Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:26 05.10.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Da raz4epkame Zuwanderungsgesetza:) FRAGEN! Teil 2нови  
АвторSteinbock (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 17:36



Ia pak da go podhvanem toz zakon. Lesno niama da im se dadem:)

1. Koi e natrupal ve4e niakakav opit s Auslaenderbehoerdeto pri novia zakon?

2. Polojitelen ili otricatelen?

3. Ako ne vie li4no, poznavate li niakoi drug balgarin, koito ve4e e zavar6il TUK i e hodil da mu dadat viza za rabota?

4. Interesno 6te bade i ako niakoi spodeli opit na poliaci, ungarci i t.n. ot tezi strani, koito sa 4lenki na EU ot Mai 2004.

Mislia 4e edna takava diskusia 6te pomogne na dosta ot u4enoliubivite (a i ne samo na tiah:)) balgari da si napraviat niakakvi planove.

Pozdravii



Тема Re: Da raz4epkame Zuwanderungsgesetza:) FRAGEN! Teil 2нови [re: Steinbock]  
Автор Strandjata (Meчтател)
Публикувано10.02.05 07:15



Здравейте Хъшове!

Темата е отговорна, пък и отдавна не бях се включвал, зер да не забравите, викам си, гърнето с боб в кухнята ми

По въпросите, ама съвсем накратко, щото не съм всезнаещ, а и пак осъмнах над лаптопа:

1. В Германия работя от 1996. До 2003 все съм бил с Aufenthaltsbewilligung и Arbeitserlaubnis само за съответната (компютърна) фирма. Всяка година през октомври тия документи се продължаваха. Един единствен път се фанах да мия чинии от сиромашия (2002-ра) и от Arbeitsamta ме глобиха, щото тоя документ не давал право на допълнителна работа на друго място. Сега вече имам Aufenthaltserlaubnis до края на 2006 и Unbefristete Arbeitsberechtigung fuer berufliche Taetigkeit jeder Art. Живота е труден, шефа плаща всичко 700 евро чисти на месец за компютърен проект - ама те разходите са към 1000 - та помагам на всички българи около мен за транспорт, комуникации, джамбазлък и на боб и леща някакси я карам... Това между другото де, малко настрани от темата.
СЕГА ЗА AUSLAENDERAMT-a: Тука, в най-дървеношопския (шовинистичен) баварски Landkreis Miesbach, дето още не зацепват, че българския и баварския народ имат родствена връзка, нещата стоят така - отивам да питам за постоянно пребиваване (Niederlassungserlaubnis ли му викаха вече) и чиновника небрежно: Вие в момента не бяхте ли с постоянно? -Не, до 2006 сте ми разрешили. -Ми тогава 2006 елате и ще направим нова преценка кое може и кое не, дотогава - нищо ново за вас.
Е, миналата година една негова колежка беше по-дружелюбна, каза, че сега вече да речем мога да подам за немски паспорт, зер повече от 8 години съм в тия планини, нооо, това не ставало за един ден, минимум 2-3 години така траела процедурата... Та сега си пиша проекта и обмислям...

2. Значи опита ми е нито положителен, нито отрицателен, както казваше един колега от Варна, лапай бахора и се потапяй в кереча

3. Аз лично не, но един от моите хъшове завърши тук (икономика) и след завършването взе да си търси работа. Това обаче беше миналата зима, той разчиташе на безвизов престой след изтичане на студентската му виза. 2 дена преди да си отпътува за Коледа добрите момчета, дето бръмчат по А8 и обичат да те изпреварват и да ти пишат BITTE FOLGEN, му обясниха, че има право на 3 месеца без виза и ако иска и работа да търси, ноооо, първо трябва 3 месеца да е извън EU. Та сезираха прокуратурата, та Einreise Bedenken за Германия му наложиха, човека едвам се оправи, мани-мани... Е сега поне дано това изискване да е отпаднало, надявам се...

4. Познавам един словак, дето търгува с коли и чат-пат работи на черно, чат-пат работи с 3-месечни договори в един местен McDonalds. Всички очакваха след датата Х договора му да стане постоянен, шефовете му изключително го ценят. Засега обаче промяна при него няма, уви

Айде пък дано светлината в тунела да не е от насрещния влак

Живота не е нито толкова хубав, нито толкова лош, колкото си го представяме


Тема чакай, чакайнови [re: Strandjata]  
Автор DLCl (може и по-добре)
Публикувано10.02.05 10:54



нещо не ми излизат сметките. Нали ако имаш 5 години пребиваване в Германия (там с по-малко от 3 месеца в годината отсъствия май) получаваш директно право на постоянно пребиваване?! Или не е точно така?

"No" simply means begin again at a higher level!


Тема Re: Da raz4epkame Zuwanderungsgesetza:) FRAGEN! Teнови [re: Steinbock]  
АвторJumbo (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 11:33



1. В ауслендербехьордето цари неведение, шаш и паника - пратили са ги на един кратък курс и сега сами да се оправят - седят и си мислят на глас както да правят всеки по-нестандартен случай.

2. Положителен: 1. вече има един вид разрешително за пребиваване, което опростява значително нещата. 2. Има възможност да си упростиш значително живота ако вземаш над 85хил.

3. Може и да си завършил в Бангладеш и пак да ти дадат виза за работа стига фирмата да има желание и възможности. По отношение на работата нищо не се е променило.

4. Граждани на новоприетите получават неограничено разрешително ако преди приемането са имали някакво.

5. Фиктивният брак остава най-безболезненото средство за устройване в Германия.



Тема Re: Da raz4epkame Zuwanderungsgesetza:) FRAGEN! Teнови [re: Jumbo]  
АвторD.O.K.O. (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 15:13



Zdravejte.
ne6to ne razbiram?koq firma 6te se navie da vi pla6ta po 7000§ na mesec??????????dobre de defakto kato zavyr6im i eventualno sme v EC ot 2007 nqma li da ima neograni4en predstoj i syotvetno vyzmojnost za rabota po specialnostta ni ili pri bezpytica ili nqkoq druga rabota mejdu drugoto?????
tova ne razbiram?I edno vypros4e kym Strandjata:Ne ti li pla6tat tvyrde malko pari sire4 700§ 4isto na mesec za izrabotvane na gorespomenatiqt ot teb proekt.S kakvo to4no e svyrzan tozi proekt?

I hora o6te vednyj:Kakva e polzata ni ot tova eventualno vlizane v EC sled kato pak 6te imame problemi s unbefristet i tn?????????



Тема Re: Da raz4epkame Zuwanderungsgesetza:) FRAGEN! Teнови [re: Steinbock]  
Автор e. ()
Публикувано10.02.05 19:15



Zdraveite,

i az da kaja :-)

1, 2, 3, noviqt zakon - dori i da si zavurshil tuk trqbva da pokajesh 4e imash dostaty4no sredstva za da JIVEESH edna godina v nemski usloviq i zdravna zastrahovka za tozi period za da polu4ish taka 4akanoto razreshenie za rabota. Verno e 4e vsi4ko se kazva Erlaubnis, no ima edin trik - dve alinei- za Ausbildung i za Beschaeftigung, taka 4e e vse edno (samo si imat novi imena neshticata).
4. Novite strani 4lenki- grajdanite nqmat pravo da rabotqt svobodno v EU purvite 7 godini sled prisyedinqvaneto si. Statukvoto se zapazva. Kakto nqkoi kaza po-gore, nqma zna4enie kade si u4il, vajnoto e firmata da te iska dostaty4no mnogo :-)



Тема Re: чакай, чакайнови [re: DLCl]  
Автор e. ()
Публикувано10.02.05 19:18



he to4no, :-) za syjalenie,

ne da si BIL 5 god. v DE. ami da si RABOTIL i da si plashtal danaci 5 god v DE..razlika ot zemqta do nebeto...hm...



Тема Re: Da raz4epkame Zuwanderungsgesetza:) FRAGEN! Teнови [re: e.]  
Автор Strandjata (Meчтател)
Публикувано10.02.05 23:11



До всички хъшове - продължавам повествованието - значи започваме от далечната 1996 година, когато започнах дългите командировки по немско (щото работех в една Българо-Баварска фирма). Тогава те ме водеха като командирован служител от едната фирма в другата и статута ми в Германия беше Ausbildung, а документа за пребиваване беше Aufenthaltsbewilligung. Продължиха ми те 3-месечната виза от София до края на 1996. Трябваше им време, докато ме проверят и нанесат първоначално в техните бази данни (прословутия Auslaender Zentral Register - AZR). Оттогава датира и номера, който имам в тоя регистър. Всеки дългопребиваващ чужденец по немско се води там (в България не е по-различно - там чужденеца, който се заселва получава ЛНЧ - Личен Номер на Чужденеца). Та докато това онова, в паспорта ми сложиха временен печат, да не ме арестува някой полицай. После вече лепенката до края на 96, после ми дадоха още половин година до юни 97 и в един момент ми написаха едно тежко официално писмо, че моя Aufenthaltsbewilligung не може да бъде продължен повече от законните 18 месеца за Ausbildung (я, те били 18 тия месеци, колкото договорите по спогодбите). С 300 зора дадоха 2 седмично удължение ли колко там да се свърши проекта и ... тука вече е интересното ... понеже шефа много държеше на мен, чиновникът от Auslaenderamt-a ми даде някакво писмо до посолството в София, че по-бързо да ми дадат нова виза. Е сега иди в България на почивка, каза той, и наесен пак тука вече с трудов договор. Така и стана, подадох си официално оставката от Българо-Баварската фирма поради преминаване на работа във фирмата-собственик (се едно както футболистите ги картотекират в западен клуб за новия сезон). Бързо ми оправиха нещата в посолството, айде там 3-месечна виза, не като 1992 и 1995 когато ми отказваха. И после вече почнаха да ми слагат Aufenthaltsbewilligung-и от година на година през октомври с цел работа в немската фирма, съответно от Arbeitsamt-a правеха пък Arbeitserlabnis-ите. Един път се случи така, че съответния чиновник в Auslaenderamt-a лисваше, та се озовах при негова колежка. Тя ме изгледа строго и каза - първо донесете вашия Arbeitserlaubnis. Питах във фирмата - там пък секретарката ми каза, че от Arbeitsamt-a чакат новия ми Aufenthaltsbewilligung. А сега де, кокошката или яйцето. Един колега, който по това време се занимаваше със строителни групи, ми каза, че това е начина немците да те изгонят демократично без да можеш копче да им кажеш за правата на човека. Аз все пак не се уплаших, изчаках "моя" чиновник да се появи отново и му занесох паспорта с кратко обяснение какво е станало. Той хитро се усмихна и каза - да, така пише в нашите закони, но ето вашия шеф ви иска, и ние тука Behoerde-тата водим диалог помежду си и уреждаме нещата, нали нашата страна има интерес от това... Аз тогава не знаех в подробности механизма на тоя диалог. Години по-късно, дали не беше и точно от нашия форум, открих статия от един немски професор, където се разглеждаха основите на новата система Зелена Карта. Там беше подробно анализирано старото положение. От тая статия научих как се въртят тайнствените колелца на тукашната бюрократична машина, силата на подзаконовите нормативни актове (щото в закона само общи лафове), тайнствените съкращения AAV и ASAV, които години наред забелязвах по моите и чуждите розови лепенки. Оказа се, че AAV значи ArbeitsAufnahmeVerordnung, а пък ASAV - AnwerbeStoppAusnahmeVerordnung (дето пишеше пред немското посолство, че работни визи по принцип не се издават, за изключения виж гише 6). Правилно са казали хората - информацията е власт - никой не ни ги е казвал тия подробности и доскоро витаеха само слухове и суеверия едва ли не. А реално в Германия всичко си е писано черно на бяло + разбира се задължителната доза субективизъм. И идеята е близка до акъла - да се използва труда на чужденците за това, което на немците не им е кеф да вършат, но да не се дава лесна възможност за заселване в страната - щото в Канада населението е 2 души на кв.км, ама в Германия е 228 души на същата площ и ако стане много навалица около тенджерата, нали се сещате... Е, смесените бракове и най-злия диктатор не може да забрани, та тая вратичка остава, така именно може да се получи Aufenthaltserlaubnis и то веднага. Даже съм чувал тия думи от отговорен служител от Auslaenderamt-a. Но инак всичко минава през иглени уши - питал съм за Unbefristet и са ми отговаряли - оооо, ама трябва да имаш 5 години именно Erlaubnis, а не Bewilligung. Питал съм за статут Зелена карта - оооо, ама първо трябва да се върнеш в България. Лани питам за Einbuergerung, демек за немски паспорт, имам вече над 8 години тук - оооо, ама първо вземи 2-ри Erlaubnis, после ще видим времето с Bewilligung как ще го приравняваме. Не знам по кво чудо ми дадоха Erlaubnis, то беше също някакво инфарктно положение, ама това съм го писал друг път. Май последните години се поулабиха нещата, е една позната къде Розенхайм получи след един 18 месечен договор друг пак 18 месеца и мина от Bewilligung на Erlaubnis с твърдото застъпничество на нейния шеф.

Значи новия закон си е един добре преименуван стар закон. Но основното, което е положително по новия закон е отпадането на формата Bewilligung, демек сега ако ида след 5 години, няма как някоя квадратна пача да ми каже, е все едно, че не си бил досега тук. Пък и участието в социалната система си е друго, мобилни договори и т.н.

А правото на работа, то уви, през първите години няма да се промени, най-много да е по-лек гореспоменатия диалог между властите.

Пък парите 700, дет' питаше някой, ми се водят за половинка работен ден; ми сиромах моя шеф, това може - това плаща. Пак съм му благодарен и мъча сега да дебъгвам проекта си - а той е архивиращ модул за Novell Netware към архивиращата система SESAM, която произвеждаме във фирмата.

Пък другите пари, е вдруги ден идат момчетата от Севлиевската чета да джамбазуват, та ще ме нахранят и ще оставят някое Евро, нали ако Странджата се затрие, при кого ще идват

Уффф, айде, че ми свърши вдъхновението, кат се сетя - тогава повече.

Умната и до скоро

Живота не е нито толкова хубав, нито толкова лош, колкото си го представяме


Тема корекциянови [re: Strandjata]  
АвторDLCl (Нерегистриран)
Публикувано11.02.05 14:19



"А правото на работа, то уви, през първите години няма да се промени, най-много да е по-лек гореспоменатия диалог между властите."

това изобщо не е сигурно! При наличие на някакво разрешително, по времето на присъединяване на БГ към ЕС, не важи 5 или 7 годишния гратисен период за получаване на такова постоянно. Така е било и за 10те нови. Дали за правото на работа за БГ и Румъния ще направят изключение-един господ знае, но не вярвам. В същност дано не направят



Тема Re: Da raz4epkame Zuwanderungsgesetza:) FRAGEN! Teil 2нови [re: Steinbock]  
АвторБлye Aнreл (Нерегистриран)
Публикувано11.02.05 20:16



Аz полу4их дирекно след следването ми арбаитсерлаубнис бесро4ен zа zяла германия . на баzата 4е сам бил поже4е от 6 години тук. касмет




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.