Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:49 04.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Клуб "Зелена карта"нови  
Автор valjo6 (непознат )
Публикувано05.02.04 16:05



Допада ми идеята за разделянето по клубове. Иначе човек не може да се ориентира в дискусиите. И още нещо: нека участниците да поставят като заглавието на бележките си нещо подсказващо съдържанието на написаното. За по-добра ориентация. Примерно "Имам идея" нищо не значи, докато "Помощ за данаци" и достатачно говорящо.
Сега малко за моя опит:
Тук съм повече от 2 години. Със зелена карта за програмисти. Със семейството си. Доволен съм от работата си. Заплащането е прилично, без да е лукс. Езика го знам, без да съм съвършен. Имам приятели българи и немци - все хора от моята среда. Децата ми също постепено си създават своя среда. Жена ми още не работи - учи езика. Нямам основание за оплаквания.
Защо съм тук?
За да могат децата ми да си разширят мирогледа с допира до още една култура и бит, и евентулано да получат добро висше образование. За да избягам от престъпността, простотията, мръсотията и глупостта в БГ. За да имам спокойствие и ред, нормално здрвано обслужване, евентуално прилична пенсия. За да ми мирише в трамвая на хубав сапун и парфюм, а не на ...
В какво имам опит от живота тук:
- Наемне на жилище
- Купуване на кола
- Училище
- Медицинско обслужване
- Застраховки (най-основните)
- Деклариране на данаци
- Отношения с германците - на работа и извън нея
- Отношения с имиграционните власти
и др.



Тема Re: Клуб "Зелена карта"нови [re: valjo6]  
АвторDartakat (Нерегистриран)
Публикувано05.02.04 17:51



Njama sto......,goljam opit si sabral a tesi dve godini sas "zelenata"karta!Sled 10 godinki ste zapeesh i ti kato nAma karay,oste si pozetivno iznenadan i dovolen!?!as savsem druga pesen



Тема Re: Клуб "Зелена карта"нови [re: valjo6]  
Авторbastard (Нерегистриран)
Публикувано05.02.04 18:12



Valjo kato te 4eta, se pitam kade jiveesh. Tova ne e Germanija, moje da e bilo predi 20-30 godini, no ne sega.
1. dezata i obrasovanieto- mene strah me obsema sa deteto, kato gledam kak mu gubjat vremeto i kakvo e nivoto, a e samo v Grundschule. Vischeto e po-sle ot tova v BG, dori i da stane plateno, koeto shte stane v skoro, njama da se vdigne nivoto sa 1-2 godini. Shte vsemat modela ot Amerika- 3-4 universiteta i ostanaloto konveir sa hora s diplomi.
2. Sdravno obslujvane- kade e tova, da 4akam s mesezi sa termin, pensija- fondovete sa prasni, poneje parite otivat sa segashnite pensioneri. Riester-rente,
Kapitallebensversicherung i dr. podobni gledat kak da ti darpat parite sa momenta, a sled 30 godini i Gospod njama da snae kakvo shte bade.
3. Sashto si siguren, 4e shte iskarash tuk do pensija? Men vse reorganisazii me hvashtat- Organisationsaenderung kato 4uja i se podgotvjam sa rasgovor s Personalabteilung.
4. ne mi e mirishelo na sapun v tramvaja, no redovno visja na edin krak v vlaka, poneje DBAG ne iska da prika4i oshte edin vagon- i te sa auf Sparkurs.
5. Jilishte, sastrahovki , danazi- spodeli si opita kak se vrejdash ot 50 kandidati sa jilishte ti da go polu4ish, kakvi sastrahovki ti probutaha, 4e Versicherungsmakler sa mnogo sladkodumni, dana4nata tam njamash problemi pri edna saplata, pravi se sa 1 4as.
6. Otnoshenie s vlastite- kakvi pak trjabva da imash. te si varshat rabotata, nali sa tova im plashtash s danazite, koito Vater Staat smu4e ot teb direktno i indirektno.

Moje da sam bil ostar v israsjavaneto si, ne e li4no.



Тема Re: Клуб "Зелена карта"нови [re: valjo6]  
Автор Bиxpeния Гeнчo (Пътешественик)
Публикувано05.02.04 18:38



Така ти се "пада" !!!

И друг път просто не се опитвай да правиш такива предложения. Освен ако не искаш да чуеш мнението и виждането на всички ни, иzкаzано под формата на обобщение .

Между другото, тая работа с обобщенията е страшно опасна. щото може човек в много смешни ситуации да попадне. Две теми по-встрани аz се насадих на пачи яйца с иzкаzването си zа номера на сметката върху касовите бележки

Това, което ми харесва в тоzи клуб, е че е като игра на шах - само една грешка да допуснеш и може и след 10 хода да е, но все някой ще ти го върне тъпкано. Нищо, че преди време Jess5 ми каzа "е, не сме чак толкоz лоши". Въобще си е цяло удоволствие и предиzвикателство !!!

Лошото на хубавото и хубавото на лошото е, че свършват!

Редактирано от Bиxpeния Гeнчo на 05.02.04 18:42.



Тема Re: Клуб "Зелена карта"нови [re: Bиxpeния Гeнчo]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано05.02.04 18:55



Obobstenijata sa kato statisticata/stakmisticata! I kato lafa po tozi povod: ti jadesh meso, az jam zele, sredno jadem svinsko sas zele!



Тема Re: Клуб "Зелена карта"нови [re: valjo6]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано06.02.04 14:23



В коя част на Германия си?

Perdue dans le vent, je brule et je m'enrhume


Тема Повече опит?нови [re: Dartakat]  
Автор valjo6 ()
Публикувано06.02.04 14:59



Вероятно опита от 2 години не е достатачен. Но аз с прекъсвания работя тук от 1992. Просто не съм негативно настроен. Както много нашенци в чужбина. Все чета из Интернет колко са тъпи германците, американците, и т.н. И на мен много работи не ми харесват, но са повече тези, които ми харесват. Просто приемам германците, такива, кавито са. Затова съм тук. Ако германците бяха като българите, то и Германия щеше да е като България, от която избягах. Избрах Германия, защото манталитетът (ред, оргаизираност, вежливост) ми допада. И не разбирам защо тези, на които не им харесва, продължават да стоят. Свят широк, ако не искат в БГ, има толкова много други страни.
И още нещо. Имам много близки приятели и роднини вече в САЩ и Германия. Никой от тях не се оплаква. Всеки си е намерил мястото. Може би такива са хората от моята среда и с подобен на моя манталитет.



Тема Каде сьм?нови [re: Craig]  
Автор valjo6 ()
Публикувано06.02.04 15:01



В западната - Хесен



Тема Не всичко е идеалнонови [re: bastard]  
Автор valjo6 ()
Публикувано06.02.04 15:24



В западната част живея и сега. Съгласен съм, че много неща не са, както бих искал, или както очаквах да бъдат. И германците ги тресе социализмът и всичко върви надолу (засега!). Но колкото и да падат, БГ колкото и да се издига - надали ще се стигант.
За основното образование си прав - просто трябва да налагам допълнителни изисквания към децата си, за са на ниво. Но мисля, че за висшето грешиш. Не гледай какво измисля Шрьодер за университетите. Той просто се опитва да задържи интелигенцията да не хукне за Америка.
С лекарите имам съвсем различен опит - мого съм доволен и от домашния лекар, и от зъболекаря, и от болницата, в която лежах. И то с обикновена (задължителна) здравна застраховка.
В застраховките не нямам нищо особено. Просто използвах някои сравнителни сайтове, попитах този-онзи и съм доволен. Използвам допълнителна пенсионна (служебна), пълно каско за колата, допълнителна здравна за чужбина, и някои дребни - за дома, гражданска отговорност. Досега винаги са били точни и коректни.
Аз съм под наем и доста лесно намерих много приятно жилище на приличен наем, с чудесни хазяи. Но скоро приятел (българин) със заем си построи къщичка - нямаше особени проблеми.
Железниците и мен често ме вбесяват с неточността си. Преди години можех да си сравнявам секудите с влака, а сега е трагедия. Но не бих ги сравнявал с българските.
И при мен често има реорганизации в работата. Просто съм свикнал с мисълта, че тук гаранции за това няма и си налягам парцалите, да бъда толкова необходим, че да ме държат.
А за пенсията гаранция няма - да видим какво че излезе от новия Zuwanderunggesetz. Много се надявам на него.
Въобще гледай по-ведро на нещата. Или пък, ако толкова си намразил обстановката тук, огледай се, поразпитай, все ще намериш нешо подходящо за теб. Безмислено е да живееш в постоянно недоволство и всичко да ти се вижда черно.
Поздрави и успех

Редактирано от valjo6 на 06.02.04 15:26.



Тема Re: Клуб "Зелена карта" [re: valjo6]  
Авторcoня (Нерегистриран)
Публикувано06.02.04 15:53



Тук сЪм от 2 години и поЧти 2 месеца. СЪЩо полуЧавам прилиЧна zаплата(56К), фирмата и условията на работа са страхотни. СЪпругЪт ми е с мен, но все оЩе не моЖе да намери работа. ВЪпреки това никак не мога да се оплаЧА ъ имаме си жилиЩе, кола, мебели и там всиЧко необходимо. Ходя си в БГ по 3 пЪти в годината, но ужасно ми липсва. Не се Чуствам Щастлива тук. С колегите нямаме много обЩи теми, не поzнавам много българу тук....
Носталгията zдраво ме тресе.
И сега zамисляме връЩане.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.