Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:30 30.06.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови  
Автор projk (непознат)
Публикувано24.08.03 18:28



Здравейте всички форумци!
От доста време следя форума без да се включвам така,че може за някой
да изглеждам новак,въпреки,че не съм такъв в CAD/CAM.
Искам сега да повдигна една тема а именно има ли нашенци на работа в чужбина като CAD/CAM специалисти и как се реализират те там,с какви
системи работят и изобщо да обменим малко информация която вярвам
ще бъде от полза на всички ни.



Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови [re: projk]  
Автор magesnik (вълшебник)
Публикувано25.08.03 12:59



Привет,

знам малко по въпроса, но все пак...
Едно приятелче отиде в немско да учи индустриален дизайн и взе че си остана там. Това което ми е разказвал (за съжаление не сме се виждали от 2 години) е, че се изучава сериозно AutoCAD и Pro/E. Предполагам че това това има съответния университет, но явно това е тенденцията - AutoCAD все още си остава на твърдата позиция стандарт за CAD система, плюс тримерен параметричен моделер, в случая Pro/E (въпреки че съм Inventor фен трябва да призная че Autodesk има какво още да направи)

Магьосниците не закъсняват, нито идват по-рано. Те пристигат точно когато им е угодно


Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина? [re: projk]  
АвторlHl (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 14:51



Hi-hi-hi....
Brat, glei sq, za Pro/E nqkak si moga da se syglasq...
Makar 4e v Nemsko po razprostranena e Catia
Ama da govorich za AutoGAD v 21 vek - trqa ili nichto drugo da ne poznavach( koeto ne mi se vqrva), ili prosto da pravich reklama s komersialna cel !!!
Makar 4e to umrql kon ne rita....



Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови [re: lHl]  
Автор magesnik (вълшебник)
Публикувано04.09.03 15:44



ами аз казах, че от две години не съм говорил с него, така че е инфо от 2001
а за последните 2 години много вода изтече...

и аз съм съгласен, че Catia може би е по-разпространена, но точно онзи уноверситет да си е купил Pro/E :)

а за AutoCAD - погледни кой да е сайт за подбор на кадри, където и да е по света. Като става дума за CAD всеки търси хора дето да могат да работят с него. Не, че има всякакви програми за какво ли не,

А понякога не мога да разбера, защо толкова грубо се отнасяте с таз' програмка :)
Нали на харизан кон зъбите не се гледат, като не те кефи "АвтоГАД-а" си инсталираш Microstation, Solid Works, Solid Edge, Catia, Unigraphics, Pro/E, Ideas или каквото там...
Или си написваш сам една CAD система и си работиш.

Само че ми кажи как последната версия на Ideas или Catia ще експортне чертеж в R14 dwg формат, защото поддоставчиците ти бачкат с него, а да, и то с конвенции на слоевете на Genius, щото такива са им настройките за печат

Магьосниците не закъсняват, нито идват по-рано. Те пристигат точно когато им е угодно


Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови [re: magesnik]  
Автор Nord (регистриран)
Публикувано04.09.03 23:45



Хм,
знаеш ли какво ще се случи, ако някой от доставчиците на VW примерно се появи с изисквания в какъв формат да си получава чертежите... точно след 30 секунди ще е бивш доставчик, а договора ще получи някой от многото други чакащи пред вратата. Правилото (без изключения) е даващия договора да определя системите и методите, а малките да се съобразяват и си купуват необходимото.
Незнам кой по света толкова много търси кадри с AutoCAD, но доколкото ми е известно използването му специално в цитираната от теб Германия е силно ограничено. Има смисъл да се използва при много малка серия продукти (най често един), където трябва да дадеш на работника лист хартия с рисунка. Примерно корабостроене или строителство (въпреки, че архитектите си имат и други продукти спецялно от Аutodesk). Друго приложение би било малко по голяма серия, но на прост продукт - няколко десетки до стотина детайли - изработван с много ръчен труд. Иначе всички големи фирми в автомобилната промишленност и самолетостроенето все още ползват 2D системи и то много повече отколкото очаква човек, но... обикновенно изискването е да могат да кооперират с PDM система - не можеш просто така да си чертаеш детайлите на продукт от няколко десетки хиляди чарка, без спецялна система да се грижи за контрола. Аз досега не съм чувал обаче да е възможна подобна интеграция с AutoCAD. Но както беше казъл някой по горе да не ритаме умрелия кон, че имаше времена когато ни и хранеше...

Колкото и да е блазнещо, ще се въздържа да бъда въвлечен във вечния спор - кое е по разпространено Catia или Pro/E, но ще си позволя личния въпрос - в кой университет е приятеля ти? Просто любопитство... пък той и света не е толкова голям. И да му се обадиш - студентите в Германия и те са хора .



Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови [re: Nord]  
Автор magesnik (вълшебник)
Публикувано09.09.03 18:03



Здрасти, Норд

абсолютно съм съгласен с теб по отношение на първия ти абзац: сравняваме се по по-големите, които отгоре на това ни дават и парите.

Що се отнася до цитираната от мен Германия, така, като си помисля, май че споменах частен случай, разказван от мой приятел; това се е случило с него преди две години, за съжаление не разполагам с обновена информация от него, въпреки, че ми е интересно да знам действителното положение на нещата. Явно ти си по-запознат, така че искам да ти благодаря за информацията, която сигурно е по-нова.

Аз също не се блазня да се влизам в спор, все пак май този клуб е място, където всеки има право да изказва мнението си, освен това смятам че не е място за реклама, особено на автоматичното бюро :)

...все пак има една купчина други алтернативи, които доколкото знам, редица фирми в България са предпочели и ако искаш мога по-късно да ти ги напиша, но все пак малко конфиденциалност...
щото след това много от тез' същите фирми са фалирали или са във фалит...

ама както спомена някой по-нагоре, да не ритаме умрелия кон

Магьосниците не закъсняват, нито идват по-рано. Те пристигат точно когато им е угодно


Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови [re: projk]  
Авторбeз пpяkop (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 09:10



Hi
Та значи най-малко от всичко съм специалист, но се смятам за българин, живея в чужбина и се срамувам много защото работя с AutoCAD и то пра-версията 2К.
Това е купила фирмата (преди ? години), с това и работим. Между другото от 20-ина познати (не българи) в подобни фирми - инженерни бюра, само един мъчи Pro-E -то.Всичко живо търкаля стария Acad и си свирка. Ако си мислите, че някой се съсипва да проектира небостъргачи (да има къде да се целят печките със самолетите) , сложни стоманени мостове или н'нам кви си простотии, лъже се най-безочливо. Строят се двуетажни дървении, най-много с някаква грозна алуминиева фасада, за каквито, ако бяха в Бг-то, на майстора и лист с рисунка не би му бил нужен. Предполагам че невероятните шедьоври ги моделират тайно българските гении, след което анонимно и безвъздмезно ги предоставят на чичо Том. Мисля си също, че не ще да сте изкарали много хляб, за да нападате така най-простата и удобна чертожна (не моделираща!) програма. Интересно ми е и кой ли проектира тия сложни самолетни части на Саtiа и в кой ли завод около Каспичан ги произвеждат.
С уважение:



Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови [re: бeз пpяkop]  
Автор projk (непознат)
Публикувано10.09.03 12:51



"без прякор" разкажи нещо повече за твоята работа в чужбина,ще бъде интересно за повечето тук че темата взе да се измества към вечния спор "коя система е по добра.Абе колеги най добрата система е тази с която можеш да си свършиш работата и да си изкараш хляба.Аз лично работя най добре с
Pro/e но това не означава че го смятам за най велик.Просто него го познавам най добре.По интересното е къде сме ние като професионалисти в сравнениес с останалия свят.Дали вървим напред или по стар нашенски обичай сме назад и в страни.Така че нека който е ходил да работи настрани или в момента е там или поне зане нещо нека да пише.Все ще е интересно.
Поздрави на всички.



Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови [re: бeз пpяkop]  
Авторlhi (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 12:59



Glei sq brato, nie chtot sme v mizeriqta v BG s takiva slovni nechta kato arhitektura i stroitelstvo ne se zanimavame
Pravim prosti ne6ta - butilki, 6i6enca i pr., da ima kyde da si naleem q vodi4ka, q olio kvoto dal gospod.
Pyk te se praveli s edni nechta - bvastformi. Ne znam, pri teb moje ve4e da sa gi izhvyrlili ot upotreba, ama tuk se pravqt dosta....
E kaji mi sega, kak s tva 4udo na tehnikata - Autocad da napravq nai -obiknovenoto 6i6e za olio da kajem!!!???
Da ne minavame kum obrabotki. chtot za Acad tva e nepoznata tema....

A i mnogo pozdravi ot BG.




Тема Re: Има ли българи CAD/CAM специалисти в чужбина?нови [re: projk]  
Авторmicro (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 17:17



AutoCAD towa e. W momenta sym Italiq i rabotq na AutoCAD. Ako reka da rabotq na druga programa naprawo 6te me izhvyrlqt




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.