Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:10 24.05.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Два мониторанови  
Автор Пo дoбъp (може би)
Публикувано12.06.03 23:54



Здравейте, преди време, си сложих втора видеокарта, и си пуснах два монитора. Ей, родих се. Чертая разни 3d неща и много ми хареса. Та искам да ви питам, има ли си AutoCAD някаква поддръжка за 2 монитора, щото сега си restore-вам AutoCAD-а, и си го "стречвам" на двата монитора. Ама едната карта е много слаба и ми върви на по ниска резолюция и малко се губи от втория монитор. Та има ли по интилигентен начин да се пусне AutoCAD-а на 2 монитора.

И после, ако реша да си сменям картата, каква карта трябва да си взема за да ми поддържа двата монитора? Чувал съм, че тези дето имали DVI изход, с някакъв преходник можело да се пусне втори монитор. Вярно ли е това?




Тема Re: Два мониторанови [re: Пo дoбъp]  
Автор Karl Terzaghi ((((((·))))))
Публикувано13.06.03 08:19



Мисля, че вече няма видеокарта, която да не поддържа два монитора.


А ето какво пише в хелпа на 2002:

Dual monitor configurations


--------------------------------------------------------------------------------

Issue

Does AutoCAD® software support dual screen (monitor) configurations?

Solution

AutoCAD itself does not include any built-in support for dual monitors. However, you can use a dual monitor configuration with AutoCAD, but the way it works is dependent on the:

Operating system
Graphics card
Display driver
Functionality

The functionality of any dual monitor configuration is entirely dependent on the above factors. Before you purchase additional equipment, determine the functionality you require, and then verify that the proposed solution (operating system; graphics card; display driver) meets your requirements.

Microsoft® Windows NT® 4.0 and Microsoft Windows® 95 operating systems

Windows NT 4.0 and Windows 95 do not include any built-in support for dual monitors. To use dual monitors you need to use either (1) a dual-port graphics card, or (2) identical graphics cards driven by a specialized display driver from the manufacturer. If you use two graphics cards, you have to run them at exactly the same resolution, color depth and refresh rate.

Microsoft Windows 98, Microsoft Windows Me, and Microsoft Windows 2000

Windows 98, Windows Me, and Windows 2000 are designed to support primary and secondary monitors. Unlike Windows NT 4.0 and Windows 95, you can drive the two monitors using graphics cards from different manufacturers; and you can run the graphics cards at different resolutions, color depths and refresh rates.

Note: Windows 98, Windows Me, and Windows 2000 support a limited number of graphics cards for use with a secondary monitor. Before you install a graphics card for a secondary monitor, you should verify with the manufacturer that it is supported under the version of Windows you are using.



Тема Re: Два мониторанови [re: Пo дoбъp]  
АвторRed Deer (Нерегистриран)
Публикувано13.06.03 09:54



Ами накратко: не, не поддържа. Всичко си опира до видекартата. Например на моя G400 DualHead мога да го максимизирам и на 1 и на 2 монитора без проблем, но то си е конкретно до драйвера на видеото. Ако решиш да го ползваш на единия монитор, а на другия да ти е командния ред и всевъзможните му там тоолбарчета, трябва да знаеш, че всеки път ще губиш настройките, т.е. всичко което е било на 2-рия монитор при повторно стартиране ще ти отива на първия*. Това при истински "дуал хед" т.е. когато и двата монитора са с различни разделителни способности, честота на опресняване, дълбочина на цвета и т.н. Ако обаче си с псевдо "дуал хед", т.е. за Windows десктопа ти е един голям 2048x768 а не 2 x 1024x768 или пък 1 x 1280x960 и 1 x 1024x768 то ще можеш да си масксимизираш АвтоГАД-а и на двата монитора или пък да го псевдо маскимизираш (при Матрокс-а ми става с натискането на Ctrl) на единия и да си подредиш всички тоолбари, хелпове и т.н. на втория (както в добрите стари времена на DOS - тогава АвтоГАД беше комай единствената програма способна да побзва два монитора (втория само черно-бял Hercules и само за командния ред, но и това беше нещо де. За същаление сега вече Автодеск не са това което бяха...)). Тогава ще си помни настройките.
АвтоГАД 2004 продължава "добрата" традиция и също няма да благоволи да си запомни местата на тоолбарчетата, но поне палетите (тия новите сапоприбиращи се екстри) и командния ред ще ги държи там (проверено лично).
И един съвет: з@еби ги какво пишат по хелповете! Няма нищо общо с действителността! Следи новинарските им групи и за такива неща по-специално раздела autodesk.autocad.digitize-display - много ценно.

Колкото до картата: аз лично бих избрал Matrox P650 (или пък P750 ако имаш кинтите или пък направо "цяла" Parhelia - имат специално оптимизирани драйвери, могат да изкарват изображение на 2 монитора + 1TV (едновременно!), поддържат дълбочена на цвета до 10 бита на пиксел...) Ако няма да играеш игрици смело се меткай в едно такова и няма да съжаляваш! За 2 монитора и Матрокс просто няма какво да си говорим - като дупе и гащи са си двете
Аз лично се "родих" още 1999-та, между другото, с моята G400 Единственото лошо нещо е, че сега като седна на компютър с 1 монитор и 1 процесор и ми изглеждат някак половинчати нещата и не мога да ги възприема. Това последното без майтап! Голама е краста, да знаеш! Свикнеш ли веднъж - връщане няма!

* - това може да го избигнеш като вторият монитор си го направиш първи, а първият - втори и съответно си преместиш таскбар-а на Виндовс-а на вторият монитор. чи тъпо, но то кое ли свързано с Автодъската напоследък не е...
Сега малко бързам и не мога по-подробно, но питай нещо по-конкретно ако те вълнува и ще се постарая да дам по-смислени отговори със скрееншоти по нататък.



Тема Re: Два монитора [re: Red Deer]  
Автор M=ql^2/2 (:-o)
Публикувано13.06.03 10:20



Аз съм със същата конфигурация G400 19" и 17"... от 3 години.

ПРобвал съм и два други варианта:
1. Две видеокарти - това става само на win98, 2000, XP, на NT и 95 - не може. Двата десктопа реабно се поддържат от самия Windows. При това има няколко забележки: Задължително се слага една допълнителна програма UltraMon (имам я разбита), и за съжаление на вторият монитор губиш хардуерната акселерация - при всички случаи. В повечето случаи се губи и на първия - това е особенност на самия Windows, AGP шината и т.н. Пубавото е, че вариантът е евтин - само дето трябва да си намериш читава PCI карта - с поне 4 МВ памет.

2. Двуглава карта Appian Jeronimo 2000 - тя има два процесора (растеризиращи) и един геометричен. Работи под NT4 жестоко. Самото NT4 не поддържа два монитора, и единственият изход е такава спец. карта. Това, което е хубавото, е че поддържа хардуерното геом. ускорение и на двата монитора. Тъпото е, че всъщност имаш само един десктоп. Въпреки това, с картата върви една програма (към драйвера) - Hydra Vision. С нея се "оправят" нещата. Между другото - тая "технология" ATI е закупила от Appian и сега Hydra Vision имат и повечето radeon-и.

Това което бих направил като извод:
1. Matrox са поне 5 години пред ATI в тая област - т.е. това, което ATI правят сега, отговаря на първите двуглави карти от Matrox.. Демек нямат равни по удобство. Обаче новите карти са ужасно скъпи - и според мен не са изгодна инвестиция. Ако намериш някоя стара G400, G450 или G550 за под 60 лв. - Взимай я веднага!
2. Друга двуглава карта: ATI е за предпочитане пред двуглав GeForce. Това последното е най-голямата тъпотия.
3. Бих препоръчал да си намериш една хубава PCI карта (Rage128, TNT2, Millenium2, Permedia, Rendition), и един GeForce2. Сумарно ще ти излезе два пъти по-евтино от Matrox на старо. Естествено има си недостатъци (не можеш да играеш 3Д игри лесно, заемат ти 2 IRQ-та, и е малко по-неудобно, в сравнение с екстрите, които предлагат от Matrox и Ati). Тек номерът е свястната PCI карта.
4. За истински манияци: има една фирма 3Dlabs, която Creative купиха наскоро - там е истината: хардуерна поддръжка на няколко монитора (и Матрокса го имат), прехвърляне на виртуални текстури през AGP-то - да не говорим, че в OpenGL приложеия са №1... Не ги хваля обаче, защото под 1000$ са им тъпите модели.. демек АДСКИ скъпо.. направо престъпно !

И така...
Аз го продавам тоя Appian Geronimo 2000, защото ми се наложи да мина на Windows 2000 по "некои" съображения - а тя там не поддържа 3Д ускорение (което и трябва за 1-2 програмки) - иначе за работа с два монитора става под 98, 2000, ХР. Ама не я давам евтино - 40 лв.

Забравих да кажа на RedDeer, че ина възможност за "застопоряване" на бутоните. Не помня дали от драйвера на Matrox-а или с UltraMon го направих, но имаше една опция, да пази летящите тулбоксове както са били.. Изпробвано на 14-ка обаче...
Апропо - аз не ползвам повече от 1 ред бутони, така че не ми е идвала идеята да ги местя на втория монитор.. А и да са там - каква ти е далаверата, щом са ти далеч от мишката, когато чертаеш ?! (естествено, площта за чертане се освобождава, но така или иначе - можеш въобще да си ги разкараш.
Иначе е идеално да ти е там командния ред и Properties-прозореца.. Или още един Autocad и т.н.

Според Microsoft, производителността на потребителя при работа с два монитора се повишава от 50 до 100% ... тия цифри са достатъчни !

Редактирано от M=ql^2/2 на 13.06.03 10:27.



Тема Re: Два мониторанови [re: M=ql^2/2]  
АвторRed Deer (Нерегистриран)
Публикувано13.06.03 11:36



То "застопоряването" го прави PowerDesk-а на Матрокс-а ама аз не му го казах, щото много малко хора знаят за какво става въпрос с Matrox и налитат на NVIDIA, а там б@х ли му мамата как е. Още повече аз икони въобще не ползавм, така че ми дреме къде ги слага Проблемът е с Properties, Map Workspace и др. подобни. Обаче от друга страна за AutoCAD на едниния и Excel на другия се е утепало, както и за Excel+VBA или Internet Explorer + Outok Express или която и да е програма + документацията на другия монитор, или пък документация + филмче...
Колкото до Appian Jeronimo-то - това не беше ли с 2 Permdia 3 чипа, или нещо се бъркам? Аз преди Matrox-a бях с Leadtek L2300 - Permrdia 2 с 8МВ и бях страшно доволен, даже мислех да взимам Permedia 3, но точно тогава излизе Matrox-a и беше любов от пръв поглед
Колкото до ново видео: настоятелно препоръчвам P650 или P750 едното трябва да дойде на $170-$180 а другото на $230-$240, но (поне за мен) си заслужават:

http://www.matrox.com/mga/archive_story/apr2003/mill_pseries.cfm

и съответно от там:

http://www.matrox.com/mga/products/mill_pseries/p650.cfm
http://www.matrox.com/mga/products/mill_pseries/p750.cfm

Key features:
256-bit GPU with 128-bit DDR memory bus
64 MB DDR memory
AGP 8x, 4x, 2x, 1x
Powerful 2D, 3D and DVD-Video acceleration
Multi-display support: DualHead-HF
- 1600 x 1200 dual digital and 1920 x 1440 dual analog resolution
- Dual-DVI outputs with independent resolution support
- Fully symmetric dual-display outputs with identical quality
- Dual independent hardware overlays for video
- Dual-display color calibration
Multi-display support: TripleHead
- Unique Matrox TripleHead support
- Unique Matrox Dual-display plus TV output support
- Surround Gaming*
UltraSharp Display Output technology:
- Highest quality output with 10-bit gamma correctable DACs
Certified for AEC and entry-level MCAD
Glyph Antialiasing for ultra-crisp text rendering
Unified Drivers for Millennium P-Series & Parhelia Series
OpenGL® 1.3® and Microsoft® DirectX 8.1 compliant



Тема Re: Два мониторанови [re: Red Deer]  
Автор M=ql^2/2 (:-o)
Публикувано13.06.03 12:07



Да - с два Permedia 3 чипа и един Gamma1.
Ето тук една обява за продажбата. Имаше интерес, ама на единия не му влиза в кутията, а другия искаше да цъка игрички..



Ако искаш да ти пратя UltraMon.. работи добре като добавка на PowerDesk-а, и слага едни допълнителни бутончета по диалозите (зе прахвърляне на другия монитар, максимизиране върху двата и т.н.). Е, някой неща се повтарят.


А за Пархелия-та.. ами те изкараха и едни драйвери специялно за Autocad, ама така и не разбрах дали помагат нещо при двата монитора (освен 3Д).. Аз съм си мислул да си купя, ама то виждаш, че идва колкото един як монитор..

Пробвал ли си TVout-а на matrox-а.. Аз пробвах един път, с един готин телевизор (не беше мой за съжаление) - не повярвах, че на телевизор може да се види такъв образ! Това, което предават по кабеларките и ефира е направо като през матово стъкло. Ама на моя ТВ има само вход от антена..



Тема Re: Два мониторанови [re: M=ql^2/2]  
АвторRed Deer (Нерегистриран)
Публикувано13.06.03 13:06



Абе то т'ва UltraMon не беше ли за свободно сваляне? На сайта им май имаше бая снимки на мулти-мониторни конфигурации, ако се не лъжа? Не съм го ползвал сериозно, просто защото нямам нужда. Ако все пак ти се занимава м'ое да ми го метнеш (беше малко?): pesho_pv @ yahoo.com

За TV out-а: да пробвал съм го, но беше през 2000-ната и то под Windows 98 SE (драйверите за 2000 бяха пълна скръб тогава... 5.04 или нещо от сорта беше) и от тагава не съм. Обаче работеше много готино - един кабел S-Video <-> Euroscart закачен към оня преходник DIN15 <-> S-Video и по жицата, по жицата, та направо в Panasonic-a ми. Представи си изненада ми, когато Windows-а каза: "New hardware found" и за устройство ми се появи "TV set" (или нещо такова беше, забравил съм вече...) - направо паднах от стола!
Обаче тоя кабел после го дадох на един "приятел" уж да пробва (има(ше) един такъв магазин близо до природо-математическата (един сравнително нов и дълъг блок) та там го бях намерил случайно) и така и не го видях повече. Имам схемата някъде, но не си падам по жидкаджииство, та така и остана...
Но аз и без друго телевизия много-много не гледам, а като гледам това са новините и туй-онуй за която цел си имам външна антена. Филми свалени от Интернета си ги гледам на втория монитор и така...

Колкото до P750: няма да ми тича на дъното (Abit BP6 и два Celeron-а на по 500 MHz-а), иначе... Ако събера достатъчно кинти за 865PE/875, PIV@2.4+ HT и един IBM (Hitachi де ) GXP180 с 8MB кеш... Просто за момента ми идва нанагорно иначе да съм се обзавел отдавна с една Parhelia. Просто не съм сигурен, че дъното ще може да и пуска достатъчно ток и нЕкои други съобръжанея, та заради това. Иначе за Матрокс важи правилото: койт' разбира, тук се спира! Т'ва там разни GeFarce-и, ATI-та и прочие да си ги ползват разните му там "геймъри" и "оверклокъри". За нисък до сред клас CAD/CAM/CAE и DTP Parhelia, за среден и висок - 3D Labs. Другото е геймърски карти с по 6 месеца живот. Така мисля аз.



Тема Re: Два мониторанови [re: Пo дoбъp]  
Автор Karl Terzaghi ((((((·))))))
Публикувано13.06.03 19:43



Както виждаш, всички са на едно мнение - Matrox Rulz. Ако можеш да се снабдиш с някоя от техните карти, си щастливец



Тема Re: Два мониторанови [re: Пo дoбъp]  
Авторmicro (Нерегистриран)
Публикувано16.06.03 16:36



az sym s dwuglawo ATI 15" i 19" monitori. Dati kava 4esno nesym mogo o4erowan, ina4e ati-to mmove da razgywa na dwa moitora no ediniq winagi wyrwi na 60 Hz.Ako nqkoj znae kak move da se otstrani tozi problem da pi6e- 6te mu byda blagodaren. Za matroksa neznam kak e no ako i tam e taka togawa po dobre da si wzeme6 dwe video karti. Natuj otgore imam 4uwstwoto 4e Gforsite vadqt po dobra kartina, osobeno na 16bitow cwqt



Тема Re: Два мониторанови [re: micro]  
АвторRed Deer (Нерегистриран)
Публикувано17.06.03 07:24



Аз в момента съм с Matrox G400 DualHead, 32MB SGRAM и 2-а CTX PR711 F - и двата са в 1024x768, 32bpp и 100Hz-a честота на опресняване. Това важи и за режима 2 x 1024x768 и за 2048x768




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.