Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:30 26.06.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Отново за цената на труданови  
Автор projk (непознат)
Публикувано31.01.07 09:35



Колеги,помогнете да си сверя часовника.Имам задание за бластформа на бутилка от PET което включва моделиране на бутилката и NC програми за двете половини.База за модела ми е някаква турска бутилка правена незнайно как,т.е. няма чертеж и се налага аз да си я оразмерявам.Като сложност на формата по десетобалната система бих я определил като 7.Има множество ребра,неротационна и несиметрична в двете половини(заради ребрата).По пярвоначална преценка ще ми отнеме около 60 часа труд.Отдавна не съм правил нещо подобно,за това много моля за съвет каква сума да поискам за цялата работа.Предполагам,че темата ще прерасне в спор за цената на труда ни въобще,затова много моля всички да се изказват аргументирано и без лични нападки.Благодаря на всички предварително.



Тема Re: Отново за цената на труданови [re: projk]  
Авторsky (Нерегистриран)
Публикувано31.01.07 10:13



500 do 700 lv



Тема Re: Отново за цената на труданови [re: sky]  
АвторDOBO (Нерегистриран)
Публикувано31.01.07 10:54



Чувал съм,че този вид труд струва 12-15 лв/час.Мисля,че за по-малко от 700 лв. не бива да се наемаш.Ако не се съгласи поръчителя има още 3 възможности- да намери по-евтино/едва ли/,да си го направи сам/явно не може/ или да върви по дяволите.УСПЕХ!



Тема Re: Отново за цената на труданови [re: projk]  
Авторpaбoтниk (Нерегистриран)
Публикувано31.01.07 15:37



Приятел аз ще ти я направя за 200лв, а оттам нататък вземи колкото можеш

. Отдавна съм в този бранш и ще ти кажа че целият инструмент (с изработката и материалите) за едногнездна бласформа (няма "т") 1Л стурва около 800-1000лв. Инженерния труд е 100-150лв (с проектирането на инструмента и програми за ЦПУ машините). 60 часа труд са повече от 7 работни дни - не искам да те засегна ама това е прекалено много.
На месец правя доста бласформи не само за моя работодател. Цената на труда наистина е някъде там, но рядко отделям повече от 1 ден на бласформа (не говоря за елементарните за моделиране бутилки). А най-лесния начин за ориентиране в цените е като пуснеш запитване за оферта на няколко фирми които се занимават с това.
Успех



Тема Re: Отново за цената на труданови [re: paбoтниk]  
Автор projk (дърто хипи)
Публикувано31.01.07 20:17



Колега благодаря за аргументираното мнение,много ми помогна.Сега да си кажа право за 150 лв. не бих се наел да я правя тая бласт(идва от blast-силен вятър,порив,напън)форма.Малко ми се вижда.Само за информация,за тази си работа плащат ли ти прилично щото твоят работодател е ударил джакпота с тебе.Щом като за един ден се справяш със всичко на бластформата то си е подвиг.Аз да си призная за по малко от 3-4 дена не мога.Ама то си е до опит.
Е,благодарско още веднаж,дано пак се чуем.



Тема Re: Отново за цената на труданови [re: paбoтниk]  
Автор Wollf (laughing)
Публикувано31.01.07 20:51



Господин Работник, не е зле да поправите малко декларираното от Вас време за работа, защото е силно занижено. В една сложна бластформа има най малко 6-8 отделни CNC програми за двете полуформи и дъното. Няма начин те да станат за времето което декларирате, защото и с най бързодейсвуващата CAM система всяка една отделна програма си иска около 30 минути оперативно време. Още 15 минути заминават за проверката и в някакъв верифер, така че като цяло 1 ден е необходим само за машининга. Още 1 ден трябва за модела и формата ако е по простичка, а ако е нещо завързано може и да не стигне. В тази сметка изобщо липсват чертежите - те не са необходими навсякъде, но заявителя на формата може и да ги поиска. Чертежите обаче прибавят още 1 ден работа. Изобщо от написаното от Вас оставам с впечатлението че не не сте бачкьор, а чорбаджийче което хитрува на дребно - да не дава Господ да сте ми началник, или на някой от моите приятели.

Редактирано от Wollf на 31.01.07 20:52.



Тема Re: Отново за цената на труданови [re: projk]  
Автордeдe ти (Нерегистриран)
Публикувано31.01.07 21:49



Пич, пазари я за 600 лева,дай я на кретена наричаш себе си "работник" да ти я направи и гушни 400 лв!!!Кат го гледам к'в е евтинджия може и един кавал да ти направи за 2 лева!!!!Па ако е майстор го дай и насам!!!!





Тема Re: Отново за цената на труданови [re: дeдe ти]  
АвторMiRu (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 10:12



2 деде ти

Може ли пак да експортнеш "красотата" (розата)?

MiRu



Тема Re: Отново за цената на труданови [re: Wollf]  
Авторpaбoтниk (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 11:48



Пояснявам по време - за моделиране на бутилката - 2-4 часа средно (има и много сложни модели които искат и повечко време)това е което отнема най-много време; чертежи - направил съм си собствена библиотека, и след като имам модела всичко се нуждае само от вкарване на няколко праметъра, ъпдейт и проверка (ако правя инструмент за нова машина за която нямам пакет в библиотеката се налага да пригодя някой и се забавям малко) - 30' да 1 час. Следва груба и фина обработка на 2-те полуформи и дъното - 30' до 1 час (ако има разни надписчета и картинки вече зависи колко са завъртяни). Зависи от компановката понякога се налага и 1-2 допълнителни зачистващи програмки на дъното.
Пояснение - относно бързодействието на сфтуера - обикновено генерирането на пътя и постпроцесирането отнемат на ПЦ-то около 1'-5'на програма (по отделно за едното и за другото). Останалото е настройка и подготовка за генериране. ПЦ-то ми е 3GHz Pentium с 2GB RAM двуканално дъно (не е нещо велико). Пускал съм и програми дето се генерират и за 1 час но тука не говорим за усукани бидони по 10Л.
Относно парите - Бил Гейтс иска още, защо на мен да ми стигат

, който казва че парите му стигат значи няма мечти и не обича да харчи.
Господин Wollf, бих искал да съм чорбаджия, но явно не ставам щом до сега не съм се наредил ами ми се налага да опъвам каиша.
Лека работа на всички



Тема Re: Отново за цената на труда [re: projk]  
Автор delcam_guru (непознат)
Публикувано01.02.07 13:02



Колега,
не знам за пари , ама какво ще й правиш 60 часа на тая бутилка ?
това са седмица и половина работни ? ако си в някоя частна фирма в каквато съм аз, ще те уволнят


шегичка , ама според мене е по важно да се пазариш за цена без да изтъкваш някъкъв брой чосове. малко си умножил май, броя им




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.