Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:05 02.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в Канада
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема За новопристигащи емигрантинови  
Автор f.r.e.e (минаващ)
Публикувано22.02.08 00:29



Здравейте,

Тук не бях влизал от 6-7 години... Едно време (когато това беше единственият форум за Канада) бях тук всеки ден но нещата се променят когато те завърти ежедневието...

В сравнение с някои други българи съм отскоро в Канада (6 години) и минах по трънливия път (от най-нископлатената работа ($8/час)- чистих един вход и изхвърлях кофите за боклук до работа която повечето тук родени хора с образование много трудно биха намерили.

Мога да изпиша много страници за това през което минахме но мисля, че ще е по полезно да е кратко и ясно, такова каквото го търсих по интернет и форумите през 2002 и така и не намерих ... Моля, имайте предвид, че това са нещата погледнати от моята гледна точка и не претендирам да са валидни за всеки. Нали знаете - колкото хора - толкова различни мнения.

1. За тези които все още се колебаят дали да тръгнат - опитайте! Ако не ви допадне, най-лесния път е назад.
2. Оставете си все пак някаква вратичка назад.
3. УЧЕТЕ ЕЗИКА!!!!! Не знам колко удивителни да сложа тук. Като минимум, според мен, трябва да минете 5-те нива на Headway. Това ще ви спести доста трудности.
4. Елате мотивирани, но с ясното съзнание,че ще е доста трудно в началото, че ще попаднете вероятно в кризисен период (90% от случаите, мен вкл.)
5. Не придаваите особено значение на това което сте завършили - дипломата кой знае какава работа няма да ви свърши. За да почнете да работите по професията си (лекари, инженери и т.н.) са нужни поне 4-5 години, и то ако сте много упорити.
6. Ако мислите, че не сте в състояние да вършите ниско квалифицирана работа (разнасяне на пици, такси, строеж и т.н. - по добре помислете отново.
7. Направете всичко възможно да имате поне 3-4000$ на човек с които да разполагате. В противен случай, повярвайте ми, е неприемливо неприятно.
8. В допълнение към т.6 - намирането на каква да е работа в началото е от изключителна помощ за стъпване на краката и успешна начална адаптация. Чувал съм мнения, че ако почнеш да работиш в пицария например, никога няма да можеш да отидеш нагоре - практиката показва, че това в най-добрия случай не е вярно и е бих казал опасно за нови емигранти.
9. Ако имате някаква професия от България... моля Ви, отидете в една от многото фирми за изготвяне на резюмета (тукашното CV), платете си 15$ и оставете някой да го направи за вас. Това което сме свикнали да правим у нас, работодателя (говоря за сериозни фирми) го хвърля в коша веднага без да го чете.
10. Понятието "Social Welfare" или социална помощ я избийте от съзнанието си ако искате да водите нормален живот (добър стандарт). Измъкването оттам е трудно и води своите последствия ( това специално не е личен опит а наблюдения).
11. Направете си предварително проучване къде бихте желали да отидете (ако нямате роднини) в зависимост от професиите ви, финансовите средства и др; Пример - Торонто предлага повече работа и възможности, но наемите и разходите са доста по-високи от Китченер, примерно. Това е важно решение - подходете сериозно към него.
12. Не правете грешката да идвате поотделно.
13. Опитайте, когато пристигнете, да осъществите контакт НЕ само с българи.
14. По отношение на най-често задавания въпрос "Какви са Българите там?" - отговора е прост - същите които виждате всеки ден около вас. Някои са много готини, други.... знаете
15. Ако можете да си позволите да учите - направете го. ТОEFL ще ви искат непременно. За другите изпити като GRE, GMAT, LSAT - в зависимост от това какво искате да учите. Ако имате време до заминаването - вземете ги, ще ви спестят много време и пари.
16. Специален и много важен съвет - оставете скромността си в България. Тук да си скромен означава само трудности. Ако не ме послушате, ще го разберете по трудният начин на интервютата за работа.
17. Не мъкнете от България три къщи в куфари - тук има всичко :)
18. Когато дойдете тук си извадете веднага Кредитна карта (не кандидатствайте за такава защото ще ви откажат ами депозирайте 500$ за 6 месеца и банката ще ви даде Кр. Карта с лимит 500$ (това е само примерна сума). Идеята на това е да се направи някаква кредитна история. Тук много мога да изпиша за важността на кредитната история но няма да ми стигне един ден - с две думи - не забавяйте плащания по сметки, не кандидатствайте за кредити в началото, и не оставяйте баланс на кр. карта повече от 50% от лимита и.
19. Съжалявам да го напиша, но ето ви един гаден факт - много голям % от идащите тук се разделят до петата година. Това е статистика. Някои хора казват, че е заради парите, аз обаче смятам че е заради стреса. Тук съвет не мога да дам.
20. Стана вече късно и е време за чаша червено вино....

Най-важното от всичко обаче е да знаете какво искате, да знаете, че първите 1-2 години е трудно но всичко после тръгва по нормалния път, че трябва да сте търпеливи и амбициозни. "Наградата" за тези усилия .... е, за всеки е различно. Аз за себе си мога да кажа, че това е страната в която искам да живея със семейството си, въпреки различията в нравите.

Желая ви успех!!

Емигрант от 6 години.






Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: f.r.e.e]  
Автор HeavyDuty (Verfuehrer)
Публикувано22.02.08 03:29



Първо браво за мнението!

Макар и да не съм съгласен с някои от нещата не мога да отрека, че си си направил труда да направиш списък от важни съвети. Като имам повече време ще драсна и аз допълнения

.



Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: HeavyDuty]  
Автор f.r.e.e (минаващ)
Публикувано22.02.08 04:15



Разбира се - ще е интересно да видя твоето мнение. Пък и така, тези за които е написано, ще имат повече полза. Дерзай като имаш време.



Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: HeavyDuty]  
Автор passion flower ()
Публикувано22.02.08 10:58



Аз съм напълно съгласна с всичко, което казва човекът.До едно.





Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: passion flower]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано23.02.08 14:29



Браво на човека. И аз съм абсолютно съгласен с всички точки. Защото това е истината. Може още да се добавя, но казаното от него си е истина, от горе до долу.



Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: f.r.e.e]  
Автор az_si_otivam (непознат )
Публикувано24.02.08 05:20



dobre napisano, vqrno ot gore do dolu
Bravo, free, novichkite trqbva da to blagodarqt



Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: f.r.e.e]  
Автор HeavyDuty (Verfuehrer)
Публикувано24.02.08 21:51



Бих искал да допълня малко списъка на f.r.e.e.

Изключително важно е, както той вече спомена, да се направят нужните контакти с не-българи. Връзките тук са нещата, които ти отварят вратите, противно на това, което си представят повечето новодошли. Без връзки ще ви се наложи да работите за подаяния, да прекарате поне половин и до една година в безуспешно търсене на работа и да преживеете не една и две нервни кризи. Сайтовете и обявите за работата ги забравете; ако имате нужните контакти даже няма да ви се наложи да подготвяте каквото и да е резюме. Ако разчитате на стандартния начин на търсене на позиции на работния пазар и ако сте бял, нормален мъж (не циганин или педал), трябва да знаете, че кафеви, черни, жени, педали и хора с увреждания винаги ще имат предимство.

В общи линии това е истината за работния пазар, като разбира се има и изключения.



Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: HeavyDuty]  
Автор fugitiveman (Мечтател)
Публикувано26.02.08 02:45



много благодаря за информацията !
аз обмислям заминаване и си мислех да ида сам и после да взема момичето ми и бебето
вие какво ще ме посъветвате може да ми пишете на скайп lomion5136



Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: fugitiveman]  
Автор f.r.e.e (минаващ)
Публикувано26.02.08 20:25



Нека да кажа първо,че аз пристигнах без дете. Когато споменах в постинга "не правете грешка да идвате разделени" имах предвид 2-ма души без дете. Детето (бебето) променя нещата. Би било много добре ако някой има точно такъв опит да си каже мнението.

Ако бях аз, може би щях да дойда сам за около месец предварително, за да мога да намеря квартира, поне до някаква малка степен да се ориентирам и да започна интензивно да си търся работа (разбирай 8-9 часа на ден). Ако успеете ще помогнете много на семейството си и на вас самия. Както казах преди, има стрес в началото особено и една работа (каквато и да е) и осигурена квартира ще облекчи нещата чувствително.



Тема Re: За новопристигащи емигрантинови [re: fugitiveman]  
Автор HeavyDuty (Verfuehrer)
Публикувано27.02.08 00:11



Ами човек тия неща, които ги пишем тук по форумите са си лични преживявания и няма никаква гаранция, че и с теб ще е така.
Щом си решил действай и идвай. Съветите на f.r.e.e. могат да ти бъдат само от полза, но недей да се осланяш много на приказките на повечето българи, които като си отидат в родината и се изкарват много успели, понеже ги е срам да кажат, че се занимават с cleaning business

.

Дано ти провърви, а дори и да не ти хареса винаги има път назад.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.