Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:00 20.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Канада
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема До Букурещ и обратно. Само факти.нови  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано28.07.04 12:01



Тръгване от София в 19.30
Пристигане в Русе 02.58ч
Престой 1 час за митнически и паспортни проверки в България
Пристигане в Гюргево 04.30ч.
Престой 1 час за митнически и паспортни проверки в Румъния.
Румънците събират паспортите на всички пасажери (куп!) и ги носят за обработка в гарата и после минават и ги раздават обратно.
Пристигане в Букурещ 07.15 ч.
Съзирам ченч бюро на перона, обменям 10 евро за 380 000 леи.
Веднага търсене на фирмено такси. Фирменото такси чака някого, пренасочват те към "колега". Бързаш, качваш се, карат те, искат накрая 10 евро или 500 000 леи! 1 евро=40 000 леи. Цигари: 35000 леи, геврек-5000 леи......
В 07.45 пред посолството. Работно време от 7.30 за влизане в пределите му. Работно време на служителите в него-8.30.
Опашка от 20 човека. Всичките-румънци. Нито един надпис няма на български. Няма разделение по държави (за Румъния, Молдова или България). Всичко е на куп.
Опашката е за влизане вътре в посолството. На пропуска те проверяват с пиукащото устройство, проверяват багаж и лични вещи. Фотоапаратите остават в пропуска, тутурутките-изключват. Дават ти и номер написан на листче. На мен-038. С този номер трябва да си подадеш документите.
Влизам вътре, вече има 25 човека които са дошли от 7.30 и са си подали документите. Седалки като в чакалня на летище. Пред тях-гишета и светлинни табла.
Нито един надпис на български.
Залата е с климатик, има автомат за вода и тоалетни.
Започвам да си чакам съвестно да ми светне номера на таблото. На номер 19 таблото застива. В същото време новопристигнали образуват опашка и пред приемното гише.
Разбирам, че е настъпила анархия и не важат никакви номера. Втурвам се на опашката размахвайки листчето с номера си. Никои не признава нищо, говори се на неразбираем език, и кой кого избута. В 11.00 документите са ми приети. Места за сядане няма, краката не си ги усещам.
Да отбележа, че документите са ми обработени в Софи, и съм поканен в Букурещ за интервю. Служебна командировка.
Почивка от 13.00 до 13.45.
През това време пак пуша цигари.
След 13.45 започват да викат по уредбата за интервю. В залата има 4 телефонни кабини. Съобщават ти името и ти казват в коя кабина да влезеш.
Представете си свиждане в затвор-блиндирано стъкло, разговор с телефонни слушалки. Викат ме в 15.00 ч. Продължителност при мен-20 минути. Питат обосновани въпроси. Ако сте писали че владеете даден език-започват разговор на него.
В края на интервюто ми казват: Одобрен сте за виза, след 1 час паспорта ще ви е готов, ето, вземете си останалите документи. Излизам, чакам, в 16.30 с окапали крака и с единстевото смислено в главата ми "........мамата", чувам името си по уредбата, отивам на гише, вземам си паспорта със лепната виза за 3 месеца.
Същата процедура до тук важи и за моя колега с който заедно ще сме в командировка.
Общо българи бяхме 3-ма през целия ден. Както казах, няма разделение по държави.
Излизаме от посолството вземайки оставените фотоапарати на пропуска.
Мисълта да преспим в Букурещ окончателно се е изпарила.
Запътваме се пеша за към гарата. Влакът за София е в 19.38. Имаме време да разгледаме нещо от Букурещ.
В центъра сме. Приближава се мъж на средна възраст небудещ подозрение, пита колко е часът. От отговорът ни разбира че сме чужденци. След миг се приближават двама от сорта "борец", с красноречив жест "полиция!" ни спират, показват и двамата набързо някакви карти. Следва въпросът-какво говорихте, я проверка за наркотици, паспорти, валута. Започват мнима проверка на трима ни. Показвам всичко. Всичко се брои, гледам единият в ръцете. Връща ми документите и пачка най отгоре на която съзирвам 5 евро. Казват ми да направя крачка в строни. Колегата съзира как "полицая" занимаващ се с него отделя еврото от останалите му пари. Започва да вика "полиция!" Започвам и аз да викам вече усетил се "Полиция!". Ефект-никакъв!. Това става в 17.15 в центъра на Букурещ пред равнодушните погледи на минувачи. Никаква ответна реакция от никой. Все пак това изплашва двамата бандити и третият който ни пита колко е часът.
В крайна сметка проверката установи че са ми откраднали всичкото евро.
Успокоявам се с прочетеното в ръководствата: По добре да се разделиш с парите си отколкото с живота си!
Хващаме такси-фирмено, за гарата. Цена 70 000 леи. Оказва се че първото такси ни е взело 7 пъти по-вече!
Влизаме в гарата срещу 4000 леи перонна такса на човек.
Остава час и нещо до влака. Стискаме чантите. С последните миризливи леи се чудя какво да купя на жената и сина. Няма какво. А, има един китайски магазин като нашите за левче....
Е, няма картичка с надпис Букурещ, или сувенир-пепелниче или чинийка със същият надпис, но все пак и две плюшени играчки са сувенир.
Качваме се в единствения вагон на влака за София. Спален. В целия вагон-аз колегата, и още един нашенец.
В 21.15 Гюргево. Час проверка.....
22.30-Здравей Русе, здравей България!
Очаквайте и снимков материал.
Писаницата ми е с цел да дам максимална информация за нещата. Дано да е от полза.
На мен не са ми казвали-казвам я.

SIERRA 1.8 Ghia, CVH



Тема Малко допълнениенови [re: Щ-3O4]  
АвторU-537 (Нерегистриран)
Публикувано28.07.04 13:09



Аз пътувах с влак до Гюргево и от там с автобус до Букурещ.
На гарата в Гюргево ме спря един румънски митничар и започна да приказва нещо на румънски. С помоща на един куфарен търговец разбрах ,че иска някакви пари. Дадох му 3 000 леи - 30 стотинки. Остана доволен и ме остави. Автобуса до Букурещ беше препълнен. Палеше с тикане, добре ,че други го тикаха.



Тема Re: До Букурещ и обратно. Само факти.нови [re: Щ-3O4]  
АвторNn (Нерегистриран)
Публикувано28.07.04 19:00



О.боже!!!!Какъв ужас!

Аз,аз съм виновна,че не ти дадох инструкции за безопасност когато пита,но мислех,че имаш достатъчен тренинг от София...
Забравих да спомена на никакви таксита да не се качваш...Автобуса спира точно до гарата и до посолството е точно 10 мин. с билетче за смешни пари.Бях на ясно,че обират такситата и те карат нарочно през всички цигански махали...
Никакви документи и пари не се показват на никаква полиция спираща по улиците! Никой няма право да ти проверява документи без да си нарушил нещо и на такива просто им тегля по една псувня!
Никакви входни такси не плащам никога на гарата.Човек,който има билет влиза безплатно.Освен това се плаща само в чакалнята.Може спокойно да се чака извън нея в Мак Доналдс или друго кафе.
Аз приключих тогава към обяд,но само си подавах документите.Имах време да се разхождам до вечерта из Букурещ и нямах никакви проблеми.Обиколих,разгледах забележителностите,изнакупих куп сувенири.Пътувах навсякъде с автобуси и дори без карта-само с питане откривах без проблем всичко,което ми трябва.Хората са много дружелюбни и с готовност упътват и помагат. Едно момче доста ме разхожда из Букурещ и ми показа много интересни места...Заведенията ми се сториха скъпи,затова се храних с купена храна от супермаркета в парка.Остана доста за из път...
Имах малък проблем във влака,защото отказаха да ме качат в спален вагон,твърдейки,че билетът ми издаден в София не бил за спален (което си беше истина).Мислех впоследствие да тегля един голям скандал в София,но нямах време да се разправям...Наложи се доста да се изпокарам със стюардите.Разигра се смешен скандал-те викат на румънски,аз на френски.Никой никого не разбира...Отказах категорично да сляза от вагона и половин час след като беше потеглил,все пак ми намериха място и ме оставиха на мира.



Тема Re: До Букурещ и обратно. Само факти.нови [re: Nn]  
АвторNn (Нерегистриран)
Публикувано28.07.04 19:40



Мислех си...Колко трябва да е наивен човек,че да си създаде толкова много проблеми за един ден в чужбина?!
Как ще се оправиш по време на командировката си,бе,човек?
Мислиш ли,че там навсякъде ще има табели на български? И защо в крайна сметка мислиш,че трябва да има такива в посолство намиращо се в Румъния?
Никога ли не си чувал как нашите таксита ограбват туристи пристигащи с влакът от Русия? Цените,които им взимат до най-близкия хотел са много по-впечатляващи от тези в Букурещ. Това го има навсякъде в повечето страни.
Престъпност от типа на тази,с която си се сблъскал за взимане на парите на чужденец,също е много разпространена у нас... Може би малко по-малко -престъпност от истински полицаи.Това също го има в Румъния.Няколко полицайчета се опитаха да изнудват на самата гара,но много ясно им дадох да разберат,че не съм вчерашна и знам къде се намира полицейския участък.В крайна сметка,си поговорихме приятелски с младото полицайче и дори ме черпи един сок в близкото кафе.Разказа ми колко бил тежък живота на румънския полицай,какви смешни пари взимали и че често това е начинът да си изкарват хляба.Препоръча ми да съм бдителна,но нямаше нужда,защото винаги съм достатъчно нащрек към подобни прояви.
Парите,които носех със себе си бяха така скрити,че и с истински обиск не биха ги открили.
Бяха ме наплашили с престъпност в Румъния,но в интерес на истината,не намирам,че Букурещ е по-престъпен от София. Просто трябва да си отваря очите човек и да си върши нещата умната. Това правило важи навсякъде и по всяко време,независимо дали си в престъпна източноевропейска страна или законова западна държава и в частност Канада.
Във всеки случай,аз имах 2 подобни пътувания до посолството и от двете получих огромно удоволствие на прекарана супер-екскурзия. Донесох си от там такива сувенири,каквито не мога да намеря за 2 години в Монреал. Първия път прекарахме половината нощ във влака с българка,с която се запознах там,и която също чакаше интервю,в разглеждане на всички красиви нещица,които бях изнакупила и в разкази какви красоти е видяла тя,и какви аз...
Останах с великолепни впечатления от румънците като хора.Такава отзивчивост не съм срещала в София.



Тема Re: До Букурещ и обратно. Само факти.нови [re: Щ-3O4]  
Автор kote64 (непознат )
Публикувано29.07.04 11:49



Ти направо ме стресира с тия факти.
Кажи ми, моля те колко време ти отне обработването на документите в София и колко време до интервюто?



Тема една седмица [re: kote64]  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано29.07.04 12:21



подаваш в София и чакаш-обикновено 1 седмица. Отиваш когато ти кажат за отговор на Асен Златаров. Получаваш паспорта си и бележка за платената сума 55 USD, на нея има и надпис file ID:........(номер). Това значи че файла ти в Букурещ е отворен и те чакат за интервю. Нищо друго не е необходимо. Това всъщност е "поканата за интервю". Значи-носис си паспорта, и тази бележка задължително. С нея те допускат и в приделите на посолството в Букурещ.

И още един съвет: Никакви GSM ми на колана, никакви чантички окачени и браслетчета. Никакви препасани чантички! Както сме свикнали да ходим в България...

SIERRA 1.8 Ghia, CVH

Редактирано от Щ-3O4 на 29.07.04 13:06.



Тема различаваме се в мненията...нови [re: Nn]  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано29.07.04 12:29



Какво значи "наивен"!?....
Че разчиташ на коректно отношение в отговор на твоята коректност!?
А тъй като посолството обслужва три държави: Румъния, България и Молдова, трябва да има указания и на трите езика.
Според теб излиза, че виновен е потърпевшия, че е бил "наивен" а не престъпника?
И ако искаш да помогнем нещо на нашенците пътуващи за Букурещ говори с факти, а не с абстракции: Имало автобус за нищожни пари да посолството...Общи приказки.
Та кажи точно: Спира еди къде си, на него пише еди какво си, билети се купуват от...и т.н.

За метрото-също разкажи ако знаеш.
Първата ми работа като слязох от влака бе да потърся карта на Букурещ но уви. Няма такова нещо пред очите ти....

Може би модератора на този клуб е хубаво да закове една тема отгоре в която да е обяснено точно и ясно и конкретно цялата процедура София-Букурещ. Документи, разписания, съвети, цени и т.н...

SIERRA 1.8 Ghia, CVH

Редактирано от Щ-3O4 на 29.07.04 13:11.



Тема Re: Дано е така,нови [re: Щ-3O4]  
Автор kote64 (непознат )
Публикувано29.07.04 13:48



защото аз говорих с тях и те ми казаха, че ще са необходими две седмици и че ще е по-добре дъщеря ми да отиде направо в Букурещ.
Обясни ми, ако обичаш къде се намира тая улица Асен Златаров / не сме от София /.В момента съм изпаднала в паника и стрес защото не знам какво да правим точно, как да подходя и изобщо ужас.
Незнам сега тук ли е по добре да подадем документи, там ли?
Тая такса, къде се плаща? макар че нейната ще е друга!



Тема Има и тази възможност...нови [re: kote64]  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано29.07.04 14:30



Тук да си попълниш документите и да си платиш таксите. Но да ти го проверят ТУК! И отиваш там по описаната пътека за подаване....
Успех!

Не направиш ли това, ако оставиш попълване на бланки и плащане в банки в Букурещ-угасваш!

А адреса в София на представителството е:
ул. Асен Златаров 11
1504 София
тел: 943 3704
А за справки по визови въпроси тел: 946 1851 от 14-16 ч.

SIERRA 1.8 Ghia, CVH

Редактирано от Щ-3O4 на 29.07.04 14:31.



Тема Re: Яснонови [re: Щ-3O4]  
Авторkoтe64 (Нерегистриран)
Публикувано29.07.04 16:29



бе приятелю, аз като адрес и телефон го знам, нали ти казах че съм се обаждала.Питахте как по лесно да намеря тази улица?
Значи казваш, че можем да приготвим всички документи за да ги проверят тук?
А таксите къде се плащат?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.