Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:21 22.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Америка
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: izz]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано19.09.13 17:24







Wiki Loves Monuments: Photograph a monument, help Wikipedia and win!

Бедност


от Уикипедия, свободната енциклопедия


Направо към: навигация, търсене

Тази статия е бедността в икономически и социален аспект. За други значения и употреби виж бедност (пояснение).
С бедност се обозначава състояние на липса или намаляване на благосъстоянието на отделен индивид, група индивиди или общества.Това е невъзможността да се задоволят основните нужди на индивида, заради липса на доход, за закупуването на основните продукти и услуги или заради липса на достъп до подобни услуги.

Абсолютна бедност или нищета се отнася до състоянието на крайно лишаване от основни човешки нужди, каквито са храна, вода, хигиенизиране, облекло, подслон, здравна грижа, образование, средства за комуникация и информация. Относителна бедност се отнася до падането под един определен праг на бедност, като този праг варира за всяка страна. Така че един индивид може да бъде относително беден без да е в абсолютна бедност. Преди индустриалната революция също така се смята, че средставата на производство не са могли да задоволяват изцяло нуждите на населението, за това само малка част от него е имала достъп до определени продукти и услуги.

Според Световната банка през 2008 1,29 милиарда са в състояние на абсолютна бедност. От тях около 400 милиона в Индия и 173 милиона в Китай. Като процент, най-голям е в Сахара, Африка - 47%. Между 1990 и 2010 около 663 милиона са се придвижили над прага на абсолютна бедност. Все пак справянето с крайната бедност е глобално предизвикателство, тъй като се наблюдава по всички краища на света, включително развитите страни [1].

Критерии за бедност в България[редактиране]

Бедността е смятана за неизбежна през по-голямата част от човешката история, като в същото време по време на социализма в България например абсолютна бедност не съществува за образованата част от населението и изключение прави само ромското малцинство, където степените на образование са традиционно ниски; за разлика от тогава, днес бедността в България е относително независима от образователния ценз, но по-често е зависима към определени региони (особено селата и малките градове) и възрастови групи, най-вече тези в пенсионна и предпенсионна възраст. Според изчисления на КНСБ процентът на намиращите се под прага на бедността в България за 2012 е 27%.





Циганка без установено местожителство с кучето си на улицата на Рим
В България по отношение на бедността за бедни се приемат хората, които:
нямат достатъчно доходи за задоволяване на основни материални потребности от храна, облекло, жилища и т.н.;
имат ограничен достъп до социални услуги като образование и здравеопазване;
нямат възможности за личностно развитие и избор за подобряване на жизнения стандарт.

При анализа на бедността в страната централно място заема понятието „линия на бедността“. Линията на бедност е величината на дохода или разхода на хората в левове, под който те се считат за бедни. Тя служи за разделяне на бедните от „небедните“ в обществото и за формиране на социални политики. Линиите на бедност, изчислени по един и същи метод, се различават в резултат на различната степен на социално-икономическо развитие на отделните страни.

Съществуват няколко основни подхода за определяне на линията на бедност:
Абсолютен — отразява паричния еквивалент на необходимите стоки и услуги за физическото и социалното оцеляване на хората.
Относителен — определя се като процент от средното равнище на доходите или разходите на хората в дадена страна.
Субективен — отразява субективното усещане на индивидите за недостиг на средства за самостоятелно съществуване.

В България се използват следните традиционни и алтернативни методи:
Традиционен метод — методът на потребителската кошница е най-често използван у нас. За бедни се считат тези домакинства (лица), които имат доход под определен минимум, гарантиращ задоволяването на тесен кръг от основни потребности.
В България е прието изчисляването на два прага на бедност — социален минимум и екзистенц-минимум, които по същество са различни степени на жизнен стандарт. Първият включва по-широк набор от основни стоки и услуги, а вторият само тези, които осигуряват физиологичното съществуване на индивидите.

Източници[редактиране]
1.Jump up ↑ Poverty and Equity - India, 2010 World Bank Country Profile

Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното Лиценз за свободна документация на ГНУ Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Poverty“ в Уикипедия на английски. Оригиналната статия, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание, Споделяне на споделеното“, а за статии създадени преди юни 2009 — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната статия, както и преводната страница, за да видите списъка на съавторите.

Вижте също[редактиране]


Открийте още информация за Бедност в нашите сродни проекти:

Wikiquote-logo.png Уикицитат (цитати)

Commons-logo.svg Общомедия (изображения и звук)
Списък на страните по бедност на населението (Използваните данни са от последните години на периода 1990-2005)

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: Roxan*na]  
Автор dorka14 (старо куче)
Публикувано19.09.13 19:58



България - бедна страна с много богати хора, които не знаят, че са богати или
хора, които не знаят, че да имаш всичко необхидимо за да живееш почти
нормално, но да мрънкаш 24 часа в денонощието е ГРЯХ ПРЕД БОГА, РОДИНАТА
И МЛАДОТО ПОКОЛЕНИЕ! Очудвам се колко добре живеят и колко много мрънкат!!!



Тези, които наистина са закъсали обикновено пропускат шансовете, защото
вместо да се огледат наоколо и да хванат шанса си за рогата гледат към
чужбина.

Масово живеят добре и масово реват, реват, докато не ти се отврати тотално
от лигав, нечовешки, ДОЛНОПРОБЕН МРЪНКОЧ!


Най-долнопробния мрънкоч идва от вестниците, проклети да са дано!

Богати или най-малкото добре живеещи хора, които ламтят за още, и още,
и още, и още .... Това е което аз видях. Изключенията САМО потвърждават правилото.

Млади хора, които са си въобразили, че на 25 трябва да имат кола и собствено
жилище, а това е възраст на която техните западни връстници са много бедни
и много работят или учат. Техните връстници на запад проимват собствено жилище след 50 - 60 годишна
възраст, обикновено чак на 70 престават да мислят за ипотека.

Над половината от българите живеят много добре, мога само да им завиждам и половината време
точно това правя.

Интересното е, че колкото и да имат периоди на голямо закъсване като цяло
средния човек в България има по-добро качество на живот от много западняци.

Вземи само детските им градини - уникално - за 40 лева на месец им гледат децата
от седем до седем, къде го има това - НИКЪДЕ!
ВЗЕМИ ГРАДСКИЯ ТРАНСПОРТ - има го почти навсякъде и е достатъчно редовен,
но всеки накупил по нинам си колко коли на семейство. Западнякът не би се
изхарчил така. Вземи природа, хижи, санаториуми, карти за хората с болести,
малеее, нека дадат на някой болен и беден американец карта за почивка,
хахаха - това би прозвучало като научна фантастика за хората в Америка!

Тези, които си знаят правата в България си получават социалните превилегии.
Въпроса е да си научат правата и да са настоятелни.

Дават им 250 лева за първокласник, а аз понеже съм в "богата страна"
сложих 400$ на кредитна карта и още задлъжнях за да купя всичко на
първокласника, защото никой на мене не ми дава 250$ да си посрещна
нуждите на първокласника, но не мрънкам, приела съм живота на заем
като част от начина на живот и толкова. Виж, в България мрънкат,
защото да мрънкаш за българина е начин на живот - лайфстайл дет' са вика.

Мда, щях да имам по-хубав живот в България, ако ХРАЧЕЩИТЕ МЕДИИ, не
бяха убили всичко детско в мене за това колко било зле в България и аз
вместо да се оправя там, погледнах към чужбина и хоп - чужденеца
изскочи и е трудничко сега, но поне се научих да не мрънкам 24/седем, а да си
решавам проблемите с мноооого по-малко мрънкане от средния българин.

Виж, заради "желязото се калява, докато е горещо" чужбината си струваше!

Струваше си и заради малката ми сладка къщичка на заем, едва ли щях
да живея на толкова спокойно място в България. Ша ставаме cul de sac
(Задънена улица), което означава още по-голямо спокойтвие, но линейка
или полиция, ще пристигат няколко минути по-късно, което е минус.







Редактирано от dorka14 на 19.09.13 20:53.



Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: dorka14]  
Автор Biohaz (Scientist)
Публикувано19.09.13 20:42



Пропусна да споменеш за 2г платена отпуска по майчинство...



––––––––––––––––––––––––––––––––
Sasquatch!


Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: Biohaz]  
Автор dorka14 (старо куче)
Публикувано19.09.13 20:57



Ъхъ!





Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: dorka14]  
Автор izz ()
Публикувано19.09.13 21:08



По принцип съм съгласна с тебе, обаче за платената отпуска...не съвсем. Да, на хартия има такава, обаче...работодателите редовно изхвърлят бременни от работа, почти никой не осигурява на реалната работна заплата и се правят всякакви безобразия в това отношение. Освен втората година е платена на рейта на минималната работна заплата, което е 300 лв. Иди живей с 300 лв, особено в град, особено в голям. Но поне дава право да не работиш 2 години, ако има кой да те издържа без да загубиш работата си...потенциално поне.



Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: izz]  
Автор dorka14 (старо куче)
Публикувано19.09.13 21:41



Но поне дава право да не работиш 2 години, ако има кой да те издържа без да загубиш работата си...потенциално поне.

А, така!

Освен втората година е платена на рейта на минималната работна заплата, което е 300 лв.

А, така!

Иди живей с 300 лв, особено в град, особено в голям.

Може би идеята на тези пари е не да живеят хората с тях, а да си помогнат
с разходите за детето...



Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: izz]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано19.09.13 21:46



И ко ше каиш за европейските (разбирай по-виско дори и от британските цени) съпоставени с мизерните заплати на обикновените хора?


Ас да каеме, не е коректно тука да си обевевам доходите, ама има и за наем, и за сметки, и за такси и данаци, и за екскурзии, и за маане гащи по свето, и за дете, и за образуваниету му, и за копринените ми гащи, и за сички останале неспоменати лигльофщини и още и още.



Ма ората в балХарието майна им райна как издържат не знам, не знам....




Знам какво е било за мен - цепене на косама, мизерия, отчаяние, борба, работа нечовешка и дивашка (денем работех една раута нощем друга...а между другото крадях да поспя и да сложа пеане в пералнята....и да си зема детето от градина иле училище....)



Но това не е живот - и нема кфо да се лъжеме , а Дорка не е права - ако завижда на тая беднотия....Дорке, не знам как живееш кака, ама мене тая мизерия ми се струва отминала в настоящия ми живот като сън....



Да ти каем, колкото борба съм изборбила АС ЛИЧНО....не съм сигурна, че лесно моете да извадите некой срещу мен да има и 1/4 от мойта борба за оцелеване.....



Мисла че в момента ти персонално си в житейска криза и затова говориш тека - ората в балХарието лично ас не знам и не разбирам как изощо стискат зъби да са живи....




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: dorka14]  
Автор izz ()
Публикувано19.09.13 21:47



В Канада, примерно, една неработила преди раждане и безработна жена, сингъл мадър, като роди, ще и дадат апартамент и пари да се издърва себе си и детето, без глад, а ще и дадат и дрешки, количка и т.н. А ако е работила една година ще си гледа детето на 80 или 90% от заплатата, не помня точно коя цифра беше.

В България една такава жена, ще даде детето ясла ако има места, спира си кърмата с хапчета и отива да бачка, освен ако не иска да умре от глад и студ барабар с бебето си.

Да си помогнеш за отглеждане на детето с парите за майчинство-хубаво, ама ако има на какво да помагаш. Иначе е нещо като да се давиш в оекана, да мине един кораб и вместо да те извади, да ти хвърли един детски пояс, да си помогнеш с него.

Специално за майчинството не е голям бенефитът за българките, нищо, че уж така изглежда.



Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: izz]  
Автор Biohaz (Scientist)
Публикувано19.09.13 21:55



Като ви гледам тук всички сте над 40г и не зацепвам какво толкоз ви вълнуват тия неща с майчинските?

Да не мислите скоро да раждате?



––––––––––––––––––––––––––––––––
Sasquatch!


Тема Re: Защо хората бегат от страната?нови [re: dorka14]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано19.09.13 22:01



Дорке, ама мноу си добра каке, да завиждаш на мизерия, не знам как ти се удава!


Ти самата неработила с години - а ас работила сигурно двойно седмично в часовете на официалната работна седмица ....и глей начи кфа разлика в мненията - ас била самотна майка отглеждаща сама дете без помощи и помощ в балХарието - и ти - лежаща на заплатата на хамериканец по-големата част от съзнателния си живот?



Начи глей начи как се слагат нещата - ти никога неработила като мене - как завиждаш и ти не знайш на кфо.....


Да те слоим тебе на мойта - ше има да пискаш и ше сринеш свето с кресаци за милос и помош.....



А ся даже завиждаш на некфо келяво и мърлево майчинство в балХарието - дето на практика те слага пот чехала на бащата на детето ти и директно почва да образува сексизам и семейни прублеми още в периода на бременността...


Дееба как си клатите путките по ентереса - не е истина!



Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.