Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:29 22.06.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Моделиране от 3Д даннинови  
Автор _Kostadin (непознат )
Публикувано16.04.09 11:25



Интересувам се от някой който има опит в областта на моделирането независимо на коя програма за солидно моделиране. За предпочитане е да има възможност да работи на Солид Уъркс или Райносерос.

Основната идея е следната. Ние сме специалисти в областта на триизмерното сканиране. Резултатите от сканирането е полигонална мрежа от която трябва да се направи CAD модел. нашият софтуер може да подава за моделирането всякакви сечения, примитиви - кръгове цилиндри равнини и прочие.

Целта е да се направи коопериране за да може да поемаме поръчки от клиенти които искат като краен резултат модела.

Като начало може да направим пробен проект за да проиграем цялата поредица от процедури за получаването на модела.

Какво е триизмерното сканиране може да видите на страницата ни.
www.ada3d.com

Ако мослите че е възможно да направим съвместни проекти - свържете се с нас на офис телефоните ни или пък пишете тук.



Тема Re: Моделиране от 3Д даннинови [re: _Kostadin]  
Автор notna (###)
Публикувано16.04.09 15:35



Освен да опитаме-дайте ваште сечения и да видиме какво ще се получи на
SolidWorks,въпреки че на KATIA сигорно е по-добре,щото на вас доколко разбирам Ви трябва CAD CAM решение за производство на модела!

....


Тема Re: Моделиране от 3Д даннинови [re: notna]  
Автор _Kostadin (непознат )
Публикувано16.04.09 17:08



За тези които се интересуват. Сложил съм примерни данни на следният адрес.

www.ada3d.com/modeling/mesh.zip - това е полигоналната мрежа на обекта с доста грешки и недостатъци.


www.ada3d.com/modeling/polylines.zip - това са едни прости сечения по оста Х.

Мога да подам всякакви видове сечения, но трябва да ми кажете как да са поставени. Това е най-голямото предизвикателство всъщност.



Тема Доста грешки има във файловете от mesh.zip...нови [re: _Kostadin]  
Автор AK75 (непознат )
Публикувано16.04.09 17:49



ето ти малко пооправен STL
Затворен отвсякъде, без грешките

http://www.4shared.com/file/98950631/ca121666/d_novo.html

Този детайл е по-лесно да се направи наново отколкото да се оправя от сканираните данни...

Редактирано от AK75 на 16.04.09 18:33.



Тема Повърхнина или твърдотелен модел от мрежа?нови [re: _Kostadin]  
Авторmermaid (Нерегистриран)
Публикувано17.04.09 08:50



Това което искате е доста трудно нещо.
Мрежата ще я направите лесно, обаче ще е шумна и некоректна. За да гоните точност трябва да е огромен файла.
От такива данни да се прави твърдотелен модел е нещо мноооого трудно и времеемко. Просто забравете за точност на размерите, както и за точност на формата и разположението на повърхнините.
За да докарате точноста на твърдотелния модел трябва адски много време.

Като гледам ремонтирания файл на колегата, бая чистене е паднало.
Поне час компютърът му е смятал само това и нищо друго...

Напречните сечение и мрежата няма как да се ползват заедно за съжаление, а само от сечения да докараш хубав краен резултат си е загубена кауза.



Тема Права е колежката,нови [re: mermaid]  
Автор notna (###)
Публикувано17.04.09 09:32



Требва да се види каква е възможноста,задачата да се опрости и
тогава да се види дали ще се получи нещо!

....


Тема Re: Моделиране от 3Д даннинови [re: _Kostadin]  
Автор f(x) ()
Публикувано17.04.09 10:10



Идеята ми е да се извадят точки в xls формат на сечение x:y като точките да са достатъчно близко за да се интерполират с права линия ( гъстотата на точките определя точността и тежината на фаийла). След което тези сечения по ос z да се свържат с лофт или друга подобна команда.

сеченията също достатъчно гъсти.
А B
mm
x y
0 0
0 20
20 20
20 0

Това е формата на сеченията в ексел ( разбира се за това е правоъгълник). Разбира се има асоциативност


P.S. Не казвам че е лесно това е къртовска работа , но аз ако имам време така бих направил, работя с Inventor . Неразполагам с много функций за обработка на повърхнини



Тема Re: Доста грешки има във файловете от mesh.zip...нови [re: AK75]  
Автор _Kostadin (непознат )
Публикувано17.04.09 10:20



Значи това един много прост детайл, който наистина не си струва да се моделира от сканирани данни. В практиката обаче има изключително сложни детайли ( сканирал съм вече 15 години ), които ако трябва да се моделират само като се замерват с шублер е невъзможно. Освен това идеята за сканирането е, че подава free form повърхностите които не могат да се измерят.

Ще се опитам да ви дам файл който не е конфиденциален за да ми кажете дали тогава е лесно да се моделира без сканиране.

Относно грешките на STL файла. Това е първоначална итерация мрежата. Обработката на STL мрежа понякога също е тежък процес, който не е необходим защото целта на приложението не е да се направи watertight mesh, а CAD модел. Затова и не съм се занимавал да го оправям. Затворените мрежи за много добри, но за анимация и rapid prototyping. Когато крайният резултат се иска да е CAD модел, по добре е ако може да се спести тази обработка.

Ако не е тайна - с какъв продукт опрахите STL мрежата?

Поздрави.



Тема Re: Права е колежката,нови [re: notna]  
Автор _Kostadin (непознат )
Публикувано17.04.09 10:35



Затова се опиташ и да поставя проблема. Основната идея е да се минимизира работата.

1. Не си струва чистене на мрежата при положение, че крайния резултат не е това ( виж другото ми мнение )

2. Грешки и шум - когато клиента иска да му се направи CAD модел, той е наясно и дава възможност за отклонения. Сканиращата система е винаги със шум - нахашата е 50 микрона. След това интерполациите при моделирането се правят с толеранс, така че да не надвишават допуските дадени от клиента.

Поздрви.



Тема Експериметални данни за тези които се интересуватнови [re: _Kostadin]  
Автор _Kostadin (непознат )
Публикувано17.04.09 10:46



По сложен модел за тези които се интересуват съм сложил на

www.ada3d.com/modeling/bottle.zip.

Има една STL мрежа
Точките които са просто от самата мрежа - bottle.asc
Едни примерни срезове - crosssectionsZ.dxf

Надявам се да е по-различен този модел.

Редактирано от _Kostadin на 17.04.09 15:05.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.