Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:46 16.04.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
*Кратък преглед

Тема цевна циклоидна & верижна предавканови  
Автор Sargonlll ()
Публикувано29.12.11 20:16



Преди няколко години конструирах един карусел за задвижване на детайли в работна камера. Основен елемент бе едно вътрешно цевно циклоидно зацепване, подобно на това:


На времето начертах профила на зъбните колела на AutoCAD, според теорията на този вид зацепване. След това ги изрязах на лазер и нямаше никакви проблеми.
Сега отново трябва да направя един карусел с подобно зацепване. Мога да постъпя по същия начин. Този път, обаче, колелата ще са по-сложни и ако режа на лазер, ще трябва да ги правя примерно като заварена конструкция. Това не е проблем, но...
Отдавна ползвам SolidWorks и в библиотеката му имам верижни зъбни колела. Разбира се, те не могат (поне не е желателно) да се ползват като профили за изрязване на лазер примерно, тъй като обикновено не са построени по нужния начин, а по-опростено. Но, можеш да си направиш предавката, да си я раздвижиш и след това да ги поръчаш за зъбонарязване - те са често срещан елемент и не бива да има технологични проблеми. Ще излезе по-скъпо от изрязване с лазер, но конструкцията ще е монолитна, пък и този път ще има само 6-7 такива ЗК, а не стотина, както беше преди.
Въпросът е, доколко циклоидното цевно зацепване е близко до верижното и въобще, възможно ли е да използвам верижни зъбни колела за подобна предавка?
Визуално, профилите на зъбните колела на двете предавки много си приличат, но никъде не съм срещал уеднаквяване на двете понятия, пък и не мисля, че наистина са идентични. Примерно, при верижната предавка има едновременно зацепване с много звена от веригата, докато тук ситуацията е подобна на класическата еволвентна зъбна предавка.



Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: Sargonlll]  
Автор 3aнrиeв (непознат )
Публикувано01.01.12 13:30



Цевното зацепване е разновидност на циклоидното зацепване според техничестия речник. Ако навием една верига около цилиндър и я зацепим с верижно зъбно колело ще получим предавка, която може да наречем "цевна". Тази предавка няма да бъде супер плавна както еволвентната, но ако искаме да направим някяква въртележка или да завъртаме вал на ъгъл по малък от 360 градуса е достатъчно добра. При производството на верижни зъбни колела чрез фрезоване с профилна фреза има особеност, тъй като профила на фрезата зависи както от диаметъра на ролката, така и от броя на зъбите. Поради тази причина, доколкото си спомням фрезите са стандартизирани за определен диапазон от брой зъби на верижното зъбно колело и за определен диаметър на ролката. Примерно зъбни колела със седем до десет зъба се нарязват с една фреза, при което се получава минимална грешка от теоретичния контур. При единадесет до четиринадесет зъба се ползва друга фреза и т. н. В ГОСТ има стандартизирани типови профили на верижни зъбни колела в зависимост от броя и подредбата на закръгленията и правите участъци в профила. Имам и някяква книга на руски по тази тема във формат "DjView", бих могъл да я разгледам по подробно, дали има разлика при построяване на профила при вътрешно \класическо\ и външно \цевно\ зацепване, но в речника пише буквално, че едната е разновидност на другата...



Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: 3aнrиeв]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано04.01.12 18:46



Да, би ли погледнал в книгата или, ако е възможно, ми я прати. Нямам никъде описано как се прави вътрешно цевно зацепване. Затова импровизирах, според както се прави външно, и получих това:



Надявам се, че съм го направил както трябва.



Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: Sargonlll]  
Автор 3aнrиeв (непознат )
Публикувано08.01.12 15:52



Изпращам ти две книги - едната е специализирана за верижни предавки, а другата е за зъбни предавки като има раздел за верижни. Двете са на руски. Ако искаш да задълбаеш в теорията на верижните предавки с риск да получиш главоболие това са книгите. На български език има по темата в "Машинни елементи" издателство "Техника". Уточнявам предварително, че на посочените места не става дума за "цевно зацепване", а за верига с верижно зъбно колело. Когато на мен ми се налага да правя верижна предавка просто отивам в "Александрис" - говоря за Пловдив и на база на въртящия момент и на предавателното съотношение ми препоръчват стандартна верига и съответните зъбни колела, които са без отвор и за мен остава да конструирам главината шпонката и т. н. Хубаво би било само зъбите да се закалят на ТВЧ. Доколкото виждам твоята предавка е по специална. Мисля, че трябва на всяко междузъбие да има "цевичка- втулка". Ако искаш да си я направиш нестандартна \не по стандартна верига\ просто си подреждаш по един делителен диаметър кръгчета-втулки в мащаб 1:1, с център една от втулките завърташ съседната навън от центъра, след което правиш огледален образ, размножаваш го в кръг спрямо броя на втулките който си приел и с една окръжност ексцентрична на делителната леко кръцваш връхчетата. Правиш успоредна линия на 2- 3 десети за да не заклини и ако ти хареса като го погледнеш продължаваш с проверки на якост. За височината на зъбите, пропорциите между стъпката и височината на зъба - виж първата книга. Аз така и не разбрах защо не искаш да режеш на лазер. Може би колелото е по широко \дебело\ от 10 мм... Като се има предвид, че преди 1000 години когато най модерните машини са били вятърните мелници и зъбните превавки са били от дървени кръгове с набити перпендикулярно на периферията колчета и хората все пак са ядяли хляб от брашно не виждам проблема да е чак толкова голям. По скоро смятам де е технологичен. Виж все пак книгите. Четат се с програмата Уин дежавюер \нещо не мога да превключа на латиница\ много удобен и разпространен в чужбина формат:





Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: 3aнrиeв]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано11.01.12 08:55



Аз ще режа на лазер, вече съм го решил. Просто се колебаех, защото все пак се счита, че зъбонарязването е точно за тази работа. Ще ги режа, обаче, защото едва ли могат да ги зъбонарежат, пък и ще е много по-евтино. От 5 мм, но и над 10 мм отдавна режат на лазер с добро качество. Нещо не получавам книгите, може би има грешка в линка.



Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: Sargonlll]  
Автор 3aнrиeв (непознат )
Публикувано11.01.12 14:59



Извинявай, грешката е моя. Просто "пействах" без да видя какво съм запомнил. Ето го линка:





Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: 3aнrиeв]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано11.01.12 17:59



Благодаря, този път ги получих! Ще ги прегледам при първа възможност, сега съм на друг етап от конструкцията.

Иначе, цевите са през междузъбие и на снимката в първия пост. Явно постъпват така, защото има преголям коефициент на покриване. Чрез използване на зъбно колело с нечетен брой зъби става последователно преместване на цевите по междузъбията, респективно различни зъби са в контак с цевите. По този начин зъбното колело се износва по-бавно, а цевите са лесно сменяеми обикновени винтове.

Зъбите, които генерирах, са по-различни от тези на снимката. Мисля, че там са ползвали колела за верижна предавка. Цевите са силно износени. Надявам се, че циклоидата ще работи по-добре, но първо ще проверя за всеки случай дали правилно съм я построил при вътрешно зацепване.



Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавка [re: 3aнrиeв]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано12.01.12 18:26



Двете книги определено си струва да ги имаш, макар и да няма разгледана циклоидна предавка в тях. Още веднъж благодаря!




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.