Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:13 25.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Америка
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Това възможно ли е?  
АвторBaraбoнд (Нерегистриран)
Публикувано16.01.04 23:21



Всеки втори няма пари за кино и ресторант

Само 13 на сто от българите взимат над 400 лева


До приемането ни в Евросъюза през 2007 г. доходите ни трябва да се увеличат с 57% спрямо настоящите. Така ще можем да се доближим до стандартите на присъединяващите се сега страни, твърдят от икономическия институт на БАН. Ако бъде предприета такава подоходна политика, средната работна заплата у нас за тази година ще бъде фиксирана на 300 лева. В годината на присъединяването ни пък ще получаваме средно по 472 лева. Едва след 16 години ще можем да се доближим до стандартите на Гърция от началото на века и ще взимаме заплати от 2057 лв.
Според КНСБ в началото на 2007 г. средното възнаграждение трябва да е 585 лв. За да се осъществи прогнозата на конфедерацията обаче, правителството трябваше да приеме минималната работна заплата у нас да бъде 150 лв., което щеше да засегне близо милион работещи.


Половината от българите не могат да си позволят да отидат на кино или на ресторант. Това сочи проучване на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. Данните показват, че всеки втори у нас живее под абсолютната линия на бедност, която за декември е стигнала до 124,12 лв. Само за една година животът на най-бедните е поскъпнал с близо 14%, а до края на тази прагът на мизерията ще се вдигне поне с още 2 лв., прогнозираха от КНСБ. За да поддържа нормален живот, на българина са му необходими средно по 313,18 лв. месечно, а разходите за четиричленно семейство надхвърлят 1250 лв. От тези пари нашенецът отделя едва по 30 лева за ресторанти и дискотеки. Освен от забавления хората у нас се лишават и от основни хранителни продукти като сирене, яйца и месо. Най-големи са харчовете за наем на жилището, които за година са скочили с 20 на сто. Все по-рядко ходим на доктор и си купуваме билетчета за градския транспорт. Според проучването на синдиката с доходи до 80 лв. на месец живеят 11 на сто, а със заплати до 150 лв. са повече от половината работещи. Едва 13% от българите имат доходи, с които могат да си позволят нормална издръжка. Техните месечни възнаграждения са се увеличили от 365 лв. на 403 лв.



Тема Ненови [re: Baraбoнд]  
Автор Dilithium (d.batch)
Публикувано16.01.04 23:23



enough said.

Administrator, root of all evil


Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Baraбoнд]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано16.01.04 23:32



Dali e vazmojno ili ne, ne znam, no moga da ti kaja, che polojenieto v kafenetata i restorantite si e sastoto - vlizash v njakolko i njama mesta. Pri tova govorim za zima. Ljatoto v Burgas opravdanijata sa letovnitzite, chujdentzite i t.n. I sega kato njama nikogo, sastata istorija! Naistina polovinata ot kafenetata ljatoto sa na otkrito...

Povecheto restoranti sa vse oste sravnitelno evtini, no v magazinite mi se uplashi ochentzeto! Evropejski tzeni!



Тема Данови [re: Baraбoнд]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано16.01.04 23:36



Журналистически измислици, само негативни статии се пишат у нас, а това рефлектира силно върху психиката и настоенията на хората!!!
Не мисля, че в България болшинството хора няма какво да ядат, и са на ръба на мизерията. Много са тези, които си позволяват почивка на море и/или планина един,два пъти годишно, цялото семейство....за ресторанти, кафенета не говоря....



Тема Re: Данови [re: Kaлин72]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано16.01.04 23:49



Kaline, ne mi se navliza v takav spor, osobeno v petak, no ne moga da se starpja. Vazdarjah da spodeljam vpechatlenija vav foruma sled kato se varnah, no sega se povdiga temata... Ti koja Bulgaria posestavash? Zastoto javno ne e sastata, kojato az posestavam. Bez vaobste da govorim za kakvito i da e luxove, ne moga da si predstavja kak moje se izhrani i/ili otopljava edin/dvama pensioner/a. Kazvam "i/ili", zastoto mnozina ne biha mogli da pravjat i dvete, ta dori i ednoto.

Hodih v Metro, kupih njakoi nesta... nisto osobeno kato poglednesh - 170 lv. Ami tova sa 2 ne savsem loshi pensii!!! Vsichki ikonomisvat i stojat na studeno, dori i tezi, koito ne sa chak tolkova zle. Ne vjarvam da ti e prijatno da otopljavash 1-2 stai, da hodish po studeni koridori i toaletni. Istina e, che mnogo pensioneri jivejat v apartamenti, mnogo po-golemi ot nujdite im i v gradove, v koito ne vseki moje da si pozvoli, t.e. mnogo hora ne si znajat mjastoto v obstestvoto, kakto e tuk, no dori i da gi prodadat, tova njama koj znae kolko da promeni polojenieto im.



Тема Oт къде ще се вземат пари бе Калиние?нови [re: Kaлин72]  
Автор Dilithium (d.batch)
Публикувано17.01.04 00:14



След като няма прозиводство?
И вноса е с пъти повече от износа, държавата потъва ли потъва....
Все по зле става и ще става като затоворят и АЕЦ и като трябва да си внасяме и тока.

Administrator, root of all evil


Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Baraбoнд]  
Автор Floridian (gkt)
Публикувано17.01.04 00:20



Az ne znam shto za optimist triabva da si , za da kazvash, che ne e vazmojno tova v BG ( ne govoria na Vagabond, a po prinzip) ...Vazmojno e i e taka. Ne znam dali ste informirani, no naposledak e chesto sreshtano iavlenie v BG da se izbivat, ubivat ili samoubivat ot bezparichie. Onzi den poluchih BG vestnik ot 6 January i tam ima ziala straniza, ot koiato trupki da te pobiat- maika ubila 13 godishnata si dushteria i posle se samoubila, ostavila predsmurtno pismo, che e zaradi bezparichie. Neprekusnato se trepiat po tozi povod v BG i tova e veche pochti "normalna" novina . I oshte neshto - Sofia ne e Bulgaria- predstava niamate kakvo bedstvie e po malkite sela i gradove i kakvo znachat 5 leva tam



Тема Re: Данови [re: Gia]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано17.01.04 02:49



Явно не е същата, защото аз виждам нормален живот, хора, мои приятели, познати, които работят за нелоши за България пари, имат жилища, коли, ходят на почивка, децата им учат, облечени са добре.....Всеки вижда тази част от реалността, която иска да види.



Тема Re: Да, amiнови [re: Gia]  
Авторpistol (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 02:49



sega li razbrahme kakvo e zivotat? socializma ni e zabludil che toploto e vechno?
ami sto togava tolkoz mnogo hora scjkachaha i vikaha na sds- ta dori i pensionerite?
ehe! mizeria.
nai goliamat mizeria e v us.



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Floridian]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано17.01.04 02:50



Прекалено много значение отдаваш на това, което пише по вестниците.



Тема Re: malkite sela i gradoveнови [re: Floridian]  
Авторpistol (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 02:52



naistina, tam

nai e zalko za vazratsnite hora- tezi koito sa ziveli chestno tsila zivot.

a pak mnogo ot selianite ot selata edno vreme dosta kravozadni biaha , pak sega nesto hich gi niama...
da..svetat se varti



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Gia]  
АвторБopko (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 02:58



Познавам много такива. На по едно кафе висят по 8 часа в кафенетата.



Тема Re: Данови [re: Kaлин72]  
АвторTONl (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 02:58



Ami towa sa shepa hora, 5 - 10 procenta ot naroda sigurno moje malko da se otpusne. Ama malko. Ostanaloto e palna mizeria.



Тема Re: Данови [re: Gia]  
АвторMalvina (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 03:31



Gia ,
zashto naistina nenapishehs kak si izkarava v BG ?
Kato cialo tova koeto kazvash e viarno, no po tazi logika pensionerite otdavna triabvashe da sa predali Bogu Duh ot glad i stud, no istinata e, che oceliavat.
Nemozesh da ne se syglasish s tova ! Vseki po svoi nachi, niakak si, oceliavat.
A Burgas mezdudrugoto e grad s visoki dohodi, shtom predi 3 godini mitnicharite biaha na 5-to miasto v grada po imotnost:)
Abe izobshto hubav grad e Burgas, hubavi hora i mnogo hubavi krychmi:))))))
Razkazi ka izkara i pusni snimki, zashtoto znam, che si snimala:)



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Kaлин72]  
Автор Baмпиp (жаден)
Публикувано17.01.04 03:36



А ти прекалено го даваш оптимистично.



Тема Re: Данови [re: Malvina]  
Автор sofianka (virtual me)
Публикувано17.01.04 03:50



mantalitet, kakvo da go pravish. izrasnala v provinciata, ushite naostreni za chujdite kliuki, a vsichko lichno zakliucheno pod devet katinara, kato che li koj znae kakvo. abe mani kakvo shte kajat horata.......



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Baмпиp]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано17.01.04 04:06



Не, реалистично с лека доза оптимизъм, ако трябва да съм точен.



Тема Re: Данови [re: TONl]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано17.01.04 04:11



Не говоря за почивки на Хаваите и за яхти, говоря за нормален живот. Значи е мизерия семейство да си прави освежаване на апартамента на всеки 3-5 години, да кара кола на 7 -10 години, децата да са живи и здрави, да ходят на училище облечени прилично? Тогава маса американци са мнооого мизерни, горките:)



Тема Da vi razkaja, be, sto da ne vi razkajaнови [re: sofianka]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано17.01.04 04:42



Saznatelno izbjagvah vaprosa, zastoto ne iskah da vi depresiram... no stom si go tarsite - eto. Hodih v BG, zastoto roditelite mi, i dvamata, sa mnogo seriozno bolni. Hodih prez zimata, zastoto do ljatoto mojeshe da e kasno. Pri normalni obstojatelstva, trjabva da mi plati njakoj za da otida prez zimata. Ne che imam golemi ochakvanija ot "sofianka", no ne ochakvah podobni "madri" slova, sled kato tja predi izvestno vreme imashe tochno sastite neprijatnosti.

Ta sled kato veche vi objasnih prichinata za hodeneto, moje sami da se dosetite, che povecheto vreme prekarah s tjah, v kasti, zastoto te ne mogat da izlizat. Po tazi prichina, moga da vi kaja te kak jivejat. Kato imate predvid, che te ne sa srednostatisticheski pensioneri. Zasto ne sa? Parvo, pensiite im ne sa ot naj-niskite. Majka mi ima zemja, ot kojato poluchava renta i ima kasmet, che zemjata e v kooperatzija, kojato znae kak da si varti rabotata i im nosi sredstva. Ima mnogo drugi, koito ne poluchavat nisto ot zemite si. Drugata prichina e, che dasterja im jivee v otvratitelna strana. Po tezi dve prichini, te sa vse oste jivi. Zastoto, ako dosega njamaha sredstva za lekarstvata si, operatziite si i t.n., njamashe da sa mejdu jivite. Kakavto e sluchajat s mnogo vazrastni sanarodnitzi, koito njama na kakvo drugo da razchitat. Njakoi si umirat ot samo sebe si, drugi se samoubivat poradi chudovistnija genotzid kam sobstvenija narod v milata ni rodina. Taka se reshavat problemite na polititzite i chudesno jiveestite 5-10% ot naselenieto tam - njama hora, njama problem!

Da prodaljim s nachina na jivot. Taj kato dasterja im sasto ne e milionerka, imat parno v 1 staja, kuhnja i banja. Ostanalata chast ot apartamenta im e otvratitelno studen. Takava e situatzijata pri vsichki moi poznati. Sorry, njamam vrazki v mutrenskite sredi. Veche vi objasnih, che edno pazarene, koeto tuk pravim vsjaka sedmitza, e ravnostojno na dve ne savsem loshi pensii. Roditelite mi imat nujda ot jena, kojato da se griji za tjah. Ste se vzeme, zastoto az ste moga da ja platja. Ste moga da ja platja, zastoto tja sasto ste e podgonena ot sobstvenata si mizerija i ste se saglasi da raboti za nikakvi pari, koito za neja vse pak ste sa nesto. Nesto poveche, tova koeto sam gotova da platja, za neja ste e dobra zaplata.

Hajde stiga tolkova! Bjah se zarekla poveche nikoga da ne se vkljuchvam v podobni US/BG temi. Nadjavam se vsichki da sa dovolni i weekendat im da zapochva mnogo prijatno. Ne znam v koja Bulgaria hodi Kalin, no az hodih v tazi. V drugata, otkroveno kazano, dori ne mi se stapva. Tzelta mi beshe da izbjagam imenno ot neja.



Тема да бе ... направо побеснях като те прочетохнови [re: Kaлин72]  
Автор Debora (без титла)
Публикувано17.01.04 04:59



Да, бе .. защо не кажеш това на моя приятелка, която живее със сестра си и детето й в едностаен апартамент с около 160 лева месечно за тримата! Да й обясниш как със тези пари да си плати тока за зимата (отоплявайки една стая за 2 часа през деня), да се купят на детето лекарствата без които то не може, да сготвят нещо различно от боб, леща и картофи, да заведе баща си на доктор и да сложи на някой си в джоба 300 лева за скенер, на друг 60 за преглед, та нищо че е с направление, и да се чуди с какви пари ще му купи лекарства, за да са му по-леки последните дни. А за после да не смее да помисли, защото няма как да му плати "безплатното" погребение.
Това е реалност, момче!
Не е от вестник!
А знаеш ли колко са така? Стотици хиляди! И то не от това, че са мързеливи сега или преди!
Можеш ли да ми изброиш 100 твои познати и да ми кажеш колко от тях, са в описаната от теб категория? Мога да ти изброя (с три имена) сигурно 3 пъти по толкова, и от тях едва ли ще се съберат 30 човека с подобен стандарт. Изключвам живеещите в моето село - там най-голямата заплата е на кмета, и е 400 лева! С над 200 лева заплата е само началника на пощата, и телефонният техник! Жените работещи, във неработещият вече шивашки цех, се разписваха за по 50 лева, а работеха от сутрин в 4 до посред нощ!
ще смогнеш ли да гледаш две деца със 120 лева заплата, пък нищо че не плащаш наем, а?
Благоденствие!
Да не говоря за горките пенсионери, за болните и немощните!
Измислица на вестниците било!
Я като се прибереш иди в най-близкото село и виж как живеят хората!



Тема Re: Da vi razkaja, be, sto da ne vi razkajaнови [re: Gia]  
Авторpistolet (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 05:36



Gia, iskreno ti sachustavm za maika ti i basta ti, ima i takiva koito otdavna sa si otishli- maiki i basti, no vse pak stiga s tova oplakvane-tova niam-onova niama-ami da ne mislish pak che v US vsichki sa kato teb- s rabota i s parno!!!!!????

GIA!!!! V US IMA MNOGO MNOGO BEDNI i ne samo balgari edvam svarzvat dvata kraia



Тема Re: Da vi razkaja, be, sto da ne vi razkajaнови [re: pistolet]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.01.04 05:45



Абе, пистолет, мама му стара, кон с капаци ли си или какво? Говорим за хора, които цял живот са работили честно и съзнателно и накрая са оставени да оцеляват в мизерни условия. Айде покажи ми къде са ТЕЗИ бедни в Америка? Не ми говори за мързеливите бели, черни и прочие цветове боклуци от гетата, които нищо на са направили, за да не са бедни. Не изпитвам съжаление към тях. 99% от хората тук имат ИЗБОР дали да допуснат да са бедни.



Тема Re: Da vi razkaja, be, sto da ne vi razkajaнови [re: pistolet]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано17.01.04 05:54



Mnogo se pitashe, kazah im. Dalech sam ot misalta, che v US njama bedni. Nikoga i ne sam go tvardjala. Az imam rabota, zastoto igraja po pravilata na igrata - gledam si rabotata i si zatvarjam ustata. Ako njakoj ne moje da proumee pravilata, problemat e iztzjalo negov.

Ot druga strana, ne izpitvam i kapka jalost kam povecheto bedni, bezdomni i drugi TUK. Za men, te sa izbrali da jivejat po tozi nachin. Njama prichina chovek, roden tuk, govorest rodnija si ezik, polzvast vsichki predimstva na systemata da se tarkalja po ulitzite. Dori i v naj-bednoto semejstvo da si roden, ako si trudoljubiv i ambitziozen, ima hiljadi nachini da se izmaknesh ot mizerijata. Stom nie mojem da go pravim, njama prichina da ne mogat i te.



Тема Re:нови [re: pistol]  
АвторFas (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 06:46



Аз съм не съм от тука, за малко съм и неразбирам, но наскоро ми гледаха на боб и ми се очертава пътуване до БГ... Ей, не знам кво е що е, но програмата е запълнена 300%, свързана с купони алк. натравания, и....абе мани.



Тема Re: да бе ... направо побеснях като те прочетохнови [re: Debora]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано17.01.04 17:57



Ама много сте ми смешни като се запънете така...добре, в България е много зле, хората умират под път и над път, няма пари, .....сега добре ли се чувстваш???? Смешници.....



Тема Re:greshish, no bsнови [re: no_bs]  
Авторpistolet (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 19:02



idi malko na uchiliste i uchi sociologia i togava kazi che chernite , koito sa razdani v getata izobsto i m a t .....shans

j lo zatova e obosestvaivana- tia dava nadesda


ti govorish za bolkutsi , rasdani tuk- takiva veche se rasdat i v bg- te sa sasto se rasdat boklutsi..shansa navsaikade e ravnostoen....kogato si RODEN bokluk i izrastnesh v getoto ..za kakav shans mi govorish......moze bi ti prilicham na kon s kapatsi, no ti si chovek s rozovi ochila , koito si uspaila da si kupish v us



Тема Голяма глупостнови [re: Kaлин72]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.01.04 19:02



е да си мислиш, че който и да е от изказалите се го е направил с цел да се чувства по-добре. Не че е нещо ново някой да не може да излезе от рамките на собственото си мислене и да не е в състояние да разбере, че някой друг не мисли задължително по същия модел.



Тема Re: Mila , hubava Giaнови [re: Gia]  
Автор pistolet (непознат)
Публикувано17.01.04 19:10



........ako ti beshe rodena tuk/us/, ti niamashe! da si tova koeto si sega
mnogo e vazmozno da beshe i edna ot tezi "na ulitsata', izbarli da badat tam
tvoait shans e bil imenno che si bila rodena v BG i si imala otgore na vsichko i shasna da doidesh v us....

zelaia ti da preuspiavash i da slavish imeto balgarsko
s lubov:
pistol

sold out


Тема Re:greshish, no bsнови [re: pistolet]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.01.04 19:12



Когато си роден в гетото имаш същите шансове като всеки друг да ходиш на училище, да влезеш в колеж (даже ще имаш предимство, ако си малцинство) и да си намериш работа. Не казвам, че по тази рецепта гарантирано ще станеш богат, но ще имаш дом, храна и нормални условия за живот. Само че за много хора е по-лесно да оправдават собствения си мързел с липса на шанс. Именно затова Джей Ло е обожествявана - защото за много хора тя е модел на просперитет, постигнат чрез шанс и кара някои хора да вярват, че и те могат да спечелят същата "лотария".

И за да не се въртим в кръг, пак ще кажа - да, може би имал един много малък процент хора, които по някакви други причини не са имали шанс, но това е по-скоро изключение отколкото правило.

А розовите очила не е важно къде съм си ги купила. Важното е, че сама съм изкарала парите, за да си ги купя, ако разбираш какво имам предвид.

И нали знаеш изтърканата, но все още вярна максима - който иска го прави, който не иска - търси оправдания.



Тема Re:greshish, no bsнови [re: no_bs]  
Автор pistolet (непознат)
Публикувано17.01.04 19:18



malko propuskash: horata se rasdat zaedno sas shansa si, nie ne se rasdame RAVNI, kakto kazvat :"Jesus loves Black and White, but he prefers...Johny Walker"

priemi moeto izvinenie- za ochilata samo imah predvid che gi polsvash za us- a ima hora , koito naprimer gi polzvat za bg. tova e.

sazaliavam che taka i ne pihme kafe s bira s teb, no iavno dokato boaidisvash kuhniata, ne ti e ostanalo vreme! sheguvam se- bira i kafe- ili ednoto ili drugoto-niama da sme kato Jesus, yo!

hrania nadesdi da otidem zaedno pone na plaz tova liato- i bez tova sigurno sme se zasichali na Horseneck beach-po tozi nachin mozem zaedno da vavesdame riostyle bikini

sold out


Тема Re: Mila , hubava Giaнови [re: pistolet]  
Авторcedar (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 20:44



Gia,така е.Нямам време за пространни обяснения.Професиятя ми ме среща с хора от всички нива.Само един пресен пример:младо момиче готви сватба.Забременява междувременно.Годеникът изчезва.Бебе се ражда.Гледат се у дома.Родителите помагат малко.След три години нов приятел,нов предбрак.Вече живеят заедно.Само събират пари за сватба.Нова...бременност.Ново бягство в стар стил.Родителите изпъждат момичето.С детето.Спят на улицата.Под големи камиони.Където завърнат.Първите два месеца на Jacob преминават под камион.Майката не става нито проститутка,нито просякиня,нито наркоманка.Заработва от ден за ден тук-там и с детските купони се прехранват тримата.От една фондация научили за случая и отпускат жилище с нисък наем.Условието е да са гледани децата и тя да ИСКА да работи.Тя си намира работа.Децата са в градина през деня.Майка им работи и учи.През нощта седи над книгите.След две-три години ще е дипломиран юрист.Това съвсем не е изолиран случай,нито банален сюжет за сълзливи лелки.Всеки сам си кове съдбата .Особено тук.



Тема Re:greshish, no bsнови [re: pistolet]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.01.04 21:00



Пистолет, ама ти просто не четеш. Аз не казвам, че всички имат равен шанс, а че имат шанс. Това, че шансът на детето на съседите да живее в къща за 1 милион на брега на океана не са същите като на негърчето от Дорчестър, дето майка му изкарва $6 на час, е ясно. Въпросът е, че и двете имат равен шанс да не гладуват и да имат покрив над главата. Толкова е просто.

Няма нужда от извинения, така че не се притеснявай за това.



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Baraбoнд]  
Автор balgarin (poznat)
Публикувано17.01.04 21:04



А,бе хора...


Стига сте се концентрирали на лошото.
България потъвала...
Глупости на търкалета.

Ето Ви малко данни на макро ниво.

Чуждестранни инвестиции - 1.4млрд$
Туризъм - 1.6млрд.$
Търговско салдо - отрицателно с над 2 млрд.$ (това на пръв поглед не е много добро,но като се види,че около 30% от вноса се пада на инвестиционни стоки това говори за добра перспектива)
Пари от чужбина - статистиката е много неточна,но между 0.5 и 1 млрд$

Икономически разстеж от около 5%.

От тази година пада тавана на пенсиите и ще има хора,които взимат по 400 лева.


Живота в БГ не е страшен,както се опитвате да го изкарате.
Върви нормално и се подобрява бавно.
Да бавно,но се подобрява.


Всичко е въпрос на това какво искате да видите.


Мислете положително!!!

На ринга излезли Доброто и Злото.
Хората заложили за Злото.
То победило.
Хората спечелили.


Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: balgarin]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.01.04 21:08



Българин, хайде кажи ми тези Чуждестранни инвестиции - 1.4млрд$
какво топлят да речем Джия и нейните родители? Много е лесно да мислиш глобално, когато нямаш локални проблеми. Моли се и се надявай твоите родители да са живи и здрави, че ако не дай Боже си на същия хал, ще те питам дали ще ти е до 5% икономически растеж.

Целта на всички тези разговори не е да стигнем до еднозначно и едноцветно заключение - България е зле/добре. Целта, поне за мен, е да знам каква е истината за живота там.

Хайде стига толкова викам аз, че все пак събота е!



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: no_bs]  
Автор balgarin (poznat)
Публикувано17.01.04 21:16



В случая на Джия инвестициите не играят,а играе тавана на пенсиите,който споменах.

Пенсиите ще се качат.
Вярно,бавно,но иначе кой ще изкара тези пари наведнъж.
Процеса е дълъг и бавен,не може да се махне с вълшебна пръчица и изведнъж хората да вземат по 2 000 лева.

На ринга излезли Доброто и Злото.
Хората заложили за Злото.
То победило.
Хората спечелили.


Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: balgarin]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.01.04 21:21



Процесът е дълъг и бавен (позволих си леко да го редактирам) е ключовата дума в твоя постинг. Щото Калинчо горе ни говореше сякаш този процес вече е приключил и всички блага....като пълноводна река.... и т.н и т.н., ако някой е внимавал повече на уроците по обществознание, да се чувства свобен да го доизглади това изречение. А ние говорим за това, което се случва в момента. Да си дойдем на думата.



Тема Re: mantalitetнови [re: cedar]  
Автор pistolet (непознат)
Публикувано17.01.04 21:23



samo che mesduvremenno niakoi ne otseliavat. kakto i v bg.
balgarite verno bili golemi ligni.
vse se oplakvat, kak tam taka pak onaka, a pri nas- nisto. ne sme nie, pravitelstvoto, mafiata. saseda, sasedkata.....
a vsichki ostanali , osobeno ako sa amerikantsi-da si poemat sami otgovornost, stoto , vidsdate li, te sa razdani v US- znachi sa razdani sas shans, shans, mnogo po- dobar ot toia na balgarina,,,da, vsichki do edin amerikantsi sa prosto varzali -tova e to, da si AMERIKANETS
, samo nie, balgarite, ne sme si vinovni samichki...da, "mantalitet", kakto kazva no.bs....no ne go otnasia do sebe si, a vse do niakoi drug!
tova e to, chovek s rozovi ochila

sold out


Тема Re: Това възможно ли е? "mantalitet"нови [re: no_bs]  
Автор pistolet (непознат)
Публикувано17.01.04 21:26



samo che mesduvremenno niakoi ne otseliavat i v us. kakto i v bg.
balgarite verno bili golemi ligni.
vse se oplakvat, kak tam taka pak onaka, a pri nas- nisto. ne sme nie, pravitelstvoto, mafiata. saseda, sasedkata.....
a vsichki ostanali , osobeno ako sa amerikantsi-da si poemat sami otgovornost, stoto , vidsdate li, te sa razdani v US- znachi sa razdani sas shans, shans, mnogo po- dobar ot toia na balgarina,,,da, vsichki do edin amerikantsi sa prosto varzali -tova e to, da si AMERIKANETS
, samo nie, balgarite, ne sme si vinovni samichki...da, "mantalitet", kakto kazva no.bs....no ne go otnasia do sebe si, a vse do niakoi drug!
tova e to, chovek s rozovi ochila

sold out


Тема Re: mantalitetнови [re: pistolet]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано17.01.04 21:40



Пищочве, това ми е наистина последния постинг, щото ти май си пишеш ей така наизуст, с цел да си упражняваш да улучваш клавишите или нещо подобно. Посочи ми в кой постинг съм споменала думата манталитет?????



Тема Re:Hitreca Kalin72нови [re: Kaлин72]  
Авторforumist (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 21:41



Da Kalin e goljam hitrec v BG bilo super spored nego njamalo bednost no toi vse pak jivee v US i osven tova plastha danucite si na firmata v US poneje plasthal po malko i bil goljam patriot. Stiga agitacija Kaline gledai sebe si ne zablujdavai horata prez rozovi ochila.



Тема Re: случканови [re: no_bs]  
АвторФac (Нерегистриран)
Публикувано17.01.04 21:43



..в момента се случва, ...че спите с бели мечки на североизток



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: no_bs]  
Автор balgarin (poznat)
Публикувано17.01.04 21:51



Извинявам се,че обърках пълния член,ама докато писах поста преди малко и разглеждах хиляда неща в интернет,така че се разсейвам.


Че не сме цъфнали и вързали е ясно,но на моменти и аз съм голям оптимист.


Но има си лаф по този повод.


Където и да е,за наемния работник навсякъде е гадно.


Номера е да си имаш добра професия.


Аз мисля,че с 500 лева в БГ се живее по-добре отколкото с 1500$ в Америка.
Говоря за провинцията.

На ринга излезли Доброто и Злото.
Хората заложили за Злото.
То победило.
Хората спечелили.


Тема Re: mantalitet i smiahнови [re: no_bs]  
Автор pistolet (непознат)
Публикувано17.01.04 21:59



ama da "sedna" da go tarsia tozi posting li? ami sama si go nameri. pak ti sigurno veche si go istrila. nisto, iaz riapa. Fas kazva che bila polezna. i az sam ti mnogo sardita, ste znaesh, tai de. vse me oborvash! zalko che ne sme edna do druga, mnogo po priatno bi bilo!
Very Blond, Bright, Beautiful Female

sold out


Тема Napravih random selectionнови [re: Kaлин72]  
Автор Floridian (gkt)
Публикувано17.01.04 22:14



na koi da e BG site s novini i vednaga popadnah na neshto po temata. Stenly nito go haresvam, nito me interesuva, no vse pak toi se broi za "elit" i BG "zvezda" . Mi eto kakvo kazva toi, deto nito e pensioner, nito e rabotnik v fabrika za 50 leva, a se predpolaga, che bi triabvalo da ima kinti ne samo da si pravi remont vseki mesez, mi i da hodi do Hawai ako iska....



Na kriva raketa kosmosa i kriv

Тема Re: да бе ... направо побеснях като те прочетохнови [re: Kaлин72]  
Автор Debora (без титла)
Публикувано17.01.04 22:19



Знаеш ли, освен самонадеян си и арогантен!

Ще се почувствам по-добре, когато такива като теб се бръкнат малко в джобовете да помогнат на някой, вместо да "крещят" (белким и самите те си повярват), че там няма хора в мизерия нуждаещи се от помощ!

Щото ако повечето бяха на твоя акъл, верно щяха да измират под път, и над път!



Тема Re: Napravih random selectionнови [re: Floridian]  
Автор pistolet (непознат)
Публикувано17.01.04 22:20



Stenli, kato vseki balgarski intelktualets, se e izkazal mnogo zagrizeno. Stenli edno vreme... ........... ...

sold out


Тема Re: Голяма глупостнови [re: no_bs]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано18.01.04 00:12



Визираш себе си, нали?



Тема Re: да бе ... направо побеснях като те прочетохнови [re: Debora]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано18.01.04 00:15



Аз помагам на родителите си в България, но не смятам да парадирам с това....И не им помагам, за да оцелеят, определено не за това.....те и сами се справят добре.



Тема Re: mantalitet i smiahнови [re: pistolet]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано18.01.04 01:16



Nice try! Но не е точно в целта. Но твоят вариант започва да ми харесва повече ...... В оригинал обаче освен другите разлики едното В беше за Bulgarian.



Тема Re: Napravih random selectionнови [re: Floridian]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано18.01.04 01:24



Да, без дори да търся нещо, както си четях вестника, попаднах на това:

Комините бълват облаци страх

В пръстен около „Кремиковци“ са стегнати хора на доизживяване

Свилен ИВАНОВ

Границата между отчаянието и примирението вероятно се намира точно там. Когато я достигнеш, усещаш абсолютната сигурност, че наистина няма какво повече да губиш. Сигурност, която не ти оставя сили за нищо - да псуваш; да обвиняваш себе си, другите, държавата; да говориш за това в кръчмата; да създадеш или да участваш в инициативен комитет; да направиш подписка; да потърсиш адвокат; да отидеш при кмета; да се махнеш или поне да свиваш от време на време рамене и да казваш: „Ами така стоят нещата.“ Имаш сили само за едно - когато те попитат, да разкажеш. И докато го правиш, непрекъснато да повтаряш, че няма смисъл дори да разказваш, защото нищо не може да се промени.
Върху границата между отчаянието и примирението стоят от дълги години хората, които

Живеят около оградата

на „Кремиковци“. Историята им сякаш е извадена от „Ерин Брокович“ (онзи филм на Стивън Содърбърг, в който Джулия Робъртс играе адвокат, успял да осъди могъща корпорация за това, че замърсява водата на бедно градче с тежки метали). Но без да има някой като Ерин, дошъл извън техния кръг, за да им помогне.
Това сравнение може да бъде последвано от едно на пръв поглед цинично обяснение: в пръстена от села около „Кремиковци“ са останали само бедни хора, на които никой не обръща внимание. Хора, заради които няма да се размърдат институциите. А когато шумът от аварията, при която загинаха трима работници в комбината, заглъхне, всички ще ги забравят. Ако това не беше така, жителите на Яна, Бухово, Ботунец, Сеславци и всички останали села и квартали нямаше да останат извън обществения интерес. Защото съществуват поне дузина смислени въпроса, които би трябвало да бъдат зададени. Като например дали трябва да научават за авария, която може би застрашава здравето и живота им от новините по телевизията. Да звънят на познати, за да разберат какво точно се е случило. Да не знаят как трябва да реагират в случай на криза. Каква опасност съществува за тях и децата им. И когато нещо подобно са случи, към кого могат да се обърнат…
Но, разбира се, много по-удобно е такива хора да бъдат оставени на

Собствените им страхове

Защото са свикнали сами да се справят с тях. Все някак.
Двете възрастни жени, които чакат нещо пред кметството на Бухово, говорят точно за тези страхове. Като страхa от това да си кажат имената, защото синовете им работят в „Кремиковци“ АД (единият някъде в огнената паст на пещите, а другият наскоро се преместил на крановете). И може да ги уволнят, ако разберат, че майките им са говорили с журналисти. Разказът им от тази страна на оградата започва с „отрови, задушлив дим. Някой си път и по два пъти на ден, но особено нощем. Синът каза, че вечер, който не изключвал филтъра на комина, направо го уволнявали. Защото филтрите са на ток и без тях е по-евтино. Затова вечер миризмата е най-силна. Така си е открай време. Ей на, зъбите ни изпадаха, и на децата също. Ама къде да отидем. В това село останахме триста вдовици“.
Не, това не е типичното вайкане на българското село. Разказът тук е по-тих. Страхът с по-реални очертания. Повтарят, че ако кажат имената си, ще уволнят синовете им. А със заплатата, която получават от „Кремиковци“, живее цялото им семейство.
Когото и да спреш в Бухово, ще ти разкаже все същата история. История, която започва от синдикатите в предприятието, които са получили след приватизацията лавките и столовете, и в добавка някаква далавера с купони за храна на работниците. Продължава със заплатите, които се изплащат всеки месец, но пък с няколко месеца закъснение. Минава през липсата на работно облекло (баба Веска, която няма работещи роднини и затова си казва името, твърди: „нали ги виждам всеки ден как ходят на работа - ей така облечени като мен - и сочи с тояжка към скъсаните си галоши). И стига до правото да не говориш и да не протестираш.
Същата история разказва и кметът на Бухово инж. Ангел Дойчинов, но уточнява, че това „са слухове. Как е, няма да разберете и никой няма да ви каже.“
Първо, защото няма да ви пуснат вътре и, второ, защото, ако някой работник говори с вас, ще го уволнят. Но си направете труда, качете се в ясно време на хълма над селото, за да видите

Розата на ветровете

Завихря газовете оттук, прекарва ги през селата, минава покрай Лозен и влиза през кварталите, за да обгърне цяла София. Вижда се като на длан“.
Разбира се, има работници, които все пак се съгласяват да говорят. Само че при едно условие, което повтарят кажи-речи през две изречения. Никакви имена, защото работата е последното, което имат. Срещаме се с тях по кафенета в София, докато не са на смяна, или разговаряме в автомобилите им, паркирани някъде по заснежените улици на Ботунец или Яна.
Единият започва така: „Сега това, което го говорят по телевизията, всичко е лъжа. Вчера изплатиха заплатите за октомври, а за работните облекла чухме само слух, че са ги доставили. Синдикатите са вързани с работодателя - раздаде им лавките и столовете и те ги отдават на други лица под наем. А който е срещу тях, изхвърча. Преди време решихме да изберем ново ръководство, но всички, които гласуваха, ги уволниха. Хората ги е страх да говорят, че получават уволнение. Дали боледуват ли? Много са наплашени от боледуване, защото, който боледува много, го махат.“
Другият няколко дни по-късно продължава историята: „Преди две години и половина за последен път ми дадоха работно облекло. Видяхте ли по телевизията онези английски обувки, по които разтопеното желязо се плъзга надолу? Да, и аз ги видях за първи път по телевизията. Няма работник, който да ги е виждал на живо. Защо се случи аварията ли? Ами ако се спазват всички мерки за безопасност, означава комбинатът да се затвори. От сто съоръжения едно да отговаря на изискванията, пак ще бъде добре.“
Историите, които мъжете разказват, се преповтарят дори и в детайлите. А на упорито задавания въпрос какво толкова можем да видим, ако влезем вътре, отговарят по един и същ начин: „Откакто стана приватизацията, много неща тръгнаха надолу. Почти не се отпускат средства за ремонти и поддръжка. Като няма резервни части и не могат да се подменят разбитите, системата аварира и става опасно. Авариите са нещо постоянно.“
Същата тази история разказва и кметът на село Яна Петър Витков. За разлика от работниците, не се страхува да каже името си. Сигурно защото отдавна е приключил с кариерата си в „Кремиковци“. Но е кмет, работил е там и има приятели, които и сега са началник-цехове, и знае какво се случва. За да го обясни, започва със странния факт, че жителите на Яна

Мият колите с оцет

защото нищо друго не помага. „Да ви го обясня простичко“, казва той и сочи с ръка към един висок заводски комин, забит като древен тотем над селото. „Филтърът е словашки и когато работи, във въздуха се отделят 0.015 г вар на кубически метър. Преди го изключваха само нощем и по празниците под страх от уволнение, но от известно време не работи изобщо. И отделя точно сто пъти повече вар на кубически метър. Затова колите ни побеляват. Като изсъхнат след автомивката, стават отново бели. Само оцетът помага - за едно измиване отива толкова, колкото за трилитров буркан с туршия.“
Кметът разказва историята бавно, а детайлите стават все по-невероятни. Като писмото, което изпратил до РИОСВ с молба да инсталират в селото подвижна лаборатория, която да измерва замърсяването на въздуха. Предложил дори да я разположат в двора му и да използват ток от неговата къща. Но не получил никакъв отговор. Предлага да звъннем и да кажем, че се обаждаме от Яна. Да ги помолим да дойдат и да направят измервания, макар че „няма никакъв смисъл. На тях им е ясно всичко и всичко се крие. Ако излязат с данни от независима експертиза, трябва да затворят комбината“. „Как мирише на развалени яйца, просто не се издържа. А роднините ни никога не идват на гости с прeспиване“ - обажда се една жена, която работи нещо в канцеларията. След това се отнася с песента, която върви по кабелната телевизия и си припява тихо „… затова ще тръгна към Хавай/ да намеря там любов безкрай…“
На въпрос дали хората не протестират кметът се усмихва: „Повечето от нашите, които работят, работят там. Срещу какво да протестират, срещу заплатите си ли? Сега, откакто го приватизираха, направо стана ад. Никой не им въздейства - нито за екологията, нито за филтрите. Единствената инвестиция, която направиха, беше в оградата. Да, не мога да си изкривя душата, наистина я направиха по-висока от на централния затвор - с бодлива тел, прожектори и вишки“. После разказва как веднъж дошли да правят изследвания на децата в училището. Взели им кръв и си отишли. Звъни на директорката на училището и я пита какви са били резултатите. Повтаря няколко пъти в слушалката: „да, има отклонения“. След това затваря. И добавя, че хората в селото не искат да се изследват, за да не се плашат от истината.
В кръчмата на Яна разпиват няколко металурзи след смяна. Реакцията им „бе квото и да пишете, нищо няма да се промени“ не им пречи да разкажат за „грохналата система и авариите“ или пък как си купуват работно облекло от Илиенци. Към тях се присъединява и кметът Петър Витков. Включва се в разговора като „бивш металург, който знае, че заводи като „Кремиковци“ ги ликвидираха още през седемдесетте години. А в началото на деветдесетте ги изрязоха от корен в Източна Германия - тогава вече бях международен шофьор и минавах покрай тях, докато ги взривяваха. Ама тук всички държат „Кремиковци“ заради безработицата. Безработицата, да“.
С края на въпросите хората спират разговорите си за „Кремиковци“, пепелта, миризмите на сяра, чесън и какво ли още не. И започват с тези за вересиите. Докато са разказвали обаче, никой от тях не казва дали всичко това е нормално. И не поставя въпроса не дали има някакъв начин, а дали изобщо нещо трябва да се промени. Може би е по-удобно просто да стоиш на границата между отчаянието и примирението, вместо да тръгнеш нанякъде.

Валентин Захариев, изпълнителен директор на „Кремиковци“ АД:

- Всяка година мерките за безопасност на труда в „Кремиковци“ се повишават. По-голямата част от оборудването обаче е на 20 години, а някои производства са на 30-40 години.
- Колкото и да инвестираме в старо оборудване, не можем да го променим. Затова нашата стратегия е закриване на всички опасни и несъобразени с екологичните изисквания съоръжения.
- Само за последните години сме вложили в екологични съоръжения над 11 млн. долара.
- През миналата година сме инвестирали над 650 хил. лв. за лични предпазни средства и работно облекло.
- Никога в 40-годишната история на „Кремиковци“ не се е случвало да изтече доменен газ по причина, каквато възникна сега.
- Дисциплината на нашите работници не е добра. В критични ситуации се действа спонтанно.
- По график, разработен съвместно със синдикатите, осигуряваме работни облекла, осигурили сме средства за защита във всички опасни производства.



За кривите сметки и политическата отговорност

Казусът „Кремиковци“ отново постави на дневен ред въпроса за деликатните отношения между държавата и наследените от миналото соцгиганти, чиито нови собственици получиха за символични суми остарели технологии и огромна задлъжнялост, но и един ценен актив - възможността да спекулират със значимостта си заради огромния брой работни места и индиректните последици от едно затваряне за цялата икономика. Столичната „металургична гордост“ осигурява 30% от превозите на БДЖ и огромна част от износа на страната. Товарите на пристанище Бургас също са в пряка зависимост от работата на „Кремиковци“. Продажбите на „Булгаргаз“ и на НЕК също се влияят в значителна степен от това работи ли или не металургичният комбинат. Тези факти обаче едва ли са достатъчно сериозен мотив за продължаващата и с помощта на държавата агония на металургичния комбинат, още повече че той дължи сериозни суми на споменатите и на ред други кредитори и неплащането им сега само увеличава сметката в бъдеще.
Логичният въпрос, който възниква, е дали четири години след заплахата от ликвидация през 1999 г. металургичният гигант е спасен, или той отново има нужда от спасяване, за да бъдат избягнати нови замърсявания и аварии?
„Кремиковци“ бе продаден на 14 юни 1999 г. на българската компания „Дару металс“ срещу символичната цена от 1 долар и обещанието да бъдат изплатени задължения за 645 млн. лв. Приватизационният договор, подписан буквално дни преди да влезе в сила задължението държавата да ликвидира своите задлъжнели дружества, включва и ангажименти за трудова заетост и инвестиции - минимум 7466 работници до 2002 г. и 300 млн. долара вложения от 2000 до 2005 г. (по 50 млн. долара всяка година).
Последвалите събития показаха, че тази продажба е една от най-противоречивите сделки на предишното правителство и въпросът защо беше избран не толкова известният търговец на метали „Дару“ пред офертата на производител - турската „Ердемир“, и до днес няма отговор. По данни на Агенцията за следприватизационен контрол (АСК) още през първата година след раздържавяването купувачът не е изпълнил задължението си за 50 млн. долара инвестиции. Заради това вместо неустойка е усвоен предвиденият в клаузите на приватизационния договор акредитив в размер на 5 млн. долара. Начислената на „Кремиковци“ неустойка за неизпълнение на инвестициите през 2001 г. вече е 23 млн. долара. В края на миналата година АСК е предявила тези 23 млн. долара за доброволно изпълнение пред собствениците на „Кремиковци“, но сумата не е платена, казаха от агенцията и поясниха, че предстои да заведат дело за това. Отчетът на „Кремиковци“ за 2002 г. все още не е обработен от АСК.
От друга страна, „Кремиковци“ е редовно санкциониран от екологичните власти за замърсяване на околната среда. „Резултатите от текущия контрол в „Кремиковци“ АД не са обнадеждаващи. През 2003 г. имаше проблем с наднормено съдържание на олово в праховете на агломерационно производство“, са част от изводите на РИОСВ. В момента комбинатът има наложена текуща ежемесечна санкция в размер на 17 500 лв. В района на комбината е обществена тайна, че електрофилтрите, които трябва да не допускат вредни вещества във въздуха, се изключват нощем. Ръководството на „Кремиковци“ отрича този факт с обяснението, че това е технологично невъзможно.
„Кремиковци“ е длъжник и на пристанище Бургас с над 1 млн. лв., на БДЖ с повече от 3 млн. лв. (но комбинатът претендира за насрещни вземания за около 2.5 млн. лв.), на НЕК със 70 млн. лв. и Булгаргаз с 25 млн. лв., чиито вземания са разсрочени, на повече от 200 частни кредитори с различни суми. Задълженията на комбината към свързани предприятия в края на септември 2003 г. са 340 млн. лв. към доставчици и клиенти - 310 млн. лв., към персонала - 12 млн. лв., към НОИ - близо 40 млн. лв., към данъчните - почти 22 млн. лв.
В цялата тази ситуация едва ли държавните органи, от които зависи разрешаването на проблема, могат да предоставят сериозни аргументи за съществуването на соцгиганта и отлаганата във времето несъстоятелност. Освен, разбира се, криворазбрани социални мотиви, платени понякога и с човешки жертви. Впрочем на въпрос защо държавата не поиска несъстоятелност за комбината източник от изпълнителната власт откровено призна: „Никой не иска да поеме политическата отговорност за това.“



Кремиковци е в „черния“ списък на Главна инспекция по труда

„Кремиковци“ се оказа сред най-стриктните длъжници на Националния осигурителен институт (НОИ). Комбинатът плаща по над 2 млн. лв. месечно за погасяване на стари задължения, натрупани между 1 януари 1998 г. и 31 декември 2000 г. През юни м.г. е разсрочен дълг към осигурителната система в размер на 37 050 305 лв.
„Кремиковци“ няма задължения към фондовете за здравно и за допълнително задължително пенсионно осигуряване. Освен това внася редовно текущите социални осигуровки“, обясни Даниела Асенова, главен директор „Осигурителни вноски и краткосрочно осигуряване“ в НОИ.
Специална комисия от трудови инспектори работи в „Кремиковци“ във връзка с последната трагична злополука. „ГИТ проверява първа доменна пещ на комбината, ще бъдат проверени и двете коксови батерии“, съобщи изпълнителният директор на Главна инспекция по труда (ГИТ) инж. Тотю Младенов. Ще бъде направен също анализ на трудовия травматизъм във фирмата, до 15 февруари ще се преработи и оценката на риска в предприятието. Върви проверка и за трудовите правоотношения във фирмата.
„Кремиковци“ е в черния списък на ГИТ, в който от края на 2002 г. влизат над 1200 предприятия, опасни за здравето и живота на служителите си. Доменното производство се проверява на всеки шест месеца. През миналата година Областната инспекция по труда в София-град е извършила в комбината 29 проверки. От тях 20 са периодичен контрол, а три - по повод разследване на трудови злополуки. Констатирани са 123 нарушения; дадени са 123 задължителни за изпълнение предписания. Съставени са шест акта за констатирани нарушения на трудовото законодателство. Все още не може да се твърди категорично, че последната голяма авария е резултат от неспазени предписания, казаха от ГИТ.
Ръководството на „Кремиковци“ плаща наложените му санкции. В това всъщност няма нищо изненадващо, имайки предвид скромните размери на въпросните глоби - максималната санкция за системно нарушение е 2000 лв.
„Съгласно Кодекса на труда и Закона за здравословни и безопасни условия на труд работодателят е задължен да осигури здравословна и безопасна работна среда и носи лична отговорност като физическо лице, ако не спази това изискване. Работодателят отговаря имуществено, дори когато грешката е допусната от негови служители или от външна фирма, с която предприятието има сключен договор“, обясни Теодора Дичева, главен юрисконсулт на ГИТ.
Във връзка с инцидента в „Кремиковци“ е образувано следствено дело, което е възложено на Националната следствена служба и се ръководи от екип прокурори от Върховната касационна прокуратура и Софийска градска прокуратура. Шансът да се стигне до търсене на наказателна отговорност от работодателя обаче е минимален. В Наказателния кодекс няма изричен текст, който криминализира нарушаването на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд.





Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Baraбoнд]  
Автор Speka (Мутант)
Публикувано18.01.04 01:25



abe ebi im maikata ne tezi selani be! Koito ima akyl da se spasqwa koito nqma, da qde hurkata i tolkoz!

----------------------
je me souviens...


Тема Re: да бе ... направо побеснях като те прочетохнови [re: Kaлин72]  
Авторcмeшko (Нерегистриран)
Публикувано18.01.04 01:32



четейки твоите неща, неволно се сетих за приказка за стълбата. моля, припомнете си я тук.



това, че ти си стигнал до някакво положение, не значи, че там, "долу", не са останали хора.
а може би ти си стартирал в този живот направо от последното стъпало и никога не си виждал другата страна на българия, но тя съществува. същестуват малки градчета, където безработицата гони 70-80%, но тя не е толкова голяма, защото хората са мързеливи. напротив, те са готови да работят и по 16 часа на ден, само да имат работа. и в общия случай от подобни отчаяни хора се възползват "бизнесмени", които за 80 часова работна седмица им дават 100лв заплата. съществуват такива места, човеко. и не са измислица на вестниците.(тук се сещам как една американка, разбрала за заплатите в българия, ме попита "а защо тогава не дойдат да работят тук хората, за по-нормални пари". о, свещена простота, толкова е лесно. но сам ще си отговориш, че е и толкова невъзможно).

признавам, че в известна степен съм съгласен с теб, че живота е такъв, какъвто си го направиш. проблемът в българия е, че избора ти е крайно ограничен. системата се гаври с хората. и в повечето случаи, ако искаш нормален живот, единственият начин да си го осигуриш е по нечестен начин.

отново, прочетете приказка за стълбата.



Тема Re: да бе ... направо побеснях като те прочетохнови [re: Kaлин72]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано18.01.04 01:33



Samo bolen mozak moje da reshi, che tova moje da ni kara da se chuvstvame dobre. Kade e logicata? Da ne bi da sme mazohisti? Da ne bi da njama da sam po-po-dovolna, ako roditelite mi imat normalni, dostojni starini, kojto sa zaslujili s truda si i da ne se pritesnjavam i za tjah? Da ne bi da mi dostavja udovolstvie da se lishavam zaradi tova, che Bulgaria e dokarana do proseshka tojaga i proizhodat ste me presledva do grob? Dali ne mi e po-prijatno da si dostavjam poveche udovolstvija i da osigurjavam sobstvenoto si badeste, vmesto da karpja dupkite v BG? Paradirali sme...?! Sto za idiotstina? Predpochitam da ne se nalagashe i vseki da jivee po-dobre, nezavisimo i dostojno.

Na men pak mi e interesno sto za udovolstvie ti dostavja na teb da vikash na chernoto bjalo. Po-bjalo li mislish che stava? Donjakade moga da se saglasja s tezi prikazki "za pred chujdentzi". Ne e nujno da si izkarvame vsichkite kirlivi rizi. No pred nas...



Тема Re: случканови [re: Фac]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано18.01.04 01:37



И даже ги гушкаме с любов, че знаеш ли козинката им как топли....



Тема Re: Mila , hubava Giaнови [re: pistolet]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано18.01.04 01:43



Vij tuk ima nesto vjarno. Ako bjah izrasla kato spoiled brat, mojeshe i da ne se spravjam s jivota. Vijdala sam primeri tuk s dechitza, na koito vsichko se e predlagalo tzjal jivot na tepsija, dokato nakraja stavat absoljutno neprigodni da se opravjat s jivota si na vazrast, na kojato otdavna trjabva da go pravjat.

Ne si spomnjam da sam kazvala, che preuspjavam. Uspjavam kolkoto moga, no pone mi e dadena vazmojnost da zadovoljavam naj-nasastnite si nujdi. Ako bjah na tvoe mjasto, naprimer, sega njamashe da dremja v dir-a, a stjah da tarsja rabota. Tam e samo razlikata.



Тема Калине, нека бъдем зрели хоранови [re: Kaлин72]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано18.01.04 01:46



Калине, що за инфантилен отговор? Това ми напомня на начина на мислене на децата в детската градина, дето гледат да се надприказват и едното казва на другото "л...о", а второто бърза да каже "си ти".

Кажи ми без да изпадаш в дефанзивност, честно и откровено - наистина ли мислиш, че аз, Вагабонд, Флоридиън, Джия, Дебора, хайде да не ги изреждам всички, говорим за това как се мъчат толкова много хора в България с цел да се почувстваме по-добре?



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: balgarin]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано18.01.04 01:57



Kakto veche ti kaza no_bs, ni naj-malko ne me interesuvat dannite na macro nivo. Interesuva me kakvo stava na micro nivo! Zastoto dokato micro nivoto e takova, njama da ostanat hora, koito da dojivejat macro nivoto ti!

Пари от чужбина - статистиката е много неточна,но между 0.5 и 1 млрд$

A otkade idvat? Padat ot nebeto? Vseki ot nas se lishava ot nesto, zastoto ne moje da ostavi blizkite si da umirat. Ta taka se i pozamazvat malko problemite.



Тема Re: Калине...нови [re: no_bs]  
Автор Baмпиp (жаден)
Публикувано18.01.04 02:06



Ентусиазмът и оптимистичният подход са хубави пориви.
Но когато на предприемчивата птичка й пречупят крилцата най-безцеремонно, едва тогава може да осъзнае за какво наистина иде реч в Родината.
Че нали затова всички сме се махнали от там.



Тема Re: да бе ... направо побеснях като те прочетохнови [re: cмeшko]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано18.01.04 04:08



Хората са си виновни за положението, поне по-голяма част от тях.....не обвинявам тези, които нямат образование!!!



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Gia]  
Автор balgarin (poznat)
Публикувано18.01.04 05:02



Джия,


единствената причина да се намеся в темата е,че всички нападнаха Калин и го анатемосаха набързо.

Крайностите винаги трябва да се избягват.
Защото 90% от хората в България живеят много по-добре от 70% от света.

В България почти всеки има собствено жилище.
По този показател сме едни от първите в света.
Е верно,колата не ни е 2003г.произведена,а 1987г.
Нищо страшно.
Върши същата работа.Само дето малко по-често се разваля.
90% от хората в България като отворят хладилника си имат поне нещо каквото да ядат.
70% от населението в света няма или изпитва СИЛНИ затруднения да си набави.
В България хората имат право да работят за себе си ,имат право да избират информацията си,имат право да казват свободно мнението си,имат право да избират дали да останат в БГ или не.

На ринга излезли Доброто и Злото.
Хората заложили за Злото.
То победило.
Хората спечелили.


Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: balgarin]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано18.01.04 05:15



Разбирам чувствата ти, но пак ще ти напомня, че темата на дискусията беше дали е вярно, че Само 13 на сто от българите взимат над 400 лева. Това, че познатите на Калин, или моите, или твоите, са в 13-те процента, не променя съдбата на останалите 87%.



Тема Bulgarino,нови [re: balgarin]  
Автор Floridian (gkt)
Публикувано18.01.04 05:58



Imenno, az uvajavam i haresvam Kalin; priatelite mi v Sofia sa na snosno nivo na standart na jivot. No!!!! No! Tova , che s Kalin sme si "drujki" , ne bi me sprialo da posporia s nego , kogato smiatam, che sam prava!. Zashtoto imam rodnini i poznati v edin maluk grad do Varna i mi se e doplakvalo kato sam siadala na masa, v kushtite im i sa mi razkazvali - s mnogo dostoinstvo i mnogo muka, kak jiveiat. Gurloto me stegna, kogato edna ot tiah , razkazvaiki za mizeriata, v koiato jiveiat roditelite i i kak se opitva da im pomaga samata tia, koiato e s neizplatena zaplata ot predi 5-6 meseza, ta me stegna shapkata kato mi kaza, kak vednuj si kupila sladoled na ulizata i skrishno go iziala, zashtoto mnogo i se doialo, a i bilo savestno, che si pozvoliava tozi "luks" ...Ami izviniavai- no ako tova ne te hvane za gushata i ne ti pokaje istinskata kartina na neshtata, kel faida, che az i ti, i Kalin sme dobre. Da sme jivi i zdravi da pomagame na horata si v BG, no ne vseki ima tazi vazmojnost...Zatova taka skachame i pishtim, zashtoto e smehsno da kajesh, che v BG horata si gledat kefa i se chudiat koga i kak da napravait remont i na koe more da idat....Neka budem realisti naistina. Bulgaria se opravia na kniga i na prikazki, no ne i v deistvitelnost.

Na kriva raketa kosmosa i kriv

Редактирано от Floridian на 18.01.04 06:01.



Тема Re: Da vi razkaja, be, sto da ne vi razkajaнови [re: Gia]  
Авторg (Нерегистриран)
Публикувано18.01.04 07:37



"Az imam rabota, zastoto igraja po pravilata na igrata - gledam si rabotata i si zatvarjam ustata. Ako njakoj ne moje da proumee pravilata, problemat e iztzjalo negov. "

Gia, prochetoh ti i dvata postinga, makar che riadko vlizam v tozi club i moga samo da ti kaja che si mnogo tochna madama! Dano vashte se opraviat, i dano novata godina ti donese mnogo zdrave i shtastie.

Narochno izkopirah gornia tzitat ot tebe, shtoto e mnogo veren. Samo, edno mi obeshtai, - che kato dojde vremeto i ti pisne da si mulchish shte im teglish edna dylga i tynka! Muah! Good girl!!!




G



Тема "Сития на гладия не вярва."нови [re: Baraбoнд]  
Автор Meli ()
Публикувано18.01.04 11:59



Казвам го с огорчение.

We dance round in a ring and suppose,
But the Secret sits in the middle and knows.


Тема Re: Калине, нека бъдем зрели хоранови [re: no_bs]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано18.01.04 16:45



Виж, тази тема е абсолютно изчерпана откъм съдържание, и би трябвало изобщо да не се подхваща повече...всеки живее където и както си поиска, стига да не пречи на другите...
В повечето случаи съм забелязал, че хората говорят с пренебрежение за родината си, излезли веднъж от нея, и с умиление за държавата-приемник. Оттдавам го на ниския стандарт на живот там, където да се родили и на по-високия материален такъв, там ,където са отишли. Но това е само една от многото причини....



Тема Гретанке,нови [re: Floridian]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано18.01.04 16:49



И е така, и не е така...България се оправя наистина, ако погледнеш реално нещата...икономическата гледна точка, финансите, и се оравя, засега за някои, но това е един непрекъснат процес, който трудно може да бъде спрян....Погледни колко много нови сгради се стоят, погледни хората, които имат стабилна работа, как са облечени, погледни магазините, които не са пълни със стока само ей така, за да има, нали???? Хората се отърсват малко по малко от миналото, предимно образованите хора, имащите добра работа....ей за тия малки ,но важни нещица иде реч. Благодаря ти за топлите думи към мен



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: no_bs]  
Автор Kaлин72 ()
Публикувано18.01.04 16:51



Тези 13 % са хората, ОФИЦИАЛНО вземащи над 400 лева, не забравяй това!



Тема Re: Калине, нека бъдем зрели хоранови [re: Kaлин72]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано18.01.04 17:23



Явно очаквам твърде много от теб. Да приключим темата наистина. Лека неделя!



Тема И понеже съм си драка....нови [re: Kaлин72]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано18.01.04 17:38



а и в момента съм под влияние на runner's high (

), си помислих, че по твоята логика говоренето с пренебрежение за страната приемник може да бъде отдадено на по-ниския интелектуален стандарт, които индивидът е имал в родината.



Тема A patki pluvaha li? (Tatko Jubiu)нови [re: no_bs]  
Автор hasp (promit mozak)
Публикувано18.01.04 18:03



"...zastoto niama nishto po-prekrasno
ot Visla rano sytrin, okapana v srbristo.
drozdovete tiho mliaskat ribki,
a po valnite se pacurkat tapki.
errr racupkat patki...
cuparkat , cuparkat shutki."



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Baraбoнд]  
Автор Megan (драка)
Публикувано18.01.04 18:06



Не забравяй, че тук става въпрос за официална статистика. Не подценявай сивата икономика, и факта, че 90% от фирмите в българия плащат заплати от черна каса. Истината е съвсем друга.



Тема Re: "Сития на гладия не вярва."нови [re: Meli]  
Авторpistolet (Нерегистриран)
Публикувано18.01.04 18:44



e, i? svetat ne e rai. stiga oplakvane.



Тема Re: edin mrachen primerнови [re: pistolet]  
Авторpistol (Нерегистриран)
Публикувано18.01.04 19:03



pomognah na niakoi moi priateli- kolkoto moga- s koeto zadlazniah oste poveche v us
okaza se che tezi moi bedni, nestastni priateli si imat vtori zilista ot koito vzimat $ot naem

okaza se che izlisat 3-4 pati v sedmistata- po kuponi- stoto sa mnogo preumoreni ot rabota i mnogo bdni
okaza se che i detsa mogat da si pozvoliat da imat- i na more daze da otidat
i sasto hem da uchat hem da rabotiat- niakoi- zastoto sistemata e mnogo zle v bg, ama mnogo
da , bilo im e studeno- kato vdignaha parnoto, troleite sa mrasni, tramvaite- sasto
i pretapkani
no , pak si imat GMS-ta- zatsoto sa mnogo bedni
i piat kokteili, i nikoga ne si noasita sandvich na rabota- zastoto bednostta ne biva da se istakva- i zatova si kupuvat sandvichi, i kafeta, i drugi podobni

mnogo sa zle balgarite

i osobeno onezi , koito imat edna dve zemi, ili kasti za prodan

umirat balgarite

ne sa kato amerikanstite, koito tsail zivot isplastat kasta, stoto inache niamat balgaria , v koiato da se varnta

verno e che balgarite sa golemi ovste

tova oste ot edno vreme sam go zabelaizala

ne narod, a stado

da gniat!



Тема Re: edin mrachen primerнови [re: pistol]  
Автор hasp (promit mozak)
Публикувано18.01.04 19:45



...kuche vlachi reis...



Тема Re: edin mrachen primerнови [re: pistol]  
Автор Jorkata (DeLux)
Публикувано18.01.04 20:38



НЕ СМЕ НАРОД

Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме...
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни...
Все нас тъпчат кой отдето завърне,
щот сме туткун, щото не сме кадърни...
Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
а всякому мерамът е развала...

Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще свърша.

1875, ПЕТКО П. СЛАВЕЙКОВ

blue]God_Bless_The_Internet !!![


Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: no_bs]  
Автор balgarin (poznat)
Публикувано18.01.04 22:34



Но_бс,


Тази статия е подчертано невярна.
Взета е от вестник "Стандарт",а същия вестник е собственост на Чорни.
Повече няма да говоря по въшрпса.


Искам да кажа нещо друго.


Мама му стара вижте що за хора сме.
Винаги гледаме негативното.
Погледни ни пресата.
Ето преди време дадоха едни европейски изследвания за доверието на бизнеса в държавата.


В цяла България пропищяха,че оценката на бизнеса за държавата е 2.2
Но НИКОЙ с изключение на един сайт не публикува,че всъшност само Хърватиа е малко по-напред с оценка 2.3
Сърбия беше 1.9 и другите не си ги спомням.



Защо винаги се концентрираме на лошото.
Това е големия въпрос.

На ринга излезли Доброто и Злото.
Хората заложили за Злото.
То победило.
Хората спечелили.


Тема Re: Калине, нека бъдем зрели хоранови [re: Kaлин72]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано18.01.04 23:18



Kaline, ne stava duma za tova kade da se jivee. Tazi tema e dejstvitelno izcherpana. Na men absoljutno nikak ne mi prechi vseki da si jivee kadeto iska i/ili moje da jivee. Kakto vijdash, savsem drujeljubno se otnasjam kam tvoite mechti. Drug e vaprosat, che te ochakvam sled ne poveche ot godina obratno , dori i da osastvestvish namerenijata si, koeto sasto me samnjava, no tova e samo lichno mnenie i spekulatzii, i tema na savsem drug razgovor. A temata na tozi beshe, che po-goljamata chast ot balgarskoto naselenie iznemogva. Krieneto na glavata v pjasaka kato straus ne promenja nisto. Kakto i da e. Stom njakoj ne jelae da naricha nestata s istinskite im imena, ili pak ne se interesuva ot nisto drugo osven sobstvenoto si blagopoluchie, nisto njama da promeni pozitzijata mu.



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Speka]  
АвторShpek-Salam (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 01:34



Ei prostak shpek-salam



Тема И още как!нови [re: Baraбoнд]  
Автор блoнди (умничка)
Публикувано19.01.04 08:54



Като че ли нямате роднини и приятели в България и не знаете...

I'm not lost! I'm just EXPLORING


Тема Re: edin mrachen primerнови [re: pistol]  
АвторN (tochno taka) (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 09:44



Tochno taka, tova e istinata Pistol, tolkova dobre go kaza, ama tolkova dobre,
samo che ima i neshto drugo - bulgarite ne znaiat, che ne sa bedni, a amerikancite ne znaiat, che ne sa bogati. Az, kogato se jenih za myja mi - amerikanec, ne predpolagah, che az sym niakolko pyti vsyshtnost po-bogata ot nego. Vinagi sym si mislilila, che sym bedna i che sym ot bedno semeistvo - srednostatistichesko bulgarsko semeistvo - razbirai - zemi, apartament, dve kyshti, loze, dvorove. Misleh si, che sme mnogo bedni az i moeto semeistvo, niakak si go priemah kato dadensost tova za apartamenta, kyshtite, lozeto, ami da, che vsiako semeistvo okolo nas gi imashe tezi neshta, ami to e normalno... bednost...bedni bulgari. Kogato pristignah v USA, napravo shtiah da pripadna, kogato osyznah vsyshtnost ot kolko bogato semeistvo sym i kolko bogati sa priatelite, rodninite, sysedite, syuchenicite mi v Bulgaria,
i kolko sme bedni az i myja mi v USA. I toi ot prestoia si v Bulgaria razbra
(kakto toi kaza ,che s 1000$ ne e car v Bulgaria :)) i che Bulgaria e vsyshtnost mnogo bogata strana i daje ima kompleksi ot bulgarite zaradi parite i obrazovaniata i znaniata im.



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: Shpek-Salam]  
Автор Speka (Мутант)
Публикувано19.01.04 20:56



Ei kaval stiga pisa sled men 6toto 6e ti eba maikata selska!

----------------------
je me souviens...


Тема Лозе????нови [re: N (tochno taka)]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано19.01.04 21:14



N, последния път когато проверих, едно лозе в България се продаваше на цената на половин перална машина тук. Да няма промени в тарифите и да съм се замогнала без да разбера?



Тема Re: Данови [re: Kaлин72]  
Автор sanibel (friend)
Публикувано19.01.04 21:19



Da, tova e vazmojno! Makar che moqta sreda v BG da ne e takava. Vazmojno napalno... Vijdala sum go mnogo pati. Samo ako izlezete ot golemite gradove i pogledate kak jiveqt malkite hora v malkite sela i gradcheta shte razberete che tova e vazmojno. Az znam samo che moqta baba e s pensq ot 54 lv i jivee sama v malko selo na 25 km ot Bourgas. Znam che ako ne i pomagame nie, tq po nikakav nachin ne bi ocelqla. I znam che ako zamine pone za nqkolko dni v grada - kato se pribere shte si nameri kashtata obrana... Da tova e vazmojno napalno i to samo v Bilgaria
Az ne znam koga shte se podobri standarat na jivot u nas. Bogatite ne obednqvat. A bednite ne stavat po-bogati... Evropa ako ni iska v Euro sauza shte trqbva da ni pomogne.... Istinata e che sme edan ot nai-bednite strani v Europe. Trqbva ad stane istinsko chudo za da se ubelichat tolkova rqzko dohodite... Ne vqrvam da stane!



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: balgarin]  
Автор sanibel (friend)
Публикувано19.01.04 21:47



Blagodarq ti za optimistichnata prognoza... Dano da si prav!
naistina sa podobrqva nachina na jivot u nas, no zashto tolkova bavno? zashto ne mojem da badem kato drugite bivshi soc. strani? kakvo ni spava?



Тема Re: Лозе????нови [re: no_bs]  
АвторN(eto prosta smetka) (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 21:51



Ot tova loze bashta mi izkarva okolo 420 kg. grozde. Ot 420 kg grozde pravi okolo dve bychvi s vino i edin kazan rakia. Ot tezi bychvi nie piem vino ciala godina i cherpim rodnini ili pyk s tova vino bashta mi plashta na hora za razni uslugi, kogato iska da mu svyrshat niakakva rabota. Znachi hem piem/pieh, hem i za rodnini i priateli ostava. Vinoto, koeto pravi bashta mi e mnogo hubavo, takova kato negovoto ili podobno tuk oshte ne sym opitvala, samo edno suho bialo portugalsko vino se doblijavashe po vkus do negovoto.

V Usa vinoto e 8$ butilkata nai-evtinoto.

Ot dvete bychvi s vino na bashta mi da rechem mojem da naapylnim 60 butilki vino.
T.e. bashta mi v Bulgaria si izpiva 60 butilki vino sobstveno proizvodstvo, a az tuka v USA triabva da se byrkam po 8$ za butilka.

Umnoji 60 po 8$ i shte poluchish 480$ i tova e samo t vinoto, rakiata ne ia broia.
Tova oznachava, che pieiki sobstveno vino, bashta mi spestiava 480$ na godina.
T.e. pechalbata ot proizvodstvo na sobstveno vino i rakia e okolo 500$ na godina.

Znachi samo za edna godina edno malko loze nosi na bugarian, koito dobre go stopanisva okolo 500$ pechalba.

Da rechem, che v Bulgaria e 7 pyti po-evtino ot USA, t.e. 500$ v Bulgaria se ravniavat dolu-gore na 3500$ (3500$=7 * 500$) v USA.

Ei ti edna prosta smetka ot edno malko loze kolko moje da se izkara samo ot vinoto, za rakiata smetki ne sym pravila, spriah se na vinoto kato na po-iziskano pitie :)






Тема Re: Лозе????нови [re: N(eto prosta smetka)]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано19.01.04 22:07



Мдааа... Само че бащите ни едва ли някога ще могат да пласират виното си по $8 бутилката, така че нали се сещаш, че това се нарича wishful thinking. Но няма лошо човек да се гордее с достойнствата на рода си!



Тема Re: Лозе????нови [re: no_bs]  
АвторN (oki :))) (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 22:26



Ot tezi 60 butilki pone 20 otivat za razplashtane na uslugi, koito sa izvyrshvani ot blizki priateli. T.e. priatelia ili poznatia idva i pomaga za niakakyv remont ili da se prenese neshto, ili niakakva razvalena mashinaria da se popravi, razbirash za kakvo govoria - za razni malki uslugi - tehnicheski, nosacheski, elektricharski ili neshto podonbo.
Tezi uslugi v USA biha struvali pari, stotici dolari smetki, koito triabva da bydat plateni na biznesite, koito izvyrshvat tezi uslugi. V Bulgaria za podoben rod uslugi horata se obryshtat kym priateli i poznati, i mnogo chesto tezi priateli ili poznati se navivat da izvyrshat uslugata za 2 butilki vino i malko rakia, naprimer.

Нека допуснем, че от тези 60 бутилки 40 остават за нас, а 20 бутилки отиват по направление заплащане на услуги извършвани от приятели. Почти половин казан ракия отива за същите цели - заплащане на услуги извършвани от роднини, познати, близки, приятели.

Продължавам да твърдя, че две бъчви добро вино и един казан хубава ракия носят на българина годишна печалба от 500$ .



Тема Re: Лозе????нови [re: N (oki :)))]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано19.01.04 22:49



Мхм, аз не че не се съгласявам с теб, даже ми е много забавно. Само че това са сметки без кръчмар (пък как хубаво пасва на тематиката, а! ). А и не намирам за нужно да си мерим "богатствата" с мъжа ми, така че тия превръщания на бутилки в цени на услуги и прочие количествени качествени преобразувания са ми чужди. Иначе се сещам, че майка ми ми разказваше в неделя как идват пациенти при снаха ми, стискайки здравната си книжка с изчерпания мизерен, отпуснат от здравната каса, лимит и 5 лева и казват "Боли ме зъб, вади го, нямам пари да го поправям". И си се разхождат беззъби. Виното го пият за дезинфекция. Ше й кажа следващия път да им обясни колко са богати и как са ударили всички нации в земята по имуществени блага. Сигурна съм, че макар и беззъби, усмивките им ще са широки като чуят новината.



Тема Re: Лозе????нови [re: no_bs]  
АвторN (l know) (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 23:07



Za zybite si prava. Az tuka si pravih 12 zyba i sym mnogo dovolna, zybolekarite im sa edin pyt, mnogo se biah vpechatlila, kogato mi napraviha snimka na vseki edin zyb i osven predishnite 9 kariesа mi otkriha oshte niakolko. Голяма работа са тукашните зъболекари, едно нещо да харесам и аз в Америка
Мисля, че кариесите при българите освен на генетични причини се дължат и на липсата на това почистване и специални процедури на кътниците, които тука се извършват профилактично на всеки 6 месеца. Дори хорат без зъболекарски осигуровки могат да си позволят да платят за това почистване и да се грижат за профилактиката на зъбите си.



Тема Re: Лозе????нови [re: no_bs]  
АвторN (da jivei USA) (Нерегистриран)
Публикувано20.01.04 00:14



No_bs, da jivei USA, god bless America!
Tochno sega biah nastroena mnogo patriotichno i anti amerikanski, no vij kakvo prochetah tuk -


i tuk -

Veche shte sym realistka, a ne nostalgichno nastroena patka. Da jivei USA! Boje, kolko mnogo sym blagoslovena da jivea v nai - hubavia shtat s nai-chistia vyzduh v super kvartal s ezerca i katerichki i da si imam nai-dobria myj na sveta i mnogo drugi pridobivki ot materialen i nematerialen harakter. I niama bombi v asansiora, zashtoto tuka niama asansiori, kolko gotino, che niama asansiori, yeaaaah]

Ha, za dneska veche priklychih s revaneto i inostalgiata po Bulgaria, utre prodaljavam pak da reva![otkacham



Тема Re: Лозе????нови [re: N(eto prosta smetka)]  
Автор balgarin (poznat)
Публикувано20.01.04 00:48



Трудно ми е да ти обясня,че това всъщност не е никак хубаво.

В САЩ тези 500 или не знам си колко долара който смяташ влизат реално в икономиката,а в БГ те реално не съществуват.
Няма потребление.
Тези хора,които са по селата в БГ и не купуват нищо,това не е никак добре за икономиката.Няма потребление,парите не се въртят.
А това е една от основите на пазарната икономика.


Не съм специалист,но така ги виждам нещата.

На ринга излезли Доброто и Злото.
Хората заложили за Злото.
То победило.
Хората спечелили.


Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: sanibel]  
Автор balgarin (poznat)
Публикувано20.01.04 00:59



Спъват ни много неща.



Първо - правителството не може да вдигне заплатите.
Това са митове от соц.времето.
Над 2/3 от икономиката,а може би и 3/4 са в частни ръце.
Така че пазара определя нивото на заплатите.
Ако правителството вдигне заплатите на чиновниците(които според мен в голямата си част не заслужават) трябва да вдигне данъците или акцизите или нещо за да компенсира това.
Точно обратното според мен е нужно.
Правителството трябва да намали данъците (и то най-вече на големите фирми),а те теоретично като се видят с повече пари ще правят повече инвестиции и биха могли да дават по-високи заплати.


Ако правителството намали Данък Общ Доход това няма да е много умно поне в тоя момент(това не важи ако е символично),защото хората като се видят с малко повече пари и ще започнат да купуват разни вносни стоки и това ще увеличи още повече вноса.
За тази година се очаква отрицателно търговско салдо около 2.3млрд.$



Още една причина всичко да става бавно е,защото правителството искуствено държи ниски доходите на населението за да привлече повече чужди инвестиции.
Това е нож с две остриета,защото от една страна заплатите са ниски и някои компании биха дошли,но от друга страна сме малък пазар с малки доходи и доста от тях няма да дойдат.


Толкова по въпроса.

На ринга излезли Доброто и Злото.
Хората заложили за Злото.
То победило.
Хората спечелили.


Тема Re:greshish, no bsнови [re: pistolet]  
АвторATL (Нерегистриран)
Публикувано20.01.04 04:19



AKO SI PISTOLET GRAMNI SE
TI KAK POLUCHI SHANS ..."kogato si RODEN bokluk i izrastnesh v getoto ..za kakav shans mi govorish...



Тема Re: Лозе????нови [re: N (da jivei USA)]  
Авторatl (Нерегистриран)
Публикувано20.01.04 04:47



dnes e ivanov den
dai go po leko



Тема Re: Това възможно ли е?нови [re: balgarin]  
Автор sanibel (friend)
Публикувано20.01.04 16:19



Nakade varvim togava? Kakvo da ochakvame?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.