Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:35 17.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Локомотива и Германиянови [re: Bukui]  
Автор navy (PhD)
Публикувано31.03.03 22:32



Отдавна немците са забравили какво е да си локомотив на Европа, по-точно от десет години. Щото имат една много тежка композиция да теглят от Изток...
Даже последната година икономическото положение е катастрофално - германия бе единствената страна, предупредена от ЕС, да намали дефицита си. За 2002 прогнозата бе + 3.5% ръст, после неколкократно бе коригирана, за да се окажа леко отрицателен. За тази година е дори и по-зле. Неслучайно ДАХ-а падна от над 5000 до 2000 за 16 месеца, а NЕМАХ дори бе спрян да се изчислява по едно време - срив от 2000 !
Толкова за Германия.
ИКЕА са едни долни мошенници, които по правило фалират своите доставчици. Това е мнението на мои много близък, който е експерт в бранша.
Пример- преговаряш с тях за кредитиране, те ти осигуряват кредит срщу крупна поръчка, в която сроковете са строго фиксирани. Това за сухата и влажна дървесина е пълен ташак - от мократа не може да се произвежда каквото и да е, защото дървото се изметва , и то доста бързо.
Поради сгъстените срокове и транспорта се получава малко повишено количество брак. Напр от един тир с 50 хил закачалки е мормално да има 150-200 повредени. Те ти ги събират, снимат ти ги, не ти плащат поръчката, но и не ти я връщат! През това време ти си пресрочил срока за погасяване на заема и край - фалит! Плюс това ИКЕА означава изключително долнопробни мебели! Най-проста конструкция, най-евтини материали, технология , резултата е ясен.
Ето защо в ИКЕА има евтини стоки и нонстоп намаления.
А нешего брата съвесем не е изкукал да им се връзва, затова няма много български стоки.

And justice for ALL


Тема Локомотива Германия i nie ...нови [re: navy]  
АвторBukui (Нерегистриран)
Публикувано01.04.03 09:46



Po otnoshenie na IKEA sam absoljutno saglasen : az sashto nikak ne haresvam mebelite im i, 4estno kazano, se 4udja na umenieto im ne samo da gi prodavat, no i da gi napravjat po4ti "kultovi" za mnogo mladi hora. Javno e 4e sme vazpitani po drug na4in i sme zakarmeni s drug vid cennosti. Vazmozno e i masiranata im reklama da dava rezultat. Fakt e, oba4e, 4e prodavat po cjala Germanija, za drugite darzavi ne znam.
Sashto si prav za otnoshenieto im kam dostav4icite - napravo cini4no i bezo4livo. Podmamvat gi s golemi pora4ki, posle gi sasipvat s pretencii i reklamacii. Spored men ve4e malko balgari im se hvashtat na horoto, i tova e savsem zasluzen rezultat ot dejnostta im v Balgaria.
S koeto ne iskam da tvardja, 4e nashite proizvoditeli sa vinagi "na nivo" - nie si gi znaem. Mnogo rjadko shte se nameri njakoj kojto da spazi dogovora : kato ka4estvo, srokove i t.n. Da ne govorim za ceni : grupirovkite sa uspeli da nalozat tvarde visoki ceni na stokite i tazi izkustveno sazdadena "blagoprijatna" sreda napravo razvrashtava balgarskoto stopanstvo. Samo njakolko primera : avtomobilno maslo v Bg njama (i ne e imalo !) pod 3 lv/litar. Tuk na drebno zapo4va ot 1 Euro ! Banski kostjum4eta (Bg-proizvodstvo) 15-25 lv, tuk - ot 5 Euro
Specialno za tjah iskam da ti spra vnimanieto : ot 1 lin. metar plat (9 lv) se pravjat 9-11 damski banski. Vreme za izrabotka (razkrojavane i ushivane) 12-15 min, t.e. 4 br. na 4as. Drugi razhodi: lasti4eta, prezramki, kataramki, opakovka = 0,40 lv. Sega si napravi sam smetka za sebestojnostta i pe4albata, kato imash predvid, 4e v Bg nikoj ne dava pari za disajn, nito plashta danaci. Da ne govorim za cenite na selskostopanskite produkti : morkovi, kartofi, domati sa po-skapi otkolkoto v BRD !
Pri tova, pri tjah njama nikakvo vnosni materiali, samo kopane, sadene, plevene, polivane i brane. Kato otidesh v selata - horata gi davat za stotinki, a prekupva4ite gi pre-prodavat posle 5-8 pati po-skapo. Taka na targovcite se izplashta da vnasjat grozde ot Garcija, domati i 4ushki ot Turcija i Makedonija, cvetja ot Holandija (sas samoleti !). Tova pri edna sredna zaplata za stranata ot 150.- lv -

Izliza, 4e za da ja izkara, na 4i4o Gosho mu stiga da proizvede 200-300 kg morkovi ili kartofi, koeto e dobiva ot 1/2 dekar i moze da se obraboti za 1 den ! Ja si predstavi kolko trjabvashe da struvat tezi morkovi i kartofi, ako seljaka polu4avashe kolkoto holandskija mu kolega !? 20 pati pove4e ! Predstavjash li si tazi kartinka !? Zna4i ima neshto gnilo v cjalata sistema ! Zatova opredeleni sredi v BG ne zelajat v nikakav slu4aj da se prisedinijat kam Evropa i da se vavedat evropejski ceni i standarti - v proizvosdctvoto, targovijata, pravosadieto, mitnicite i t.n.

Svarshvam, za da ne te umarija okon4atelno, no si zasluzava da pomislish varhu temata. Javno e, 4e se interesuvash i naj-vaznoto imash ponjatie ot ikonomika.

S naj-dobri pozelanija,



Тема Re: ИМА ЛИ ЗАВОД НА "ИКЕА"В ГЕРМАНИЯнови [re: oR]  
АвторMonti (Нерегистриран)
Публикувано01.04.03 09:50



Telenite sistemi ot etazerki tip "PETERS" sashto se pravjat v Balgarija i ne sa losho izraboteni.

Drug e vaprosa dokolko e estetichno da si slozish takova neshto u doma, no kakto e kazala kotkata ... vkusove razlichni !



Тема Уфф аре стига с тази книга "паспорт за света"нови [re: Bukui]  
Автор Super Mario ® ((Каратист))
Публикувано01.04.03 15:27



Издание Герамния...
И без това пише че е американска,....
всички сме я чели...
Там май некой нарича Германия Локомотив на не знам си кво...
Сега кажи нещо с твои думи и на Кирилица!



Тема Този път - за композицията ...нови [re: Super Mario ®]  
АвторBukui (Нерегистриран)
Публикувано01.04.03 16:20



Съжалявам, но не съм я чел тази книга. Налага се при това положение, сам да си ги измислям тези заключения. Не се смятам поради тази причина за прекалено умен, а предполагам, че и много други хора са стигнали до подобни мисли. Затова ги предлагам на вниманието на Форума. Сега и на кирилица, тъй като не винаги мога да я ползувам, за което си извинявам на всички потърпевши.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
По отношение на ИКЕА сам абсолютно съгласен : аз също никак не харесвам мебелите им и, честно казано, се чудя на умението им не само да ги продават, но и да ги направят почти "култови" за много млади хора. Явно е че сме възпитани по друг начин и сме закърмени с друг вид ценности. Възможно е и масираната им реклама да дава резултат. Факт е, обаче, че продават по цяла Германия, за другите държави не знам.
Също си прав за отношението им към доставчиците - направо цинично и безочливо. Подмамват ги с големи поръчки, после ги съсипват с претенции и рекламъции. Според мен вече малко българи им се хващат на хорото, и това е съвсем заслужен резултат от дейността им в България.
С което не искам да твърдя, че нашите производители са винаги "на ниво" - ние си ги знаем. Много рядко ще се намери някой който да спази договора : като качество, срокове и т.н. Да не говорим за цени : групировките са успели да наложат твърде високи цени на стоките и тази изкуствено създадена "благоприятна" среда направо развращава българското стопанство. Само няколко примера : автомобилно масло в Бг няма (и не е имало !) под 3 лв/литър. Тук на дребно започва от 1 Еуро ! Бански костюмчета (Бг-производство) 15-25 лв, тук - от 5 Еуро
Специално за тях искам да ти спра вниманието : от 1 лин. метър плат (9 лв) се правят 9-11 дамски бански. Време за изработка (разкрояване и ушиване) 12-15 мин, т.е. 4 бр. на час. Други разходи: лъщичета, презрамки, катарамки, опаковка = 0,40 лв. Сега си направи сам сметка за себестойността и печалбата, като имаш предвид, че в Бг никoй не дава пари за дисайн, нито плаща данъци. Да не говорим за цените на селскостопанските продукти : моркови, картофи, домати са по-скъпи отколкото в БРД !
При това, при тях няма никакво вносни материали, само копане, садене, плевене, поливане и бране. Като отидеш в селата - хората ги дават за стотинки, а прекупвачите ги пре-продават после 5-8 пъти по-скъпо. Така на търговците се изплаща да внасят грозде от Гърция, домати и чушки от Турция и Македония, цветя от Холандия (със самолети !).

При една средна заплата за страната от 150 лв. излиза, че за да я изкара /при актуалните пазарни цени/, на чичо Гошо му стига да произведе 200-300 кг моркови или картофи. Това е добива от 1/2 декар, който може да се обработи от един човек за 1 ден ! А какво прави той през останалото време ? Ако работи 22 дена, ще заработи поне 20 пъти повече и ще стигне по приходи колегите си от ЕО ! А той има 150! Значи или мързелува или нещо в пазарната ни система не е наред ?

Представи се сега, че същия човек /при сегашното си натоварване/, искаше да получи не 150 лв., а колкото холандския му колега - 20 пъти повече ?! Каква щеше да е цената на морковите и картофите ?

Затова твърдя, че в страната има създадена нездрава атмосфера на пазарните отношения, и че определени среди в БГ не желаят в никакъв случай да се присединият към Европа. Защото тогава ще се въведат европейски цени и стандарти в производството, търговията, правосъдието, митниците и т.н.

Свършвам, за да не те уморя окончателно, но си заслужава да помислиш върху темата. Явно е, че се интересуваш и най-важното имаш понятие от икономика.

С най-добри пожелания,



Тема A kakwo e IKEA?нови [re: xaxa]  
АвторJura (Нерегистриран)
Публикувано02.04.03 02:20



Tam ima li hubawi drehi?
razbrah 4e e magazin.
A banskite koga sa gi pusnali? Po drugite magazini ima we4e ama ne tolkowa mnogo



Тема Re: A kakwo e IKEA?нови [re: Jura]  
Авторxexe (Нерегистриран)
Публикувано02.04.03 20:09



Концепция, примерно
Ако знаеш името на ЕДИН завод, където са собственици - напиши го де ?
За лятна колекция, не знам. Може би в Германия ..кви бански, кви пет лева..юро



Тема Re: A kakwo e IKEA?нови [re: xexe]  
АвторJura (Нерегистриран)
Публикувано03.04.03 01:22



ne znam nikakwi sobstwenici. Ama pitah Jan-sebastian i toj mi kaza 4e w IKAI imalo samo obzawejdane za stai. A az iskam bankski. Kupih si bilet za Ibiza za uli samo 214. ta ste mi trqbwa goren polu banski za we4erite, 4e nali Ibiza e pulna s diskoteki, i tam se slu6a naj jakata muzika, lqtoto, i ste hodq na diskoteki.
a kade ima ewtini banski?



Тема АБРЕ ХОРА????нови [re: БББ]  
АвторБББ (Нерегистриран)
Публикувано04.04.03 19:06



Нещото не е в това да си чешем езиците.....но все пак мерси за мнението по въпроса ....все пак ако някой може да ми каже в кой град в Германия има представителство или дъщерна ширма или акционерно участие или тайно участие или къщата на бабата на президента на Икеа да сподели...това ми е молбата бе хора



Тема Re: Този път - за композицията ...нови [re: Bukui]  
АвторRem (Нерегистриран)
Публикувано05.04.03 00:12



Отдавна не бях чел нещо толкова смислено във Форума. Да си призная от около 2 години съм тук и непрестанно търся отговори 'Защо'. Защо по дяволите не можем да си подредим и ние собствения двор, така че да ни е приятно да живеем там.
В различни моменти съм опирал до някакви полвинчати изводи, като например за народопсихологията и неумението да живеем заедно, за разбитите връзки между хората и межеланието да си променим манталитета и т.н. . С времето обаче все става така, че отговорите се разбиват в действителността тук - все може да се намери някой пример около теб, който да ти развенчае и най-здравоподплатените теории.
Така с времето реших да се концентрирам около въпроси - Какво. Какво не е в ред, каква е разликата, как е решено тук.
Не искам да Ви изглеждам розовоочилогледец и да си извади някой извода, че едва ли не смятам, че съм в рая и около мен се разхождат ангели без проблеми. Напротив намира, че тук не е никак идеално, и че има неща , като средното образование, например, където може да понаучат доста от нас. Това обаче е съвсем различна тема!
Разсъждавайки натам, винаги обаче стигам до извода, който навремето дядо ми , бог да го прости, простичко формулираше - Интереса клати феса.
Та след толкова обяснения да кажа какво ми допадна в отговора ти (извинявай за Ти-то, но нали е форум...) - Като че ли ние , имам в предвид преобладаващото мнозинство от хората у нас, сме изгубили инстинкта да се съобразяваме със собствения си интерес, а решаваме (гласуваме, подкрепяме, подскачаме, критикуваме) водени повече от емоционални, в повечето случеи, посочени от светлите на деня фигури, посоки. Като пример - призива <Койт не скача е червен>. Как ли сме ги забавлявали с нашето простодушие и лековерност.
Не исках да политизирам, ама все така става в реда търсене на причино-следствени връзки.
Относно темата - това че Икеа търгува с некачествени неща, гласувам с две ръце. Не заради друго, ами защото преди малко, докато си търсех отварачката за бира, поредното шкавче на кухнята ни от Ikea заплаши да строши главата. Така че само при споменаването на името, си вдигам ръцете нагоре по навик. Кухнята обаче е Полско производство. И както ме увери продавачката, преди две години бяха продали ... абе не знам колко си хиляди броя. Така че все пак, като се знаят, другите неща ( за срокове, договори и т.н. ) си струва да се опита. На кой му пука, колко немски кратунки ще строшим с нашито качествено производство.
А инак сериозно, освен вино, и едно сирене опакова в Гърция, друго българско по магазините май не съм срещал. Защо - е поредния въпрос. А може и защото отказахме един търговец, май, с нашите мнения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.