Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:49 03.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Превод на дипломата за средно образованиенови  
Автор Xpиcи (ненормалница)
Публикувано04.06.03 17:30



Здравейте отново!
Този път искам да ви попитам, знаете ли къде в София могат да ми преведат дипломата на немски без при това да ми оберат и последната пара. Агенциите за превод и легализация се нароиха като гъби след дъжд и само гледат да ти вземат парите. А легализацията в министерството си е напълно безплатна, ама като сме си глупави...Казаха ми, че в немското посолство също се правели преводи - има ли изобщо такова нещо и каква е цената на услугата? И ако си вадя копия на преведената диплома, къде трябва да си направя заверката - в немското посолство или в училище? Благодаря на всички, които ще ми отговорят

Редактирано от Xpиcи на 04.06.03 17:32.



Тема Re:нови [re: Xpиcи]  
АвторMapиo Beлиkи (Нерегистриран)
Публикувано04.06.03 18:24



legalizaciata v ministerstvoto ne e bezplatna i e svyrzana s mnogo zanimavane - trjabva da proucis kade koj pechat se zima i koja gerbova marka se lepi.
po-dobre obikoli 2-3 agencii i ste nameris njakoja dobra.
edno vreme bese po 10 leva na stranica i parite si zasluzavaha men ako me pitash.

ako pravis kopia na prevoda verojatno triabva da gi zaverish v posolstvoto. po-lesno e da iskas ot agenciata prosto da ti legalizira 2 kopia. te ste ti zemat pari za prevod samo na pyrvoto.
mezdu drugoto legalizaciata mai ti trjabva samo pred posolstvoto. poveceto institucii tuka mai ne sa chuvali za taja rabota i pri tiah prevod ot zaklet prevodach (kakyvto e pocti vseki edin ot agenciite) e dostatychen



Тема Re:нови [re: Mapиo Beлиkи]  
Автор Xpиcи (ненормалница)
Публикувано04.06.03 20:05



Благодаря ти за отговора.
Що се отнася до легализацията в министерството - точно преди един месец имаше изнесена информация в медиите (в Бг), и служителите от министерството се жалваха, че имат адски много работа с тия легализации, а пък услугата всъщност била безплатна и фирмите печелели на техен гръб...



Тема Re:нови [re: Xpиcи]  
АвторTвoй (нeCyпep) Mapиo (Нерегистриран)
Публикувано05.06.03 13:33



провери да видиш дали е безплатна.
а информацията на която може да се разчита от медиите е датата и деня от седмицата ;-)



Тема аз съм на друго мнение:нови [re: Mapиo Beлиkи]  
Автор Super Mario ® ((Каратист))
Публикувано05.06.03 13:48



1. По мое време Легализацията в Министерството на Образованието беше безплатна.
Сега може да има такса, вече след като вестниците са раздули.
Но принципът е такъв: Това е дипломата ти само че на друг език. Дипломата ти се издава от това министерство, имено неговия печат го прави документ издаден от него.
Това ставаше за ... другата седмица, т.е. всички подадени преводи ИЛИ ДОКУМЕНТИ ИЗДАНЕНИ НА ЧУЖД ЕЗИК (има разлика м/у това), имаха печат до следващия понеделник. т.е. независимо кога си ги дал, пон.в.ср.ч.или п, печата е готов до понеделника след събота и неделя.
2. Стъпка
Този печат е необходим, за консулския отдел на МВнР. Там без този печат не се заверява нищо защото практически без него както казах документа ти е невалиден. А целта на консулския отдел на МВнР му е да каже, че вече идадения от Мин на Образование док. е валиден за страните с които БГ. има спогодба.
Там се плащаше, в таксови марки на стандартна цена. Сега не знам колко е.
Просто марките се лепят на документа. Колкото е стойноста на марките толкова е самата услуга. така че ако някоя фирма ви вземе 10 лв, а ви е налепила държавни таксови марки за 5 лв. то при всички случай си е взела и 5 за нея.
Някой го прават защото там работят (работеха) следобяд от 14 до 16 имаше много голяма опашка, тези от фирмите винаги се нареждат 1ви и заедно със 100 документа (10 копия на 10 човека да речем събрани от предишния ден) влизат, и се бавят с часове. Ако чакаш сам само с твоя шанса да влезеш е минимален. На всичкото отгоре се и познават, и често се пререждат. т.е. този който е най отпред пъска конкурентките му от друга фирма, защото знае че ако той закъсне, и него ще го пуснат, по неписаните си правила.

3та стъпка
след като вземеш този печат върху таксовите марки....

отиваш в Немското посолство. което не слага печат ако няма предишния. Те.е по този печат се уверява, че вече твоя документ отговаря на изискванията на спогодбата.
Там цената не я знам! но при всички случаи - не се плаща ако е за 1ва заверка. не знам обаче дали искат нещо ако отидеш с 10 превода на дипломата си.



това е процедурата в БГ.
след това има и стъпка 4
в Германия, на регионално ниво ти признават дипломата, дали отговаря на изискванията на образованието тука, само ако има печат от Посолството - т.е. официална немска инситуция. Това обаче няма нищо общо с легализацията.
т.е. Легализирана диплома моде да не бъде принзата:

Например: Дипломите от техникумите:
Дори и да направиш стъпка 1-3 в Германия, няма да ти признаят обучението, за необходимо за следване више обрзование в страната.
Това е веригата.
Движи се по стъпки 1 до 3 сама. при всички случаи ще ти отидат до 4 седмици.
Ако искаш да не чакаш на опашки или времево, плати си на фирма.

Редактирано от Super Mario ® на 05.06.03 13:57.



Тема Re: Превод на дипломата за средно образованиенови [re: Xpиcи]  
АвторNora (Нерегистриран)
Публикувано05.06.03 14:39



Prevod, legalizacia i zaverka v nemskoto posolstvo (koeto e strashno tyrchane, visene po opashki i NE E BEZPLATNO ) izliza okolo 40 lv i stava za edna sedmica.Ako tyrchish sama ste ti izleze s 10 lv po-evtino. Samo zaverkata v nemskoto posolstvo (vkl. spaneto pred posolsvoto) ti struvat 10 lv.i markite i notarialnata zaverka oste 15 i t.n.
Ima edna fitma "Alma konsult" v Sofia, malko sled "Popa" posoka "Slavejkov"v diasno-minalata godina biaha mnogo koreknti i prevedoha, legaliziraha i t.n diplomata na sina mi za edna sedmica. Mislia, che cialoto udovolstvie struvashe okolo 40lv.
Uspeh!



Тема точно таканови [re: Super Mario ®]  
АвторMapиyc (Нерегистриран)
Публикувано05.06.03 15:07



mnogo dobre i posledovatelno go objasni.
az pod tova che legalizaciata ne e bezplatna imah predvid stypka 1 plus stypka 2 (t.e. stypkite predi nemskoto posolstvo)
sasto i saveta che da go napravis sam ne si zasluzava - chakaneto, zabavjaneto, izgubenite nervi i taka natatak sa povece ot parite koito e vzela agenciata.

kato dopylnenie samo - dokolkoto znam ako kandidatstvas v povece ot edin universitet njama nuzda da legalizirash povece kopia. prosto kopie s ugovorkata che originala e legaliziran i zaveren v posolstvoto. po-kysno kato te priemat pokazvas originala.
ako doides v germania i vse pak niakoi ti iska legalizirania original moze da ne povtarjs procedurata v BG, ami da ides pri pyrvia notarius i da mu kazes da ti napravi kopie - stava, probano e.



Тема не съм много сигурен:нови [re: Nora]  
Автор Super Mario ® ((Каратист))
Публикувано05.06.03 15:31



че стъпки 1 до 3 струват 30 лв.
Сега си проверих дипломата, на нея има таксови марки за 7.50.
ето ви и картинката на вас:


знчи толкова и струва. като се изключи безпланто Министерство на Образованието и Немкото посолство
чак да са вдигнали цената на 30 лв. не ми се вярва!



Тема е тука вече изби рибатанови [re: Super Mario ®]  
АвторMapиo B. (Нерегистриран)
Публикувано05.06.03 17:53



със това сканиране на марките окончателно покори мойто сърце.
ненапразно за теб гласувах аз...



Тема Re: не съм много сигурен:нови [re: Super Mario ®]  
АвторNora (Нерегистриран)
Публикувано06.06.03 15:01



Tochno taka-7.50 sa markite, no prevoda na dve stranici 2*8=16 lv i naj-malko 3 lv za zaverka ot notarius.Stavat okolo 27 lv.
Absoliutno sym sigurna, che zaverkata v nemsko posolstvo e 10 lv.
Ami tova e 37 lv.
Ikato si platish biletite za tramvajte stavat tochno 40 lv.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.