  
Автор MerlinW (търсещ истината)
Публикувано18.06.14 13:36



Все пак, поне според мен SW и Inventor са най близки като работа и интерфейс програми за 3d моделиране и смятам, че прехода от едната на другата програма няма да е толкова тежък. Все пак целта ми е да помогна, а не като в български форум да обяснявам другите какво трябва да харесват, избират и т.н.
Та да си дойдем на думата - сега направих експеримент с .dwg файл създаден от SW (SW2007-това ми е под ръка). Всичко е в слой 0. Лошото е, че осевите линии са блокове. Така също стрелките посочващи линиите по които се извършва разрез също са блокове. Те първо ще трябва да се разбиват (експлоадират).
Използвай командата QSELECT (QUICK SELECT) за избор на отделните обекти и последващото им местене в съответните слоеве. Все пак отделните видове обекти не са повече от десетина.За 10 минути всичко може да се разхвърли по слоеве.
Доста по-бързо ще стане с подходящ LISP файл.
Не можах да намеря готов подходящ LISP файл, който да разхвърля отделните обекти по слоеве. Все пак ето и някои линкове на подобни теми с някои идеи, които биха могли да се преработят:
http://forums.augi.com/showthread.php?117200-Complex-Move-Object-to-New-Layer-Routine
http://www.cadtutor.net/forum/showthread.php?67438-LISP-to-move-selected-objects-to-a-specified-layer
http://www.theswamp.org/index.php?topic=33195.0
Успех!



Тема Да споделя нашия опит с "от SolidWorks на AutoCad"нови [re: Paiiinkilller]  
Автор mermaid@ (непознат )
Публикувано19.06.14 08:13



Имахме подобни пререкания с САД системите преди време.
Тогава наложих правилото за работа в слоеве при разработването на конструктивната документация в SolidWorks.

Направихме нови темплейти, при които отделните видове обекти автоматично се разпределят по отделните слоеве.

SolidWorks дава възможност де вкараш цели детайли или възли в отделен слой, а там вече управлението на линиите е лесно.

При конвертиране до АутоКадските формати слоевете се запазват.

Ето малко по темата от сайта на SolidWorks:
http://help.solidworks.com/2012/English/SolidWorks/Sldworks/HIDD_Layers.htm



Ето една малка извадка от линка който дадох:
"If you export a drawing with layers as a .dxf or .dwg file, the layer information is included in the file. When you open the file in the target system, the entities are on the same layers and have the same properties unless you use mapping to redirect the entities to new layers."

П.п. Нарочно давам адреса с линк и без линк, защото при мен не ми дава да виждам линковете ако не съм влязла в клубовете с профила си...

Редактирано от mermaid@ на 19.06.14 08:18.



Тема Re: Да споделя нашия опит с "от SolidWorks на AutoCad"нови [re: mermaid@]  
Автор Paiiinkilller ()
Публикувано19.06.14 10:45



Как мога да му кажа скрити линии да бъдат в един слой, а видимите линии в друг слой? В момента ми позволява всички конструктивни линии да ги припиша към един слой. Мога да му кажа осови линии и размери да си бъдат в техния си слой още в SolidWorks, но за конструктивните такива ми позволява да бъдат само в един слой. Видимите и невидимите линии ми позволява да ги сложа в един слой, върху дървото отстрани на даденото view цъкам плюса и върху сглобената единица или детайл, с десен бутон component line font мога да му задам даден слой. Но това ще важи за абсолютно всички конструктивни линии в това view. Като му задам видимите да са в един слой, ми слага и невидимите в него, а те си имат собствен слой, задам ли им на тях техния си слой ми премества видимите в слоя на на скритите линии.

На по новите версии това така ли е или е оправено, че аз засега съм със стара версия.
А почна ли после да ги местя в AutoCad, става страшно защото често имам десетки, че и стотици детайли и възли в чертежа.



Тема Re: Да споделя нашия опит с "от SolidWorks на AutoCad"нови [re: mermaid@]  
Автор Paiiinkilller ()
Публикувано19.06.14 10:48



mermaid@ как стават тези темплейти, та автоматично да се разпределят всичко по слоеве?
Аз в момента ги прехвърлям ръчно, понякога може да забравя нещо и това би било много полезно

Редактирано от Paiiinkilller на 19.06.14 10:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.