Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:47 08.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема koe me drazni nai-mnogoнови  
Авторsuesse (Нерегистриран)
Публикувано27.03.02 12:27



Ot kakto sam tuka,(po4ti 2 godini)nai -mnogo me e jad 4e ne moga da praznuvam hubavite balgarski praznici.V Balgaria kato se po4ne ot Koleda do Velikden biaha strupani tolkova mnogo na vednaj,to imenni dni,to Baba Marta i tai natataka,i dnite si minavat i zaminavat taka,6toto tuka ne sa prazni4ni.Na sega sam prinudena da praznuvam nemskia Velik den,6te boiadisam jica no bez niakava trapka,drugo si e v Balgaria zna4i,kato zamiri6e na kozunaci, i domakinite se rediat na kilometrovi opa6ki za 1 karton jaica...veselo e tuka niakak si ne moga da po4uvstvam praznika.....



Тема Re: koe me drazni nai-mnogoнови [re: suesse]  
Автор zar (niama smisyl)
Публикувано27.03.02 12:36



che koi te kara da praznuwash nemskia welik den???
praznuwai si nashia, ama za kozunacite si prawa ...

Видяла жабата, че подковават коня и си вдигнала и тя крака.


Тема Re: koe me drazni nai-mnogoнови [re: suesse]  
Автор Grok (чуваш)
Публикувано27.03.02 13:38



Не се ядосвай :-)
Имай предвид, че точно тези празници са абсолютно същите.
Именните дни са абсолютно същите, само че вече голяма част от празниците са загубили част от смисъла си със загубата на религиозността. В това отношение Долна Саксония е най-зле. Те нали провинциите се делят на католически и протестантски, според броя на съответнито население, и си празнуват съответните празници. Долна Саксония обаче е ... социалистическа :-) Има най-много атеисти и голяма част от празниците не се празнуват официално. Когато попитах зам. шефа на нашата фирма, който се казва Клаус, дали празнува именния си ден, то той ми обясни как дядо му го празнувал, но това вече нямало значение, и че той не празнувал. Е аз си празнувам. Че и гости си каня (като не се сещат сами да дойдат).
Мартенички, мартенички,
за големи и мънички...

Ти нямаш ли си мартеничка?
Аз се притеснявам, че още не съм виждал щъркел тук. Май не виреят по тези географски ширини. Вчера видях, че мартеничката ми от миналата година, още виси на едно клонче в двора.
Най-интересно е че и немците си имат(са си имали) нещо подобно. Само че е бяло и синьо. Една колежка ме попита първия път, когато носех мартеница, какво е това, и ми разказа как баба и окичвала всичките преди години. Като се опитахме подробно да си ги обясним тези артефакти, се оказа че и тук се слагат за абсолютно същото - да пазят от зли духове и да носят здраве в ранна пролет.

Великден в сръбската черква в Хановер, си е като всеки Великден в коя да е черква в България. На гърците не им разбирам езика, а руснаците само на хартия се водят източно-православни. Напълно различни са им ритуалите.

Който е измислил готовите боядисани яйца и козунак, така че бекяри като мен да могат да си ги купуват от магазина, е бил много хубав човек.
Само че яйцата ще изчезнат скоро, и ще трябва да се запася за след 4 седмици.



Тема Re: koe me drazni nai-mnogoнови [re: Grok]  
АвторVerfuehrer_ldol (Нерегистриран)
Публикувано27.03.02 17:43



Ako me pitat mene iskam da si praznuwam Velikden v bulgarska cyrkwa , obache tam e rabotata , che nikoj ne me pita.Bil sam i az w srybskata cyrkwa w Hannover (za pryw pyt minalata godina na Velikden) , no ne mi hareswa.No kakwo da se prawi - ne sme chak tolkowa mnogo bylgarite w Hannover , oshte poweche tezi , koito biha hodili w cyrkwa.......



Тема a k#de eнови [re: Verfuehrer_ldol]  
Автор Pepelyashka (dripla;))
Публикувано27.03.02 18:45



tazi sr#bska cherkwa? pone edna sweshtichka da zapalq....

KISS!


Тема Re: koe me drazni nai-mnogo [re: suesse]  
АвторMilena (Нерегистриран)
Публикувано27.03.02 23:12



Kvi ti praznitz, men mi pu6i glavata ta vaobste ne mi e do praznitzi.

Za novogodi6nite praznitzi na primer taka stana 4e ne mojah da si napazaruvam na vreme (i nali tuk vsi4ki magazini sa zatvoreni) ta triabva6e da iam slu4aino ostanali mi spageti s Kдse. Ama kvo ti poka, nali triabva da ima emotzii...



Тема Re: a k#de eнови [re: Pepelyashka]  
Автор Grok (чуваш)
Публикувано28.03.02 12:23



Serbisch-Orthodoxe Kirchengemeinde Heiliger Sava
Mengendamm 16 c, 30177 Hannover
Tel. 0511 / 3941924
Griechisch-Orthodoxe Kirchengemeinde Die drei Hierarchen
Mengendamm 16 b, 30177 Hannover
Tel. 0511 / 17060

Малко трудно се стиге до самия адрес. Това са номера навътре в една пресечка на самата улица. Двете черкви са в един двор, виж им адресите.
Сръбската е много красива, с архитектура на базилика и е много малка. Има си Църковен магазин, в който се продава всичке нужно, както в нашите църкви. Свещи, календари, религиозна литература и икони.

Имай предвид, че сръбската църква използва стария календар. Това означава, че съвпадат само празниците, чиято дата се изчислява спрямо Великден (Цветница, Възнесение Христово, Петдесятница (първо пришествие на Исус Христос)). Празниците с твърди дати, като Рождество Христово или Гергьовден, са с 13 дни разлика.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.