Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:30 28.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ако някой може да ми даде съветнови  
Автор Cristall (непознат )
Публикувано07.03.07 22:29



Здравейте на всички ви. В края на минала година се върнах за постоянно в България и от тогава имам 2 проблема с хора в Германия. Ще съм ви лагодарна, ако някой може да ми даде съвет по тях.

1. През ноември работих в една фирма, но не им представих веднага Lohnsteuerkarte, понеже ми я задържаха доста дълго от предната работа (счетоводителката беше болна и я чаках месец да се върне). Когато им я изпратих, вече бях получила Abrechnung с Lohnsteuerklasse 6, вместо 1, каквато съм. В края на декември заминах за България за постоянно и фирмата много дълго време не ми превеждаше парите (въпреки че имах договор). След многобройни телефонни разговори до Германия, email-и и писма, едва днес ми преведоха заплатата, но само тази приспадната с Lohnsteuerklasse 6. Може ли някой да ми каже как мога да си получа и останалата част?


2. Точно в деня, когато се пребирах за България, една германка ме блъсна. Не беше тежка катастрофа, счупи ми задната броня. Не викахме полиция, тя ми се разписа на една нейна визитка, че е виновна. На следващия ден съобщих за случая при нейния застраховател. До тук всичко ОК. Но тя ми се обади малко след това и ме помоли да не говоря повече със застрахорателите, понеже първо работила в Deutsche Verkehrswacht (пише го и на визитката й) и ако нямала никакви катастрофи получавала в края на годината премии и второ, като се съобщи за кастрофа при застрахователите, застраховката й поскъпва. Обеща, че тя ще ми плати всичко, трябвало да й пратя сметките. Така и направих. Пратила съм й преведените фактури още през Януари, но тя от тогава не отговаря на email-ите ми, нито на телефонните ми обаждания. Нямам и преведени пари, разбира се.
Някой може ли да ме посъветва какво да направя. Имам свидетели, че тя ме е блъснала, снимки на колата,визитната й картичка с подписа й, на чиито гръб е написала, че тя е виновна, всичките email-и, които сме си разменяли, в които твърди, че ще ми преведе парите, следкато получи сметките.

Ще се радвам на коментари по двете или по някои от вдата случая.

Смешно е как за 4 години в Германия нямаше такива кокошкарски изпълнения, а точно сега, когато съм в България и не мога да подавам жалби, и работодателя ми, и тази германка, се опитват да минат метър.



Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: Cristall]  
Автор Бyrapин (Нелегален)
Публикувано07.03.07 22:53



Ами сори,че го казвам, ама така може да постъпи само жена - пуйка. Ти направо пращиш от акъл бе моме.

Тебе какво те засяга нейната застраховка. Отиваш в определения срок при застрахователите (който вече е изтекъл), дават ти парите и после оправяш колата в БГ за малко пари и дори излизаш на печалба. Подписала се била на визитката. Това какъв документ е? Никакъв. И свидетелите не могат да помогнат. Не сте дайствали по законната процедура и сега ще стоиш с пръст в устата.

За неизплатените заплати: Тези неща се уреждат на място, а не като се прибереш в БГ. Тук и да искаш, няма кой да ти помогне.

За данъците: подай данъчна декларация във Финанцамта (може и по интернет, прати картите и ще ти се възстановят данъците, ако си надплатила нещо). Тук не виждам да има някакъв проблем.

Ако нямате мъж до вас ви управлява, сте загубени.





Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: Бyrapин]  
Автор Cristall (непознат )
Публикувано07.03.07 23:20



Оффф, мамка му, прав си, бахти смоткана постъпка.


За данъка, ще се оправи както виждам работата.
А относно германката. Какъв е този срок, който съм изтървала. Аз още на следващия ден регистрирах случая при застрахователите. Ако сега им пратя сметките, много ли е късно да си получа парите обратно? А мога ли да подам Anzeige срещу нея някъде?



Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: Cristall]  
Автор toto49 (непознат )
Публикувано08.03.07 09:00



Не се притеснявай.
Не си пропуснала никакви срокове.
След като си направила Schadensmeldung и имаш от тях Aktenzeichen (AZ) нямаш никакви проблеми със нейната застраховка. Само че, в зависимост от това, коя застраховка е, ще се опитат да те бавят малко.
Но след като имаш вече черно на бяло Schuldanerkenntnis причинителката на катастрофата няма никакъв шанс.
Само нейната застраховка ще и се сърди, защото те не одобряват такова поведение - някой да се признава за виновен.

Недей им писа Емили, този вид кореспонденция тях много не ги трогва.

Направи следното:

- комплектовай си документите (като не забравяш да си направиш копия!!!!)
и ги изпрати с препоръчана поща на застраховката, AZ имаш вече.
- в сaпроводителното писмо предявяваш иск за:
покриване на ремонта по фактури
Entschädigungspauschale в размер на 50 Евра!!!
искаш превод на твоя сметка в БГ по ИБАН
(или в D), както ти е по-удобно
- Поставяш им срок от един месец!!!

Едва тогава ще си поместят дебелите задници и ще ти отговорят.

За причинителката на катастрофата няма какво толкова да се притесняваш - преди да и увеличат премията за следващата година те я питат, какво да избере - по-висока премия или възстановяване на щетата.

Успех





Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: Cristall]  
Автор Бyrapин (Нелегален)
Публикувано08.03.07 13:08



Всеки застраховател си има срок, в който трябва да съобщиш за щетата. Щом като си го мелднала веднага, значи не е загубено. Само не разбирам: застрахователите вече са знаели за унфала, когато онази ти се е обадила. Какъв е смисълът изобщо да и се връзваш на приказките. И обикновено фактурите (гутахтена) се дава веднага, дано оттук не излезе някакъв проблем.

Абе направо пращаш всичко на застрахователя и не му мислиш.

Anzeige недей да подаваш, щото и ти не си действала по законния ред



Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: toto49]  
Автор Cristall (непознат )
Публикувано08.03.07 13:47



Благодаря за мнението, ще се вслушам в съвета ти. Но аз нямам Aktenzeichen.
Цялата случка беше следната:
В края на декември пътувах за България, минах през Frankfurt, за да взема едно момче, което трябваше да пзтува с мен. Както стоях на един светофар (понеже светеше червено), тя се заби в задницата на колата ми. Беше към полунощ и не викнахме полиция, за което още съжалявам. На следващия ден рано сутрин се обадих на застрахователя и обясних каква е цялата ситуация, от там ми казаха, че ще се свържат с германката. Малко по-късно и тя ми се обади и ме помоли да не звъня повече на застрахователя. Това е.
Мога ли сега да им се обадя на тях и да имам претенции, че съм мелднала случая?



Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: Cristall]  
Автор toto49 (непознат )
Публикувано08.03.07 16:29



Малко по-трудно става, но трябва да опиташ.

Направи следното:

- пращаш на застраховката с препоръчана поща едно кратко Schadensmeldung, като се позоваваш на telefonische Schadensmeldung vom ....
и искаш регулация. Пишеш, че тяхната Versicherungsteilnehmerin е поела задължението да регулира щетата сама и е подписала in Anwesenheit von Zeugen Schuldanerkenntnis, но досега не се е обадила.
- оформяш Schadensregulierungsforderung, което да включва, както ти казах вече Erstattung der angefallenen Reparaturkosten und Unkostenpauschale (50Euro), като прилагаш копия от Rechnungen der Werkstatt.

-пишеш на германката едно мило пйсъмце (Einschreiben), в което и съобщаваш, че ако до две седмици не ти преведе парите ще направиш Anzeige wegen Unfallverursachung bei roter Ampel mit darauffolgender unerlaubten Entfernung vom Unfallort (Fahrerflucht) bei der zuständigen Polizeidienststelle.

-отиваш в кафенето до вас, поръчваш си едно скромно кафенце и започваш да проклинаш себе си, съдбата и zелокупния германски народ.

- мисля, че с малко упоритост ще ти се уреди въпроса.

Успех





Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: toto49]  
Автор Cristall (непознат )
Публикувано08.03.07 17:20




Сърдечно ти благодаря за чудесните съвети. Надявам се случаят да има благоприятен за мен край.
До сега пуританското ми възпитание ми е пречело да гледам само собствените си интереси, и дано след тази случка да имам малко напредък в тази насока.

Успехи!



Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: Cristall]  
Автор RGBG (непознат )
Публикувано09.03.07 13:02



Колегата те е посъветвал много добре. Дръж ни в течение какво става!
Пожелавам ти успех!!





Тема Re: Ако някой може да ми даде съветнови [re: RGBG]  
Автор Cristall (непознат )
Публикувано12.03.07 18:38



Здрасти пак

.

Реших да описвам тук, как се точи моя случай .

Малко лседкато писах тук се обадих на германката да ми каже номера на застраховката си и името й, че вече ги бях запиляла. Тя ми обясни, че нямало нужда , понеже вече превела парите сутринта. Естествено, пари-йок. Пак звъня след няколкото дена, в които чаках, онази се държа подчертано грубо и арогантно, като ми заяви, че няма да ми каже координати на застрахователите и нищо не мога да й направя, и да спра да й досаждам, щото имала работа за вършене.
Обадих се, след което на номера, записан на гърба на зелената ми карта, в Германия. Обясних им, че съм претърпяла ПТП преди време, мелднала съм случая, само че имам въпроси към застрахователите и искам тел.-а им, да го издирят по номера на колата на германката. Дадоха ми го, обадих им се, те ми дадоха Aktenzeichен и адрес, където да пратя сметките от Werkstatt .
Сега се надявам да няма усложнения и да си получа парите.

Обаче честно да ви кажа, някак ми се иска и германката да си изпати. Много ме хвана яд на нея при последния ни разговор. Няма такава наглост и безочие!
Може ли да подам Аnzeige срещу нея? Ще напиша една жалба и ще я пратя по пощата. Въпросът е до колко е разумно?
Но нещата не стоят ли така, че след като тя не иска да ми преведе парите, трябва да препрати сметките на застрахователите? Това не е ли укриване на документи, измама и отказ да ми съдейства при ПТП, което тя е причинила?
Не знам до колко е адекватно, това да пратя жалба, но в момента съм афектирана и ми се иска да чуя вашето мнение, което първия път невероятно много ми помогна.

Редактирано от Cristall на 12.03.07 18:42.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.