Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:20 02.06.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема В кои ВУЗове младежите се обучават добре по CAD?нови  
Авторmermaid (Нерегистриран)
Публикувано28.10.10 15:45



До преди 2-3 години имах сравнително добър поглед върху САД обучението в нашите ВУЗове.
Имах и конкретни предпочитания, за цялостно инженерно обучение.
Искам да се ориентирам в съвременната обстановка обаче...

Онова което ми трябва от инженерните познания в новите кадри, отдавна сме навикнали да го даваме тук директно в завода.
Интересувам се по-специално от САД. Поне на САД да не ги уча...



Тема Re: В кои ВУЗове младежите се обучават добре по CAD?нови [re: mermaid]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано04.11.10 17:50



CAD е най-малкия проблем! Да чертаеш на компютър добре се научаваш за месец. Така че, не се вживявай за CAD-а, търси си хора, които знаят не как, а какво да чертаят!





Тема Re: В кои ВУЗове младежите се обучават добре по CAD?нови [re: Sargonlll]  
Авторgogo63 (Нерегистриран)
Публикувано04.11.10 19:49



Така че, не се вживявай за CAD-а, търси си хора, които знаят не как, а какво да чертаят!
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Последните години маса хора, както млади, така и ръководители, си мислят, че като имаш модерна писалка-веднага почваш да пишеш като Марк Твен. Ама уроците са твърде болезнени





Тема Re: В кои ВУЗове младежите се обучават добре по CAD?нови [re: gogo63]  
Авторtempo (Нерегистриран)
Публикувано05.11.10 08:20



Не съм съгласен. Софтуера е инструмент, който инженера трябва да владее също толкова добре, колкото и фундаменталните знания. Смешно е да се твърди, че за месец-два ще овладееш този инструмент.



Тема В отговор на всички над мен...нови [re: tempo]  
Авторmermaid (Нерегистриран)
Публикувано05.11.10 11:25



Има програми за наемане на млади специалисти, където хубава част от заплатата се поема от държавата.

От млад специалист не очаквам чудеса обаче!!!
Като ми дойде го пъхвам в производството за година и половина, да мине през участъците и да научи каквото трябва.
Успоредно с това минава и през технолозите и конструктурите, простички задачки, лек надзор от колегите...

Просто програмата му е толкова уплътнена, че ми е трудно до го уча и на САД. Искам да може да моделира и създава документация на SolidWorks примерно (Дитра заринаха ВУЗовете, така че на това най-вероятно ги учат там). Имаме и Inventor, и ProE... Нека поне да може да ползва един продукт. Разбира се това значи, че младежа има добра представа от техническото чертане!

Тааа, пак си остава питанката:
В кои ВУЗове младежите се обучават добре по CAD?



Тема Re: В отговор на всички над мен...нови [re: mermaid]  
Авторpgh (Нерегистриран)
Публикувано05.11.10 14:10



Не виждам как можеш да получиш обективно мнение.
За да бъде такова - то трябва да се даде от някой, който има задълбочен поглед върху CAD - обучението на поне 3-4 университета.



Тема Питам наред аз...нови [re: pgh]  
Автор memaid (непознат)
Публикувано05.11.10 14:42



Тука минават и фирмаджии все пак.
Може някой да се е сблъсквал със същите въпроси и да е правил проверка по тях...
А и на други места съм питала, телефони, срещи, разговори със студенти :)



Тема Re: Питам наред аз...нови [re: memaid]  
Автор npubem (:-)
Публикувано05.11.10 18:11



Въпросът е коректен.
Прав е и колегата, който казва че обучаването "как да чертая" е по-кратко и лесно от това "какво чертая". (Овладявайки четката може да станеш добър бояджия, но не и художник.)
Моите наблюдения са, че ВУЗ-овете дават възможности за обучение, но
нямат стандарт на качество, на който може да се разчита. В този смисъл
степента на обучението е субективно зависима от усилията на студента.
Виждал съм доста сръчни деца (казвам им деца, че и моите са студенти),
които боравят на ниво - и то с няколко програми, като дори си изкарват
някой лев от реални проекти или курсови работи на собствените си
състуденти. Тия другите обаче, също вземат диплома, от същия ВУЗ!..

Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!


Тема Re: В кои ВУЗове младежите се обучават добре по CAD?нови [re: mermaid]  
Авторdodo_red (Нерегистриран)
Публикувано07.11.10 10:38



По въпроса - мога да говоря за ТУ-Варна , където не позволяваха да се предават чертежи правени на компютър т.е. не само, че няма никакво обучение по CAD, но дори открито се противопоставяха на опитите на студентите да използват каквато и да чертожна програма различна от молива.
Единствения възможен начин си остана самообучението.
Това се отнася за машинните специалности и периода до 2005-та.

Относно програмите за млади специалисти - аз вече не минавам в графата млад (30) , но съм в процес на смяна на трудовите взаимоотношения и живо се интересувам кои предприятия работят по тези програми.
Електроинженер съм.



Тема Re: В отговор на всички над мен...нови [re: mermaid]  
Авторgogo63 (Нерегистриран)
Публикувано07.11.10 23:23



Разбира се това значи, че младежа има добра представа от техническото чертане!

Много добре разбирам какво искаш да питаш, но съм силно учуден от мисленето, че едно 3Д е еквивалентно на горния цитат. Ми не е така. Бих декларирал, че 95% от младите чевръсти моделирчици на Солид или Инвентор не могат да прочетат един хартиен чертеж. Те тамо е проблемацията. А ако им се даде една документация по ИСО на едно изделие просто изпадат в тих ужас. Въобще не знаят от къде да я подхванат.
Та, честно казано ми е през оная работа кой-къде-как учи да прави хубави триизмерни картинки, които може да сглоби по определени критерии. Пълна самозаблуда е това! И наистина, ще науча едно младо момче за 1-2 месеца да си върши прилично работата на един Солид, ама аз пък искам ВУЗът да ми го прати с базисни знания, а не да му обяснявам половин година, че допуските и сглобките са сърцевината на "железарията" и още половин година да му обяснявам какво е ВЗТИ.
Та така си мисля нещата по въпроса , колега




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.