Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 19.05.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Въпрос за Layers в ACADнови  
Автор mimu23 (непознат )
Публикувано04.08.06 22:32



Имам следното въпросче :

Как може даден Layer да е невидим в Model-Space и в
някои от лейаутите и да се показва само в един или два
лейаута от хартиеното пространство?

Предварително благодаря за отговора (предполагам
чий ще е).

10х.

Редактирано от mimu23 на 04.08.06 22:39.



Тема Re: Въпрос за Layers в ACADнови [re: mimu23]  
Автор (Mинaвaщ) (същият)
Публикувано05.08.06 10:42



Toва е частичен отговор ...
Старо писано :
"Реших , че е хубаво да се допълнят понятията и с Примери по лична преценка .


P.S. Обясненията са само за Пример и са в подкрепа на разумното използване на Слоеве !"
Тези "замръзявания" работят само за Viewports , ako чертаеш в Layouts няма как да комбинираш нещата . Може да има някакви други трикове ...



Тема Re: Въпрос за Layers в ACADнови [re: (Mинaвaщ)]  
АвторStSt (Нерегистриран)
Публикувано05.08.06 11:57



Браво на Минаващ - прекрасна лекция и като съдържание и като визуализация.

Само че mimu23 пише, че слоят във моделното пространство е невидим. В този случай няма да е видим и в LAYOUTS. Затова давам и моя интерпретация:
Свойствата на елементите от даден слой могат да се задават за два случая - общо за слоя и за слоя във layout.
Общите свойства на слоя се описват в таблицата за слоевете, а свойствата на слоевете в layout - в специален блок, присъединен към конкретния layout.
По всяка вероятност (не съм много сигурен) ACAD се грижи да има съответствие между общите и частните свойства, но програмно няма проблем да се променят стойностите във двата случая. Немидимостта на елементите в слоя се задават, като им се присвои цвят с отрицателна стойност, най-често просто се сменя знака. Така че може в таблицата за слоевете да се зададе отрицателна стойност за цвят, а в блока към layout за конкретния слой да се зададе положителна.



Тема Re: Въпрос за Layers в ACADнови [re: (Mинaвaщ)]  
Авторgena (Нерегистриран)
Публикувано05.08.06 12:01



аз ще попитам от къде ги изкопаваш тези обяснения

:

Това са примерни обяснения за използване на Layers (Слоеве) в AutoCAD .... при разпечатване .
Тези обяснения са само за Любознателни Начинаещи и нямат професионална ориентация ...

ти ли ги правиш или ги има някъде



Тема Re: Въпрос за Layers в ACADнови [re: gena]  
АвторMинaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано05.08.06 16:09



Ми тези картинки ги пуснах още в Темата Организация на елементите в чертеж ->

... само дето www35.websamba нещо често се дъни с достъпа и ги преместих в България ... аз ги правя когато се сетя за нещо и ако не се притеснявам , че пиша глупости .

А това за отрицателните стойности на цветовете е много ИНТЕРЕСНО !



Тема Re: Въпрос за Layers в ACAD [re: mimu23]  
Авторmimu23 (Нерегистриран)
Публикувано05.08.06 21:56



Благодаря и на двата за отговорите.

За Минаващ - това което казваш е вярно - ок. Но мен
ми трябва точно обратната задачка - даден лейар да
бъде принципно замразен или невидим, а да се покаже
само в някои от лейаутите или в някои от вюпортовете.
Може би не съм описал точно проблема, за което се из-
винявам.

За StSt - Как се задава отрицателна стойтост за цвета на
даден лейар?

Още един път благодаря за отговорите.



Тема Re: Едно решениенови [re: mimu23]  
АвторPin (Нерегистриран)
Публикувано06.08.06 17:51



Едно решение, което със сигурност ще работи е да се напише програмка на C/ObjectARX, която да прехваща съобщението(message) за активиране на Space-овете (ModelSpace-а или Layot Space-овете) и в зависимост от това, кой е активен в момента, да включва или изключва(On/Off// Freeze/Thaw etc) дадени слоеве.

Mоже ли да се реализира това с VB, VBA или Visual Lisp (с Autolisp определено не може) - ако има event (VB, VBA) или reactor( Visual Lisp), който да се активира при смяна на Space-овете, тогава задачата е тривиална. Ако няма може да се направи нещо смесено ActiveX Control на C/ObjectARX, която да прихваща смяната на Space-овете и този контрол после да се използва в VB, VBA или Visual Lisp - като вече функциите за смяната на слоевете, диалогови прозорци за конфигуриране и пр. да си се правят във VB, VBA или DCL.

Аз за съжаление от доста години не се занимавам с Autocad и даже го нямам под ръка за да бъда по-конкретен

, но ако въпросът е на живот и смърт - викайте по-силно за помощ и ако не се намери някой друг с по лесно или готово решение, ще се поразтърся и аз.

Между другото подобна на тази концепция я има релаизирана в Mechanical Desktop и предполагам, че може би я има и в други базирани на Autocad продукти като ADT, LDD



Тема Изказах се неподготвеннови [re: mimu23]  
АвторStSt (Нерегистриран)
Публикувано07.08.06 12:49



Когато писах оня ден за видимостта на слоевете в лейаутите не пробвах това, което писах и неволно ви заблудих.
Днес си поиграх малко и разбрах грешката си.
Глобалното включване и изключване на слой (ON OFF) става като се променя знака на цвета на слоя в таблицата на слоевете.
((0 . "LAYER") (2 . "nonprn") (70 . 2) (62 . 7) (6 . "Continuous")) - група 62 е за цвета, 70 - за свойства
Standard flags (bit-coded values):
1 = Layer is frozen; otherwise layer is thawed
2 = Layer is frozen by default in new viewports
4 = Layer is locked
16 = If set, table entry is externally dependent on an xref
32 = If this bit and bit 16 are both set, the externally dependent xref has been successfully resolved
64 = If set, the table entry was referenced by at least one entity in the drawing the last time the drawing was edited. (This flag is for the benefit of AutoCAD commands. It can be ignored by most programs that read DXF files and need not be set by programs that write DXF files)

В лейаутите слоевете могат само да се замразяват.
Това става по следния механизъм:
В списъка на лейаута има указател към блок със свойства. Когато в леаута се замрази слой то в блока се записва указател към него и в неговия списък се добавя група 370 - дебелина на линията с отрицателна стойност.
((-1 . <Entity name: 400864e8>) (0 . "LAYER") (330 . <Entity name: 40082c10>) (5 . "AA5") (100 . "AcDbSymbolTableRecord") (100 . "AcDbLayerTableRecord") (2 . "nonprn") (70 . 0) (62 . 7) (6 . "Continuous") (290 . 0) (370 . -3) (390 . <Entity name: 40082c78>))




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.