Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:12 21.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
*Кратък преглед

Тема образование в германиянови  
Автор kpeмeнa oвчapoвa (непознат )
Публикувано12.08.10 16:19



Здравейте,

След дълго обмисляне и лутане "за" и "против" напускането на родната страна, със семейството ми решихме, че ще се опитаме да се установим в Германия. Не се заблуждавам нито за миг, че нещата ще потръгнат без сериозни напъни и къртовски труд, но мисля, че ще се справим със съпруга ми.
Проблема е, че планираме да заминем до май 2011, а от септември детето ми, което не знае немски, трябва да тръгне в първи клас. Прочетох 2-3 мнения по въпроса и трябва да призная, че съм доста объркана.
Ако някой може да ми разясни как протича процеса на обучение в Германия ще бъда много благодарна.
Междувременно ще се постарая в този период детето да ходи на интензивни курсове по немски.
Моля споделете Вашите мнения и опит.



Тема Re: образование в германиянови [re: kpeмeнa oвчapoвa]  
Автор rewe ()
Публикувано17.08.10 15:18



Здравейте,

като начало децата от чужбина посещават у-ще Европа кЪдето учат маи
само немски, когато учителката прецени ги пращат в нормално у-ще.
Опасен момент е препорЪката 3а гимна3ия, реално у-ще или основно у-ще.
Тя идва в 4ти клас и е сравнима с кандидатстването 3а елитните гимна3ии в БГ.
На края на 4ти клас учителката решава 3a кЪде е детето и това има последствия-
смята се Че с гимна3ия то ще следва, с реално може да си доучи 3а да следва или да направи проф. обучение, а с основно няма много добри вЪ3можности после (теоретично). На практика има винаги вЪ3можност да си доучи човек.

При нас имаше един колега с основно и тои 3авЪрши инжинер както други от техническата гимна3ия, но както се ка3ва самочувствието е друго. Е доучил си е 2 години 3а Abitur.
Немските родители дават всичко 3а та3и препоръка, но ако детето не е 3а гимна3ия, се ока3ва претоварено и с лоши оценки, по добре да си иде после в реално, а да си доучи ако реши да следва.
Ако вие говорите добре немски, моят съвет е да трсите контакт с други маики от класа, при родителски инициативи да се ангажирате, 3а да може да сте в течение на те3и неща...
И в Германия борбата 3а добро обра3ование е жестока и 3апочва от рано.
Успех на вас и на децата в новото начинаие!!!

...and may the force be with you!




Тема Чудесно обяснениенови [re: rewe]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано17.08.10 20:32



искам само да допълня.

Ако детето е на 6 години, със сигурност ще ходи на детска градина, дори да е стабилно и готово за училище. Ще го направят само заради езика, но това не е за притеснение. Повечето деца започват 1ви клас на навършени 7 години. Дори бих казала че 6 годишните са изключения.


А за всичко останало съм съгласна. Образователната система е мелачка И за родители. От самото начало до края, без почивки!

п.п. Ако имаш възможност се интересувай за квартала в който ще живеете. Децата се разпределят в училищата по квартали. Ако се случи така, че училището, което си избрала не е в твоя квартал, то се пишат писма до разпределеното училище, до желаното училище и до Сенатора на Образованието или зависи в коя бундесланд ще живеете.


by himbeer

Тема По мои наблюдения [re: kpeмeнa oвчapoвa]  
Автор rewe ()
Публикувано24.08.10 17:08



...правилната стратегия е ако стане трудно (лоши оценки, детето не иска),
наи добре е преместване в по лесно училище. В горните класове- 3апочване на проф. обучение- Ausbildung, така детето има вьзможност да усети трудовия делник на по "лесните" професии и рутината свьрзана с тях, както и липсата на особенни переспективи за друга деиност.
Понякога това дава дава нужния импулс за завършване ( започването не е достатьчно тук

на тежко следване ...

От друга страна даже и да не се стигне до следване, от 16г вьзраст детето си има доходи и трудови навици, а често и сугурна работа след това, което е много по добре отколкото при мои познати (Абитур 1,3 + Следване Политика или Медиини науки= безработен по една или друга причина).

...and may the force be with you!


Тема Re: По мои наблюдениянови [re: rewe]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано09.10.10 21:07



Хехее! Жената пита съвсем просто за първолаче, а ти къде я отплесна по гимназии и университети.
Аз мисля, че ако детето се занимава интензивно с уроци по немски за шест месеца, най-много година трябва да е в състояние да учи в нормалното немски училище. В крайна сметка като пристигнете в Германия на място ще минете през специален тест и там ще преценят езиковите и интелектуалните му възможности. Но първи клас е добър старт.. Все още е достатъчно рано. До времето за гимназия има цели четири години, в които се учи всекидневно много и интензивно..И немският спира бързо да е проблем..
И кой пък е казал, че трябва непременно да постъпи после в гимназия в университет и т. н. Изобщо няма такова нещо колко била жестока борбата сред немците детето да ходи да учи. Това са некви провинциално български социалистически стремежи... Напротив. Процентно сравнително малко млади хора отиват в университета, Първо защото нямат семейна традиция, второ защото често университетското образование не дава никакви перспективи за финансов успех. Особено ако специалността е хуманитарна...
Така че не я баламосвайте жената с глупости...Хич да не се притеснява за училището за немския на детето...



Тема Re: По мои наблюдениянови [re: Maka_]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано09.10.10 21:19



Мисля че много подценяваш борбата за място в елитно училище. Аз съм чувала за родители, които са наемали дори адвокат за това. Макар че аз имах успех само с 3 писма - до сенатора на образованието- до желаното училище и до отреденото училище. Важно е да се напишат ключови думи и всичко е ок.

За университетите- това е въпрос на самопреценка на възможностите и е до желание.

Висшето образование със сигурност е с предимство и е ценено.


И сега за научаването на чуждия език от децата:


В съседната тема бях постнала един линк към тема за едно българско дете в Германия.
Преди 3 седмици учителката му - на 3ти клас, ме помоли ако имам време някоя сутрин да намина за да превеждам на детето диалога с нея, защото беше важно то да разбере. Детето мисля е от 1 година в Германия, ходило е в интеграционно училище, сега е в нормално.

Детето има не само проблем с езика, а и с начина на комуникация. На прост, кратък въпрос - отговаря с "Добре"


По време на диалога издава много противоречиви и объркващи сигнали, дори да е разбрало какво се пита.


Така че емиграцията с дете е много сложна, и на децата също им трябва много време за да научат език и да реагират адекватно.


by himbeer

Тема Re: образование в германиянови [re: kpeмeнa oвчapoвa]  
Автор Asset (asset.at)
Публикувано10.10.10 09:17



А бе ще има да ви патят чутурите, ама щом сте рекли Германия, та Германия ...



Тема Re: По мои наблюдениянови [re: himbeer]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано14.10.10 18:31



Е... не имам да споря... Аз имам две деца и не съм имала досега никакви проблеми с немския им език...Даже напротив. Само ги хвалят и им се възхищават в училище... И с влизането в елитната гимназия също нямаше абсолютно никакви проблеми... Друг е въпроса какво дава на практика тази гимназия... Лично аз не съм изобщо във възторг най-вече от старинните и извън времето методи на обучение...Но очевидно по-добро тук, а и по света май няма...
Все пак аз бих се отнесла по оптимистично и с повечко смелост. Децата учат бързо и са като попивателни... Е, има всякакви.. Както и родители има всякакви нали...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.