Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:30 02.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в Америка
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Тема шофиране в БГнови  
Автор zukary (number cruncher)
Публикувано05.01.14 07:21



това лято ще си ходим до БГ и мисля да вземем кола под наем за да разгледаме разни исторически места. Въпросът ми е дали шофирането ще ни се види нанагорно. Аз в България съм карала кола много малко а и от тогава нещата са се променили. Мъжът ми никога не е шофирал в България. Иначе той е опитен - карал е примерно в Ню Йорк сити и беше ок, също и на Кайманите бързо свикна а там движението е от обратната страна като в УК и т.н. За БГ имам известни опасения, страх ме е да не прецакам ваканцията ако шофирането се окаже прекалено стресиращо. Кажете какво мислите, плийз, и дали според вас трябва да помисля за други варианти.



Тема Re: шофиране в БГнови [re: zukary]  
Автор dorka14 (старо куче)
Публикувано05.01.14 08:14



Българите не са добри шофьори, някои са направо безотговорни, много ме
беше страх в България да се качвам в коли на познати, освен че не са добри
шофьори, нямат и пари да си поддържат достатъчно добре колите. Моите
познати долу-горе не бяха от най-лошите шофьори, но мене пак ме беше страх.
Ако имаш късмет, може да проработи твоята идея, защо не, все пак има и
отцелели по пътищата





Тема Re: шофиране в БГнови [re: zukary]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано05.01.14 12:14



Другия момент е да не се издавате, че идвате от чужбина. В мига, в който ви усетат, че сте емигранти - ше ви нахакат разнообразни глоби и парични претенции на принципа - имал-дал.


Няколко пъти се връщах в балХарието - първия път даси прибера детето в УК, после два пъти - за погребението на баща ми и за доуреждане на бурокрациите след неговата смърт и прочие. Явно показвам някакво различие от масата балХарие, резидентстващи в страната - и доста често се опитваха да ме мамят със сметки, такситата, абе просто около вас ше витае едно текова отношение на - дайте да ги изчарджиме, тея имат пари - по некаква пречина всички верват, че емигрантите са ноо богати и че са длъжни да си остават парите на произволен човек срешнат на пътя.


Не е задължително да се слуи - има и коректни хора - но при мен коректните се брояха на пръсти.


После аз винаги съм имала нещо като съответното излъчване - че съм независим човек, та неколко пъти даже мафиоти ми се изпречкаха - ти коя си ма. Явно не показвам некфа предполагаема покорност и наведена глава като масата стадо. Та и заплахи получих как шели да ме отупат - абе сеир

това само на базата на поведението ми.


Иначе, не би трябвало да звуча с акцент - но първите 3 дни беше очевидно, че си търся думите - после посвикнах обратно - все пак ми е език, който съм говорила по-голямата част от живота ми - но ме усещаха без грешка. И задължително очакваха пари отгоре. Вероятно по-голямата част от емигрантите се опитват да оставят пари и да помагат - от мен го очакваха БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ!


Трябва да призная, че се почувствах ужасно - тоя менталитет на очакване и на задължителна помощ ме ужаси. Хората не бива сами да се поставят в такова унизително положение. Аз се чуствах омърсена и унизена, че предизвиквах подобно отношение.


И го правят всички - БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ! дори собственото ми семейство - където и да идехме - все аз плащах. Не че имам против - но някакси всеки очаква да плащаш всичко наоколо. Нямам против за семейството ми и за приятели и прочие - но е ясно, че не мога да сложа на ясла целокупното население.


Та, вземете си поука и си преценете дали да казвате, че сте емигранти - или да го раздавате направо като чужденци - за да минимизирате очаквания и ментални клишета по паричните фапроси.


Опщо взето не беше ноо негативно - маса нарот ми се изповедваше че децата и внуците са в чужбина - и си плачеха открито пред мене. Това е друго - но и много хора открито ми показваха претенции - дори когато съм мълчала или просто без причина - ми се хвърляха обиди в лицето и предизвикателства от сорта кои си мислите че сте вие щото живеете в чужбина. Абе - вий си преценете как ше се оправете.



Клишетата и легендите за емигрантите са в пълна сила - просто не се декларирайте налево и надесно и избегвайте фнимание.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: шофиране в БГнови [re: zukary]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано05.01.14 12:30



Друго, което ми идва наум - внимавайте в какви места ходите. огромни територии са буквално окупирани от циганите и балХарие не смеат да се меркат там. Малки селца, далечни местенца, самотни кащета, изоставени собствености и ниви - внимавайте къде ходите и дали сте сами и дали можете да повикате реално помощ.


Внимавайте къде ходите вечер - аз замръкнах в Младост след 3 години откак се махнах - и се озовах в тотално непознат квартал - защото строежите беха оградени по безумен начин, метрото още го строят, огромни глутници бездомни кучета скитат през нощта, а автобусите беха с променени маршрути заради строежите, абе пълен хаос и безумие - и как'ви Роксана стоварена от таксито на майната си - даже таксито не можа да ми намери адреза. За разлика от УК - дето всяко такси по правилник има джи пи ес - в балхарието такситата масово се карат от цигани и дори без карта - пълно безумие и липса на правила и каквато и да е нормалност!


картите най-често са стари и не отразяват последни промени - примерно по картата нещо е така - а като идеш на место - и нещата са тотално различни. примерно.


Абе хаос - ше ви се наложи да оцелевате в пълен и неуправляем хаос!



Това си предвидете - и си организирайте помощ и хора да ви помагат в ситуация на паника и нужда.


Аз разчитах само на банковата си карта - естествено че нема да пренасям бали с пари през границата - но това се оказа грешка - чарджовете на балХарие банките са безумни - на сека транзакция ме чарджеха по 3 до 4% от сумата - претставеш ли си! отделно банковия чардж от британска страна. Понеже имах разходи - ноо ясно, че уреждане на наследство иска плащане на данаци и секви други фантасмагории - та кръгло оставих минимум 1000 паунда по банките за подобни чарджове само. Отделно рушвети. Отделно редовните ти разходи.


Вземете си пари в кеш - за да немате проблеми, или травъл чекове - вий си преценете - но банковата система в балХарието е безумна - на мене редовно ми се случваше да закъсам без левове и като намеря банков клон да има четец на картата ми - тогава да мога да изтегля нещо.


И друго - парите вървят много по-бързо, отколкото тука харча в УК. Илюзия е, че балХарието е по-ефтино - напротив - цените са си точно като в Лондон, а заплатите не са. Даже по-често плащах повече, отколкото плащам в Лондон - и качеството и услугите са смешно и неадекватно по-лоши.


Един доктор - познавам го от преди - ми даде съвет да си проверевам в интернет - на тела ми - за банкови клонове и какво предлагат - но явно никой не актуализира инфото в нета да е съответстващо - и се оказва, че уебсайта на банката обещава сичко - и идеш в клона и се оказва, че немат дори четец на картата ти! е как да опишеш подобен проблем като ужасен - хората вдигаха рамене с коментара - еми тука е българия! което буквално ме стъписваше......


Чекането на опашки е безумно - в Лондон си има означения, организация, всеки си знае реда, ходи се по апоийтмент - в балхарието всеки се бута, нема рет - и на опашката секи те слуша как се обесневаш и си даваш личните данни. Всеки койтоси включи тела на запис на видео мое да ти открадне данните - но банковите чиновници ти се смеят и те пъдят от банката - там некаде ми падна капата! като не искаш - вън! тека ми каза една шматка! изкипе ми и я навиках и зех че верно излезнах от там - а шматката беш толко безумно нахална! неописуемо варварство!


Просто си предвиди разликата в менталитета - ше бъде голема борба с прасета в калта - предвиди си помощ, начини, организация да оцелеете.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Редактирано от Roxan*na на 05.01.14 12:32.



Тема Не я слушайнови [re: zukary]  
Автор Buduhcko npace (новак)
Публикувано05.01.14 12:51



Роксана - тя едва ли има и книжка камоли някакъв реален опит. И естествено нея си я шибат навсякъде и редовно


Единствения дискомфорт и то конкретно в София е че се кара на твърде малка дистанция. Ако искате да разглеждате страната - няма да ви се види нанагорно. Не правете пътни инциденти - защото полицията ще иска да ви води в участъка по простата причина че като чужденец мъжа ви не може да бъде глобяван с точки в талона примерно - общите процедури не могат да се прилагат. Просто ще губите повече време в случай на нарушение.



Тема Re: Не я слушайнови [re: Buduhcko npace]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано05.01.14 13:25



Олеле, колко ти е мъчно, че Роксана има книжка и че кара редовно.


При това без нарушения и в цивилизована страна.



Именно - сексистките мъШШШове в балХарието определено мразят жена да кара. Прилагат се номера, квалификации, компенсации, и секви ментални и физически харасменти.


Това също си го вземете предвид - балХарие мъШШШовете са сексисти и мразят жените. Особено ного мразят способните и можещи жени.




Конфликта не е от вчера - и е много ожесточен. Не моем да я мислим нещасната Закари в ситуация на сексисти да я съкат на сека дума, секо качване в колата, секо действие и секо вадене на множество пари от портмонето й. най-редовния номер на балХарие сексиската свиня е да се опита да купи жената.




Закари - имаш искрените ми съчюфствия - и длибоко се надевам, че хамериканскио ти съпруг ше съумее да те защити в сексизма на родната ти страна и свинското поведение на буквално секо мъШШШко същество наокуло.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: шофиране в БГнови [re: zukary]  
Автор izz ()
Публикувано05.01.14 13:41



Аз не шофирам, но мъжа ми казва, че е ОК. Може да срещнете неякой нежелаещ да спазва правилата, но казват, че е много по-добре от преди. В София е най-трудно, из страната, нямало проблем. Предавам мнение на шофьори.





Тема Re: шофиране в БГнови [re: zukary]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано05.01.14 15:36



Съвсем наскоро с кола под наем, ако искаш ще споделя фирмата, същата сме ползвали и в Щатите. Даже бяха ни оставили в колата флакон за размразяване на ключалките и 2 бутилки минерална вода.
В България абсолютно безпроблемно, една рутинна проверка, полицаите бяха много любезни.
В София ми дойде леко стресиращо с клаксоните.
Внимавайте много с пещеходците и най-вече възрастните хора, мисля, че точно те са по-недисциплинирани от шофьорите.




Тема Re: шофиране в БГнови [re: Muskat]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано05.01.14 15:49



Пък ний с Europcar - сметай за каква компания говорим - тази същата оперира в УК безпроблемно - но в балХарието поискаха 800 паунда депозит на полвинката - 2010 година.


7 дена позвахме колата - и я оставихме по правила - заредена, изчистена, оправена и всичко проверено.


След което ни държаха още 3 (!!!) часа на летището - добре, че пристигнахме много предварително - отчасти защото чакахме родителите ми да дойдат с влака и защото искахме да обясваме в последния момент и да се видиме в последната минута.


В 12.00 ам още ни държаха на гишето на Europcar - на Терминал 2 - чекайки да освободят депозита от банката. Смулета излита в 12.40 - ний се чекхаме и прочие - но не бехме минали секюритито - и банката най-нахално ни държи. Сетихме се, а и админа на банката путвърди - че в 12.00 се превъртат часовниците на банката - и че са ни държале да чекаме с часове за да си преберат лихвите по депозита. Какви са твойте ентереси на клиент и че имаш права - за това не се говори - важното е банката да си пребере лихвите по депозита до точната минута, ДОРИ ТИ ДА СИ ИЗПУСНЕШ САМУЛЕТА!


И да те поставят в риск по всички възможни фапроси.



Да разказвам ли още перипетии?


Романтиците и шовенистите ше те увереват, че прублеми нема - а в реалността нещата са ноо по-различни.


Ако слушаш изата и Муската - то балХарието е свръхсилата на свето и по-убаво от шопето нема , и по длибоко и чисто от искаро нема.

В реалността жевееш в УСА щото балХарието тека иле иначе не ти понасе - и се връщеш по задължение по ного пречини - и сички намирет начин да ти одерат кожата и да ти се пресмеят и да те харасват.


Пък ти бъди наивна де - твоя си раута!

ма жевееш в УСА-то - иначе ако беше толко убаво в балхарието - ти щеше да си първата да си стегнеш куфарите наубратно

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: шофиране в БГнови [re: Roxan*na]  
Автор Muskat (оптиМис(т)ка)
Публикувано05.01.14 15:53



Не ти ли се вижда странно, че все ти имаш проблеми в България и все другите са ти виновни







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.