Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:08 29.05.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Въпрос за обемна и нишкова ерозия?  
Авторsmit (Нерегистриран)
Публикувано24.11.11 15:42



Защо обемната ерозия работи с масло (диелектрик) а нишковата ерозия работи с дестилирана вода (отново диелекртрик)?
Може ли да си карам Нишката с масло? Писна ми да ми ръждясват детайлите и приспособленията.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: smit]  
АвторVami (Нерегистриран)
Публикувано24.11.11 17:07



Не съм чувал нишкова да работи с масло. И двата вида са ерозийни машини, но са проектирани да работят с различни диелектрици. За да не ти раждясват детайлите, сменяй често смолата за дейонизация на водата. Също така оригиналните приспособления, болтове и т.н. са от неръждавейка.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: smit]  
Автор redsmoke (непознат )
Публикувано24.11.11 21:16



Режи само цветни метали и сплави, INOX стомани, твърди сплави и няма да имаш проблем с ръждясването

.
P.S. Нишковите ел.ерозийни машини работят с дейонизирана, а не с дестилирана вода.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: redsmoke]  
Авторsmit (Нерегистриран)
Публикувано24.11.11 22:28



То дейонизирана и дестилирана вода вършат една и съща работа а именно не пущат ток, недостатъка е че и двете води окисляват и водят до ръжда, а от цветен метал щанца не става или поне аз не съм чул някой да е правил.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: smit]  
АвторVami (Нерегистриран)
Публикувано24.11.11 23:24



Точно затова ти ръждясват детайлите, защото си мислиш, че са едни и същи. При дейонизираната вода електрическата проводимост е около 5 микросименса, докато при дестилираната са 15-20. Също така при самото рязане водата се замърсява и затова е нужно да се оставя да се пречиства през филтрите и смолата. Ако не ти се дават пари за смола и филтри е нормално да ти ръждясват детайлите. Не си мисли, че ти си единствения, който прави щанци ;)



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: smit]  
АвторToнu (Нерегистриран)
Публикувано24.11.11 23:37



Английски форум: Питаш - отговарят ти 10 души.
Руски форум: Питаш - отговарят ти 10 души и на свой ред те питат нещо друго.
Български форум: Питаш - най-малко 10 човека започват да се надпреварват да обясняват колко си тъп.

Единия щял да реже цветно и неръждаема другия пък смола щял да слага, що ти е тая смола и изобщо имаш ли понятие за какво служи?

И аз на свой ред да отговоря: Леле smit колко си тъп, сложи антифриз и борьол, и малко лайна сложи, а после червен пипер и чубрица на вкус

и ще режеш само полистирен (демек стиропор) или някаква пластмаса и никога няма да ти ръждяса малко ще смърди малко от лайното ама много важно, не си блъскай акъла с масло ще работи ли или не!

СЕГА СЕРИОЗНО

Моля кажете ще работи ли нишката с масло или не, че и на мен ми стана интересно.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Vami]  
Авторsmit (Нерегистриран)
Публикувано24.11.11 23:51



И какво е общото между микросименсите и корозията. За скоростта и качеството на среза може би има смисъл, но за окиса едва ли. Смола има колкото щеш, водата е дестилирана защото беше по-скъпа помислих че е по-добра.

И как точно те накарах да мислиш че само аз правя щанци? Как изобщо мозъците ви раждат подобни интригантски глупости? Просто казах че щанца от цветно не става, ако знаеш някаква технология за щанца от цветно сподели моля те с нас.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Toнu]  
АвторVami (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 09:29



Toнu, още в първия си пост написах, че няма да работи. А ако ти не си запознат, че на нишковите ерозийни машини смолата и филтрите са консуматив, си е твоя работа. Освен твоята ерозийка да е някаква бангия...



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: smit]  
АвторVami (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 09:46



Казах го, защото всеки знае за какво обикновено се използват нишковите ерозийки и не на всички им ръждясват детайлите. Смолата се слага за дейонизация на водата. Йоните са електрически заредени частици. Освен, че това е необходимо за качественото рязане, това означава и по-малко йони. Всяко хлапе знае, че корозията е електрохимична реакция и колкото във водата има повече йони, толкова корозията протича по-бързо. Нали се сещаш в морска вода какво става...



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: smit]  
АвторVami (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 09:50



Забравих да допълня...

"Използуването на нискокачествени филтри при нишкови ерозийни машини е скъпоплатена икономия и води обикновено до:
1.лошо качество на обработваната повърхнина и отклонения в точността
2.запушване на дюзите за промиване
3.повишаване на консумацията на смола
4.отлагане на утайки в охладителя и тръбната система на машината
5.повишена корозия"



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Vami]  
АвторToнu (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 11:03



Ако не съм запознат ли?

имам около 1200-1300 макарки с тел изразходвани до момента. Ако не съм бил запознат...

А за машините, за коя точно да ти обясня, една от тях е бангия, и то върла. Работи с вода от чешмата, няма филтри, няма смола, няма дори охладител. А реже да си ебе майката. В последните двайсеттина години установих че всичко е "уйдорма за пари", смоли, филтри и нам с кви глупости. Ела да видиш как реже с чешмяна вода ако не вярваш, може и да мериш после, среза е качествен, скоростта е задоволително добра и най важното, мога да режа на 5лв. за час и пак ми излиза сметката.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Toнu]  
АвторVami (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 11:10



Не съм казал, че няма да реже с вода от чешмата. А пробвал ли си я да реже с масло? Ако е така, сподели на колегата как да не му ръждасват детайлите. И каквъв модел и марка ти е ерозията, за да реже толкова качествено и евтино?



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Vami]  
АвторToнu (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 11:29



С масло не съм пробвал, за това ми беше интересно какво става, но в събота и неделя ще провера и ще ви кажа. А за марка и модел на машината е сложно да се отговори, шасито, механичната част е от шарми някакво, генератора е мой (аз съм го правил) управлението е от Интернет купено за 200 долара то е някакво там неизвестно но работи добре и следи процеса на рязане. Иначе имам удоволствието да работя с един шедьовър Agie Classic 2, но там цената на рязането не може да падне под 30лв за час и то най вече заради смоли,филтри и други простотии.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Toнu]  
АвторVami (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 11:55



Предполагам, че ще опиташ с масло не на Agie-то. Като изключим цената, сподели на коя машина какво е различното, като грапавост на повърхнината при рязане, точност, корзозия и т.н. Също така сподели какво точност, може да постигнеш на машината с 5лв на час. Ако е задоволителна, няма смисъл да режа на нашите...



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Vami]  
Авторsmit (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 12:23



Обърнахте го на седянка да му се невиди, разменете си телефоните и си говорете колкото си щете.
Дай по същество, ще реже ли нишката с масло или не?



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: smit]  
АвторVami (Нерегистриран)
Публикувано25.11.11 12:49



Аз смятам, че промиването заради доста по-големия визкозитет на маслото ще е зле или почти няма да го има и от там рязането. Ако имаше нишка с дебелина 2 мм вероятно нямаше да има проблем...



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Vami]  
Авторdp (Нерегистриран)
Публикувано27.11.11 17:30



Точно поради факта, че се работи с много тънки електроди при нишковата ерозия се ползва вода (както казва колегата с нисък вискозитет) за да може да промива отпадъците от рязането. Освен това водата е по евтина от маслото в пъти. Хубаво е да се работи с дейонизирана вода защото технологиите на машините са написани за такива условия на работа на генераторите и реалните резултати отговарят на таблиците в документацията. Аз боря корозията по детайлите с ортофосфорна киселина. Като извадя детайла от машината измивам го с киселината, после обилно с течаща вода и той светва. Подсушаване и т.н.
Освен това диелектричния агрегат е проектиран за работа с вода. Как си представяш да го напълниш с масло и да работи??? Помпи, магистрали, филтри ???Освен това не е необходимо постоянно да даваш пари за смола. Можеш да си я регенерираш когато се изтощи.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Toнu]  
Автор Vami ()
Публикувано28.11.11 23:03



Toнu, нищо не каза за опита ти с маслото???



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Vami]  
АвторToнu (Нерегистриран)
Публикувано29.11.11 14:09



Работи с масло, реже та пушек се вдига. Ама наистина пуши много. С промивката е малко трудно наистина, но като работи в пълна вана се промива добре и дими по-малко, иначе срезовете са перфектни. А за филтрите и смолата няма проблем, просто преместих целият охлаждащ агрегат от обемната ерозия и го свързах към нишката, и понеже съм изкормил всички датчици и други създаващи проблем системи, машината даже не разбра че работи с друг агрегат.
Някой ден като имам свободно време ще пробвам работи ли обемната ерозия с вода

, ще пиша тук да ви кажа как е.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: dp]  
Авторcnac (Нерегистриран)
Публикувано29.11.11 14:11



а как се регенерира смолата?



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: Toнu]  
Автор Vami ()
Публикувано30.11.11 00:21



smit може да налива маслото ;)



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: cnac]  
Авторdp (Нерегистриран)
Публикувано08.12.11 21:08



Смолата, готова за употреба, която се продава като консуматив е смес от силнокисел катийонид и силноосновен анийонид в съотношение 2:1. След като се изтощи смолата не може да се регенерира, защото катийонида се регенерира със HCl, а анийонида с NaOH. Затова смолите се отделят, като се прави още един съд към агрегата на машината и се вързват в последователност, помпа-груби филтри -финни филтри-катийонид-анийонид... Така разделени смолите след изтощаване се вадят, промиват обилно с течаща вода и се регенерират със гореспоменатите химикали в точно определени съотношения, разбира се много внимателно. След регенерацията смолите се връщат в съдовете и работят до поредното изтощаване (тоест до тогава до когато не могат вече да поддържат около 15 микросименса и проводимостта почне да се покачва). Аз поне съм направил така и вече 5..6 години не купувам смоли. Химикалите за една регенерация струват около 5...8лв.



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: dp]  
Автор to4ko (емитатор)
Публикувано15.01.14 00:38



Търся специалист да ми ремонтира щанца за хартия - дъвче тънките листа.
Ще чакам тел или адреси на лични бележки, тук в клуба.
Спорна!



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: to4ko]  
Автор rangelov_bg (непознат )
Публикувано19.04.15 15:04



ето телефон за ремонта 0888 949820



Тема Re: Въпрос за обемна и нишкова ерозия?нови [re: smit]  
Автор rangelov_bg (непознат )
Публикувано19.04.15 15:41



Да интересно, по принцип всякакви течности с ниска проводимост 5 - 10 микросименса ще свършат работа, но водата има едно забележително свойство, което я прави предпочитана – най-голям топлинен капацитет. Машините си работят и без водна вана, пръскат ги с мъркучле, с въздух ги духат, на сухо ги пущат, с нафта ги заливат и др. Но само при спазване указания на производителя машините си дават параметрите, производителност и точност.
..... колкото по-малко книги си прочел, толкова повече открития правиш. съвременна мъдрост.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.