Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:50 03.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема razlika!нови  
Авторsashko (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 00:35



Здравйте,
значи интересувам се по конкретно каква е разликата между Technische Universität i Fachhochschule?
Аз имам бегла представа но не мога да направя съпоставка с българската система на висше образование?
И по точно FH на какъв български ВУЗ отговаря?



Има ли разлика между TU и FH?

Ich waere denkbar, wenn ich Antwort bekomme



Тема Re: razlika!нови [re: sashko]  
Автор Jupiter (воден)
Публикувано17.09.03 01:34



И двете са бози и дипломата им е равносилна на тази от University Of Tutrakan в България.



Тема Re: razlika!нови [re: Jupiter]  
Авторsasko (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 10:13



А кое не е боза според теб?



Тема Re: razlika!нови [re: Jupiter]  
Автор Super Mario ® ()
Публикувано17.09.03 11:56



ми ТУ си е ТУ, например отговаря на ТУ в България: такова е ВМИ"Ленин" са не знам как се казва, ХТИ София, Бургас. ВИАС.
А пък Хохшулето отговаря на бившите полувиши учебни заведения.
такова е например ПУЛУВИШ Институт за Туризъм. те вече имат други имена.
не ги знам какви са.


най общо това е сравнението.

Университет си е университет.



Тема Re: razlika! - VWLнови [re: Super Mario ®]  
Авторmoris (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 13:46



Zdravei S Mario, kato si tolkova kompetenten (kazvam go s dobro chuvstvo) kaji mi nesto za VWL i vazmojnostite za rabota v De sled tova, zastoto v drug posting Superstar, na koito mnogo blagodaria, se izkaza che e bezmisleno da se uchi v De - niamalo rabota za balgari.

Az mislia da ucha tova drugata godina.

Mersi predvaritelno.



Тема ми ще ти кажа:нови [re: moris]  
Автор Super Mario ® ()
Публикувано17.09.03 16:31



ВБЛ-а го учи всяка 3та германка, туркиня, полякиня или българка.
и на половината от това съсловие всеки 3ти германец, турче, поляк или българин.
всяка една от тях (да се върнем към мнозинството) и предтава си няма какво ще работи после, представя си че ще е в някакви фирма но, когато я питаш както кава представите и свършват до там, че описанието подхожда на професия секретарка: т.е. седи на бюро и цъка нещо на клавиатура, а когато си поиска се обажда и по телефона. Фирмата според тази една 3та е задължително просперираща, и т.н.
Та обаче тъй както познавам обаче само 1 човек който е завършил точно BWL, (т.е. не се е отказал или са го изгонили) и той е немец, работи в Международния отдел на Комерцбанк за северна Германия, във Хамбург, и през него минават преводите на пари извън Германия.
Като се има на предвид че в Хамбург оборота покрай пристанищата е голям, горкия се съсипва от работа да търси СВИФТ кодовете на незнам си кой клон на не знам си кое ДКС в Гюешево например, взима за 32ч работна седмица ок. 3000 евро/мес. и казва че са още 3ма такива, но банката е в рецесия, и някой щял да изхвърчи др. година. За това ги пращали често до Централата във Франкфурт, и там ги карали да попълват въпросници, където въпросите не били за това той как вече можел да се ориентира по СВИФТА и колко бързо си вършел работата, а това дали бил женен, колко деца имал, колко му е жилищната площ и какво друго е учил...
т.е. ще ти преведа: ще запазят на работата не най-кадърния, а този който му е най-необходимо.
това е което знам за един завършил немец ВБЛ.
Всъшност познавам и една Българка, която го е завършила. Ами тя има работа. но никога не съм я питал, какво работи. знам само къде:
В една голяма шоколадено-кафена фирма.
Суперстар(с) също я познава. Тя на него му се хвали, след като ти е казал това значиявно и на нея не и е лесно.



Тема Re: razlika! - VWLнови [re: moris]  
АвторAlly (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 18:28



a sega da ti kaja puk az za VWL, stot ti za tva popita, nali?
ako dokato zavurshish ikonomicheskata situacia - razbiraj bezrabotizata v Germany ne se promeni kum mnogo po- losho otkolkoto e v momenta, mojesh da si namerish sled tova rabota sus VWL ako: 1. ako imash kusmet, 2. nemskija ti e mnogo dobur, 3. izkaral si dobra praktika (tva ste razberesh kakvo znachi kato stanesh student) i 4. si mnogo dobre s matematikata i zaljagash nad predmeti kato statistika i ikonometrija. Tova chetvurtoto smjataj, che e edno ot naj- vajnite nesta. Govorja ot opit. Njakoj ako ima drugi vpechatleniaj da kaje.



Тема Re: razlika!нови [re: sashko]  
АвторAlly (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 18:37



nachi za TU-to Mario e prav. Za FH - ne e poluvishe. Pak e "vishe obrazovanie", no e sus predimno prakticheska nasochenost. Uchat se mnogo po malko teoretichni predmeti. Ako sled tova ti hrumne de sa zanimavash sus izsledovatelska rabota (ot kakuvto i da e tip) ti trjabva Universitet. V FH mnogo grubo kazano se uchi zanajat na visoko nivo, no za njakoi profesii dokolko znam dori moje da se predpochete da imash FH-Diploma. Vuv vseki sluchaj praviloto e che usilijata v edin Universitet sa po golemi, no puk zaplatite na zavurshilite FH sa posle po malki.
Po konkretno nisto ne moga da ti kaja- ako si v Germany otidi v Asta - tam ima Studienberatung i ste ti objasnjat podrobno.



Тема и бившите Полувиши в БГ дават в момента висшенови [re: Ally]  
Автор Super Mario ® ()
Публикувано17.09.03 19:00



но няма да го коментирам, той търсеше аналогий в България. Именно тези бивши полувиши институти, които са се наричат УНИВЕРСИТЕТИ са аналогиите на Хохшулетата
Те също дават и магистърски степени.
Основната разлика е за немците, те с един вид абитура (т.е. разбирай на български МАТУРА), която имат, могат да кандидатсват само в такова училище но не и в университет.

За чужденците би трябвало да звучи така:
Ситуация 1.
В. - Какво си завършил?
О. - Ами Университета в Гьотинген
В. Ау... университета в Гьотинген????! АУ??? Бре бре,,,! АУ?
Ситуация 2.
В. Какво си завършил?
О. ами хохшуле по туризъм мениджмънт и финанси в Хилдесхайм
В. ??Това пък Хилдесхайм какво е? Къде е?
---
темата е дискутирана обаче...
чао

Редактирано от Super Mario ® на 17.09.03 19:02.



Тема da, osven tovaнови [re: Ally]  
Авторbate zdravko (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 19:23



osven tova samo ako zavyrsis universitet moze da pravis primerno doktorat
ako zavyrsis FH tam ostavash. i po-malko pari polucavas (ne e prestizno)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.