Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:04 05.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в Америка
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Re: мерсаж!нови [re: чepи]  
Автор Nirvana (?x?)
Публикувано29.07.05 23:13



Харесва ли ти тая книга, заплюла съм си я да я чета някъде през есента, щото до тогавa литерaтурно съм вери би3и...много други книги чакат на рафта да бъдат прочетени...

Ех, пък и да можеше едновременно да се чете книжка и да се пише из форума, нямаше да има грешка...пълно оплозотворяване на времето...;))

N.B. А относно това бунтарското поведение - може да се проследи и в развитието на музиката. Рокът като символ на тия настроения измести последните години тотално house-музиката от края на 90-те, когато имаше още хармония в общеcтвото...

I 'm free! Be free!


Тема Re: мерсаж!нови [re: Nirvana]  
Автор чepи ()
Публикувано29.07.05 23:19



да, хареса ми. доста лична е в сравнение с останалите му книги. говори за брака си с голямата си любов, която в последните 2 години се е превърнала в Захир за него. останалото ще откриеш сама, когато нямериш време да я прочетеш...

между другото, той също е бил бунтар като млад и се е движел с рокарски групи. дори е писал лирика за песни, още преди да се реализира като писател, за което му помага жена му - последен спойлер от книгата, обещавам!





Тема Re: няколко впечатления за немско и за германцитенови [re: чepи]  
Автор Gia ()
Публикувано29.07.05 23:22



както навсякъде, така и в Германия има хубави и лоши неща. някои от митолигичните ми представи за немците се разбиха при тази екскурзия. например - точността, подредеността и чистотата им, дори и обслужването не са толкова перфектни както си мислех при второто ми посещение в Бавария от преди 3 години. влаковете закъсняват, включително и метрото. улиците не са толкова чисти, дори спокойно могат да съперничат на българските по замърсеностdosta silno kazano, особено в по-големите градове като Хамбург и Франкфурт. а на всичкото отгоре прилично количество просяци се намират навсякъде по глaвните улициkakto i pochti navsjakade drugade. учудващото е, че не всички от тях изглеждат по типичния мръсно-раздърпан-болнав начин, а има младежи и дори по-възрастни мъже, които си изглеждат нормално и съвсем спокойно си просят пари или цигари най-често пред гарите.

от обслужването съм разочарована, откровено казано, но има логично обяснение за това. изглежда немците са доста стиснати, а не консуматори като американците и това се отразява на качеството на обслужването. бакшиш не е прието да се оставя и затова сервитьорите не работейки за него хич не се стараят. в менютата има неща, които или липсват в момента, което е норамлно, или отдавна не се предлагат, но менюто не е променено. на повечето места се държаха или студено, или сопнато, или надменно, а дори и подигравателно на едно място, въпреки че мъжа ми се стараеше да поръчва всичко само на немски и то по възможно най-любезния начин. английски ползвахме само в краен случай, но това изглежда не е решаващо за отношението им към клиентите, а хората са си просто такива. разбира се има и няколко примера за много добро обслужване и старание. например в Карлсруе попаднахме в един магазин за печатане на тениски, шапки с козирки, плакати, чаши и т.н. там имаше един младеж, който сам избра да говори с нас на английски, въпреки че не го владееше много добре. и дори предложи да остане малко до по-късно в петък вечер, за да довърши тениската за детенце, защото видя че сме туристи и за малко в града. останах също очарована от една продавачка на сладолед, която хич не отбираше от английски и с жестове се разбрахме какъв сладолед искам. но не можа да ми обясни какво имаше в сладоледа, който си бях избрала по цвят. притесни се горката и се опита да си спомни как се казва на английски оранжедия плод вътре. накрая си спомни и ми каза, че е праскова. а пък на една гара ме изпратиха с "have a nice day" , което ми вдигна настроението веднагически. обаче, най-много се зарадвах когато видях Starbuck's във Франкфурт. Hey, ako tova e naj-goljamata radost tam, ima dostatachno Starbuck’s tuk...

това, което ми хареса по пешеходните улици с магазини и заведения по тротоарите, украсени с толкова много цветя и зеленина, е перформънса на различни артисти, музиканти, певци, жонгльори и др. таланти. снимах част от тях, а също така направих кратки филмчета за спомен.

немските младежи изглежда също са част от колорита на градовете. изглеждат агресивно, татуирано, метално, бръснато, цветнокосо, скъсано, раздърпано. пушат много и пият направо от бутилките. шумни са. целуват се и се натискат навсякъде. на някои дънките са толкова ниско, че се виждат почти целите им гащи, което е толкова грозно, особено ако разкрива затлъстяло тинейджърско коремче и дупеkato che li tuk ne sa. движат се в групи, понякога с животни, като кучета или плъхове?!

направи ми впечатление също, че мъжете по-често се заглежат в чуждото, дори и когато не са сами, дори и когато обекта на изучаването с поглед не е сама. веднъж докато чаках на опашка на гарата усетих нечий поглед и почти веднага забелязах собственика му, който нескрито ме оглеждаже отдолу догоре и когато забеляза, че го хванах в крачка, се ухили като зелка и кимна в знак на поздрав или може би одобрение?!

в заключение, Германия и духът й в градовете повече ми прилича на България, отколкото на Америка, както си мислех досега. интересно ми е дали някой от вас споделя или отхвърля мнението ми?!

p.s. забравих да допълня картината с миризмата, или по-точно смърднята. понеже липсват климатициkakto i na mnogo drugi mesta po sveta; az smradni ne sam zabeljazala pone; bila sam tam i prez ljatoto по обяснима причина (горещите дни в годината не са толкова много колкото тук и климатика не е от жизненоважна необходимост), а хората ходят много навън, а също така и масово карат колела, което води до обилно изпотяване през горещите дни, съпроводено от нечиста миризма, която те лъха при разминаване. разбира се, среща се и другата крайност – силно напарфюмирани особи, които разпръскват натрапчивия аромат на метри от себе си.I tova ste da e tipichno nemsko...?

Ne go priemaj kato jelanie za zajajdane. Izobsto njamah takova. Ako ne beshe popitala, njamashe i da se obadja.



Тема Re: няколко впечатления за немско и за германцитенови [re: Gia]  
Автор чepи ()
Публикувано29.07.05 23:40



не го приемам за заяждане, а за издребняване и неразбиране (относно пойнта ми за Старбъкс, например - беше асоциация с нещата, които неочаквано ми донесоха радост, а не става въпрос, че Старбъкс е повод за радост в Германия). все пак това си е мое мнение, пречупено през моя светоглед, колкото и да ми се иска да е обективно - това е невъзможно. това, че нещо не е само немско, а го има и в друго държави как да го разбирам? замърсяването наистина е много по-голямо отколкото тук и се доближава на софийското, колкото и да не ми се иска да е така. но и за това си има обяснение - там се ходи много повече по улиците, както и в България, отколкото тук. тук пък около магистралите е пълно с боклуци. може би горе-долу еднакво се замърсява, но на различни места. а относно гащите - тук не съм виждала толкова ниско смъкнати дънки колкото там, а бях само за 1 седница там. така и не разбрах кое отхвърляш?!

последно - обясни ми израза за американците овърсийз, плийз? наистина за първи път го срещам и нищо не ми говори.


Редактирано от чepи на 29.07.05 23:47.



Тема Re: няколко впечатления за немско и за германцитенови [re: чepи]  
Автор Gia ()
Публикувано29.07.05 23:51



Ne mi se spori, nito mi se nalaga mnenie. Izobsto ne mi e v prirodata. Taka e, vseki si ima vpechatlenija prechupeni prez negovata si prizma.

Frazata "ugly American" e stanala populjarna sled tazi kniga:





Тема Re: няколко впечатления за немско и за германцитенови [re: Gia]  
Автор чepи ()
Публикувано30.07.05 00:14



мерси за линка с обяснението! разбирам, че искаш да ми намекнеш нещо не особено приятно, но не разбирам с какво съм предизвикала това. обаче, нека го оставим така без допълнителни обяснения, защото те включват твоя светоглед и право на мнение, които аз също не искам да коментирам...

опитах се да направя сравнение по няколко показателя между България, Германия и Америка, базирано на едноседмичната ми ваканция в Германия, която промени предишните ми впечатления за немско, както вече споменах. и накрая достигнах до заключението, че германския начин на живот наподобява повече българския, отколкото американския. това е.

уважавам решението ти да не налагаш мнението си и избора ти да не спориш.

TGIF, sista

Редактирано от чepи на 30.07.05 00:30.



Тема Re: няколко впечатления за немско и за германцитенови [re: чepи]  
Автор Gia ()
Публикувано30.07.05 00:23



Mnenijata se promenjat naistina s godinite na jivot ili s broja na posestenijata njakade. Kolkoto poveche opoznavash njakogo/nesto, tolkoz po-zle obiknoveno!

TGIF!



Тема Re: няколко впечатления за немско и за германцитенови [re: Gia]  
Автор чepи ()
Публикувано30.07.05 00:35



така си е. освен това, с годините човек остава все по-малко романтик и все повече се доближава до цинизма, минавайки през реализма...

ае весело изкарване на остатъка от работния ден и приятен уикенд, аз излитам!



Тема Re: няколко впечатления за немско и за германцитенови [re: чepи]  
Автор Gia ()
Публикувано30.07.05 00:44



Mersi. Podobno.



Тема Re:СТАРБЪК?!?нови [re: чepи]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано30.07.05 01:01



обаче, най-много се зарадвах когато видях Starbuck's във Франкфурт. Не се засягай, ама звучиш...странно - в Германия правят почти навсякъде сносно еспресо. То вярно е въпрос на навик, ама чак пък Старбък?


PANEM ET CIRCENSES



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.