Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:21 01.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Америка
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Привет клуб/ темата е дълга предупреждавам I частнови  
Автор dymo (ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ)
Публикувано16.07.14 14:36



тук съм по покана на Рокси моя стара дружка от други клубчета, а и след като прочетох някои от темите ви... се върнах години назад във времето когато бях горда притежателка на Зелена карта и резидент на един хубав малък щат съвсем близо до Ню Йорк сити!



Та реших да споделя тук мнение , да поразкажа наблюдения и вие , които видимо сте сега в Страната на реализираните мечти и необятните възможности да ми кажете вашето мнение, дали съм постъпила правилно или не все още понякога си задавам този въпрос честно казано

След супер демократичните промени в България, когато инфлацията унищожи всички спестявания на семейството ми по един неочакван и изненадваш даже за мен начин ..егати късмета си мислех тогава...се сдобих със зелена карта от лотарията на Съединените американски щатиразбира се в онези размирни времена, без да губя време положих всички усилия, интервюта, пръстови отпечатъци и ужасна бюрокрация и се сдобих със заветната виза за САЩ, която ти позволява не само да влезеш в страната, но и да работиш, да бъдеш наеман ЛЕГАЛНО на работа, да имаш сошиал секюрити намбър нещо много важно както разбрах по нататък и естествено да можеш да напускаш страната САЩ и ако имаш достатъчно средства като разбрах и това по късно да пътуваш из света

С няколко куфара се озовавам на старото летище София, със спестени пари разбира се кеш...кой ти имаше доверие тогава в банки и кредитни карти...та самата аз видях как за една вечер спестяванията от моите родители за закупуване на половин софийски апартамент станаха колкото за две вечери в софийска кръчма...пътувам към Ню Йорк...самата мисъл, че ще достигна обетованата земя ме караше да тръпна от вълнение и мечти....

разбира се нямам нито резервация за хотел, нито знам къде и как ще отседна, но в разговор с приятели ми бе казано, че нямало проблем там, едва ли не те чакали на летището, били помислили за такива като нас емигранти....хехеххе каква илюзия....

запознавам се с една готина българска жена в самолета, много приятна, все пак полета е 14 часа трябва да минава времето....от дума на дума тя разбира моят случай и ахва учудена и изплашена казвайки ми , ама ти къде отиваш, ти знаеш ли какво е ТАМ??? Самата тя милата бе в Америка от 10 години...съпругът и бяга на времето, установява се там, жени се за американка и взема гражданство, травиално....после си изтегля семейството от България, включително и нея ..бившата съпруга...В корема приятели ми полазват леки мравки...започвам да се чувствам леко притеснена и да не кажа изплашена....

Добрата българска жена ми казва, знаеш ли на Кенеди ще ме чакат дъщеря ми и зет ми, искаш ли поне от начало да те приемем у нас....тя бе милостива, тъй като разбра между другото , че имам кеш пари в себе си...

И така кацнах на Великата обетована земя, след 2 часа проверки, интервюта, нови отпечатъци от пръстите, снимки в анфас и профил, снимки на ухото и т.н. още на самото Кенеди летище наред с всякаква измет от света...наред с някои , които бяха закопчани там с белезници за стола и чакаха нямам идея какво , АЗ станах полу ситизен......излизам навън....шок ...всичко бе голямо, колите и такситата огромни, светлините силни....бях впечатлена и притеснението ми леко изчезна, Но най много се обнадеждих когато на летището видях тази стара жена , която ме чакаше все още с дъщеря си ....разбира се след толкова години не пропускам момент винаги да им благодаря на тези хора, въпреки всичко ТОГАВА не съм си давала даже и сметка, че това са били спасители за мен в онзи лицемерен, порочен и крайно меркантилен свят, където Цар Долар е по голям и от Бога.....* ще има продължение, ще ви разказвам така в части за да не отегчавам клуба*

ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ

Редактирано от dymo на 16.07.14 14:41.



Тема Привет клуб/ темата е дълга предупреждавам II частнови [re: dymo]  
Автор dymo (ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ)
Публикувано16.07.14 15:16



Пристигам в това хубаво градче с моите нови приятели не далеч от Ню Йорк,

след като ми казаха , че са от 10 и повече години там аз вече си представих една огормна къща с две бели колони отпред , градина, трева, която се коси всяка събота с автоматичната косачка...

но приятели мили...какво ми е учудването, когато се озовавам в една къщурка на втори план, демек в задният двор на друга по голяма къща..от всякъде затлачена с други къщи..никакъв изглед на никъде, двор няма, зелена трева също...влизам вътре и все едно попадам във филм от 50те години вярвайте ми...всичко вехто, някак си старо...даже и техниката, която имах в дома на родителите ми онези стари соц уреди, за които се чакаше по списък ми се сториха по нови и някак си по здрави.... разбирам после при разговор защо етака...емигрантите в Америка се обзавеждат от...улицата...там всеки ден се хвърлят един ден мебели, друг ден телевизори, друг ден хладилници...и тези хора преди да мине камиона сутринта през нощта се организират и отиват да си натоварят това от което имат нужда...какво да се прави пазар свободен, всичко е свободно всеки се урежда както може и според възможностите си....

но съм доволна да спя на едно диванче в хола ..все пак не съм на улицата нали така



на следващият ден на закуска става ясно, че аз съм благонадежден емигрант, т.е богата съм...............споделих колко пари имам кеш и се учудих как може да съм богата???? та нали съм в Америка и то в семейство, което е там от 10 години....а аз дето се казва със спестяванията ми последните, които имах съм там, без работа, без дом...само с главата си
НО според тях знаейки езика/ преди да замина естествено направих ударни курсове плюс имах и училище с този език/ и имайки тези пари кеш съм много добре...в последствие разбрах защо бяха прави...

мълвата за новопристигналата търсачка на американски мечти се бе разнесла из района и в тази малка къща взе да става тясно от българи на всякаква възраст..които идваха за да се запознаят с мен да ме видят и да СИ ПОГОВОРЯТ на български...някои се разплакаха... това бяха хора, които бяха избягали от страната България преди години и които бяха влезли нелегално в Америка и НЯМАХА право да напускат Съединените щати, т.е можеха да напуснат, но след това не можеха да влезнат пак без документи...а живота им вече от 20 и повече години бе там, както и някои имаха нещо като семейства...в същото време пък без български документ не можеха да влезнат в България...с една дума тъжна ситуация...имаше хора, които при все че работиха там от дълго не можеха да вземат заветната Зелена карта или поради промени на емигрантското законодателство или по други причини....тези хора помня едва преди години 10 някъде успяха...и първото, което направиха бе да дойдат в България...

всички ми разказваха историята си, всички ме разпитваха за страната, за Европа...дебело искам да подчертая, че преди години нямаше фейс бук, скайп, интернета не бе така супер развит както е днес, мобилните телефони бяха супер лукс, а във Великата страна Америка имаше едно тотално информационно затъмнение, вярвайте ми освен местните новини и аферата Моника Люински по цял ден и Ледерман шоу вечер много рядко виждаха новини от света...кабелните телевизии струваха пари, а тези хора които бяха там бяха за голямо мое учудване...бедни, много бедни.....и един не видях, който бе постигнал своята американска мечта.....


на следващият ден след срещи и любезности реших , че трябва да мисля за себе си все пак, всички ми обясниха , че Америка не е за всеки и че ако там не работя поне 3 работи значи не съм човек направо и най вече , че там всеки е за СЕБЕ СИ сам и Бога за всички...
та след споделен словесен опит и лаф аз казах на любезните домакини да ми помогнат в две неща търсене на хотел за първо време , плюс , ако имат познати из района за по евтин наем...

на следващият ден дъщерята на моята позната от самолета, която работеше там в страната на мечтите от 20 години само НОЩНА смяна и милата бе станала слаба и нещо като зомби...и спеше само до обяд бе така любезна да ме придружи след обяда да си търся хотел

само да уточня...че в страната на свободата тотална, ако нямаш резиденция не можеш да си отвориш банкова сметка, ако нямаш банкова сметка нямаш кредитна карта, а ако нямаш кредитна карта направо не си човек

та отиваме в Мериот след оглед на мотели , които бяха по 20 долара на вечер и в които казвам ви и най смелата жена трудно би се съгласила да отседне....за хигиена няма да говориме...

В Мериот все пак по 70 долара на вечер ситуацията е друга.....аз се регистрирам там, разбира се първото за което те питат на всякъде е документ, т.е ако нямаш легален документ даже и хотел не можеш да си наемеш ...просто защото офисът за нелегални емигранти, както и Ню Йорк са институции и град , които никога не спят...

Проблем следва да платя нощувки за седмица кеш......и като се започна една приятели в страната на СВОБОДАТА...ама от къде съм ги имала тези пари, ама аз коя съм, ама кога съм влезнала в страната, ама...еййй само дето снимка от зъбите не ми поискаха...най накрая след щателно оглеждане на банкнотите и след като се убедиха, че не са фалшиви.....се съгласиха и след хиляди увещания на моята приятелка, която о небеса бе американски гражданин ...натурализирана понеже баща и се оженил за американка..та добре , че тя гарантира с паспорта си аз станах гост на този хотел....

така започна моят живот в страната на мечтите приятели, а утре ще продължа тъй като не искам както казах да ви отегчавам, а и още преди да навлезна в детайли искам да ви предупредя, че с цел анонимност все пак тук участват хора, които не съм попитала дали искат да бъдат герои на тази история ще си позволя да запазя в тайна имена, някои събития съвсем леко ще изменя, но вярвайте тази история ще бъде според мен интересна

не искам да има пререкания, просто съм сигурна, че ще има много гледни точки, светът е голям и шарен, но моята цел е да ви опиша американските си преживявания в този леко шеговит стил и след това вие да ми кажете и мнението си... а и да споделите впечатления като българи, които сте там или от дълго живеете там

ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ

Редактирано от dymo на 16.07.14 15:39.



Тема Re: Привет клуб/ темата е дълга предупреждавам I частнови [re: dymo]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано16.07.14 16:46



О Димич - вярно е аз те поканих в клуб Йога - но четейки историята - направо се свих от дали не те засегнах надявам се не.

Много описателна история - направо ми настръхна кожата




Да - и аз преживях нещо подобно в УК - първия напън да докажеш, че си резидент е действително ужасяващ...


Но ас съм една късметлийска откачалка.... и при мене нещата беха купон ....търчане нагоре-надоле в бесно съревнование ....и некакси ми се случваха нещата....което разбира се благодаря на Бога....


Моя живот е.....роман... а не софоклефска трагедия....



Пруст е добро попадение ....а може би Балзак...а може би Достиофски... ма нещо от сорта...


Деба и живота....не знаех, че си била в хамериката...

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: Привет клуб/ темата е дълга предупреждавам I частнови [re: IC Roxana]  
Автор dymo (ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ)
Публикувано16.07.14 17:17



да Рокси животът ми е интересен

ще продължа когато имам муза, а и време, пък на който му е интересно ще чете

ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ

Тема Re: Привет клуб/ темата е дълга предупреждавам I частнови [re: dymo]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано16.07.14 17:22





Ах молим ти се Димич - ти си легендарна писателка и расказвачка....


Чекаме с нетърпение.....

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Привет клуб/ темата е дълга предупреждавам IIIнови [re: dymo]  
Автор dymo (ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ)
Публикувано16.07.14 18:53



Така преминава моята седмица в хотел Мериот в страната на сбъднатите мечти, в хотела имам толкова много време ...да огледам, да пообщувам...да се срещна за пръв път с американските нрави...зависима съм... нямам кола, а и както се оказва освен, че не мога да рентвам без кредитна карта, международната ми шофьорска книжка там не важала ...тъй като по Зелена карта съм не знам си какъв номер алиен....и според законодатеслството на щата трябва да си извадя драйвър лайсенс, демек тамошна книжка...с една дума, ако някой от любопитните и така добри емигранти българи вчер се сети да мине и да ме вземе с колата от хотела излизам, ако ли не ...се качвам на 11 панорамен етаж , гледам звездите.....гледам в далечината небостъргачите на Ню Йорк ситито ..и ми става едно носталгично, една мъка леко ме обзема и ...си спомням с приятели как бях на Рилските езера, как и там гледах звездите и как сега ме дели един цял океан от там, че и повече....но в крайна сметка не се отпускам, все пак приятели аз имам шанс в Мериот хотел съм по дяволите...а тези нелегалните , които спят кой къде завари в страната на мечтите?

Нахъсвам се здраво и на следващият ден с моята приятелка...тръгваме из района да търсиме квартира, а и работа...тъй като в Америка времето е пари и който не работи наистина не яде....


След доста обиколки....и оглед на сутерени с мухъл за по 600 долара на месец и тавани с паяжини.....попадам на апртамент ....скромен , в добра зона , т.е шанса да те гръмнат на улицата или в кварталното кафене бил сведен до минимум, тъй както разбирам в квартала живеели по заможни хора , удоволствието е 700 долара на месец , за три месеца предплата...вие си правете сметките френдс, аз моите някога ги правих сега вече не мога , боли ме глава хеххехе

Оставям предплата, щастлива съм имам “дом”............пренасям си куфарите и се озовавам с тях и тишината............едно по едно си набявам малки мебели, не не от улицата заклевам се...намерих втора употреба чрез хазайна и ги закупих за без пари...матрака си го купувам от магазин за матраци нов!!...не не мога да си го взема от улицата по дяволите и да спя на нещо опикавано от старци или еакулати от други хора...не просто е противно на моето аз....а имаше хора...които го правеха и не само българи подчертавам ЕМИГРАНТИТЕ като цяло, а Америка е емигрантска страна... спя на първо време на пода но върху матрака и то с бельо, след време си взимам и поставка за леглото и т.н. ... закупувам нов телевизор...о щастие мога да гледам нещо и то какво ...по цял ден сапунени опери...тъпи меркантилни предавания...филми от ерата на Брус Лий и от епохата на 70 и 80 години...някакви черно бели каубойски екшъни...абе с една дума не след дълго телевизора се превръща като фон само за да ти помага за усвояване на американският акцент...

Спестяванията се топят...с мъка забелязвам , че новооткритата ми сметка в банката има само минуси, никакви плюсове, т.е постъпления....усещам..страх...доброжелатели ме уведомяват, че ТАМ и един зъб да ме заболи следва да плащам, а ако имам здравословен проблем..няма да ме оставят на улицата де идва бърза помощ , НО ако си без застраховка не ти дават кой знае какво мед. обслужване, или ако ти го дадът след това си го плащаш на вноски.... Първото нещо за което те питат в болницата е Сошъл секюрити номбер..сега разбирам защо много от емигрантите с които се запознах там..нямат хубава американска усмивка, а са по скоро безъби...и имат доста не здравословен вид...а приятелката ми ми каза , че поради липса на пълна застраховка от мястото където работи не била ходила на контролен гинекологичен преглед от преди 20 години....побиват ме тръпки...

Отивам на рутинен преглед за ухото ми....заплащам 300 долара за 10 минутна процедура....и си казвам ей Господи ами, ако стане нещо сериозно с мен??? Добре че тогава когато и бях безумно млада организмът имаше издръжливост.....

След доста ходене по интервюта, тестове за благонадежност, обвинения и съмнения, че съм един комунист...все пак аз идвам от Източна Европа нали така, те американците по принцип са си тъпи, но все пак някой е прочел и е проявил интерес към света....малко са американците, които знаят къде е България, за тях има Европа и Гърция тъй като са хотели някога на сватбено пътешествие там, има и Италия тъй като там има мафия и с това се изчерпват познанията им.....та след доста време намирам моята първа работа...о небеса...

В този щат и около Ню Йорк има много италиански емигранти и поляци, както и ирландци, поддътржат се между тях си и като католоци църквата им помага...но аз като българка не бях подкрепена от никой....българите там са любезни докато от началото им изслушваш болката по емигрантството...след това никой не те бръсне за слива , завиждат...може и под мостовете да спят, но никой на никой не помага с нищо, отвратително племе сме , там се убедих..., набеждават те, завиждат с една дума...по далече от българи в чужбина и особено там....събират се в българската църква в Ню Йорк за да ядат безплатна супа и едните по старите емигранти псуват комунистите хеххе а по новите пък им се подиграват и въобще има една среда, едно ...християнство зарежи....веднага разбрах, че това не е моето място, само веднъж отидох за да видя църквата и така и не я посетих вече...тежки и тъжни картини се виждат там, на бездомни българи останали без нищо в страната на мечтите, депресиращо...

Първата ми работа е нощна смяна......не ви се вярва, ама е така, започвам във фабрика за производство на платстмасови играчки и там на една поточна линия сглобявам пластмасови детски лопатки....приятели казвам ви...всички ми казаха, че съм щастливка, че имам СУПЕР работа...Боже мисля си аз те добре ли са....ами аз там към 3 ч след полунощ виждах бели звезди, имаш право само на 3 почивки по 10 минути...хора, знаете ли какво е да не спиш нощно време, ама не понеже си на купон или дискотека да се кефиш, не на поточната линия...

Редя си аз лопатките и си мисля за готиният Брус Уилис..от Умирай Трудно и за други готини американски актьори за да не заспя и за да не ме повлече поточната линия към платсмасовата каша.....междувременно развивам силна алергия, там бе адска жега...миризма на пластмаси, химия, кожата ми гори, очите подути, нямам въздух....мисля си ей такава съм щастливка, че ще взема да умра егати....

Но това е работа...да имаш работа в Америка звучи добре, сметките идват, наема също, закупувам един Форд на старо за 700 долара, бензина тогава бе 5 долара галона...с една дума живота тече....системата така го е измислила, че най накрая като платиш всичко и като теглиш чертата не ти остава нищо...междувременно разбирам и голямото щастие хехех, че застраховката ми покрива само 25 % за зъбни прегледи т.е. нищо и че за медицинско обслужване имам много малко профилактични прегледи...за операции и по сериозни неща не става дума..аз съм на последното ниво на хранителната верига....

Алергията става ужасна...не мога да дишам...парите не ти стигат да се обърнеш та камо ли да се изправиш..., но около теб има приятели, които те успокопяват и ти казват еее то в Америка е само в началото така, след това ще видиш ти...как всичко ще се подреди, как ще си вземеш къща хехеххе взимаш я да и ставаш до живот РОБ на банката, ако загубиш работа банката си я взима до 3 месеца, след фалитата ти разбира се, ако си на квартира хазаина с полиция те изнася след 1 месец неплатен наем..така че моргича приятели наистина мори....и шанса да си под моста на картонен кашон е твърде близък....И до ден днешен там има българи, КОИТО вярват в американската мечта...и работят като луди тежко на по 2,3 работи...не не си мислете , че са станали собственици на къщи не..продължават да живечт под наем, нямат време а и пари за почивка, децата им за жалост пак поради липса на пари за добро обучение станаха кой продавач в Макдоналдс, кой в търговски център мол, кой паркира коли пред ресторантите...и това са деца , които са американски граждани..т.е 2 поколение емигранти, родени там, знаещи перфектен американски език с акцент, изкласили публични средни училища и до тук...тъй като за после няма средства..а не всеки е гениален за да спечели стипендия нали?

След всичко това, аз си казах...е не трябва нещо да променя така не може.....

Започвам с това, което знам, което съм учила, настоявам, ходя, опитвам..най накрая получавам една по високо квалифицирана работа ..асистент учител, но в частно училище...о щастие...почти си мися, че съм хванала Господ за шлифера....следва продължение



ЛЮБОВИПАКЛЮБОВ

Редактирано от dymo на 16.07.14 19:01.



Тема Re: Привет клуб/ темата е дълга предупреждавам IIIнови [re: dymo]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано16.07.14 21:18



Димич - ейвала за търпението да го опишеш...



Моите преживявания са подобни, макар не точно същите.


Общото, което намирам е, че и аз имах илюзии, когато емигрирах за първи път.


Моите илюзии се стопиха доста по-бавно -аз бях късметлийка по много начини. Но беше подобно - големите розаво-бозави илюзии се топяха точно тека педантично както и твоите...и безмилостно....това е приликата между нас двете, както и с всеки друг емигрант...



Аз имах гениалната идея да забавя процесите - тоест бухнах се разбийсе яко - но не бързах да се топна в проблеми, ядове и сичката кал...


Затова съм леко по-бавна - но пък нещата при мене са адекватно сигурни и исчислени доста добре....



Тека си пресметнах силите - че да мога да изтегля и детето. Тоя проблем ти не си го имала (може би) - но на мене ми висеше на гърба като камък...



Тея сметки и лични цели ми отнеха години - но напредвам бавно, методично и сигурно - и етап по етап биват покривани и отработвани.




ПС: видях страшно много кандидат-емигранти да се връщат обратно безславно - и горе-долу знам кои са генералните грешки на повечето от тях - игнорънс, невежество, липса на езикови умения и социални умения и прочие....цялостна личностна неадекватност (и това съм го виждала - имбецили да пристигат с невероятни претенции) както и арогантността на бълхарие мачофците - като правило тея същите умиргат аброуд рекордно бързо и ноо безславно...



Аааа...хубава тема раздумка си захванала тииии...



Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: Привет клуб/ темата е дълга предупреждавам I частнови [re: dymo]  
Автор noTeHHEgaP (пристрастен)
Публикувано16.07.14 21:24



В шест области на Северна България е обявен жълт код за 15 юли – заради интензивни валежи и гръмотевични бури
Кодът е в сила за областите: Монтанска, Врачанска, Ловешка, Габровска, Великотърновска и Търговищка.
В тези области по-интензивни краткотрайни превалявания, съпроводени с гръмотевична дейност ще има след обяд и през нощта срещу сряда в Предбалкана и Стара планина.
Сумарните количества на валежа на места се очакват да достигнат 20-30 л/кв.м.
През следващото денонощие ще преобладава облачно време. След обяд и през нощта срещу сряда на много места ще има валежи, по-значителни в Северна България, интензивни в Предбалкана, прогнозират от НИМХ-БАН.
Ще има и гръмотевични бури.
Вятърът ще е от север-североизток, слаб до умерен.
Повече слънце ще има над източните райони. Максималните температури ще са предимно между 24° и 29°, в София около 24°.
Над планините ще бъде облачно, дъждовно и с гръмотевична дейност.
По Черноморието ще преобладава слънчево време и все още ще е почти без валежи.
Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималните температури ще са около 26° – 28°. Температурата на морската вода е 24° - 26°.



Тема част 2нови [re: noTeHHEgaP]  
Автор noTeHHEgaP (пристрастен)
Публикувано16.07.14 21:25



Във връзка с настъпването на активния почивен сезон и с цел осигуряване на по-висока безопасност, ще се ограничава движението по участъци от републиканската пътна мрежа на тежкотоварни автомобили над 12 тона (включително ремаркета и полуремаркета) с повече от две оси, селскостопанска и земеделска техника, трактори и специализирана строителна техника за официалните празнични дни и дните петък и неделя:
1) за периода от 1 юли до 15 септември вкл. за дните: петък – от 18:00 часа до 21:00 часа и неделя – от 14:00 часа до 20:00 часа;
2) целогодишно за периода на официалните празници: последния работен ден преди празници – от 18:00 часа до 21:00 часа и последния почивен /празничен/ ден – от 14:00 часа до 20:00 часа.
Ограниченията важат само по участъците от републиканската пътна мрежа, както следва:
Път I-1 – с. Ребърково-Ботевград, като движението се пренасочва по път II-16 Ребърково-Своге-София;
Път I-1 – етапна връзка на ЛОТ 1 на АМ „Струма” при п.в. Дупница север-ГКПП „Кулата”;
Път I-5 – Русе-Велико Търново;
Път I-8 – Пловдив-Харманли;
Път I-9 – Варна-Бургас;
Път II-99 – Бургас-Царево;
Забраната се отнася за всички периоди, в които е определен повече от един почивен или празничен ден.
Забраната не важи за моторни превозни средства, които извършват превози на опасни товари (ADR), живи животни, бързо развалящи се хранителни продукти и товари на температурен режим.
СЪСТОЯНИЕ НА АВТОМАГИСТРАЛИТЕ:
АМ „ТРАКИЯ:
Област Пазарджик: Във връзка с извършване на ремонтно-възстановителни работи на виадукт при км 67+027 движението на МПС по виадукта ще се извършва по следния начин:
- посока София – Бургас: няма ограничения.
- посока Бургас – София: затворена е за движение аварийната лента; движението се извършва в изпреварваща и активна/интензивна лента; въведено ограничение на скоростта: 60 км/час;
област Бургас: във връзка с изграждането на пътен възел „Българово” при км 352+084 се въвежда временна организация на движение до 30.07.2014 г. посока София-Бургас и Бургас-София. Скоростта на движение в участъка се ограничава на 80 км/час.
АМ „ХЕМУС”:
Област София: виадукт „Бебреш” при км 30+874 – въвеждане на реверсивно движение в лявото платно за движение както следва:
Считано от 16:00 часа всеки петък до 10:00 часа на всяка неделя ще бъдат осигурени две ленти за движение в посока София-Варна и една лента за движение в посока Варна-София.
Всяка неделя от 10:00 часа до 10.00 часа на всеки понеделник ще бъдат осигурени две ленти за движение в посока Варна-София и една лента в посока София-Варна. Срок до 01.08.2014 г; Въвежда се временна организация и безопасност на движението за обект: „Изпълнение втори етап на ремонтно-възстановителни работи на виадукт „Бебреш” при км 30+874 /дясно платно/. Движението на МПС се извършва двупосочно в лявото платно. Ремонтно-възстановителните работи по втория етап следва да приключат до 01.08.2014 г.; ОПУ София препоръчва в предпразничните дни и в последния празничен ден, пътуващите в посока Враца, Монтана, Видин с цел да избегнат евентуалното задръстване в този магистрален участък да ползват път ІІ-16 /(Мездра- Ботевград) – Ребърково- Елисейна- Своге- ок.п. София/ и път ІІ-81 /ок.п.София - Петрохан-о.п. Берковица-Благово-о.п. Монтана-Лом; поради аварийни работи в дясната тръба на тунел „Ечемишка” (посока София-Варна) ежедневно движението на МПС ще бъде затваряно за една от лентите за движение и пренасочвано в съседната със срок до 30.07.2014 г.
АМ „ЛЮЛИН”:
Област София: Поради извършване на аварийно-ремонтни работи е ограничено движението на МПС в активна дясна лента на първи тунел в посока София-Перник. Движението на МПС е пренасочено в изпреварващата лента. Има необходимата светлинна и вертикална сигнализация; ограничено движението на МПС в активна дясна лента в лявата тръба на първи тунел посока Перник-София поради извършване на аварийно-ремонтни работи. Движението на МПС е пренасочено в изпреварващата лента. Има необходимата светлинна и вертикална сигнализация; поради извършване на аварийно-ремонтни работи в дясна тръба на трети тунел посока София-Перник се ограничава движението на МПС в изпреварващата лента, като движението на МПС се пренасочва в активната лента. Има необходимата светлинна и вертикална сигнализация;
ВЪВЕДЕНИ ОГРАНИЧЕНИЯ ПО ОСНОВНИТЕ ПЪТНИ НАПРАВЛЕНИЯ:
1. Проходи:
- „Златишки” - затворен за всички МПС;
- „Върбишки” - затворен за всички МПС;
- „Предела”- отворен за всички МПС;
- „Печинско” - отворен за всички МПС;
- „Пампорово” – отворен за всички МПС;
- „Рожен” – отворен за всички МПС;
- „Котленски” - отворен за всички МПС;
- „Обзорски” – отворен за всички МПС;
- „Републиката” - затворен за всички МПС;
- „Ришки” – отворен за всички МПС;
- „Превала – отворен за всички МПС;
- „Троянски” – отворен за всички МПС;
- „Петрохан” - отворен за всички МПС;
- „Твърдишки” - забранено е движението на МПС над 10 т;
- „Дюлински” - затворен е движението на товарни МПС;
- „Айтоски” – забранено е движението на МПС над 20 т;
- „Шипка” - Забранено е движението на моторни превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса над 12 тона от категория N3 и ремаркета, включително полуремаркета от категория О4 - пътни превозни средства с технически допустима максимална маса над 10 тона до 31.03.2015 г; Временно е разрешено движението на тежкотоварни автомобили по прохода в посока север-юг.
В посока юг-север движението на тежкотоварни автомобили остава ограничено.
- „Вратник” - забранено е движението на МПС над 10 т;



Тема Re: част 3нови [re: noTeHHEgaP]  
Автор noTeHHEgaP (пристрастен)
Публикувано16.07.14 21:26



Продължава да се покачва нивото на р. Дунав в българския участък.
При Видин за последното денонощие водата се е покачила с шест сантиметра и е достигнала 766 сантиметра, съобщиха от хидрометеорологичната станция в Ново село.
При самото Ново село днес нивото е 703 сантиметра, като е регистрирано покачване от пет сантиметра.
Има залети малки площи от земеделски земи в района на Видин, съобщи за БТА Димитър Йоцов, ръководител на хидро-технически район Видин. Според него покачването на река Дунав през последните дни се дължи на падналите дъждове, като за района на Видин са между 16-20 литра. Състоянието на защитните диги при Видин е добро.
При Лом нивото на реката се е покачило с 2 сантиметра за последното денонощие и е достигнало 782 сантиметра, съобщиха от местната администрация.
Община Лом остава във втора степен на готовност за действие "Постоянно наблюдение". Екипи на общината и фирма "Напоителни системи" обхождат дигите и следят за поява на пробойни в тях и за подпочвени води в местата зад защитните съоръжения. За момента няма опасност от заливане на селища и обработваеми земи в ломския участък на реката, обявиха от общината.
Заради високото ниво на подпочвените води някои участъци от Дунавския парк и от района на пристанището в Лом са заблатени. Пристанището обаче работи на пълни обороти.
Нивото на Дунав при Козлодуй е 738 сантиметра и е далеч от критичния воден стоеж на реката от 870 сантиметра, при който се въвежда първа степен на опасност. При Оряхово нивото на реката е 656 сантиметра, което по-високо от критичния воден стоеж от 644 сантиметра, но е далече от първата степен на опасност, която се въвежда при 800 сантиметра, уточняват от областната администрация във Враца.
При Русе днес нивото на реката е 705 см спрямо условната кота "нула". Прогнозите за следващите два дни е то да спадне с 10 см.
Повишението при Силистра днес е 20 сантиметра, но то не създава опасност за вододайната зона, съобщиха от силистренската фирма за водоснабдяване и канализация. Измереното ниво на Дунав край Силистра е 687 сантиметра, показва справка от силистренското представителство на агенцията за проучване и поддържане на плавателния път по Дунав. Критичното ниво в този участък е 777 сантиметра.
Според директора на Агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" (АППД) в Русе Павлин Цонев няма опасност от сериозни наводнения в българския участък на реката.
Експертите на Агенцията извършват наблюдения на водното ниво на всеки три часа. Защитните диги в българския участък на реката са в добро състояние.
Наблюдавайки ситуацията в Средния Дунав, прогнозата за следващите три-четири дни е водното ниво да се задържи в тези си граници, обясни Цонев.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.