Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:13 30.05.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Легалния софтуер за работа.  
АвторCADD (Нерегистриран)
Публикувано19.05.09 11:17



Колеги трябва ли лицата, които извършват услуги да имат лицензиран софтуер.
Те извършват ли легално услуги? По този начин не подбиват ли пазара на легалните? По този начин те не правят ли нелоялна конкуренция?

Как да реагираме, ако сме редовни и усетим, че има такава нелоялна конкуренция?



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CADD]  
Авторфилocoфa (Нерегистриран)
Публикувано19.05.09 12:05



Много болна и почти безкрайна за разискване тема си дал тук..По добре гледай малко по-реално на нещата....



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CADD]  
Авторбaбo (Нерегистриран)
Публикувано19.05.09 14:20



Зависи от манталитета и гледната точка. Ако пишеш софтуер и виждаш как Сулю и Пулю правят нагло пари за твоя сметка си на едно мнение. Ако си крадеца и къртиш кинти без свян и риск и хич не ти пука. Двуличието е неразрушима човешка черта - ако е също толкова лесно и безопасно, хората щяха да крадът всичко, не само софтуер, музика и филми.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CADD]  
АвторLegalen (Нерегистриран)
Публикувано19.05.09 22:34



пиши на www.bsabg.org



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: Legalen]  
Авторhaha (Нерегистриран)
Публикувано20.05.09 00:11



i kvo shte stane kato pishe? za koi soft stava vupros, che mi stana intersno? cenata na softa e malka frakcia ot cenata na uslugata, taka che e malko veroiatno na tova da se duljat niskite ceni na izmislenata uslusa :) tuka nadushvam niakakvo drugo prouchvane :))



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: haha]  
АвторVi (Нерегистриран)
Публикувано20.05.09 09:24



Нещата са съвсем прости.
Ако е фирма, е много препоръчително са има лицензиран софт. Мой приятел е виждал и ми е разказвал какво става по време на проверка: влиза икономическа полиция и командва Всички да си вдигнат ръцете от клавиатурите и никой да не мърда, след това излезте от стаята. И след проверката десетина компа конфискувани и дебели глоби за фирмата.
Ако пък глдаш да докараш некой леФ допълнително от къщи след работа и през почивните дни - много ясно, че няма да има нищо лицензирано.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: Vi]  
Авторшишo (Нерегистриран)
Публикувано20.05.09 09:33



Разбира се, че са "прости" - важното е да не ни хванат като крадем! Такива неща като морал, уважение към чуждия труд не ни "вършат" работа! Пожелавам ти на всяка крачка да се сблъскваш с мислещи като теб и да усетиш от личен опит "плодовете" на техния труд - както ти не плащаш за чуждия труд, така и на тебе да "платят" за твоя "труд"!



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: шишo]  
Авторhaha (Нерегистриран)
Публикувано20.05.09 10:48



I kato ni izkarat v drugata staia se durpa shalterut na vsichki PC-ta ottam i te sa zaparoleni i vsiakakvi prosti chengeta go produhvat. Te mejdu drugoto razchitat i na takiva mitologii, za da vsiavat strah u negramotnite. Osven tva terminut "krajba" po otnoshenie na informaciata ne sushtestvuva dori v nezakonnite zakoni, prieti ot izmislenoto narodno subranie (viziram NK)...A patentite zabaviat progresa na chovechestvoto kato cialo...Moje bi triabwa da plashtame na onia deto e izmislil koleloto kato si karame kolite ejednevno???



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CADD]  
Авторж (Нерегистриран)
Публикувано26.07.09 02:01



Като собственик на фирма примерно имам 1 работно место със солид и 3 конструктура които ги връткам на 3 смени и всичко си е съвсем законно и точно и хората си ощракват чертежчета по цяла нощ и са щасливи че работят със законен софтуер, важен е принципа собственика да спи спокойно,че не засяга ничии интереси и всичко да е законно.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: ж]  
АвторF (Нерегистриран)
Публикувано26.07.09 02:11



Smeshen budala. Bachkai denonoshtno, kat si prost.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: ж]  
Автор LRN (МИ)
Публикувано26.07.09 08:18



Ти вярваш ли си, че са щастливи ?!



А относно нелицензирания софтуер по фирмите - нещата са много ясни, просто трябва да мине време и лека полека, тези които работят незаконно ще са единици или ще изчезнат съвсем. То народа го е казал - "Рибата се вмирисва от към главата - не може да няма държава, да се правят само показни акции и да чакаме фирмите да работят със законен софтуер...
Надомната работа също ще изчезне като изчезнат такива като тоя с трите смени и труда започне да се цени.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: Vi]  
Авторboby (Нерегистриран)
Публикувано06.08.09 15:47



Стопанска полиция няма да отидат никъде на проверка без достоверен сигнал. Така че тези дето са си изпатили, някой "доброжелател" ги е топнал.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: LRN]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано06.08.09 16:42



Здравейте пак. Може ли някой от вас, които четете тук тези форуми, да каже с чиста съвест че никога не е работил с незаконен софтуер или че всичко му е на 100% легално или, че си е платил данъците честничко до стотинка и никога с нищичко никой не е ощитил, дори и скороста и пражилника за движение спазва стриктно??? Аааа..... НЯМА ТАКИВА нали! Ми айде тогава да не говорим за манталитет, морал и уважение към труда на хората.
Според мен всеки да се спасява кой как може, а тези върли защитници на легалния софтуер да лапат хуя. Това са тъпи промити мозъчета изпълнени със злоба и завист.
Познавам няколко човека които се занимават с продажба ха софтуер и общото мнение е че на който му трябва лиценз си го купува, а и миналата сдмица ви казах за кокошката и петела, че тя бяга само за да няма приказки по неин адрес.
Та преди 2 години бях в Япония на специализация и видях КАД КАМ продукт зашитен по следния начин: отделна карта се поставя на слот в компютъра, от там следи серийния номер на харда процесора и дъното, а върви и кради софтуер, ми неможе требе с компа да го крадеш.
А късопишльовци като жожо fafo шишo и други тъпаци се правят на герои, кой защитавате бе педали нещастни? Вижте си насраните гъзове и тогава имайте претенции че някой е пръднал и ви мирише.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: MAX]  
Авторж (Нерегистриран)
Публикувано07.08.09 00:00



Не знам защо радетелите за лицензиран софтуер първо не покажат тук сега и веднага фактура с касова бележка -какво са платили иначе смятам ,че са мошеници-да не стане така ,ама аз ползвам пробен , студентски ,работя в бан ,работя в технически университет-да видя фактурите за 50-100000лева.
Това с трите смени се практикува в големи фирми във франция от проектанти на шприцформи -единия работи първа смяна -предава работата на втория като дойде и т.н.-собственика плаща един софтуер и един компютър вместо 3,немците му викат на това евреиско мислене и като говорите за лицензиран софтуер-това ни чака и това е бъдещето.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: ж]  
Авторбaй тaнac (Нерегистриран)
Публикувано07.08.09 01:24



Напълно пдкрепям МАХ и Ж , МАХ че е дързък и директен евала бате, а Ж ако купя софт бих направил като теб на 3 смени че и на 4 ако трябва, тази инвестиция иска ибиване, а по горе имаше исказвания за експлоатации и неценене на труда, ми който не му оттърва да се спасява, да копа, да сади, да си направи фирма и да си купи машини, или да прави там каквото му е угодно на душата,ма недейте рева по форумите, кой купил, кой крал, всеки си е свободен да прави каквото иска. Сигурен съм че никой от Вас "ревлювци" не е ощитен пряко от софткрадците, защото никой от Вас не е писал CAD CAM софтуер, че търгашите на софт се дразнят тва е друга работа, ми намалете си надценките бива ли да сте толкоз алчни!!!
На който не му се дават пари за софтуер да направи като мен, формулата работи отлично,... че намирате добър фрезист оператор на ЦНЦ център, давате му голяма заплата за да не избяга (в моя случай 2800лв чисто+ купони за храна + осигуровки)разходите се избиват когатао човек идва с желание и усмивка на работа...., та стигнахме и до кад кама , намирате фирма или човек със софтуер (законен или не мен не ме интересува) плащате за УСЛУГА и искате фактура за да си "вържете гащичките" и работата е свършена, накрая всички разходи се умножават по 2.5 (например дали сте общо 1000лева за всичко а искате от клиента 2500)така всички са доволни и с нищо не сте ощитили когото и да било. А работа има много защото цените ми са по ниски от на големите фирми, сега обмислям да купя още един център та ако на някой му се работи при мен ще пусна обява тук в този форум.
Айде със здраве и не се карайте и обиждайте, интелегентни хора сте срамота е!



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: бaй тaнac]  
Авторodof (Нерегистриран)
Публикувано07.08.09 21:11



Колко удобно - да смятате, че всички са като вас крадци на софтуер! Наистина има хора, които ползват само легален софтуер и плащат за всичко! И вие живеете на техен гръб - без тях просто никой нямаше да се занимава да пише програми - вие бихте ли работили без пари! Точно лакомията и алчността са движещата сила при вас - защо да плащате, като може да се открадне без риск! Просташкия език и наглостта са характерни - лъха отвсякъде! Никой не ви кара да купувате - като е скъпо не купуваш!
Да кажем, че покажа фактура за всичкия софтуер - какво от това! Ще се разкаете, ще изтриете всичко, ще заплатите софтуера, глобите!
Много от вас са купили доста по-скъпи неща - купили, не откраднали, но ако можеше щяхте пак да откраднете стига да няма риск Това е манталитет и двуличие! Ето ви мнението на другата страна - не, че ще ви трогне

Hi guys, now before I start I just want to say that this post IS NOT meant to offend or target anyone in particular at all. It's just something I have been thinking about for some time and wanted to get some feedback from other users on.

I have noticed a few comments about members and people in general using illegally downloaded / cracked software and I thought it would be interesting to start a topic on it. Personally for me, there is nothing more annoying than people who blatantly download all there software and have virtually every program they need without even spending a dime. I am proud to say that I am 100% legal in every department and have purchased ALL the software, fonts, hardware and creative assets I own, at huge personal expense too. That's why it frustrates me so much when I see other creative's, forum members and especially students who seem to own every software package and every plug in. I would love to get stuck in to learning Vray for Cinema 4D and E-on Vue, but can't afford the software and therefore can't. I know there are various PLE versions available of Vue but personally I can't be bothered with these are usually you can never save any of the work you have done and everything has a watermark on it.

Now, I could easily just open up my browser and visit a torrent site where I could go shopping for all the software I need and get started ASAP, but I don't and wouldn't. Sometime though, I think it's very unfair that those of us who actually pay for software end up losing out to those who are willing to illegally download there software from torrent sites for free and therefore have more resources available to them to make more money etc. For example. I can't even begin learning or taking online courses in Vue, Vray or some of Cinema's other modules until I can afford to actually buy these items. This may take months or even years for me at the moment. Where as someone who is willing to download the software for free can simply go and start learning whenever they want.

Students tend to frustrate me the most here (Not all of them of course, as they are not all the same) as they can buy student versions of virtually all software for next to nothing providing they can prove they are taking a relevant course at a university or college, yet most still decide to download it for free anyway. Student versions of software are not supposed to be used for commercial use and after the student has completed their course, in most cases at least. However, most of us have the intelligence to realise that most students who have purchased a student version of a software package will do just that and continue using their student edition software packages for commercial use and to make money. I regulary see members on major forums posting work that everyone thinks is fantastic. However, when you look at some of there profiles it looks like they own just about every piece of software and are not even working full time. For me this sucks as in most cases you just know that they have downloaded all their software for free and illegally too. It just doesn't seem fair to me at all.

Now people in my situation who are working in the creative industry and are not a student have it the hardest, at least in my opinion anyway. The reason is that we don't get any cheap offers or deals on software and are expected to purchase the software at full cost with no reductions at all, and yet we still do. I can honestly say that after working in the industry for around 7 whole years in no less than 5 agencies. I must be the ONLY person who has actually purchased software, fonts and other creative assets out of all the other individual creative's I have worked with.Even some agencies I have worked for have used cracked software too! I find it fairly disturbing to be honest. When I tell people I buy my software they just look at me and laugh.

It would be good if there were some small business, single user versions of software you could buy at even a slightly discounted rate for freelancers or people who want the software for personal use at home etc. I want to make it clear that I think Cinema is priced extremely reasonably though and have no problem with the price of it at all. If the only software I had to buy was Cinema then I would not have a problem, but I need so many other packages for work too.

What are your feelings on such things?



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: odof]  
Автортaнac (Нерегистриран)
Публикувано08.08.09 02:01



Еййй има толкс тъпи хора, тц тц тц тц тц , пази боже от простотията. Хората по-горе му обясняват че ако някой искаше да си защити софтуера щеше да го направи, тука друг беше споминал че никой не е идеален в смисъл всичко му крадено по комютъра само един лиценз на нещо си купил и реве с пълно гърло че другите крадци. odof тръгнал да обяснява че имало хора само с легален софтуер, ми ти от тях ли си бе? Не си, и съм сигурен, щото такъв компютър с чисто досие няма, ми тука по нашия край големи фирми, едните са холдинг...... няма да казвам името да не разсърдя някой имат 1 лиценз на solidworks а трима конструктори с 5 компютъра .... кво стаа а менкат си тапата цял ден сигурно, ми центъра им как върви? Сигурно solidworks има КАМ модул? Ми другите, най-големия производител на балканите за едни машини (нарочно не уточнявам да не ги сърдя, но са в Стара Загора и си знаят кои са) та и те имат 5-6 лиценза на solidworks, пък 10 маймуни проектират на 10 компютъра, сигурно и те си менкат тапите по цял ден. Иоще за поне за 20 фирми се сещам тука.
odof седнал да се жалва че го ощитили, ща бре? Тва ми звучи като в децката градинка : апък другарко пък той ...... с какво те ощетиха ве? аааа ти си купи пък другия не е и тва те ощитява, ми много си тъп ще ти кажа. И сега някой от вас злоблювци ще почнат да ми обясняват колко съм лош крадлив и двуличен и незнам какво още..... да ви спестя труда не си трийте клавиатурките аз не крада и софтуер не ползвам плащам си на странични хора, щото съм гъзар и си спестявам много простотия по този начин а с кинти е най лесно. А претенции за кражби могат да имат големите софтуерни фирми защото те са ощитени не вие и пак се връщаме в началото, че ако на тях не им е удобно ще си заключат така софтчето че никой неможе та го отключи.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: тaнac]  
Авторtoyo (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 02:34



Защо никой не казва поради каква причина краде само софтуер? Нямате ли нужда от други неща, доста по-необходими за вашето оцеляване? Трябва и тях да крадете - хляб, мляко, сирене и тн. Направо се учудвам, че не говорите за това? Ами не искате ли да карате супер кола - как може гадните капиталисти да я продават на безбожна цена? Откраднете я! Кажете, че не давате повече от 200 лв за нея! Ако започнем всички да крадем това което ни трябва никой нищо не ще ни каже - както със софтуера! Напред, дружина!



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: toyo]  
Авторtanas (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 11:23



toyo, пич разбирам раздразнението ти но до някъде.
1-во ти къв си милиционер ли? В закона пише че нарушители са тези които разпространяват краден софтуер.
2-ро Що им викаш крадци на хората те не са го крали, в торентите го има свободно, кражба е ако влезе в офиса на някоя фирма гепне го и излезе.
3-то Представи си че готини коли, хляб, мляко, сиренце и други неща можеха да се разпространяват с copy и paste и ги държат в някой склад за разпространяване по обществото, а в зкона пише че е забранено да се търгува с тези неща, но за лично ползване няма закононарушение, ти какво би направил? В момента кражбата на кола е престъпление, продаването на нелегален софтуер също, но да го ползваш не е, така че сам си отговори на въпроса що не крадът хляб,коли и каквото се сетиш, а ползват софтуер изтеглен от торент.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: tanas]  
Автортaн (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 14:03



Напротив, напълно незаконно е ползването на софтуер без закупен лиценз - с всеки програмен продукт си има EULA и там всичко е описано подробно. Това си е чиста кражба - ползването на нещо за което собственика не ти е дал право и за което трябва да заплатиш! Не е като да намериш чанта на улицата - всички знаят какво теглят от торентите, знаят какво е крак, за какво служи, какво е сериен номер и т.н. Къде пише, че Аутокад е безплатен за лично ползване? Голямо лигавене и шикалкавене из тоя форум - това инженерите бетер от нашите политици...

Autodesk
SOFTWARE LICENSE AGREEMENT
Worldwide

READ CAREFULLY: AUTODESK, INC. (“AUTODESK”) LICENSES THIS SOFTWARE TO YOU ONLY UPON THE CONDITION THAT YOU ACCEPT ALL OF THE TERMS CONTAINED IN THIS SOFTWARE LICENSE AGREEMENT (“AGREEMENT”).
BY SELECTING THE “I ACCEPT” BUTTON BELOW THIS AGREEMENT OR BY INSTALLING, UPLOADING, ACCESSING, OR OTHERWISE COPYING OR USING ALL OR ANY PORTION OF THE SOFTWARE YOU AGREE TO BE LEGALLY BOUND BY THIS AGREEMENT. A CONTRACT IS THEN FORMED BETWEEN AUTODESK AND EITHER YOU PERSONALLY, IF YOU ACQUIRE THE SOFTWARE FOR YOURSELF, OR THE COMPANY OR OTHER LEGAL ENTITY FOR WHICH YOU ARE ACQUIRING THE SOFTWARE.
IF YOU DO NOT AGREE OR DO NOT WISH TO BIND YOURSELF OR THE ENTITY YOU REPRESENT: (A) DO NOT INSTALL, UPLOAD, ACCESS, OR OTHERWISE COPY OR USE THE SOFTWARE; (B) SELECT THE “I REJECT” BUTTON BELOW THIS AGREEMENT (WHICH WILL CANCEL THE LOADING OF THE SOFTWARE); AND (C) WITHIN THIRTY (30) DAYS FROM THE DATE OF ACQUISITION, RETURN THE SOFTWARE AND ANY ACCOMPANYING DOCUMENTATION AND MATERIALS TO THE COMPANY FROM WHICH YOU ACQUIRED THE SOFTWARE FOR A REFUND.
INSTALLATION, UPLOADING, ACCESS, OR OTHER COPYING OR USE OF THIS SOFTWARE OR ANY ACCOMPANYING DOCUMENTATION OR MATERIALS EXCEPT AS PERMITTED BY THIS AGREEMENT IS UNAUTHORIZED AND CONSTITUTES A MATERIAL BREACH OF THIS AGREEMENT AND AN INFRINGEMENT OF THE COPYRIGHT AND OTHER INTELLECTUAL PROPERTY RIGHTS IN SUCH SOFTWARE, DOCUMENTATION AND MATERIALS. IF YOU INSTALL, UPLOAD, ACCESS, OR OTHERWISE COPY OR USE ALL OR ANY PORTION OF THIS SOFTWARE WITHOUT ENTERING INTO THIS AGREEMENT OR OTHERWISE OBTAINING WRITTEN PERMISSION OF AUTODESK, OR YOU FAIL TO COMPLY WITH THIS AGREEMENT, YOU ARE VIOLATING COPYRIGHT AND OTHER INTELLECTUAL PROPERTY LAW. YOU MAY BE LIABLE TO AUTODESK AND ITS LICENSORS FOR DAMAGES, AND YOU MAY BE SUBJECT TO CRIMINAL PENALTIES.
SOFTWARE OBTAINED FROM THIRD PARTIES THAT HAVE NOT BEEN AUTHORIZED OR ALLOWED BY AUTODESK, DIRECTLY OR INDIRECTLY, TO SUPPLY SOFTWARE IS LIKELY TO HAVE BEEN MADE AVAILABLE IN VIOLATION OF AUTODESK’S RIGHTS. IN SUCH AN EVENT, AUTODESK IS NOT OBLIGATED TO ISSUE AN ACTIVATION CODE OR OTHERWISE PERMIT YOU TO INSTALL OR USE THE SOFTWARE.
1. DEFINITIONS
1.1 “Access” means to use or benefit from using the functionality of the Software.
1.2 “Autodesk Materials” is the collective term for the Software, User Documentation, and Excluded Materials.
1.3 “Computer” means a single electronic device with one or more central processing units (CPUs) that accepts information in digital or similar form and manipulates the information for a specific result based on a sequence of instructions.
1.4 “Excluded Materials” means any programs, modules, components, or functionality, if any, that may be included on media or with materials delivered to You that are not within the License Parameters as described in the User Documentation, or for which You have not paid the applicable fees.
1.5 “Install” means to place a copy of Software onto a hard disk or other storage medium through any means (including, but not limited to, use of an installation utility application accompanying the Software).
1.6 “License Parameters” means the definition and limitation of the applicable license scope in Section 2.2 hereof.
1.7 “Permitted Number” means a number relevant for the applicable License Parameters that Autodesk may specify in the applicable User Documentation. The Permitted Number is one (1) unless otherwise provided by in such User Documentation.
1.8 “Software” means the computer program in which this Agreement is embedded or that is delivered prepackaged with this Agreement. If programs are delivered to You as part of a bundled package, suite, or series, the term Software shall include all programs delivered to You as part of that bundled package, suite, or series and described in the User Documentation.
1.9 “Territory” means the country in which You acquire the Software, unless (i) You acquire the Software in a member country of the European Union or the European Free Trade Association, in which the case “Territory” means all the countries of the European Union and the European Free Trade Association; or (ii) otherwise specified in the User Documentation.
1.10 “Uninstall” means to destroy or remove.
1.11 “User Documentation” means the explanatory printed or electronic materials that Autodesk or its authorized distributor incorporates in or delivers in or on a package with the Software or sends to You on an invoice, via email, facsimile, or otherwise when or after You acquire or Install the Software, including, but not limited to, license specifications, activation code, license files, instructions on how to use the Software, and/or technical specifications.
1.12 “You” means you personally (i.e., the individual who reads and is prompted to accept this Agreement) if you acquire the Software for yourself, or the company or other legal entity for which you acquire the Software (but not the affiliates, subsidiaries or other related legal entities of such company or legal entity).

2. SOFTWARE LICENSE
2.1 License Grant. Autodesk grants You a nonsublicensable, nonexclusive, nontransferable, limited license to Install and use machine-readable object code copies of the Software and User Documentation in Your Territory, in accordance with the applicable User Documentation and within the scope of the License Parameters. You may Access the application programming interfaces that may be included with or in the Software or otherwise available from Autodesk for use with the Software (“API’s”) to develop programs, modules, components or functionality that (i) are compatible with and are used and/or interfaced with the Software and (ii) contribute significant value-added functionality or enhancements to the Software (“API Modules”) provided You may Install and Access such API Modules solely on Computers where a licensed copy of the Software is also installed and further provided such Installation and Access is solely in connection with Your Installation and Access of the Software and solely for Your internal business needs. You may not redistribute all or any portion of an API Module. Autodesk’s license grant (and, with that grant, Your right to Install and use the Software and User Documentation) is conditioned on Your continuous compliance with all license limitations, restrictions and other terms in this Agreement. If You violate any of these limitations, restrictions or other terms, the license grant will automatically and immediately terminate. The license descriptions in this Section 2 (Software License) define the scope of rights that Autodesk grants to You. Any usage of the Software or User Documentation outside the scope of the applicable license grant or otherwise not in accordance with this Agreement constitutes an infringement of Autodesk’s intellectual property rights as well as a material breach of this Agreement. No license is granted under the terms of this Agreement to Excluded Materials (if any). No license is granted under the terms of this Agreement if You did not lawfully acquire the Software from Autodesk or from a third party who has been permitted or authorized by Autodesk either directly or indirectly to supply the Software.
2.2 License Parameters. Autodesk’s license grant is subject to one or more of the License Parameters defined in this Section 2.2 (License Parameters) as specified in the User Documentation. Unless Autodesk expressly specifies or agrees otherwise in the User Documentation, all Software shall be governed solely by the license for Stand-alone (Individual) Versions set forth in Section 2.2.1 (Stand-alone (Individual) Version).
2.2.1 Stand-alone (Individual) Version. If Autodesk identifies the Software as a “Stand-alone Version” or as an “Individual Version” or if the User Documentation does not identify the Software by any of the version designations set forth in Sections 2.2.2 (Multiseat Stand-alone) through 2.2.6 (Evaluation Version), You may Install and Access one (1) copy of the Software on one (1) individual Computer, solely for Your internal business needs. You may not allow the Software to be Accessed, operated, or viewed from, or Installed or uploaded to, other Computers through a network connection. Except as otherwise explicitly permitted by Autodesk, You may not Install or Access the Software other than on one (1) Computer at a time.
2.2.2 Multiseat Stand-alone Version. If Autodesk identifies the Software as a “Multiseat Stand-alone Version”, You may Install and Access the Permitted Number of copies of the Software on the Permitted Number of individual Computers, solely for Your internal business needs. You may not allow the Software to be Accessed, operated or viewed from, or Installed or uploaded to, other Computers through a network connection. Except as otherwise explicitly permitted by Autodesk, You may not Install or Access the Software other than on the Permitted Number of Computers at any one time,
2.2.3 Network Version. If Autodesk identifies the Software as a “Network Version” in the applicable User Documentation, You may Install and Access one (1) copy of the Software on Your file server Computer, for Your own internal business needs, using the Autodesk License Manager tool (if any). The Software may be Installed on or Accessed by other Computers, or on an individual Computer, as a multiple-user installation, so long as the maximum number of concurrent users does not exceed the Permitted Number.
2.2.4 Educational Institutional Version. If Autodesk identifies the Software as an “Educational Institutional Version” in the applicable User Documentation, You may Install and Access one (1) copy of the Software on up to the Permitted Number of Computers, only for educational purposes (as further specified in the applicable User Documentation) and for no other purpose. Without limiting the foregoing, Educational Institutional Versions of the Software may not be used for commercial, professional, commercial training or other for-profit purposes. Additionally, functional limitations apply, as set forth in Section 6 (Warnings).
2.2.5 Student Version and Personal Learning Edition. If Autodesk identifies the Software as a “Student Version” or “Personal Learning Edition” in the applicable User Documentation, You may Install and Access a single copy of the Software on up to the Permitted Number of Computers, only for personal learning purposes, and no other purpose. Unless otherwise provided by Autodesk in the User Documentation, Student Versions and Personal Learning Editions of the Software may be used for a period of one (1) year from the date You first Install the Software. Without limiting the foregoing, Student Versions and Personal Learning Editions of the Software may not be used for commercial, professional or other for-profit purposes and functional limitations apply, as set forth in Section 6 (Warnings). Additionally, Student Versions may only be used by faculty, staff members and degree, diploma or certificate-seeking students at qualified educational institutions. For purposes of this Section, a degree, diploma or certificate-seeking student means a student who is, at the time of Installation of the Student Version, enrolled at a recognized educational institution for (i) three (3) or more credit hours in a degree-granting educational program; or (ii) a nine-month or longer certificate program. Upon request by Autodesk, You agree to provide proof of such enrollment.
2.2.6 Evaluation Version. If Autodesk identifies the Software as a demonstration, evaluation, trial, “not for sale” (“NFS”) or “not for resale” (“NFR”) version (“Evaluation Version”) in the applicable User Documentation, You may Install and Access one copy of the Software only for the purpose of evaluation and demonstration. Without limiting the foregoing, You may not use it for competitive analysis, or commercial, professional, or other for-profit purposes. The Evaluation Version may only be Installed for a thirty (30) day evaluation period, unless otherwise specified by Autodesk in writing. Additionally, functional limitations apply, as set forth in Section 6 (Warnings).
2.2.7 License Term. Subject to the terms and conditions of this Agreement, the license to use the Software is perpetual, unless the Software qualifies as an Evaluation Version, a Student Version, Personal Learning Edition or is designated as a fixed-term license, a limited duration license or a rental license. In such cases, the term of the license shall be the term identified by Autodesk in the applicable User Documentation (the “Designated Term”) or the term for which You have paid, whichever is less. If Autodesk identifies the Software as licensed for a fixed term, limited duration or rental and does not specify a term, then the Designated Term shall expire ninety (90) days after the date You first Install the Software. Use of the Software beyond the applicable license term, or any attempt to defeat the time-control disabling function in the Software is an unauthorized use and constitutes a material breach of this Agreement and a violation of intellectual property law.
2.3 Upgrades. If Autodesk labels the Software in the User Documentation as an upgrade or update (“New Version”) to software previously licensed to You (“Previous Version”), the license grant with respect to the Previous Version terminates one hundred twenty (120) days after Installation of the New Version. Within such one hundred twenty (120) day period of Installing the New Version: (i) You must cease all use of the Previous Version and Uninstall all copies of the Previous Version; and (ii) destroy all Autodesk Materials relating to the Previous Version or, upon request by Autodesk, return all such Autodesk Materials relating to the Previous Version to Autodesk or the company from which they were acquired. Autodesk reserves the right to require You to show satisfactory proof that all copies of the Previous Version have been Uninstalled and all Autodesk Materials relating to the Previous Version have been destroyed or returned. If You have purchased Autodesk Subscription, You may have additional rights under the Autodesk Subscription Agreement and the obligations in this Section may not apply to You during the term of the Autodesk Subscription Agreement.
2.4 Crossgrades. If Autodesk labels the Software in the User Documentation as a crossgrade (“Crossgrade”) to software previously licensed to You (also, a “Previous Version”), the license grant with respect to the Previous Version terminates sixty (60) days (or such other period as Autodesk may designate in the User Documentation) (the “Crossgrade Period”) after Installation of the Crossgrade. Within the Crossgrade Period: (i) You must cease all use of the Previous Version and Uninstall all copies of the Previous Version; and (ii) destroy all Autodesk Materials relating to the Previous Version or, upon request by Autodesk, return all Autodesk Materials relating to the Previous Version to Autodesk or the company from which they were acquired. Autodesk reserves the right to require You to show satisfactory proof that all copies of the Previous Version have been Uninstalled and all Autodesk Materials relating to the Previous Version have been destroyed or returned.
2.5 Supplemental Software. Autodesk or a third-party authorized or allowed by Autodesk in connection with the Software licensed to You hereunder may provide You additional software that supplements or extends the Software and that is not a New Version or a Crossgrade. Such supplemental software shall be subject to the terms and conditions of this Agreement except Section 5.1 (Limited Warranty), unless otherwise specified at the time of delivery by Autodesk or such third party.
2.6 Software Components. The Software is licensed to You as a single product and its components may not be separated for Installation Access or distribution on more than one (1) Computer unless expressly permitted by Autodesk in the applicable User Documentation.
2.7 Termination. Upon termination of the license grant or this Agreement, (i) You must cease all use of Autodesk Materials and Uninstall all copies of the Software; and (ii) destroy all Autodesk Materials or, upon request by Autodesk, return all Autodesk Materials to Autodesk or the company from which they were acquired. Autodesk reserves the right to require You to show satisfactory proof that all copies of the Software have been Uninstalled and all Autodesk Materials have been destroyed or returned.

3. PERMITTED AND PROHIBITED ACTIONS
3.1 Permitted Actions.
3.1.1 Backup Copy.
(a) Backup for All Versions Other than Network Versions. With respect to any version of the Software except a Network Version, You may make one (1) backup copy of the Software solely for backup purposes in the event that Your primary copy of the Software becomes inoperable. You may Install and Access such backup copy of the Software only in the event that the primary copy of the Software becomes inoperable and You are otherwise unable to Access the Software.
(b) Backup for Network Versions. If You have acquired a Network Version, You may Install one (1) backup copy of the Software on another file server Computer solely for backup purposes in the event that Your primary file server Computer on which the Software is Installed becomes inoperable. You may Access such backup copy of the Software only in the event and for so long as the primary file server Computer on which the Software is Installed becomes inoperable and You are otherwise unable to Access the Software.
(c) No Backup for User Documentation. Except as expressly permitted under Section 2.2 (License Parameters): (a) if the User Documentation is in printed form, it may not be copied; and (b) if the User Documentation is in electronic form, it may not be duplicated electronically.
3.1.2 Use Away from Usual Work Location.
(a) For Stand-alone (Individual) and Multiseat Stand-alone Versions. If You have acquired a Stand-alone (Individual) Version or Multiseat Stand-alone Versions, for each Permitted Number of copies of the Software, You may Install and Access, solely within Your Territory, one (1) additional copy of the Software on a second Computer provided that:
(i) such second Computer is owned or leased by You (and not by another person, such as Your employee, if any);
(ii) such second Computer is either a portable Computer or a nonserver Computer away from Your usual work location;
(iii) the additional copy of Software is Accessed solely for the purpose of enabling You (or Your employee, if any) to perform work while away from Your usual work location;
(iv) the original and additional copy of the Software are used only by the same person, and only one (1) of the Software copies is Accessed at any one time; and
(v) both copies of the Software are Installed and Accessed exclusively with the copy protection device (if any) supplied with the Software.
(b) VPN Access for Network Versions. If You have acquired a Network Version, You may Access the Software solely within Your Territory through a secure Virtual Private Network (“VPN”) provided that:
(i) the Software is Accessed through the VPN solely for the purpose of enabling You (or Your employee, if any) to perform work while away from Your usual work location.
(ii) the maximum number of concurrent users does not exceed the Permitted Number;
(iii) all copies of the Software are Installed and Accessed exclusively with the copy protection device (if any) supplied with the Software; and
(iv) the VPN connection is secure and complies with current industry standard encryption and protection mechanisms.
Nothing in this Section 3.1.2 (Use Away from Usual Work Location) permits You (or Your employee(s), if any) to Access the Software outside of the Territory.
3.2 Prohibited Actions. Autodesk does not permit any of the following actions and You acknowledge that such actions shall be prohibited:
3.2.1 Use. You may not (and may not permit any third party to) Install, Access, or otherwise copy or use the Autodesk Materials except as expressly authorized by this Agreement.
3.2.2 Reverse Engineering. You may not (and may not permit any third party to) reverse engineer, decompile, or disassemble the Software or Excluded Materials (if applicable).
3.2.3 Transfers. You may not distribute, rent, loan, lease, sell, sublicense, or otherwise transfer all or any portion of the Autodesk Materials, or any rights granted in this Agreement, to any other person or legal entity without the prior written consent of Autodesk.
3.2.4 Hosting or Third Party Use. You may not Install or Access, or allow the Installation or Access of, the Autodesk Materials over the Internet, including, without limitation, use in connection with a Web hosting, commercial time-sharing, service bureau, or similar service, or make the Autodesk Materials available to third parties via the Internet on Your computer system or otherwise. The foregoing does not prohibit Network Version VPN Access in accordance with the terms of Section 3.1.2(b) (VPN Access for Network Versions).
3.2.5 Notices. You may not remove, alter, or obscure any proprietary notices, labels, or marks from or on the Autodesk Materials.
3.2.6 Modifications. You may not modify, translate, adapt, arrange, or create derivative works based on the Autodesk Materials for any purpose.
3.2.7 Circumvention.
(a) You may not utilize any equipment, device, software, or other means designed to circumvent or remove any form of copy protection used by Autodesk in connection with the Software, or use the Software together with any authorization code, serial number, or other copy-protection device not supplied by Autodesk directly or through an authorized distributor. In the case of a Network Version You may not utilize any equipment, device, software, or other means designed to circumvent or remove the Autodesk License Manager (if any).
(b) You may not utilize any equipment, device, software, or other means designed to circumvent or remove any usage restrictions, or to enable functionality disabled by Autodesk in connection with the Excluded Materials. You may not bypass or delete any functionality or technical limitations of the Autodesk Materials that prevent or inhibit the unauthorized copying or use of the Excluded Materials.
3.2.8 Export. You may not export the Autodesk Materials in violation of this Agreement, or U.S., or other applicable export control laws.
3.2.9 Use Outside of Territory. You may not Access the Software or User Documentation outside of the Territory.
3.2.10 Exceptions from Prohibitions. The prohibitions contained in this Section 3.2 (Prohibited Actions) shall apply to the extent that applicable law (including laws implementing EC Directive 91/250 on the legal protection of computer programs) allows such prohibition to be enforced. You will bear the burden of proof in demonstrating that applicable law does not allow enforcement of any such prohibition.

4. ALL RIGHTS RESERVED
Autodesk and its licensors retain title to and ownership of the Autodesk Materials and all copies thereof, and all other rights and interest, including, without limitation, patents, copyrights, trademarks, trade secrets, and other intellectual property rights, in and to the Autodesk Materials and any copies thereof. You have only the limited rights with respect to the Autodesk Materials expressly set forth in this Agreement and You have not other rights, implied or otherwise. The structure, organization, and code of the Autodesk Materials are valuable trade secrets of Autodesk and its licensors and You shall keep such trade secrets confidential. The Software and User Documentation are licensed, not sold.

5. LIMITED WARRANTY AND DISCLAIMERS
5.1 Limited Warranty. Autodesk warrants that, as of the date on which the Software is delivered to You and for ninety (90) days thereafter (“Warranty Period”), the Software will provide the features and functions generally described in the User Documentation and that the media on which the Software is furnished, if any, will be free from defects in materials and workmanship. Autodesk's entire liability and Your exclusive remedy during the Warranty Period as provided in this Section 5.1 (Limited Warranty) will be, at Autodesk's option, to attempt to correct or work around errors, to replace the defective media on which the Software is furnished, if any, or to refund the license fees, if any, paid by You and terminate this Agreement. Such refund is subject to the return during the Warranty Period of the defective media, if any, and related Autodesk Materials, with a copy of Your receipt to Your local Autodesk office or the company from which You acquired the Autodesk Materials.
5.2 Disclaimer. EXCEPT FOR THE EXPRESS LIMITED WARRANTIES PROVIDED IN SECTION 5.1 (LIMITED WARRANTY) HEREOF, AUTODESK AND ITS LICENSORS MAKE AND YOU RECEIVE NO WARRANTIES, EXPRESS OR IMPLIED WITH RESPECT TO THE AUTODESK MATERIALS. ANY STATEMENTS OR REPRESENTATIONS ABOUT THE SOFTWARE AND ITS FUNCTIONALITY IN THE USER DOCUMENTATION OR ANY COMMUNICATION WITH YOU CONSTITUTE TECHNICAL INFORMATION AND NOT AN EXPRESS WARRANTY OR GUARANTEE. IN ADDITION, AUTODESK AND ITS LICENSORS SPECIFICALLY DISCLAIM ANY OTHER WARRANTY INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE, AND NONINFRINGEMENT. WITHOUT LIMITING THE FOREGOING, AUTODESK DOES NOT WARRANT THAT THE OPERATION OF THE SOFTWARE WILL BE UNINTERRUPTED OR ERROR FREE.

6. WARNINGS
6.1 Functionality Limitations. COMPUTER-AIDED DESIGN SOFTWARE AND OTHER TECHNICAL SOFTWARE ARE TOOLS INTENDED TO BE USED BY TRAINED PROFESSIONALS ONLY. THEY ARE NOT SUBSTITUTES FOR YOUR PROFESSIONAL JUDGMENT OR INDEPENDENT TESTING. COMPUTER-AIDED DESIGN SOFTWARE AND OTHER TECHNICAL SOFTWARE ARE INTENDED TO ASSIST WITH PRODUCT DESIGN AND ARE NOT SUBSTITUTES FOR INDEPENDENT DESIGN ANALYSIS, ESTIMATION, OR TESTING OF PRODUCT STRESS, SAFETY, AND UTILITY. DUE TO THE LARGE VARIETY OF POTENTIAL APPLICATIONS FOR THE SOFTWARE, THE SOFTWARE HAS NOT BEEN TESTED IN ALL SITUATIONS UNDER WHICH IT MAY BE USED. AUTODESK SHALL NOT BE LIABLE IN ANY MANNER WHATSOEVER FOR THE RESULTS OBTAINED THROUGH THE USE OF THE SOFTWARE. PERSONS USING THE SOFTWARE ARE RESPONSIBLE FOR THE SUPERVISION, MANAGEMENT, AND CONTROL OF THE SOFTWARE. THIS RESPONSIBILITY INCLUDES, BUT IS NOT LIMITED TO, THE DETERMINATION OF APPROPRIATE USES FOR THE SOFTWARE AND THE SELECTION OF THE SOFTWARE AND OTHER PROGRAMS TO ACHIEVE INTENDED RESULTS. PERSONS USING THE SOFTWARE ARE ALSO RESPONSIBLE FOR ESTABLISHING THE ADEQUACY OF INDEPENDENT PROCEDURES FOR TESTING THE RELIABILITY AND ACCURACY OF ANY PROGRAM OUTPUT, INCLUDING ALL ITEMS DESIGNED BY USING THE SOFTWARE.
6.2 Activation Code Required.
A. INSTALLATION, ACCESS, AND CONTINUED USE OF THE SOFTWARE MAY REQUIRE AN ACTIVATION CODE. REGISTRATION IS REQUIRED BEFORE AN ACTIVATION CODE IS ISSUED BY AUTODESK. YOU AGREE THAT AUTODESK MAY USE DATA AND INFORMATION PROVIDED BY YOU, A SOFTWARE RESELLER, OR ANY OTHER THIRD PARTY ACTING ON YOUR BEHALF IN CONNECTION WITH YOUR PURCHASE OF THE SOFTWARE LICENSE TO REGISTER THE SOFTWARE. YOU AGREE TO PROVIDE AUTODESK, ANY SOFTWARE RESELLER, OR ANY OTHER THIRD PARTY ACTING ON YOUR BEHALF WITH ACCURATE AND CURRENT REGISTRATION INFORMATION REQUIRED BY AUTODESK, AND YOU FURTHER AGREE TO MAINTAIN AND UPDATE YOUR REGISTRATION INFORMATION THROUGH CUSTOMER DATA REGISTRATION PROCESSES THAT MAY BE PROVIDED BY AUTODESK. YOU CONSENT TO AUTODESK’S USING THE PERSONAL INFORMATION PROVIDED TO AUTODESK AT REGISTRATION, OR UPDATED THEREAFTER, TO ISSUE ACTIVATION CODES, TO MANAGE AUTODESK’S RELATIONSHIP WITH YOU (INCLUDING AUTOMATING THE ISSUANCE OF ACTIVATION CODES FOR FUTURE PURCHASES), TO VALIDATE ENTITLEMENT AND USAGE OF SOFTWARE AND TO OTHERWISE USE AND DISCLOSE SUCH PERSONAL INFORMATION IN CONFORMANCE WITH ITS APPLICABLE PRIVACY POLICY (AS UPDATED FROM TIME TO TIME), WHICH IS AVAILABLE ON AUTODESK’S WEBSITE OR ON REQUEST.
B. THE ACTIVATION SECURITY MECHANISMS MAY DISABLE THE SOFTWARE IF YOU TRY TO TRANSFER IT TO ANOTHER COMPUTER, IF YOU TAMPER WITH THE DATE-SETTING MECHANISMS ON YOUR COMPUTER, IF YOU USE THE SOFTWARE PAST AN APPLICABLE EVALUATION PERIOD OR LIMITED TERM, OR IF YOU UNDERTAKE CERTAIN OTHER ACTIONS THAT MAY OFFSET THE SECURITY MODE. MORE INFORMATION IS CONTAINED IN THE APPLICABLE USER DOCUMENTATION OR AVAILABLE FROM AUTODESK ON REQUEST.
6.3 Educational Institutional, Student Versions, and Personal Learning Editions. WORK PRODUCT AND OTHER DATA CREATED WITH EDUCATIONAL INSTITUTIONAL VERSIONS, STUDENT VERSIONS, AND PERSONAL LEARNING EDITIONS OF THE SOFTWARE CONTAIN CERTAIN NOTICES AND LIMITATIONS THAT MAKE THE DATA UNUSABLE OUTSIDE THE EDUCATIONAL USE AREA. IF YOU COMBINE OR LINK DATA CREATED WITH EDUCATIONAL INSTITUTIONAL VERSIONS, STUDENT VERSIONS, OR PERSONAL LEARNING EDITIONS OF THE SOFTWARE WITH DATA OTHERWISE CREATED, THEN SUCH OTHER DATA MAY ALSO BE AFFECTED BY THESE NOTICES AND LIMITATIONS. AUTODESK SHALL HAVE NO RESPONSIBILITY OR LIABILITY WHATSOEVER IF YOU COMBINE OR LINK DATA CREATED WITH EDUCATIONAL INSTITUTIONAL VERSIONS, STUDENT VERSIONS, OR PERSONAL LEARNING EDITIONS OF THE SOFTWARE WITH DATA OTHERWISE CREATED.

7. LIMITATION OF LIABILITY
IN NO EVENT SHALL AUTODESK OR ITS LICENSORS HAVE ANY LIABILITY FOR ANY INCIDENTAL, SPECIAL, INDIRECT, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES; LOSS OF PROFITS, REVENUE, OR DATA; BUSINESS INTERRUPTION, OR COST OF COVER. IN ADDITION, IN NO EVENT SHALL THE LIABILITY OF AUTODESK OR ITS LICENSORS FOR ANY DAMAGES ARISING OUT OF OR IN CONNECTION WITH THE SOFTWARE, USER DOCUMENTATION, OR THIS AGREEMENT EXCEED THE AMOUNT PAID OR PAYABLE BY YOU FOR THE SOFTWARE DIRECTLY RESPONSIBLE FOR SUCH DAMAGES. THE LIMITATIONS OF LIABILITY IN THIS SECTION 7 SHALL APPLY TO THE MAXIMUM EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW TO ANY DAMAGES, HOWEVER CAUSED AND REGARDLESS OF THE THEORY OF LIABILITY, WHETHER DERIVED FROM CONTRACT, TORT (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, NEGLIGENCE) OR OTHERWISE, EVEN IF AUTODESK HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES AND REGARDLESS OF WHETHER THE LIMITED REMEDIES AVAILABLE HEREUNDER FAIL OF THEIR ESSENTIAL PURPOSE.
AUTODESK SHALL HAVE NO RESPONSIBILITY OR LIABILITY WHATSOEVER ARISING FROM LOSS OR THEFT OF THE SOFTWARE OR THE MEDIA ON WHICH THE SOFTWARE IS FURNISHED TO YOU. AUTODESK SHALL NOT BE OBLIGATED TO REPLACE ANY LOST OR STOLEN SOFTWARE OR SOFTWARE MEDIA. YOU ARE SOLELY RESPONSIBLE FOR SAFEGUARDING THE SOFTWARE AND THE MEDIA ON WHICH THE SOFTWARE IS FURNISHED AND FOR BACKING UP ANY DATA.

8. U.S. GOVERNMENT RESTRICTED RIGHTS
All Autodesk Materials provided to the U.S. Government are provided with the same commercial license rights and restrictions described elsewhere herein.

9. GENERAL
9.1. No Assignment; Insolvency. You may not assign this Agreement or any rights hereunder (whether by purchase of stock or assets, merger, change of control, operation of law, or otherwise) and any purported assignment by You shall be void. The Agreement and the licenses granted hereunder shall terminate without further notice or action by Autodesk if You become bankrupt or insolvent, make an arrangement with Your creditors, or go into liquidation.
9.2. Choice of Law. This Agreement and any disputes arising out of or in connection with this Agreement shall be governed by the laws of the State of California, U.S.A., without reference to conflict-of-laws principles and excluding the UN Convention on Contracts for the International Sale of Goods.
9.3 Entire Agreement. This Agreement and the applicable User Documentation constitute the entire agreement between us and supersede any other previous or contemporaneous communications, agreements, representations, warranties or advertising with respect to the Software and User Documentation. Any modifications to this Agreement shall be invalid, unless made in writing and signed by a duly authorized representative of Autodesk.
9.4 Severability. If and to the extent any provision of this Agreement is held illegal, invalid, or unenforceable in whole or in part under applicable law, such provision or such portion thereof shall be ineffective as to the jurisdiction in which it is illegal, invalid, or unenforceable to the extent of its illegality, invalidity, or unenforceability and shall be deemed modified to the extent necessary to conform to applicable law so as to give the maximum effect to the intent of the parties. The illegality, invalidity, or unenforceability of such provision in that jurisdiction shall not in any way affect the legality, validity, or enforceability of such provision in any other jurisdiction or affect the legality, validity or enforceability of any other provision of this Agreement.
9.5 No Waiver. No term or provision hereof will be considered waived, and no breach excused, unless such waiver is in writing signed on behalf of the party against whom the waiver is asserted. No waiver (whether express or implied) will constitute a consent to, waiver of, or excuse of any other, different, or subsequent breach.
9.6 Audits. To ensure compliance with this Agreement, You agree that upon reasonable notice, Autodesk or Autodesk’s authorized representative shall have the right to inspect and audit Your Installation, Access, and use of the Autodesk Materials. Any such inspection or audit shall be conducted during regular business hours at Your facilities or electronically, either by Autodesk or by representatives authorized by Autodesk for this purpose. If such inspections or audits disclose that You have Installed, Accessed, or permitted Access to the Autodesk Materials in a manner that is not permitted under this Agreement, then (i) You are liable to pay for any unpaid license fees as well as the reasonable costs of the audit; and (ii) without limitation of Section 2.1 (License Grant), and unless Autodesk otherwise elects in writing, the license grant with respect to the Software will terminate immediately. Any information obtained by Autodesk or Autodesk’s authorized representative during the course of such inspection and audit will be used and disclosed by Autodesk solely for purposes of such inspection and audit and for enforcement of Autodesk’s rights under this Agreement and applicable law, unless other uses or disclosures are required under applicable law. Nothing in this Section shall be deemed to limit any legal or equitable remedies available to Autodesk for violation of this Agreement or applicable law.
9.7 Language. The English language version of this Agreement is legally binding in case of any inconsistencies between the English version and any translations.
9.8 Construction. Ambiguities in this Agreement will not be construed against the drafter.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: тaн]  
Автортaнac (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 17:28



Тва го пише в EULA, там може да пише квото е решил производителя, имаше един виц където една баба питала един човек какво чака, а той и отговорил че чака да отворят магазина в 2часа, тя попитала от къде знае че ще отворят в 2, а той и отговорил че така пише, и тогава тя му казала - вчера вървях из града и на една стена видях надпис "та те еба в гъзът" цял ден чаках и нищо не стана, това което го пишат не е съвсем вярно.
Закона в република България е друг различен от написаното EULA и преди малко ти казах, ако го продадеш на трети лица си нарушител ако само си го ползваш не си, е наистина не е честно но оправданието на правителството беше че е заради студенти и учащи се щото не всяка програма има студентска версия.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: тaнac]  
АвторCAD (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 20:53



Няма друг закон в България - консултирай се с някой адвокат и той ще ти обясни. Това е договор между теб и производителя.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CAD]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 20:54



Какво значи "не могат да си ги позволят". Това е най-абсурдното оправдание на света. И аз не мога да си позволя да си купя двуетажна вила - и за това и нямам! Примерно ако не можеш да си позволиш да си купиш пастърма от 60 лв/кг си купуваш кренвирши за 2.5 лв/кг. Нека да пробва някой да си "изтегли" пастърма от магазина, защото не можел да си я позволи..... : ) хахаха
Смятам, че човек трябва да се разпростира според чергата си!

В днешно време, когато отиде някой на дискотека, за да седне на сепаре трябва да си купи бутилка 1л уиски за 100 - 150 лв (задължително) и както всички знаем няма свободни места - трябва да си направим резервация предварително (няма да коментирам цените в така наречените "ВИП сепарета"). Това е един от многото примери, които можем да дадем за това, че хората пилеят пари за глупости, но им се свиди да дават за софтуер/мултимедиа (Да'н съм луд да си купвам, кат' ги има "безплатно" в нета!?). T.e. хората имат пари за уиски, но не и за музика и софтуер. Средно човек харчи над 30 лв, когато излезе на зеведение в големите градове! Една песен в интернет струва межди 1лв. и 2лв. Според мен това е напълно поносима и справедлива цена! Особено ако песента наистина е хубава аз не бих се замислил.

Познавам човек, който кара Мерцедес (струващ доста над средностатистическата кола => не може да се оправдава, че не може да си позволи) и си тегли филми от интернет! Не знаел, че е нелегално - "Нека някой да дойде да ми каже, че е нелегално да тегля - аз нали затова си прекарах интернет - моят доставчик ми има сървър с безплатни филми!". И не ходи на кино - "За какво съм си купил 80"-ов телевизор - за да ходя на кино ли?". Но не се сеща, че има платени телевизионни канали, където дават нови филми веднага след премиерите по кината! Също така има и музикални канали за всеки стил музика! ... дълъг ще е процесът на превъзпитаване на Бай Ганьо! Но не е невъзможен!

Бай Ганьо е пич! Той не ползва trial софтуер или preview/trailer на мултимедиен файл (нито знае какво е тяхното предназначение), защото директно си тегли цялата оригинална версия от любимият му торен сайт или от "безплатния" сървър, до който му дава достъп интернет доставчикът му!



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CAD]  
Авторfasa (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 20:58



Принципи на лицензирането

* Основно съдържание
* Навигация

Законът за авторско право и сродните му права (ЗАПСП) разрешава използването на компютърните програми само и единствено със съгласието на техния автор или издател. Използването им без такова съгласие е нарушение на българското авторско–правно законодателство и води до административна и гражданска отговорност.

По отношение на компютърните програми важи принципа Един компютър, едно копие, един лиценз. Софтуерното пиратство е налице и когато компютърната програма е инсталирана върху повече харддискове, отколкото са покрити от лиценза.

Лицата, придобили законно дадена компютърна програма, нямат право да я възпроизвеждат (с изключение на изготвянето на едно резервно копие), да я инсталират и ползват върху повече от един компютър, нямат право да я преотстъпват на други лица за копиране (дори и за лично ползване), нямат право да я тиражират и разпространяват — нито с търговска, нито с каквато и да е друга цел. Те нямат право да продават, подаряват, отдават под наем или разпространяват по друг начин компютрите, върху които са инсталирани такива програми, ако нямат изричното разрешение за това от носителя на правата върху програмата.

Легалният продукт се разпространява в оригинална опаковка,снабдена с различни форми на защита, оригинални дистрибутиви, Сертификат за автентичност и Лицензен договор, Регистрационна карта и Упътване.

Лицензът е разрешение, което носителят на правата върху компютърната програма дава за нейното използване. Лицензът се дава с лицензен договор.

Почти всички компютърни програми са лицензирани пряко или непряко от автора или софтуерния издател на ползвателите, като различните софтуерни продукти имат различен по съдържание лицензен договор.

Легален софтуер може да бъде закупен само от упълномощени дилъри. Всеки продукт трябва да има лицензен договор и съпътстваща документация, дори и когато софтуерът предварително е инсталиран върху харддиск.

Оригиналният носител, лицензният договор, съпътстващата документация, сертификатът за автентичност и фактурата трябва да се пазят, тъй като са доказателство за оригиналността на закупения продукт.

Необходим е лицензионен договор за всеки продукт, който е инсталиран на компютъра. Всички лицензни договори са специфично създадени за определен език и версия.

Използването на компютърна програма в компютърна мрежа изисква наличие на лиценз за всеки компютър, свързан с мрежата, освен ако производителят или издателят на софтуера изрично не е упоменал друго в лицензния договор.
Защо да се лицензирате?

Ако ползвате софтуер, без да сте изпълнили лицензионните изисквания на производителя му като носител на авторските права, то щетите засягат не само въпросния производител, а и вас като данъкоплатец, вашия град, вашите работни места, заплащането на труда ви, както и развитието на областта, в която работите. Фактът, че ако ползвате нелицензиран софтуер, е възможно да имате и юридически и технически проблеми, говори недвусмислено за необходимостта да проверите дали не сте жертва на подобен род нарушение на закона, което е възможно дори и без да подозирате за това.

Спазването на закона е от първостепенна важност. Избягвайте рискове и се възползвайте от предимствата при доброто управление на софтуера.

Рисковете при използването на нелегално придобит софтуер се изразяват в риска вие и/или вашата фирма да получите юридически разходи и глоби, накърнена репутация, компютърни вируси, отказ на техническа поддръжка и обновяване, проблеми със съвместимостта на софтуера и загуба на време по всички тези проблеми.

Предимствата от ползването на легален софтуер се изразяват в пестенето на средства, свързани с рисковете, описани по—горе, динамичното управление на технологичните промени, подобряването на ефективността на работа, контролирането на инвестициите ви, насърчаването на растежа и развитието не само на вашата форма в частност, но и на икономиката като цяло.

Не се доверявайте на цени, които са „твърде добри, за да са истина”.
Как да се лицензирате?

Направете двете основни стъпки, за да сте сигурни, че ползвате легален софтуер:

1. Първоначална преценка и инвентаризация:

Провеждането на софтуерна инвентаризация — включва анализ на софтуерните активи, инсталирани на вашите компютри, и сравняването им с лицензите, които притежавате.

Препоръчваме ви да възложите тази задача на сертифицирана от BMG фирма–дилър, която ще ви бъде полезна и при последващото определяне на вида и количеството софтуер, който ще ви необходимо да закупите, за да е легално ползването му.
2. Последващи действия:

След първоначалното лицензиране на софтуера във вашата компания следва един постоянен процес на динамично следене на ползвания при вас софтуер. Поддържайте тази информация винаги актуална, спирайте употребата на нелегален софтуер, внесен отвън (например от ваши служители).

Изградете ясни вътрешнофирмени правила и процедури за установяване на нуждите от нов софтуер или ъпгрейд към нови версии на вече съществуващ такъв, за начина на закупуването му и за инсталирането му и провеждането на обучение за ползването му от конкретни, отговорни за това хора. Само така ще намалите собствените си разходи за информационни технологии и ще увеличите производителността на труда във фирмата си.

И не на последно място — ще бъдете чист пред закона, ще сте изпълнили изискванията на производителите на софтуер и на организациите, които защитават авторските им права.

Лицензионни програми

Терминът лицензионна програма обхваща структурираните подходи (начини), по които вие можете да се лицензирате, изпълнявайки по този начин изискванията на производителите на софтуер. Тъй като съществуват различни по големина и нужди потребители на софтуер, издателите на бизнес софтуер обикновено предлагат различни програми. Сред тях вие трябва да идентифицирате тези, които отговарят конкретно на вашите нужди и изисквания. За тази цел можете винаги да разчитате на компетентната помощ на висококвалифицирани специалисти по лицензиране, обучени и сертифицирани от BMG и/или от представляваните на българския пазар софтуерни компании. По този начин можете да се включите и в текущи промоции, както и да се възползвате от други възможности за оптимизиране на инвестицията ви за лицензиране.

Различните производители имат различни лицензионни програми, но най–общо те могат да бъдат разделени на няколко групи:

1. Лицензиране на единични потребители (пълни пакети: FPP — Full Packaged Product)
2. Обемно лицензиране — за фирми и организации с повече работни места (отворени лицензи с обявени данни на фирмата-ползвател: OLP, Open License Pack)
3. Обемно лицензиране — за над 500–1000 работни места (Enterprise Organizations)
4. Абонаментно лицензиране с договор за поддръжка и текущ ъпгрейд. (OSL — Open Subscription License)
5. Лицензиране още при закупуване на техниката (ОЕМ)
6. Други програми, специфични за конкретния издател на софтуер

Всяка от тези програми има специфики, които ще ви бъдат обяснени от нашите специалисти, след което те ще ви препоръчат най-удачния за вас и вашата организация вариант.
Възвръщаемост на инвестициите (R.O.I.)

Един от най–спорните моменти, когато става дума за софтуер, е възвръщаемостта на инвестициите. Известно е, че това са доста скъпи системи, чието внедряване също струва доста пари.

ИТ мениджърите на различни компании-производители и дистрибутори на софтуер посочват различни срокове за приблизително възстановяване на инвестираните суми. Най–общо мненията могат да се разделят на две групи. Първите са свързани с внедряването на системи от висок клас. За тях се посочват периоди от 5 до 7 години за възвръщане на първоначалната инвестиция. При софтуера от по-нисък клас този период е по–кратък — около 1 година.

Естествено, това са съвсем условни цифри, тъй като реализацията на една софтуерна система до голяма степен зависи от клиента, от начина, по който той използва системата, от времето, преминало в процес на внедряване. Основно възвръщаемостта на инвестициите се реализира чрез „откриване на грешките” в мениджмънта, планиране на бъдещите дейности, прецизен финансов анализ и съкращаване на разходите, а също и чрез реализиране на „не–пропуснати” ползи.

Въпреки всичко, да се говори за възвръщаемост на инвестициите е много трудно. Много често се случва компаниите да се предоверят на софтуера, който внедряват, и за жалост голяма част от тях не могат да се възползват от възможностите на едно успешно внедряване — поне не и първия път. Това е така, защото:

* Софтуер трябва да се внедрява заедно с протичането на процес по ре-инженеринг на бизнес процесите, като се уточнят очакванията за възвръщане на инвестицията посредством точен измерител.
* Новите процеси и софтуера трябва да се внедряват бързо, така че да могат да се посрещнат очакванията за възвръщане на инвестицията.

Всъщност, при внедряването на софтуер рядко се подхожда по този начин, особено при първо внедряване. В резултат, множество проблеми изникват по време и, което е по–лошо, след внедряването. Това обичайно налага усилие за повторно внедряване или най–малкото, за голямо донастройване на системата.

Безспорно, възвръщаемостта на инвестицията (ROI) идва от подобрението на процесите, които поддържа софтуерът, а не от самия нов софтуер.

Сам по себе си софтуерът, колкото и да е добър, оказва слабо влияние върху подобряването на бизнес–производителността. Ако се следват същите бизнес–процеси, които са използвани преди внедряването, може да очаквате и същите — или дори по–лоши — резултати. Накратко, софтуерът може да спомогне за налагането на много по–добри практики на работа, но не и ако самата организация не реши да предприеме промяната.

Има компании, които са загърбили вложенията в софтуер и са преминали към други стратегии за подобряване на работата си — скъсяване на производствения цикъл, разходи и т.н. В крайна сметка обаче става ясно, че софтуерът може да обслужва много и важни цели.

Внедряването на софтуер най-често се проваля заради дълъг списък от проблеми. Без претенции за изчерпателност, ето някои от тях:

* Софтуерът се инсталира, за да отразява набор от вече съществуващи и не особено ефективни бизнес-процеси.
* Организациите не са подготвени да възприемат т. нар. най-добри практики, които са заложени в самия софтуер.
* Отговорът на въпроса „как искаме да се управлява бизнесът ни и защо?” не се дава от главния мениджмънт.
* Внедряването се прави от неопитни консултанти или системни интегратори с много ограничени разбирания за това как трябва да се управлява и да работи едно производствено предприятие или голяма търговска фирма.
* Предварителната подготовка за внедряването не е разбрана и изпълнена добре.
* ИТ персоналът се задълбава в технически детайли и в резултат на това концентрацията по време на работа не е върху това как да се помогне на самия бизнес да стане по–производителен.

Основен проблем, когато става дума за възвръщаемостта на инвестициите, е липсата на точен измерител — чрез какво и колко ще се измерва ефективността от внедреното софтуерно решение. Затова компаниите, които внедряват софтуер, имат нужда да проникнат в същината на понятието „възвръщаемост на инвестициите” в процеса на самото планиране. Мениджмънтът трябва да си зададе някои предизвикателни въпроси, търсещи отговор, които да покажат някаква връзка с конкретните цели и задачи на компанията. Някои такива въпроси биха могли да бъдат:

* Как ще помогне софтуерът за повишаване на потребителското удовлетворение от продукта/услугата? По какъв начин? Колко и кога?
* Ще допринесе ли софтуерът за увеличаването на пазарния ни дял? С колко? В какъв срок?
* Ще намали ли софтуерът оперативните ни разходи? С колко? По какъв начин и в какъв срок?
* Ще спомогне ли софтуерът за увеличаване на приходите? Колко и в какъв срок?
* Ще помогне ли софтуерът за намаляване на инвентарните ни разходи? Как, колко и кога?
* Ще помогне ли софтуерът за съкращаване на времето на цикъла от поръчката до доставката? Как ще помогне? Доколко и за колко време?
* Ще ни помогне ли софтуерът да сме в крак с конкуренцията и да я изпреварим? Как точно? Кога?
* Ще ни помогне ли да намалим материалните си разходи посредством по-добро управление на доставките? Как и доколко?
* Имаме ли ясен измерител за подобряването на ефективността на бизнеса ни?
* Какви са мерните единици, с които ще измерваме подобрението на производителността?

По материали от Infoweek
Моделът обща себестойност (T.C.O.)

Инвестициите в ИТ, като всички решения в бизнеса, са базирани на икономически стойности, включващи поне три фактора: икономически предимства, рискове, и разходи. Предимствата и рисковете като фактори, използвани за оценяване на една инвестиция в ИТ, са различни за всяка фирма и за всяка индустрия. Тази статия поставя фокус върху третата част от общия процес на оценяване — разходите.

Ако разгледаме разходите за ИТ, използвайки ТСО модела, ще видим, че преките разходи за хардуер и софтуер са свързани с други разходи — за поддръжка, обучение, както и разходи за времето, през което ИТ системата не работи активно за целите на бизнеса поради сривове, поддръжка, настройки, тестове и т.н.

С използването на модела ТСО се улеснява взимането на важни ИТ решения — реалните стойностите на инвестициите се изчисляват лесно и са използваеми като надеждна основа за разработка на планове за подобряване на ИТ структурата. Тук ще намерите основните принципи на ТСО.
Какво представлява моделът ТСО?

ТЦО е реалистичен модел, който помага на мениджърите на промишлени предприятия да разберат и успешно да управляват бюджетните (директните) и извънбюджетните (индиректните) разходи, направени при придобиването и използването на ИТ компоненти през целия им жизнен цикъл. Добрият ТСО модел помага да се покажат текущите проблеми, да се прецени необходимостта от промени и дава постоянна обратна връзка за управлението на разходите.

Ако настоящата стратегия във вашата организация е „никакви промени, никакви инвестиции”, то ТСО ще има тенденция на нарастване, защото бизнесът е една вечнопроменяща се среда, в която вие сте изправени пред необходимостта от поддръжка на подходящо ниво на обслужване. Най–добрата стратегия, ако искате да не правите никакви промени за дълъг период от време, е да внедрите една богата инфраструктура, която позволява да доставяте нужното обслужване, пазарен дял, ниво на акционерите, и в същото време да контролирате увеличаването на разходите си по тези процеси.

Начинът за правене на бизнес, както и начинът, по който хората работят и общуват, се промениха коренно. Преди десет години служителите не можеха да създават продуктивни документи и презентации, да комуникират и да си сътрудничат по електронен път, да поддържат отдалечен контакт между офисите, и най–важното — не можеха толкова лесно да управляват и да споделят информация. Целта на всеки аналитик на ТСО е да намали разходите, като поддържа на същото или по–високо ниво индивидуалната продуктивност.

Съкращаването на някои от разходите също може да доведе до увеличаване на ТСО — например ако съкратите разходите за обучение, се увеличава времето за поддръжка и настройка на ИТ инфраструктурата.
Дефиниране на видовете разходи

За да се помогне на организациите да идентифицират всички фактори, влияещи върху разходите им за ИТ, директните и индиректни разходи се разделят в категории. Те са с изчистен смисъл и по всяка от тях може да се предприемат конкретни действия, които може да бъдат измерени като степен на влияние върху общите разходи. Такива са например самите продукти, практиките за използването им, обучението и т.н.

Разпределението на разходите сред тези категории варира при различните организации в зависимост от използваните ИТ, а също така зависи и от процесите и управлението на човешките ресурси, както и от начина на използване на технологиите. ТСО моделът предоставя методика за разбиране на средните разходи в предприятието при зададен набор от активи (определяне на параметрите), събира актуална информация за разходите на организацията и я сравнява със средните стойности, характеризиращи съответния бизнес.

Методологията и моделът може да се използват за анализиране на разходите и извличане на ползи от проекти за планирано подобряване на финансовата жизнеспособност (подобрение на ТСО).

Бъдете внимателни: сравнителните стойности на ТСО може да не бъдат значими, ако данните са събирани по различни методи и по различни модели. Тъй като ТСО е параметричен модел, то различните анализатори и консултантски компании могат да включват в него различни параметри и да пренебрегват други. ТСО се използва за измерване на разликите или на прогреса, но само ако се прилага един и същ модел и методика и се разглежда конкретна ИТ система.
Бюджетни (директни) разходи:

Директните разходи се получават при анализ на типичните (включени в бюджета) разходи за информационна система. Проблемът е там, че обикновено организациите не са съвсем наясно какви са техните реални разходи и не ги проследяват акуратно. Добре дефинираният ТСО модел позволява избягването на скритите разходи, като идентифицира разходите за:

* Хардуер и софтуер (основно закупуване, лизингови такси, нови инсталации, ъпгрейди и ъпдейти).
* Мениджмънт (мрежа, системна и архивна администрация, труд и външни разходи, управление на задачите).
* Поддръжка (help desk, обучение, покупки, пътуване, контакт с екипа по поддръжка настройка и извънредния труд).
* Разработка (на приложения и съдържание, тестване и документация — вкл. нови разработки, пригаждане за работа със специфични потребители (customization), и текуща поддръжка).
* Комуникационни разходи (наета линия, такси за достъп до сървъри).

Извънбюджетни (индиректни разходи):

Разходи, генерирани от крайните потребители (самите вие) в процеса на поддръжка на собствените си ИТ, а именно:

* Собствени разходи (самостоятелна поддръжка, случайно, (per incident), а не планувано обучение).
* Увеличено време, в което ИТ не работят (намалена продуктивност поради планирани и непланирани прекъсвания и престои на ИС).

Въз основа на този модел можете да оцените предварително и да намалите разходите си за ИТ през целия им жизнен цикъл.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CAD]  
Автортaнac (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 21:29



Прав си " Това е договор между теб и производителя." ма като не си сключил този договор, щото в арена до сега договор никой не е подписвал или поне аз незнам, тогава чий договор си нарушил? И като ти казвам че има такъв закон не си го мисля от задника. И аде стига с пастарми, сиренца, колбаси и други подобни , ако ги имаше в нета щяха да се пласират добре, разликата от софтуера до салама е толкова голяма колкото от това да обидиш някой на улицата или да го набиеш, все е дразнещо и незаконно ма никой няма осъден за убида.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: тaнac]  
Авторпak тaнac (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 21:44



5 пъти ви казах че нарочно не се заключва, който иска да не се краде си заключва софт, аъде откраднете dekart sklad да ви видя, НЕМОЖЕ ДА БЪДЕ ОТКРАДНАТ защото автора го е защитил както трябва по серйния номер на харда. Ама са ви дебели кратуните и се пъните щото се чувствате прекарани защото вие сте дали пари а иванчо не е. Това е завист.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: тaнac]  
АвторAEAД (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 21:50



Не се дразни - нали нищо лошо не правиш? Явно даже и примерите със сиренцето не помагат за да вникнеш в материята! Нямаш договор, не си купил значи нямаш право да ползваш - какво трудно има за разбиране. По същата логика крадеца може да се оправдае, че няма касова бележка и значи нищо не е откраднал. Колите са паркирани навсякъде също като софтуера в арена, но ти отиваш ли да ги крадеш защото просто са там! Знаеш, че за СолидУъркс се плаща, но го има и в арената, има и крак - е ако е свободен за ползване защо е този крак! Ако всички мислят така, то просто няма да има никакъв софтуер - тия глупаци които си го купуват плащат и заради вас. Просто и ясно - това е чиста проба паразитизъм. Направи си фирма, пиши програми и нека всички ползват пиратски копия и после пак пиши глупости. Или се пробвай да работиш без пари една година и пак заповядай. Цялата истина лъсва когато видиш как хората ползват кракнати програми за по 30-тина долара, а имат телефони за по 300! Двуличие и егоизъм - това е истината. Знаеш ли колко струва WinRAR - чисто и просто 29$ или 45 лв. На всеки компютър в България има WinRAR - пиратски, разбира се! Тъй че нека не си говорим глупости! Не случайно политиците ни са едни от най-наглите и крадливите - просто израстват в такава среда!



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: AEAД]  
Авторtanas (Нерегистриран)
Публикувано09.08.09 23:28



абе разбирам те напълно и съм съгласен че не е хубаво да се краде, но ти обяснявам че тегленето от торент не е кражба, по точно не се третира като кражба от законодателите. И не се дразня ами цял ден немога да проумея какво ви пука дали някой работи с нелицензен софтуер, нали софтуера не е ваш, не си стоял ти до посред нощите да го пишеш.И заради мен никокой глупак не плаща, аз от кадове не вдявам малко ми е сложно, аз съм добър търговец, купувам от теб или някой друг като теб разработка на шприц форма, в смисъл чертежи документация и постпроцесорната програма и си плащам без да се пазаря, даже и бакшиши оставям като ми свършат работата навреме, и после го продавам като готово изделие, така че не ме слагай при "крадците"!



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CADD]  
АвторMBP (Нерегистриран)
Публикувано10.08.09 01:20



На който са му откраднали нещо или е свидетел на кражба да съобщи незабавно на полицията, а не да хленчи по форумите! И да не клевети без доказателства! Още по-неуместни са обиди и обвинения по национален или съсловен принцип (това също е престъпление).



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: MBP]  
АвторДAHC (Нерегистриран)
Публикувано10.08.09 07:45



Който няма средства за софтуер да изкара пари или да ползва опън сорс, а не да обикаля по форумите за кракове и серийни номера. Още по-неуместни са фалшивите оправдания, двуличните шикалкавения, замазването на истината и хленченето по форумите - бедни сме, скъпо е, големите чичковци са лоши и не искат да ни продават програми за по 2 лв. парчето. Не че няма песни за по 1 левче, но пак ни е скъпо! И който вижда тук някакво "съсловие" веднага да се събуди от будната кома!



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: ДAHC]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано10.08.09 14:34



Голям проблем, голяма дискусия ! Някой тук беше написал, че едва ли има и един компютър на който всичко да е лицензирано. Е, не е съвсем прав, виждал съм и такива, но обикновено са служебни компютри на големи западни фирми, където служителите нямат администраторски права и не могат да инсталират нищо.
Така че дори и най-върлите защитници на авторските права тук едва ли са целите в бяло.

Мисля че има известна логика в твърдението, че някои производители умишлено не си дават много труд при защитата на продукта си. Това е един вид зарибяване на бъдещи потребители, които когато влязат в сериозни фирми така или иначе ще купуват лицензен вече познатия им софтуер. Може и да не е така, но според мен не е изключена и такава възможност.

Донякъде в подкрепа на това е един продукт, който продава нашата фирма (Да, признавам си, аз съм един от тези лошите вносители на КАД-софтуер

). Софтуерът ни го има кракнат по торентите, вероятно има фирми, които го ползват така (не съм ги издирвал), но има и такива които го купуват, и те са сериозните потребители. Интересното е, че има кракнат варианта за единични потребители, но варианта за работа в мрежа го няма. Или защитата му е по-добра, или по-вероятно никой не си е направил труда да разбива нещо, което не му трябва. А фирмените потребители, които така или иначе са сериозните ни купувачи, просто няма да си позволят риска да работят с кракнат софтуер.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: OM]  
Авторtanas (Нерегистриран)
Публикувано10.08.09 16:01



А браво ОМ напълно съм съгласен с тебе и логиката ти е вярна аз лично съм го чувал тва за зарибявката от твой колега.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: tanas]  
АвторValentin (Нерегистриран)
Публикувано10.08.09 22:08



Като чета тия писания на знаини и незнаини колеги се питам - а не е ли време дистрибуторите на софтуер най-после да земат да си направят отделен форум щото едва ли тука е мястото да им съчустваме за това че имат спад в продажбите.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: Valentin]  
АвторVi (Нерегистриран)
Публикувано11.08.09 09:44



Подкрепям те напълно. На този форум му се загуби основната идея. Заяждания, караници, гръмки слова и др. CAD/CAM се казва, а не дистрибитори и търговия.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: Vi]  
Автор CADDesigner (непознат )
Публикувано09.09.09 18:45



Гледам и чета мненията ви по тази тема, която пуснах точно тук във този форум наречен CAD/CAM, защото исках да чуя именно мнението на колегите. Все пак имате интелектуален капацитет с висше образование сте и сте специалисти и създавате интелектуална собственост подобна на тази с която вие работите. Мислех си, че като създавате интелектуална собственост ще желаете чорбаджията при когото работите по принцип да уважава интелектуалната собственост, така се предполага че той ще уважава и вашия интелектуален труд.
Тази тема я пуснах тук защото работя със лицензиран софтуер със работно място на цена 20 000 лв и когато пускам оферти ми е крайно неприятно да дойде един чорбаджия или "колега" който да предложи много по ниска цена със краден софтуер. Това се нарича нелоялна конкуренция и кражба на авторски права за работа със бизнес софтуер и .....................
Исках да си създам мнение как да постъпвам със подобни "колеги" и конкурети.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CADDesigner]  
Авторse (Нерегистриран)
Публикувано09.09.09 21:14



OK - ama daj mi instrument, s koito da nakaram 4orbadgjata da si plati licenzen soft.



Predstavi si situacia:kandidatstvash za rabota - to4no mi kazi momenta, v koito da popitam legalni li sa programite na koito shte rabotja.

Dokato sme na raba na oceljavaneto taka shte e.



Тема Re: Легалния софтуер за работа.нови [re: CADDesigner]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 11:05



Колега едни крадат софтуер за да отцелеят, познавам такъв човек, трябва да си изхранва семейството, кара 15 годишна кола, и заем изплащта. Други крадат от простотия и манталитет на зкоравял простак, и такъв познавам, цял ден в нета търси екскурзии, къщи и коли (през това време "робите" му работят), още в петък на обяд ходи на вилата да си "почива", а в понеделник още е подпухнал и смърди на алкохол, купи си джип за 60 000 обаче джипката друсала и не му било удобно, купи си и мерцедес и той около 60-70 хиляди, и когато обсъждахме един ден софтуерните продукти, стана дума и за лицензи, и каза: "да не съм луд да дам толкова много пари за някаква програма, криза е, трябва първо да си стъпя стабилно на краката"...... няма какво да се коментира

.
А за първия за когото ви споминах (който краде за да отцелее) съм сигурен че преди да си смени колата ще си купи лиценз и пак ще има кредит да плаща, но този път ще е за лиценза.
Така че не ги слагай всички (крадци) в един кюп! Щото може би никога не си бил от другата страна, сам, без пари, само с двама трима верни приятели, и няма как да знаеш какво е. А всичките селяндури които злословят, и са изпълнени със злоба, завист и омраза към такива хорица, да го д*хат.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: CADDesigner]  
АвторMинaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 12:20



Извън Темата !

В отговор на:

Исках да си създам мнение как да постъпвам със подобни "колеги" и конкурети.



Как да постъпваш !!!!
Ако Възложителят , не се иснтерсува какво и как го получава !От теб много малко зависи !
Може да прикрепиш към офертата, с какво Го правиш и как Го правиш. И обясниш , че даваш Гаранции и Застраховки и имаш ПЪЛНОТО съдействие на Разработчика и гарантираш , че си Актуален и Знаещ и Безкомпромисен към качеството .... и всичко това защото си легален ползвател и Разработчика тe подкрепя/поддържа.
И ВСИЧКИ ТЕЗИ ЕКСТРИ СА ВКЛЮЧИНИ В ЦЕНАТА !
Логично би било Нормален Възложител с нормална Инвестиционна програма (банково и застрахователно обезпечена) да предпочете ТЕБ !
Защото ти му даваш СИГУРНОСТ !
Ако няма такива Възложители, какво може да направиш Ти ... освен да се оплачеш на armen@ski.pop



Тема Re: Извън Темата !нови [re: Mинaвaщ]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 12:58



Евала бате, свалям ти шапка.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: MAX]  
АвторMинaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 18:23



Защо бе MAX, това всички си го знаем ... никой не го говори


Ако примерно банките и застрахователите, търсиха адекватна сигурност. Не само легален софтуер (демек 101% адекватно работещ, 24ч 365дни), ами и сертифициран хардуер и застраховки живот на изпълнителите и даже backup на данните на друг континет щеше да се налага ... дреме и на банката кое ще ти излезне по-еффффтино, тя си търси сигурност и гаранции...
P.S.
Съжалявам, че пак разводнявам Темата !
Въпреки всичко Морала е на Първо място !



Тема Re: Извън Темата !нови [re: Mинaвaщ]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 18:48



Исках да кажа че съм съгласен с теб.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: MAX]  
АвторMинaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано10.09.09 21:58



В отговор на:

Исках да кажа, че съм съгласен с теб.



Да , разбрах :) просто ме засърбяха пръстите да напиша нещо ... да четат и другите "малоумници" , в Кавички казано в Кавичкииии.
Сетих се за един Абсолютно неадекватен пример
Проблемно електроразпределение + малко повишена покупателна способност на населението = (вероятно) повишено купуване на UPS ! Това заначе ли , че хората са станали по Отговорни и Начетени ? Едвали :) , просто елементарно сумиране на обстоятелства, независещи точно от производителите и търговците ...



Тема Re: Извън Темата !нови [re: Mинaвaщ]  
Автор CADDesigner (непознат )
Публикувано14.09.09 17:52



Това съм го направил колега


Описал съм всички екстри кито съм включил и то най подробно, благодаря все пак.
На арменския поп не знам дали ще се оплаквам няма смисъл има си организации и служби в България. В момента си правя канала за изчистване от нелегални крадци на интелектуалния труд, пък били те и "изнемогващи колеги", дето имали да си плащат заеми и не знам какво си. Щом аз съм намерил пари и средства всеки колега може, другото е търсене на оправдания.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: CADDesigner]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано14.09.09 18:45



Колега на забравяй че някога може да се озовеш и от другата страна, тогава ще промениш начина си на мислене.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: MAX]  
Авторfreo (Нерегистриран)
Публикувано14.09.09 22:51



Точно там е истината - когато си от другата страна да не се поддадеш! Иначе така всеки може да се оправдава - тежко е и затова крада! А и понятието "тежко" е много разтегливо - за някои е тежко, че не могат да си купят джип и пестят от софтуер! Баба ми кара със 180 лв. пенсия, но не посяга на чуждото!



Тема Re: Извън Темата !нови [re: freo]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано15.09.09 11:54



freo, разговора пак тръгва към "нищото" и става толкова безмислен колкото в самото начало, и двете страни са прави, ама до някъде, из постовете четох: Я откраднете "Декард склад", аз ще добавя и "Склад про"на Микроинвест, ами наистина неможе, е отговори ми тогава, как българска програма за 200лв е заключена и не може да се открадне,а а велики софтуерни гении, които пишат сложни CAD CAM и други програми, немогат(според много хора неискат) да си опазят "интелектуалния труд". Това е политика на големите за да може крачолник като тебе да си свали софта от интернет да се научи да работи и като почне работа в голямата фирма да му купят софтуер с който най бързо и най читаво ще свърши работа, а има хора които в къщи доработват някои неща защото в службата не им е стигнало времето, друг е въпроса че някой злоупотребяват и както казваш пестят за джип от софтуера, а за колегите които изнемогват...., какво...., според теб и другите оръфляци, какво да направят изнемогващите, да мрът от глад ли? Или като баба ти да карат със 180 лв, тва си е подигравка както за баба ти така и за всеки друг, и в този момент всеки се спасява кой както може, много се чудя Ти как би постъпил в подобна ситуация, и как ще разсъждаваш тогава, сега ти е лесно защото никога не си се събуждал от глад и студ, никога не си гледал как детето ти плаче и няма с какво да го нахраниш или облечеш, нали. Това ви е проблема тъпанари нещастни, мислите се за много умни и всезнаещи, самозабравяте се, егото ви е толкова голямо че ако падне върху ви ще ви размаже,мислите само за огрмните си задници, зависта ви изяжда отвътре, вие сте по зле и от най долния крадец! Както ви казах и преди не слагайте всички в един кюп!



Тема Re: Извън Темата ! Легалния софтуер за работанови [re: MAX]  
Автор CADDesigner (непознат )
Публикувано15.09.09 15:58



MAX дай 15000-20000 лв за софтуер и някой да дойде със нелегален софтуер да ти развали договора, тогова да седнем да говорим за кой от коя страна е.
И знаеш ли като заплата той ще вземе повече от мен не плаща никакви данъци.
и той не е "изнемогващ колега".
Докато има такива "колеги" нещата ще стоят така, и твоята заплата също няма да е голяма поради простата причина че има нелегални правачи на документация. И този "колега" няма да умре от глад, той ще вземе същите пари само че нелоялно. А такива като теб търсят всякакво оправдание за за бездействието си. Но пък нищо чудно да си и ти нелоялен крадец.
А това кой как защитава или не иска да защитава софтуера си въобще не ме интересува. Интересува ме едно на пазара да няма нелоялна конкуренция.

Редактирано от CADDesigner на 15.09.09 16:03.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: MAX]  
Автор ta6unko (непознат )
Публикувано15.09.09 16:43



Брат, седнал си да обясняваш на "ВЪЛЦИТЕ" че не е хубаво да изядът "АГНЕТО", тея копелете са безгранично нагли и надути, като ходя за услуга при такива ми се опват нервите, седи на стола говори важно и надуто и се отнася с теб така все едно си му длъжник, един такъв "лицензен" ми дава оферта 3 пъти по висока от очакванията ми, става дума са една бласт-форма от 1 литър (просто плоско шише) и като ми каза 5800лв ме втресе, и се оправдава измамника гаден че бил платил незнам колко хиляди за лиценз, обясних му къде да си завре лиценза, и отидох в едно малко цехче там ми направиха оверта пак не според очакванията ми поискаха 1400лв (бях готов да дам 2000-2200) след като поговорихме се оказа че и те имат лиценз. Какъв е извода господа :

НЕ СА ВИ ВИНОВНИ НЕЛИЦЕНЗИРАНИТЕ, ВИЕ САМИ СТЕ СИ ВИНОВНИ ЧЕ СТЕ АЛЧНИ, НАГЛИ, НАДУТИ И ПРОТИВНИ. Вече и свирки да ми правите на входа при вас няма да дойда!

П.П. Ако намеря някой с краден софтуер ще ходя при него за услуги, имам по 2-3 блас-формички на месец за правене. За 1 година ще му купя софтуер, ако си знае инереса.А на CADDesigner ако не му харесва да не си е купувал софтуер, що не бачка с краден, никой не го е карал на сила.

Редактирано от ta6unko на 15.09.09 17:37.



Тема Re: Извън Темата ! Легалния софтуер за работанови [re: CADDesigner]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано15.09.09 16:53



CADDesigner, дал съм много повече 15000-20000лв,а колко пъти са ме прецаквали колеги.... такъв е живота, нелегалните и те са хора имат семейства да хранят, работа има за всички, в последно време ги убивам с цена и качество заради измислената "криза". Знам че не е хубаво да те преебе някой, ми върни му го, дай по-добра оферта, спечели си редовни клиенти,които да ти вярват и нека някой сулю да ти вземе поръчката ако може.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: ta6unko]  
Авторfredo (Нерегистриран)
Публикувано15.09.09 18:53



А така - всички са маскари! Няма значение колко е нагъл "лицензирания" ползвател - ти да не си ходил при всички, които работят легално та си правиш генерални изводи! Естествено, че легалния бизнес е скъп - защото за него се плаща! Толкова си личи изкривената българска психика - да не би държавата да се крепи на кражбите - какво ще стане ако всички почнат да крадат, защото така е по-евтино? Кои са най-уредените държави - там където се спазва закона и се плащат данъци - от всички! Затова държавата ни е на тоя хал и нищо няма да се оправи - манталитета ни е такъв - ганьовски и кокошкарски! Всеки започва някакъв бизнес - дали всички крадат в началото! Машините ли откраднахте, помещението ли откраднахте, компютъра ли откраднахте, колата ли откраднахте, телефона ли откраднахте - всичко ли ви е крадено когато започвахте бизнеса! Защо само софтуер - стига сме дрънкали глупости! Причината е ясна - няма морал, честност, а егоизъм, алчност и пресметливост! Просто да се краде софтуер е лесно и безопасно - ако можеше да е така с всичко останало и то щеше да се краде! Най-силната спирачка е личния морал - той не ти дава да крадеш дори когато е лесно и безопасно, защото истински вярваш, че така трябва - както баба ми все още вярва! От тия разговори нищо не произлиза - само слюнки по монитора и толкоз! Накрая всеки остава сам пред компютъра и мозъчето му хладнокръвно пресмята - дали мога да си спестя 20 000 за софтуер - ами да, няма риск! Ще си купя толкова други неща, които не мога да открадна безнаказано! Да знаете как искам да вляза в бизнеса с яхти - някой да знае дали става да се започне с крадена яхта - че и аз храня семейство и оцелявам?



Тема Re: Извън Темата !нови [re: fredo]  
Автор ta6unko (непознат )
Публикувано15.09.09 19:58



fredo, при колко твои колеги мислиш че съм ходил? С моята работа, при повечето в региона, да не кажа при всички. И този с ниската цена с който реботя напоследък ти казах че си има лиценз (поне той така твърди, като работи на компютъра забива една джаджа в USB-то иначе не тръгваше) така че твойта психика е крива, един може да даде ниска цена, друг не, ти като си купуваш нещо или в моя случай, като плащаш за услуга, не търсиш ли по изгодна цена? Така че хич не ми дреме кой с какво работи, аз ако бях оферирал цена на бутилките на база 5800лв цена за инструмент нямаше да спечеля търга,а това по два три пъти на месец ми се налага да го правя.

П.П. Децата ми морал не ядът, честност също.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: ta6unko]  
Авторdedom (Нерегистриран)
Публикувано15.09.09 21:15



Е, тогава учи своите деца, че морал и честност не се ядат и като пораснат, ще ти се отплатят подобаващо. А търсенето на изгодна цена няма нищо общо с кражбата - иначе всички щяхме да купуваме само крадена стока. Изключително тесногръдо и егоистично е да мислиш, че краденето излиза по-евтино- това е само на пръв поглед! Да кажем, че всички мислят като теб - тогава крадците и мошениците ще процъфтяват - всички ще ги търсят защото продават на "далавера"! И в един момент търсейки най-ниската цена всички почваме да се крадем взаимно - утре някой ще иска да купи машина и друг тарикат може да продаде твоята изгодно - нали никой не се интересува откъде е - важна е цената! А дали изобщо някой ще иска да купува нещо - защо да плаща щом може да се краде! Ти изобщо не разбираш, че сами пораждаме тази среда - търга с далавера, за да го спечелиш търсиш ниска цена, така стимулираш друга далавера на бачкащите с краден софтуер и така по цялата верига, във всяка област на живота се налага този начин, което се връща срещу теб като бумеранг - някъде, някога, по някой начин ще пострадаш от този "морал"! Дали в болницата, където някой е търсил далаверата и е купувал некачествени лекарства, които дават на децата ти! И когато ги попиташ защо, нека ти отговорят, че морал и честност не се ядат!



Тема Re: Извън Темата !нови [re: dedom]  
Автор ta6unko (непознат )
Публикувано15.09.09 22:35



Ти си знаеш твоето аз моето, последния търг го спечелих за 0.4 стотинки разлика, значи дай според теб аз да съм моралист да губя поръчки една след друга, щото и колегите в бранша и те морал не ядът, тези които ми купуват детайлите и те търсят най добрата цена защото и те не ядът морал, и след известно време като карам на морал и мускули ще трябва да си освободя работниците, щото вместо с пари трябва да им плащам с МОРАЛ(така може и да ме набият) за боя незнам, но със сигурност ще ме напуснат и след време като ровя по кофите за смет да си сложа ли табела "аз имам морал и съм лоялен към хората с купен софтуер и вижте до къде стигнах".
МАХ ви каза "има работа за всички" направете си цените разумни!
Аз като не дойда при тебе, ще дойде някой друг, някой на когото му трябва сертификат или някоя друга глупост написана на харийка, която ти можеш да му дадеш а колегата ти пират не може. Така че и да се сърдиш и да не се сърдиш, аз ще си търся ниската цена, а ти се спасявай както искаш.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: ta6unko]  
Авторmoro (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 07:48



Странно животно е българина - хем реве, че държавата му е скапана, а непрекъснато мисли и действа да я направи още по-скапана! Както се казва - каквото търсиш, това и ще намериш!



Тема Re: Извън Темата !нови [re: moro]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 15:28



Държавата ни е скапана заради тесногръди злобни човечета като теб и компанията ти, виждате че някой нещо прави или се развива и започвате да леете омраза и зле прикрита завист, ЗАЩО? Защото някой от вас работи с купена програма, а другия не, като сте такива "патриоти" защо не скочихте срещу предишното правителство, колко кражби извършеха, колко ни забавиха развитието, що си седяхте на насраните заднизи, а не писахте патриотични слова, та да започнат нещата да се оправят по с време, ще ви кажа, защото сте интересчии, самозвани майстори, и за никъкъв кур не ставате, само лаете по форумите колко сте нещастни и ограбени от това че някой РАБОТИ та било то и с краден софтуер, кво мислите че по нашия край няма такива ли? Има ги, повече са от легалните. Като си глупав и неможеш да си спечелиш клиенти реви и се оплаквай та може някой да те съжали.
ta6unko ви обяснява, че ако не работи с по-евтини форми няма да работи изобщо,защото никой няма да го търси, вие ненормалници му се нахвърляте и го убиждате, защо никой не му предложи бластформа на изгодна цена, а го погнахте като зли кучета? Ми той ви е клиент бе келеши, ако така се отнасяте към всички се сърдете на себе си.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: MAX]  
Авторбeшe (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 16:22



МАХ, нервите ти плющят като корабни въжета по време на буря - разходки, зеленчуци и лицензиран софтуер - това е лекарството! Ти оправдание винаги може да намериш за всичко - изглежда също си стоял на задника си, макар измит, напудрен и подсушен! Нека се развива, но без кражби - я виж мутрите и политиците как се развиват, но ти лаеш срещу тях само по форумите! Негодуваш срещу политиците, а защищаваш същите практики с които те ни крадат - изглежда те е яд, че не си на тяхно място! И на мен циганите ми обясняват, че ако не крадат, няма никой да ги търси и виж, не били само те да мислят така! Крадете си, гледайте си бизнеса, търсете най-ниската цена без значение откъде идва и може някой хубав ден да си купите собствените машини на супер изгодна цена! А на Ташунко мога да му предложа доста крадени суровини - направо ще убие конкуренцията! Има един виц за бизнесмен, който винаги търсил далаверата. Та веднъж му откраднали колата, но той успял да си я откупи от крадците на 30% по-ниска цена от тази която платил за нея нова. И не преставал да се хвали, как си я взел обратно на далавера





Тема Re: Извън Темата !нови [re: бeшe]  
Автормaшo (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 16:31



Пичове, стига сте се драпали като псета, а давайте да развиваме бизнеса напред! За софтуера е ясно, че е краден, но защо плащате за материали прескъпо - имам крадени на супер цени. Казвайте какво ви трябва и да действаме! Виждам, че сте умни момчета





Тема Re: Извън Темата !нови [re: бeшe]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 18:19



Не се притеснявай за моите нерви, виж си своите, мисля че имаш раздвоение на личноста или нещо подобно, защо влизаш все с различни имена а говориш едни и същи глупости, а що се отнася до седенето задник, аз не се оплаквам, че нещо не ми е удобно, или че заради някой работата ми не върви. Сополи като теб всеки ден ми висят пред офиса за работа, напълно си ми ясен, голям инженер голяма работа, а сигурно болт от гайка не можеш да различиш, да не говорим за по сложни неща. Понякога се чудя защо си губя времето да се занимавам с глупостите ви, много умни хора вече не пишат в този форум заради шматки като теб. Така че работете си скъпо и прескъпо и после се чудете как клиентите ви са се озовали при мен. Аде чао, някой работи ще ги разберете след време, но тогава може и да е късно.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: ta6unko]  
Автор CADDesigner (непознат )
Публикувано16.09.09 20:11



Ta6unko не знам къде си ходил и не знам кого си питал за оферта. Между другото не разбрах за тези 2000-2200 дети си бил готов да дадеш какво си очаквал да получиш матрица или документация и програми?
Аз не говоря за съдиране на кожи брато както казваш ти, а за нормални цени, със заложени малки и нормални печалби и смея да твърдя че цената ми е сравнително евтина ако поръчителя може да си направи точна сметка де.
И още нещо регистриран потребител съм пусни ми да ги видим тия бласт форми и ми кажи какво очакваш да получиш от мен за 2000 лв и ще разбереш дали дера кожи.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: MAX]  
Автормини (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 22:46



Мах, отдавна минах раздвоението и вече не ги броя! Ами май вие се оплаквате, че софтуера ви бъл скъп, че храните деца, съдирали ви кожите, политиците крадяли - мрън, мрън! Нито съм инженер, изобщо не се занимавам със софтуер, даже и от компютри толкова не разбирам, да не говорим за Кад-Кам! Работя в благотворителна организация - помагаме на деца и се мъчим да ги научим, че морал и честност може да не стават за ядене, но пък не изяждат човека! Най-смешното е, че всъщност мислите като мен - всички тия вопли за оцеляването, несправедливостта, алчността на компаниите и политиците, всичко това е поради липсата на морал и честност! Както се казва - карате се с този , когото виждате в огледалото! И сам си отговори защо се занимаваш с такива като мен - та аз съм никой , някакви буквички на екрана, не се знае мъж ли съм, жена, баба, дядо, дете и пр. Защо не отминаваш с безразличие думите ми? Защо?





Тема Re: Извън Темата !нови [re: CADDesigner]  
Автор ta6unko (непознат )
Публикувано16.09.09 23:01



Нямаш оставен меил, а и мога само снимка на бласт-формата да ти изпратя, документация нямам не ми и трябва, цената е за матрица не за документация, и хората я направиха за 1400лв, аз бях готов да дам 2хиляди. Сега ще ти я опиша, бутилката представлява най обикновен паралелепипед с вместимост 1 литър служи за течност за чистачки на автомобил, сигурно си ги виждал по бензиностанциите.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: ta6unko]  
АвторПИPATЯ (Нерегистриран)
Публикувано16.09.09 23:16



който дава пари за софтуер е тъпак щото в

има всичко без пари. Вие си купвайте софта аз ша го крада щот мий гот и е безплатно, може да ме фанете за х*я ако искате. Няма закон който да ми забрани да ползвам пиратси версии на каквото и да е, забранено е да го продавам, аде тъпаци да го духате аз утивам на дискотека.



Тема Re: Извън Темата !нови [re: ta6unko]  
Автормaca (Нерегистриран)
Публикувано17.09.09 12:33



1400 лв. за тая матрица!!! Ние работим доста по-евтино и мисля, че това щеше да ти струва не повече от 1000 лв - без фактура, разбира се! Контакти по е-мейл. За София носим на място - харесваш - плащаш!



Тема Re: Извън Темата !нови [re: мини]  
Автор obul (минаващ)
Публикувано17.09.09 16:19



"Ами май вие се оплаквате, че софтуера ви бъл скъп, че храните деца, съдирали ви кожите, политиците крадяли - мрън, мрън! Нито съм инженер, изобщо не се занимавам със софтуер, даже и от компютри толкова не разбирам, да не говорим за Кад-Кам! Работя в благотворителна организация - помагаме на деца и се мъчим да ги научим, че морал и честност може да не стават за ядене, но пък не изяждат човека!"

А бе мини, ние влизаме ли в сайтовете на благотворителните организации да гледаме от какво се оплаквате?Аз пък съм чувал че най-големите далавери стават в такива организации.Това значи ли че всички които работите там сте крадци и мошеници?
И даваш акъл на човека който ти обеснява че просто трябва да работи за да плаща заплати и да живее.При него както и повечето тук е така.За да вземеш нещо трябва да си го изкараш.Ти като работиш в благотворителна организация вземаш ли заплата?Морално ли е?Откажи се в името на децата и ги учи на морал безплатно!Или работим благотворително но срещу заплата и учим на морал крадливите инженери?



Тема Re: Извън Темата !нови [re: obul]  
Авторmini (Нерегистриран)
Публикувано17.09.09 22:38



Вземам заплата, но не крада от никого! Никъде не казвам, че всички са крадци и мошеници - те сами си го казват! Ами да работи, но без да краде софтуер - толкова ли е трудно за разбиране! Има толкова занаятчии - те дали са крали инструментите си! Само за софтуера може, само за него е "нормално"! Къде смесваш работата, заплата и краденето - нещо не схващам! Толкова ли сте увредени, че даже не схващате простичката истина - позването на кракнат софтуер е кражба! Той не е ваш, нямате право да го ползвате без заплащане - пише го в EULA, ако пък не ви е ясно попитайте собственика и той ще ви обясни всичко! Какво неморално виждаш да работя за пари - или е морално само ако има крадене! Нарочно пиша тук, а и някои постове са писани от децата - те мислят също като вас и не могат да проумеят, че софтуера струва пари! За тях нещо е кражба само ако има реална заплаха, реална опасност от наказание - иначе преценяват и просто крадат! Също като вас са много изобретателни в оправданията - открехната врата е покана да влязат и да вземат кавото им харесва! Ами да са я затворили - значи искат да им обират дома! Колко смешно - да чуеш едни и същи разсъждения от тинейджъри и коскоджам ти "инженери" - или децата са помъдрели рано, или "инженерите" не са мръднали!





Тема МАМКА ТИ И КРАДЕЦнови [re: мaca]  
АвторMAX (Нерегистриран)
Публикувано18.09.09 18:57



mini оди си събирай просията по къщтите и не се занимавай с нас,тук е форум за CAD CAM а не за крадци,измамници,търгаши,и всякъкъв вид други боклуци, не мога да разбера глух ли си, сляп ли си или си толкова прос да не разбереш, че моя софтуер е лицензен и никога не съм се оплаквал че софтуера ми бил скъп и още по малко че някой ми съдира кожата, запомни едно за МАХ скъпо нещо няма от доста време насам, и виж к'во дай един меил да ти пратя копие от лиценза и да престанеш да ме наричаш крадец, че току виж си ме ядосал и дойда да те наритам, лесно ще те открия не се притеснявай за това. А относно заплатата на измамници като теб

ЩО КРАДЕТЕ ОТ ДЕЦАТА БЕ МАМКА ВИ КРАДЛИВА защо само 15-20 процента от събраните средства утиват за децата, защо останалите 80-85 процента ги изписвате под формата на бонуси и други разходи, а защо всъщност ги крадете? Защо заплатата ти е на база процент от събраната просия? Къде е сега морала и честноста крадлива измет такава?
Ако знаеш само как искам да те ритна в крадливата глава.



Тема Re: МАМКА ТИ И КРАДЕЦнови [re: MAX]  
Авторmini (Нерегистриран)
Публикувано18.09.09 19:51



Много сте доверчиви "инженерите"! Утре ако ви кажа, че пиша от Космоса, сигурно баровеца МАХ ще наеме ракета! Хайде, спокойно и винаги си носете лицензите, защото не се знае кога ще ви ги поискам





Тема Re: МАМКА ТИ И КРАДЕЦнови [re: MAX]  
Авторmaxi (Нерегистриран)
Публикувано18.09.09 19:57



Изпрщайте лицензите си на този мейл:
min_max@maxcam.com



Тема Re: МАМКА ТИ И КРАДЕЦнови [re: mini]  
Авторdghfhg (Нерегистриран)
Публикувано18.09.09 20:17



ЗА mini: ТЪПО КРАДЛИВО ПСЕ



Тема Re: МАМКА ТИ И КРАДЕЦнови [re: maxi]  
Авторkиpo фakиpo (Нерегистриран)
Публикувано18.09.09 21:00



Ей копелдак крадлив, що не отговори на МАХ на въпросите, не ти оттърва нещо. И ти си тръгнал за морал да говориш, свиня крадлива и лъжлива. По долни от вас няма, дори циганите които лъжат пенсионерите по телефона са по свясни от вас, вие крадете от деца които наистина имат нужда от средства.

И аз искам да те ритам в глвата.



Тема Re: МАМКА ТИ И КРАДЕЦнови [re: kиpo фakиpo]  
Авторmini (Нерегистриран)
Публикувано18.09.09 23:31



Хем сте наивни, хем бързо се палите - да работя с деца - аз съм дядо Коледа и не им крада от чорапчетата, а слагам там разни неща! По Коледа всички крадливи инженери да се ослушват кой ще дойде през комина - ще има безплатни лицензи за най-послушните!





Тема Re: МАМКА ТИ И КРАДЕЦнови [re: mini]  
Авторkiro (Нерегистриран)
Публикувано19.09.09 00:28



Значи си педофил, твойта мама извратена! И си лъжец, а щом си лъжец значи си и крадец, но според експертното мнение на съседа (той е психар) ти хлопа дъската и то яката, опасен си не само за себе си а и за околните, така че не работи повече с деца извратеняк такъв, ходи се лекувай, обеси се ако щеш само не ни занимавай с фобията си!



Тема Re: МАМКА ТИ И КРАДЕЦнови [re: mini]  
Авторspas (Нерегистриран)
Публикувано19.09.09 14:42



mini искаш ли да дойда и да ти навра един лиценз в гъзъ, та да се успокоиш най сетне, даеба мама ти и оръфляк ненормален!



Тема Re: Извън Темата !нови [re: ПИPATЯ]  
Автор CADDesigner (непознат )
Публикувано22.09.09 18:40



Пиратя не си чел законите. Със закон е забранено използването на краден софтуер за извършване на услуги за които вземаш пари. Това е записано в закона за авторските права.

Редактирано от CADDesigner на 22.09.09 18:41.



Тема Re:Хахаха!нови [re: spas]  
АвторЦ.Ц.(Дoн Цeци) (Нерегистриран)
Публикувано27.04.10 14:58








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.