Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:12 27.09.24 
Компютри и Интернет
   >> CAD/CAM
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Scanningнови  
Автор Hayabusa (GSX1300R)
Публикувано09.03.03 02:30



Привет на всички.
През последните няколко дена ми се отвори малко експресна работа на AutoCad, свързана с чертежи от около преди 30г.
Повечето са чертани с молив и интересното е че чертежите са в перфектно състояние.
Да де, но какво следва ако евентуално, недай си боже, нещо се случи с някой от чертежите?
Компанията притежател гори.

Дойде ми идеята всички чертежи да се скенират, независимо колко време ще отнеме това (е, ще трябва и добър, или по точно "голям" скенер).
Scanning-а е идеалното решение според мен.

Така..
Малко отклонение...
Та вкъщи аз си имам скенерче, и имам една много полезна програмка:
При скениране на текст, който искам да използвам за в що годе представителни цели, програмката извършва Scanning-а, разпознава ~90% от буквите и ги paste-ва в word document.
Естествено нужна е малко корекция,но въпреки всичко програмката спестява уникално много writing time.

Та питането ми е, чувал ли е някой за някаква програма, която при скениране да paste-ва рисунка в който и да е чертожен формат (примерно *.dwg)?
Цялата идея на занятието, е че ми се наложи да корегирам част от рисунките, а нанасянето на корекции, си е чисто пречертаване...



Тема Re: Scanningнови [re: Hayabusa]  
Авторkick (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 00:23



Brat mi, taja rabota ti se wighda prosta, ama ako se zamisli chowek ne e.
W SZ edna firma, kazwa se ORAC (predpolagam che iz sofija sa poweche) si kupi scanner A0+ i izwarshwa podobni uslugi (ne sam se wazpozlwal ot tjah wse oshte, no sam goworil sas sobstwenika..). Do tuk za preobrazuwaneto na cherteghite w rasteren format.
W SZ i regiona warwjat njakolko podobni proekta s pomenliw uspeh..
Znam che podoben proekt e osashtestwen w Newtohim-BS i se osashtestwjawa w BTK.
Ottuk natatak stawa sloghno..i se poluchawat slednite wersii:
1. Darghish si taka skaniranite cherteghi w rasteren format - w kraja na kraishtata ako stawa wapros za dwe cifri, edna bukwa i 3 cherti i taka moghesh da si gi redaktirash :-)) (ako imash dostatachno moshtno hardware de, koeto po princip ne e problem)
2. Prekarwash gi prez Raster-Vector convertor - takawa edna programka, kojato ot rasteren format prawi wektoren..Ne znam kolko si w chas s AutoCAD i CAD sistemi, ama wsichko koeto sam wighdal razpoznawa samo obekti tip LINE, CIRCLE i POLYLINE. Obekti ot tip TEXT i DIMENSION napr. ne si misli che mgat da badat razpoznati, osobeno ako e chertano na raka (predi 30 g. maj njama kak po drug nachin da e chertano). Lichno az sam polzwal Corel Trace i R2V za takiwa celi, rezultatite meko kazano sa otwrat..tolkowa goljam otwrat, che se okaza, che ako tolkowa mnogo iskam da na mi se wargaljat listowe sas stari cherteghi po bjuroto, moga naistina da gi skaniram, no sled towa e dobre da si gi slogha s insert picture kato podloghka w DWG-file, da nastroja po podhodjasht nachin mashtaba i ..polzwajki gi kato podloghka da gi prerisuwam otgore sas sredstwata na AutoCAD. Neshtata dosta se podobrjawat ako se polzwa parametrichen produkt..napr. Mechanical Desktop, Solid Works, Solid Edge..Togawa na formiranija ot skaniranata kartinka profil chrez raster-vector convertor prosto se postawjat saotw. razmeri i ogranichenija i toj zaprilichwa shto gode na neshto..no za draftingowite obekti - razm. linii, znaci za grapawost zabeleghki i dr. (koeto de fakto e poweche rabota) spasenie njama..
3. Ako cherteghite sa mashinostroitelni..powecheto ot tozi forum (i az razbira se) shte ti kaghat che sawremennija normalen elektronen wid na takaw chertegh e 3D model w modelnata oblast na saotw. produkt i saotw. 2D proekcii na tozi model w sotw. chertoghno pole, prostranstwo na lista ili kakto go narichat w saotw produkt.
Za predimstwata na tazi sistema na rabota i za produktite s koito tja moghe da se prilaga shte ostawja da goworjat kolegite, ama i ti sam moghesh da se setish :-))
waw wseki sluchaj tazi sistema na rabota njama nishto obshto sas sluchaj 1 i ima malko neshto obshto sas sluchaj 2 (drafting obektite e absurdno da wlezat ot raster-vector convertor, a kato si pomislish prez kolko saltomortaleta s fajlowi formati trjabwa da minesh za edin kiliw profil...prosto ako tolkowa ti trjabwa da si gledash kartinkata na comp-a dokato ja waweghdash...sloghi si ja kato podloghka i risuwaj warhu neja..)..

Kazanoto po gore se otnasja za mashinostroeneto...W elektrotehnikata i elektronikata sluchaj 3 ne sashtestwuwa , a produktite za proektirane sa tolkowa moshtni, che na kolega bi mu izgleghdalo idiotizam da skanira shema s cel da ja redaktira..Toj prosto shte si ja wawede w saotw. produkt.

Moghe bi skaniraneto i wektoriziraneto ima rezon w arhitekturata, stroitelstwoto i kartografijata..
T.e. ako se hwana da skaniram mashinostroitelni cherteghi, to shte e samo da gi sahranjawam za izw. wreme..a ako se naloghi da gi redaktiram (a daghe i da e se naloghi) po wazmoghno naj-barzija nachin shte gledam da si gi waweda w 3D parametrichna CAD sistema..

I na men obache mi e interesno da chuja i drugi mnenija po waprosa i/ili ewentualno spodelen opit..



Тема Re: Scanningнови [re: Hayabusa]  
АвторLary (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 11:16



Kolega, ne iskam da pravq agitaciq, vij tova:
http://www.softelec.com/
i preceni. (Moje da si drypnech demo-to)
Vsi4ki problemi opisani ot kick sychtestvuvat, no se okaza 4e dosta firmi imat nujda ot tazi procedura.
Nie imame realizirani nqkolko proekta s tozi soft i klientite sa dovolni.



Тема Re: Scanningнови [re: kick]  
АвторObul (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 11:25



Напълно съм съгласен с теб.И при нас върви такова сканиране с цел запазване на чертежите но всичко свършва до тук.Най добре е ако чертежите не са в много големи количества да се направят наново в 3Д.Ако нямате възможност може даже да се плати на някой и той да го направи вместо вас.



Тема Re: Lary, Scanningнови [re: Lary]  
Авторkick (Нерегистриран)
Публикувано10.03.03 18:13



Kolega..ako Obul e ot washite klienti..njamashe wid na mnogo dowolen..njakoj ot shefowete mu obache kogoto ste omagjosali shte e dowolen..Ukazanite ot men problemi hich ne sa drebni i w procesa na skanirane se natrupwat kato sneghna topka..osobeno pri barz skener (2-3 m/min), po prostata prichina che skaniranite cherteghi se trupat w comp-a, shefowete kazwat "ama te nali sa w comp-a , kwo wi struwa da oprawite tam 3 razmera na krast" i pajci kato men i Obul se chudim kak da im objasnim razlikata meghdu wektoren i rasteren format..
Az lichno obeshtawam che shte pochna da polzwam raster-vector convertor..kogato pochne da mi razpoznawa pone tekst i razmerni linii..a dotogawa shte si obrabotwam skanirani cherteghi kakanighejki s mishkata warhu image-to..opredeleno e po barzo ot kojto i da bilo convertor nezawisimo w kakwa sreda raboti..



Тема Re: Lary, Scanningнови [re: kick]  
АвторLary (Нерегистриран)
Публикувано11.03.03 08:47



Sorry, no to4no Obul ne e ot "nachite klienti"
Kakto kazah, ne iskam da pravq reklama, neka 4oveka sam si preceni.
Tova 4e pluech bez da si vidql kak raboti si e tvoi problem.



Тема Re: Lary, Scanningнови [re: kick]  
Автор Kaбeлa (жицата)
Публикувано11.03.03 09:34



Приетул, проблемите са решими. Проблемът е , че искат освен свястен софтуер (този който цитираш не е от най-мощните - вЕрвай ми). А та освен софтеур, искат и квалифициран (в областта на чертежа, а не софтуера) човек. И естествено работата не е толкова автоматична.

С две думи - чертежа се пречертава наново, с помощта на трасиращия софтуер. Което естествено НЕ СИ СТРУВА, нито усилията, нито нервите, и най-вече парите. Аз съм правил подобни неща, и трябва да ти кажа, че е скъпо. Отнема дни, в зависимст от чертежите. Доста често, хората искат да векторизират нещо, което не се вижда (смачкано, изтрито, мазано, лепено и т.н.).

Фокусите от филмите (да видиш надписа на личната му карта в отражението на очилата на минаващ на 200 метра пешеходец) са невъзможни нито за NASA, CIA, FBI и дори КГБ .

Виждал съм "изработки" на DataMap и Datecs (дано няма някой от тях, който да обидя тук): Абсолютна неграмотност в техническата част.. с две думи - не различават кое е дименсията (размерите по чертежа) от самите обекти, които са чертани. Най-добре е човек сам да си ги прави тези неща, ако си намери подходящ софтуер, с който да си помогне.



Тема Re: Lary, Scanningнови [re: kick]  
АвторObul (Нерегистриран)
Публикувано11.03.03 11:43



Наистина не съм от клиентите на Lary и това което писах(че съм напълно съгласен) се отнасяше до kick.Просто в същия момент докато писах поста Lary е пуснал неговия.Така че даже и не бях чел неговия когато писах моя.



Тема Хайде да уточнишнови [re: Hayabusa]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано11.03.03 14:16



за колко на брой и какви формати става дума? За какъв тип чертежи говориш - архитектурни, машиностроителни, картографски... Едно е да имаш 1000 чертежа, съвсем друго е 100 000.

-------------
Скенер А0 имам под носа си. И какво от това? Беше купен с точно такава идея, като твоята. Нищо не стана. Огромни файлове, много ръчен труд... Тъпо. За няколко години, лека-полека, без да си даваме зор подменихме всичко.

И най-важното! Каквато машинна обработка да приложиш, чертежа няма да е точен. Под точен разбирам точност НУЛА. На теб може и да не ти трябва такава точност, но бъди сигурен: Ще дойде време, когато някой ще иска да използва файловете ти и познай какви благословии ще има по твой адрес.

И какво толкова си се притеснил, че нещо може да се случи със сегашните оригинали? Ми, извадете си дубликати на паус и ги предайте в някой архив.



Тема Re: Scanningнови [re: Obul]  
Автор bst (~!~)
Публикувано11.03.03 23:15



Ako sega ne bihame v BG ami niakade drugade, niakoi za nula vreme steche da napravi edna firmichka i da vi opravi chertejite na vsichki v 3D sled koeto da se pensionira. Ama v BG nikoi niama da plati za takova nesto.

В 99% от случайте проблема е ПРЕДМОНИТОРЕН bst



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.