Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:37 22.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Нормално ли е?  
Авторлюбoпитko (Нерегистриран)
Публикувано04.06.02 20:37



да се забрави майчиният език? Нормално ли е след близо 4 години в Германия една позната да меша всека 2-ра, 3-та дума с немска, че днес беше върхът, като ми говори към две минути само на немски? избръмчаха тези жени, ей!



Тема Re: Нормално ли е?нови [re: любoпитko]  
Авторmaka (Нерегистриран)
Публикувано04.06.02 21:17



Gluposti. Prestruvki. Mojata snaha zivee i raboti v London ot 12 godini. Dokto na naukite. Prepodava v Londonskija universitete hindi i snaskrit. Znae oshte tri ezika. Govori prekrasen bulgarski bez nikakvi akcenti i pr. izmishljatini.
Da burkash rodnija si ezik z njakakuv si nemski e napravo smeshno. Devojakata te budalka.



Тема eee aman!нови [re: любoпитko]  
Авторhhhol (Нерегистриран)
Публикувано04.06.02 22:36



e , kakvo ti kazva, ako i kazesh: "EEEho, az sum, bulgarski, bulgarski"....... kakvo ti otgovarja??????

men ako njakoi mi prikazva taka, bih se napravil, che ne razbiram i samo she kazvam "kvo, kvo"... dokato otsreshta blagovoli da spre da se ligavi



Тема Re: eee aman!нови [re: hhhol]  
Авторлюбoпитko (Нерегистриран)
Публикувано05.06.02 00:04



Незнам братче, както си говореше българо-немския( с него съм свикнал вече), изведнъж зацепи само на немски, около 2 минути, и после пак превключи на смесения. Определено не се лигави, незнам, за това питам.



Тема Re: Нормално ли е?нови [re: maka]  
Автор Grok (чуваш)
Публикувано05.06.02 12:00



Много по-просто е обяснението. Интелект.
Хора които говорят родния си език с грешки, говорят така и чуждите езици. Примера който даваш ти е определено нормално нещо. Един интелигентен човек, особено занимаващ се и с други езици, задължително познава своя език в дълбочина.
Единствените нормални грешки на хора, говорещи чужд език в ежедневието, когато използват родния си език са свързани с промените на самия език. Езикът се развива, в него влизат нови структури, нова лексика, а част от старите се видоизменят незабелязано за хората използващи го в България. Така е възможно да срещнеш човек, който много добре говори български език от .... 80-те години, или от 70-те, но да звучи малко странно (не неправилно).

Аз бях шашнат вчера, когато разбрах че думата диоксид е напълно валидна в химията, а не както аз знаех и използвах на времето само двуокис. Нова номенклатура на наименованията ми обясниха.



Тема Re: Нормално ли е?нови [re: любoпитko]  
АвторKika (Нерегистриран)
Публикувано05.06.02 13:57



tva ne e ot zabravjane na bulgarskia nito ot naduvki (e sa za poslednoto ne garantiram)
az susto go imam toja problem i suznavam che mi e problem- govorja bulgaro-nemski. e ne vsjaka treta duma da e nemska, ma ot vreme na vreme- po lesno e njakak si- osobeno kato stava vupros za termini ot rabotata.
znam che e tupo, ne se ligavja obache
kato sum si v BG ot vreme na vreme izpuskam njakoja duma nesuznatelno i mi ide da potuna v zemjata ot stram :-(((
e na 100 % nemski oste ne sum prevkljuchvala :-))



Тема Re: Нормално ли е?нови [re: Kika]  
Авторtanja (Нерегистриран)
Публикувано05.06.02 14:23



Izviniavai ama ne moga da ti poviarvam.



Тема Re: Нормално ли е?нови [re: tanja]  
АвторKika (Нерегистриран)
Публикувано05.06.02 17:07



na koe tochno ne mojesh da povjarvash?
che kazvam naprimer "Za objad imashe Rindgulasch sus Nudeli" ili "Wachstumsrate-to e mnogo visoko" ili "Tja/toj e nett"?
I muja mi govori taka i drugite mi poznati bulgari tuk susto. Sigurno v tva e problema.
Da ne mislish, che mi e zabavno kato po navik iztursja nesto takova v BG?
Ne sum kazala che govorja nepravilen bulgarski ili imam akcent- sluchajat "Kemi Todorov" i na mene mi idva v povechko.



Тема Re: Нормално ли е?нови [re: любoпитko]  
Авторa bissl Spass (Нерегистриран)
Публикувано05.06.02 22:53



Разбира се, че е нормално, но само ако е дошла на 4 годинки, а сега е на 8...:-)



Тема Re: Нормално ли е?нови [re: Kika]  
Автор zar (niama smisyl)
Публикувано06.06.02 00:10



abe towa iawno nawsiakyde e taka ... neznam normalno li e ili ne e no e realnost ... az pone w bg ne sym se iztyrwal oshte ama ...

Видяла жабата, че подковават коня и си вдигнала и тя крака.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.