Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:39 02.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Работодател - германец  
Автор Smile (стара, ама нова)
Публикувано07.03.06 13:26



Привет.
Започвам работа в немска фирма със клон в България. Шефа ми ще бъде германец. Бихте ли ми казали накратко как трябва да се отнасям към него и колегите си? Понеже въпроса ми сигурно не е много ясен - ето ви пример: казаха ми, че дори и дългогодишни колеги в Германия си говорели на "господине" и "госпожо", което ме навежда на мисълта, че ако предложа на някой да си говорим на "ти" ще изглежда доста просташко.
Интересува ме дали това е вярно и има ли някакви особености във вътрешния етикет на немските фирми, как трябва да се изразявам, какво би се възприело като крайна грубост (а по нашите стандарти не е)...такива неща.



Тема Re: Работодател - германецнови [re: Smile]  
Автор VOS (непознат )
Публикувано07.03.06 16:09



Zdravej,
pyrvo, pozdravleniq za novata rabota! Jelaq ti uspeh i mnogo polojitelni emocii!
Ne mi stana qsno dali shte rabotish v BG ili v D! Ako rabotish v BG otnoshenieto kym BG-kolegite ti shte e kato v BG-firma. Ako kolegite sa ti nemci, otnoshenieto pak stava neoficialno, no trqbva da mine izvestno vreme! A otnosno shefa ti - syvet ot men - kolkoto dobre se razbirash s nego vinagi se obryshtaj kym nego/neq s Herr....../Frau......



Тема Работатанови [re: VOS]  
Автор Smile (стара, ама нова)
Публикувано07.03.06 16:24



за сега ще е в България.
Към шефа винаги ще е официално, но мога ли да му предложа да ми казва по име или трябва да свиквам da се обръщам на Frau Smileva?
Благодаря за пожеланията. Борбата не беше особено лесна, но се надявам и аз да бъде интересна и перспективна.

Редактирано от Smile на 07.03.06 16:28.



Тема Re: Работатанови [re: Smile]  
Автор VOS (непознат )
Публикувано07.03.06 17:10



Sigurno si chuvala, che nemcite sa rezervirani hora. Pyrvo mu trqbva vreme da te opoznae, predi da se otpusne. Zatova daj mu malko vreme na shefa ti (vse pak toj shte trqbva da se aklimatizira v BG). Ako pyk imash kysmet i nachalnikyt e otkrit chovek s priqtelski harakter, to tova shte prolichi vednaga. Vse pak vnimavaj da ne se pripoznaesh v nemskata uchtivost, granicheshta s licemerie! Spored men reshavashtoto e mqstoto na rabota! Ako e v BG, trqbva da vajat nashite predstavi, a ako e D - tehnite! Tuk nemcite samo govorqt za integraciq na chujdencite v nemskoto obshtestvo, taka che hora v tvoeto polojenie trqbva da vryshtat jesta i da integrirat nemcite, imashti kysmeta da popadnat v BG, v BG-obshtestvoto!



Тема Re: Работодател - германецнови [re: Smile]  
Автор SM® ()
Публикувано08.03.06 13:58



Стандартите общо взето са еднаки. Уважението и в двете страни изисква да се говори в учтива форма дори и когато е към обращение на малко име...
Изобщо не е проблем да се каже Peter Sie.... както и на Български Петър Вие...
Много грозно обаче в германския език, звучи едино друго обръщение... което няма аналог в българския език, при използване на учтива-неучтива форма...

Долнопробното селско отношение когато някой се обръщаща не към един човек а към много... Т.е. в Българския език Учтивата форма, съвпада с 2ро лице множествено число, и дали ще кажеш, Колеги вие... или Колеги Вие..., не се остановява при говор учтива форма ли е или не не се изразява отношение с него и не действа така арогантно...
Обаче на немски учетивата форма съвпада с 3тото лице на множественото число, и е груба селска арогантна проява да кажеш към колегите си с които говориш на Вие: Kollegen ihr... Казва се Kollegen Sie... По това можеш също да се ориентираш в отношението на германците... Ако сте група и някой непознат се опита да ви говори на ihr вместо на Sie... то смятайте че тоя няма да ви реши проблема... и почуствайте разликата...

Немската граматика е сложна, и наистина понякога става объркване, дали говориш за 2ро лице мн.число в учтива форма или за 3то лице мн.число. Ето защо не е грешка или принзнак на говорен дефект, да се вмятат паразитни думи в езика за да се разбере:
Sie beide koennen mir sagen... Sie alles hier muessen...
T.e. Вие двамата можете да ми кажете... Тука всички трябва....
иначе става:
Sie koennen mir sagen - Вие можете да ми кажете или Те могат да ми кажат
Това последното е и показателен пример за слагането на Малкото име след Sie!
Sie Peter koennen mir sagen ob die Kontrolle vertig ist...
Петър вие може да ми кажете дали контролата е готова...
Ако обаче изпозлвате фамилята например Reiner и госпожа Rainer e наблизо...
се получава двусмислие към копга се обръщате...


Редактирано от SM® на 08.03.06 14:03.



Тема Re: Работодател - германецнови [re: Smile]  
Автор navy (PhD)
Публикувано10.03.06 12:23



Ами според зависи, но при всички случаи трябва да дойде от него, не само защото ти е шеф. Принципът е както се обръщат към теб, така и ти към тях.
Чета тук размисли на хора, явно само чели за БРД, или били там отдавна.
Моите впечатления са, че немците искат да променят тази щампа, която и тук им е лепната. Или пък може би се американизират, знам ли.
Но е факт, че колеги помежду си си говорят на "ти", без значение ранга и позицията.

ДАВАЙ СТОЙКО, САМ СИ!
Разгеле бон-соар, уважаеми зрители!


Тема ...нови [re: Smile]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано10.03.06 21:26



Честито тогава

С шефа се говори на Вие, а колегите трябва да ги питаш, дали може да им говориш на "ти"....просто изчакай, за да видиш как ще си паснете.



Тема Re: Работодател - германецнови [re: Smile]  
Автор Jess5 (толерантна)
Публикувано18.03.06 22:40



Към шефа винаги се обръщай на Вие. Дори той, повлиян от нашите нрави, да ти заговори в един момент на ти, не се подвеждай. Аз се познавам с германци отблизо, вече 4 години, и още си говорим на Вие и Frau/Herr.... .Отскоро минахме на малки имена, но пак в учтивата форма. Отношенията между колеги са по-различни - повечето си говорят на ти, освен ако не е някаква специална фирма.
Най-добре е да се ослушаш в началото кое, как и какво - така силно се намалява шанса да сгрешиш.
И успех, Смайл! Не се плаши



Тема Re: Работатанови [re: Smile]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано24.03.06 19:55



Не се счита да е в добрия тон ТИ да предлагаш на по-високопоставените от тебе Брудершафт или Дутзен. Ако това е голяма фирма с дългогодишна история, международен престиж, много сътрудници и ясна иерархия едва ли шефът ти ше ти предложи да си говориш с него на Ти.
За повече информация по въпроса за немския етикет на работното място / и извън него/ бих ти препоръчала заглавието
Das Mosaik Benimmbuch - 1 x1 des guten Tons на авторката Sybil Gräfin Shönfeld
Приятна работа и успех!



Тема Re: Работодател - германецнови [re: Smile]  
Автор jaksan (DJ)
Публикувано25.03.06 13:36



znae6 li AZ RABOTY OT 2 GODINI V NEMSKA FIRMA I MOGA DA TI KAJA CHE VSYKA SUTRIN TRYBVA DA STAVASH SHES CHESA I DA SI VAV FIRMATA: I DA SI SUPER PRETSIZEN V RABOTATA ;NAPRAVISH LI DVE GRESHKI CHAO STO NA STO_




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.