Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:43 29.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Канада
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Аз съм канадец. Питайте.  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 15:11



Въпреки, че трябва да пиша в клуба "Канадци в България" поради липса на такъв ще пиша тук.
И така: живях и работих 7 години в Канада, в Квебек, където пристигнах със $100 в джоба и ни най-малка представа за бъдещето. Когато си тръгнах (по собствено желание) вечв заемах добре платен и отговорен пост в богата американска фирма. С други думи, бях част от "средната класа" в Канада. Минах през какво ли не, каквото можете и не можете да си представите, за да тръгна от улицата без диплома, без работа и с развален английски и да стигна до позиция в обществото, мечтана от мнозина в България а и в Канада. Можете да ме питате всякакви въпроси, ще гледам да отговоря на всичките честно и откровено, дори и да не се понрави на мнозина.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторPeter (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 16:04



Spodeli opit, kak i kade se ustanovi v nachaloto? Az lichno imam ogromni problemi da nameria rabota za 8CAD/chas v Ottawa. Hodia na kavi li ne mesta minavam i dosta interviewta - angliiskia mi e dosta dobar i dori poniakoga me misliat, che sum mesten, polzuvam sashto i frenski. No nakraia vse ne mi se obajda nikoi ili mi otkazvat - moje bi kato razberat, che sum ot skoro v stranata i se darpat. A moje bi ima i druga prichina, znam li veche kakvo iskat.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторMGl (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 16:17



Ами питам.....

Не зная езика,нямам хора там,нямам и много пари,НО искам да знам как се оправя човек кажи речи без нищо,но с желание за работа и добро заплащане.......
Може ли да се завърти някаква малка фирма в сферата на услугите?- вътрешни ремонти на сгради или някаква малка кръчма с Българска кухня?
Каква е бюрокрацията за узаконяване на тези дейности?- лицинзии и т.н.
И още един въпрос,шофьор в дърводобива,какви пари печели?
Сигурно пропускам много неща свързани с тези въпроси........НО НЕЗНАЯ!



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторXerxes (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 16:24



Как успя да пристигнеш в Квебек със $100? Сега искат доста повечко за да те пуснат там... Казваш, че не си знаел добре английски, а френски знаеше ли?

Разкажи си историята.. какво се крие зад думите "минах през какво ли не, каквото можете и не можете да си представите".



Тема do canadecaнови [re: Xerxes]  
Авторgodzila (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 19:01



imam mnogo vaprosi,no ako ne te zatrudniyvam izli6no ostavi adres ili mi pi6ina

gor4ivoo@mail.bg



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
Автор naminal (дерзаещ)
Публикувано16.05.02 11:58



Az sam Balgarin i jiveja ot kakto sam se rodil v Balgarija. Tuk sam se izuchil...smenil sam edna profesija....vtora ....sega treta......Vse oshte ne sam ot srednata klasa (tuk takava mai njama). ot dotsa vreme ne vijdam badeshteto ot tuk v BG, zatova i ne mislja za nego......jiveja ot den za den.....v BG ne mojesh da si planirash badeshteto, zashtoto neshtata zavisjat ot vsichki drugi no ne i ot teb samija. Iskam da imam badeshte, iskam da vidja steta. Sled 3 meseca zaminavam za Canada s razvalen angliiski i 12 000 CAD v djoba. Za BG moje da me pitate vsichko......no neznam dali shte moga da vi otgovorja - az sam emigriral vatreshno.

Vseki s problemite si!

That'll keep you going through the show. Come on it's time to go.

Редактирано от naminal на 16.05.02 13:21.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
Авторtuk (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 11:04



zdraveite! Tai kato ste v Montreal bih iskala da vi popitam za vazmojnosti za otsiadane v nachaloto kato obshtejitia ili takiva tapni. Poneje visata mi e veche nalichna i shte patuvam prez liatoto. Drugiat mi vapros e ima li neshto dopalnitelno, koeto triabv da se napravi predi tragvaneto osven otbeliazanoto v hiliadite im documenti.



Тема maleeee!нови [re: naminal]  
АвторUdiven! (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 11:49



Kak go sutvori tui bratle,
u taia bezizhodica v bg , da suberesh 12 000 CAD?ti si magiosnik ??
ti si napravo fakir :))stom v bg mojesh da izkarvash pari, che chak i da spestish takava suma , stom se opraviash tolkova dobre v BG zakakvo ti da hodish navun ? ili ti sigurno v chujbina , Avio kompnia ste spretnesh:))

Geroi na Truda :)))



Тема Re: Zaem ve arkadashlarнови [re: Udiven!]  
Автор naminal (дерзаещ)
Публикувано17.05.02 12:02



nali znaesh ....za da imash tija pari, trjabva imot da prodadesh....edna garsonierka te ustroiva ( v Spofia ).....ili edna finansova injekcija ot blizak rodnina.....Vij oshte ne sam v chujbina......vapreki che tuk mi e kato chujbina.

Ima i drugo vseki se spasjava koi kakto moje...do tam sme ja dokarali. Aide derzai

That'll keep you going through the show. Come on it's time to go.


Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Peter]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 13:12



Spodeli opit, kak i kade se ustanovi v nachaloto? Az lichno imam ogromni problemi da nameria rabota za 8CAD/chas v Ottawa. Hodia na kavi li ne mesta minavam i dosta interviewta - angliiskia mi e dosta dobar i dori poniakoga me misliat, che sum mesten, polzuvam sashto i frenski. No nakraia vse ne mi se obajda nikoi ili mi otkazvat - moje bi kato razberat, che sum ot skoro v stranata i se darpat. A moje bi ima i druga prichina, znam li veche kakvo iskat.

Първо започваш работа където и да е. В началото, поради липса на опит и аз се мотах, ходих от врата на врата, от ресторант на ресторант без резултат. Сега знам няколко агенции в Монреал (като Еxcel например), където веднага ти намират работа, ден за ден, каквото имат. Можеш да работиш дори и с чужд SIN (Social Insurance Number). Там отиваш сутринта и приемаш каквато работа ти дадат -- един ден подреждаш цветя в парник, на другия ден миеш варели, на третия разтоварваш камион и т.н. Плащането е 7.50-12 CAD на час, останалото го прибира агенцията. За Отава не знам, но сигурно има такива агенции там. Забележи разликата, не агенция, която ти търси работодател, а агенция, която предлага обща работа. Хора с коли са особено ценени там, защото често обектите са извън града в индустриални зони.
В Human Resources Canada има подробна информация за търсене на работа -- образци на CV-та, агенти, които могат да ти дадат напътствия. Там можеш да наемеш безплатен компютър, където да набереш CV-то ти. Даже ще те пратят на безплатен курс за приготвяне на CV и вземане на интервю. Трябва да ти кажа, че ми бяха нужни 5 години докато изготвя перфектното за мен CV с което да пробия бюрокрацията. Иначе заминава в кофата...



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: MGl]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 13:25




Не зная езика,нямам хора там,нямам и много пари,НО искам да знам как се оправя човек кажи речи без нищо,но с желание за работа и добро заплащане.......
Може ли да се завърти някаква малка фирма в сферата на услугите?- вътрешни ремонти на сгради или някаква малка кръчма с Българска кухня?
Каква е бюрокрацията за узаконяване на тези дейности?- лицинзии и т.н.
И още един въпрос,шофьор в дърводобива,какви пари печели?
Сигурно пропускам много неща свързани с тези въпроси........НО НЕЗНАЯ!

Първо, на тебе все пак ти трябват пари за да те пуснат там. И то не само да ги покажеш, а наистина ти трябват пари за първите 5-6 месеца, поне 6000-7000 лв. Без език не можеш си намери работа, дори и като мияч, защото винаги ще има някой, който да мие чиниите за същите пари и да говори език. Научи поне малко английски или френски. За да стигнеш до собствен бизнес ще трябва да разчиташ на кредит, което ще рече, че трябва да си изработиш добри отношения с банката, които отнемат 3-4 години примерен живот -- навреме плащани сметки, редовна употреба на кредитни карти и т.н. Колкото до кръчма, мога да ти кажа, че Монреал е градът с най-многото ресторанти в света и банката трудно би отпуснала пари за ресторант, освен ако не представиш блестящ, добре аргументиран проект.
По принцип правителството предлага многобройни програми за започване на малък бизнес: 3 години без данъци, плаща половината заплата на работниците ти за известно време, дори и офиса ти (за 1 стая говорим де, не етаж от небостъргач ). Има възможност (поне на теория) да се вземе грант (пари, които ти се дават безвъзвратно) до 10000 CAD срещу добре подготвен бизнес план, като за целта правителстово предоставя безплатни курсове по приготовнлението на бизнес плана. Има една подробност: Алберта е най-богатата провинция, Квебек е най-бедната. В Квебек повечето от тези програми са отрязани, но има шанс в Алберта да съществуват. Има сайтове, на които можеш да провериш всичко до най-големите подробности и да си спестиш много разочарования и профукани пари. Можеш да започнеш от тук:





Тема Моята историянови [re: Xerxes]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 15:32



Как успя да пристигнеш в Квебек със $100? Сега искат доста повечко за да те пуснат там... Казваш, че не си знаел добре английски, а френски знаеше ли?

Разкажи си историята.. какво се крие зад думите "минах през какво ли не, каквото можете и не можете да си представите".

И така, парите, които искаха (около $6000 CAD) ги взех на заем, колкото да ги покажа на интервюто с г-н Стебелски и после ги върнах. Английски знаех, но на хартия, неговорим. Френски учих но този език ми стои в устата като гнила круша и така не пожелах да го науча.
А историята е дълга, затова ще кажа най-важните моменти. Тъй като нямах право на социална помощ (поне за първата година, защото се предполага, че отиваш с 6000 долара) отседнах при познати, които самите бяха на социална помощ. Така все пак "купих време". Започнах да уча френски, не заради езика, ами защото на летището трябваше да им обещая това, иначе не искаха да ме пускат (да, те са малко откачени на тема национализъм) в страната. Казаха ми "Знаете, ли, че това е отделна държава? (това е болната им сепаратистка мечта - да се отделят от Канада)" Аз пък си викам "Сега какво стана!? Мислех, че съм кацнал в Канада..." Както и да е. Престоят във френското училище COFI си беше чиста загуба на време, защото то е предназначено главно за хора, които току що са слезли от клона и не знаят да пишат... Междувременно се срещнах с един евреин, които ми обеща работа. Работа имаше, ала пари нямаше (имайте едно наум, когато става дума за араби и евреи в Канада -- вярата им в парите е по-силна от вярата в хората). Постоях там, но като видях че си губя времето, разделих се с него, а междувременно пусках безрезултатно молби за работа, първоначално за каквото и да е, а после се ориентирах към компютри. Междувременно получих правото на социална помощ, която е $530. Намерих възможно най-евтината стая под наем за $135 на месец, на тавана в една стара къща, чиито единствен малък прозорец гледаше към мрачен заден двор заобиколен с неизмазани постройки. В стаята никога не влизаше слънце, под прозореца денонощно бучаха вентилаторите на ресторант и носеха смрад направо в стаята. Вътре беше кошмарно горещо. И така, лежах върху единствената мебел в стаята, опитвах се да спя, с тапи в ушите, облян в пот и се чудех "What's next?". Никога не скучаех, защото в къщата редовно ставаха обири а и съседа по стая се опитваше да отключи моята стая, когато се прибираше пиян след полунощ... Тъй като парите не стигаха (само картата за транспорта е $50, а едно билетче - $2) ходех в една църква (Welcome Home Mission), където даваха безплана вечеря за скитници. Та нареждах се и аз с бездомниците в залата, където първо трябва да се изслуша проповедтта, която обикновено се опитваше да ни откаже от наркотици и блудстване и след това идваше ред на вечеря, състояща се от ресторантски остатъци и корав хляб. Така изкарах Бог знае колко време... докато един ден не ми се усмихна Съдбата, та ми намери работа. Аз си ходех редовно до бюрото по работа, оттам ми даваха адреси, а когато отидех винаги някой ме беше изпреварил... и така един ден отново тръгнах да търся адрес на Jean Talon West. Да ви кажа, че в Канада улиците и градовете се делят на West, East, South, North. Ако тази улица пресича западната и източната част на града, номерата й започват от 0 и сътоветно 1,2,3,4 WEST и 1,2,3,4 ЕAST. Така, че е възможно да съществуват два еднакви номера на тази улица, но единия да е 30 West а другия 30 Еаst. Ta да знаеш, когато питаш за адрес, винаги питай и посоката. Та един ден, не знаейки тези подробности, тръгнах да търся адрес, който в последствие се оказа че е на същата улица но на другия край на града. Накрая отчаян, че съм безнадеждно закъснял за интервюто влязох в първото магазинче, което ми се изпречи и което се оказа, че е компютърен магазин, собстгвеност на един арабин. Той пък точно пишеше обява до вестника, че си търси техник. И така, започнах там... Плащането беше символично, но нали все пак не бях на улицата... Междувременно направих първия си графичен дизайн на брошура за пицария на един евреин, който от благодарност ми плати половината от договорената цена накрая... Междувременно пусках стотици апликации за работа без резултат и си мислех, че това е вероятно, защото нямам образование.
В магазина понякога се навърташе един бедняк, който се пазареше за разни стари чаркове, и поради това шефа ми не го харесваше. Аз не правя разлика между хората и винаги бях внимателен с него. Един ден той ми поиска CV-то и аз му го дадох. Минаха се седмици, месеци, аз междувременно се преместих в по-нормална квартира в покрайнините на Монреал, близо до

. Един понеделник сутринта телефона звънна и гласът отатък ми съобщи, че желаят да ме видят на интервю за уеб дизайнер. Това ме изуми, защото бях загубил всякаква надежда, че ще си намеря друга работа и отдавна престанах да пускам апликации. След време разбрах, че въпросният бедняк е занесъл апликацията ми на две места и едно от тях беше фирмата в която ме викаха на интервю. И после казват, че нямало Бог... И така започнах работа там. Купих си даже кола на старо, с която можех да извън града, защото там няма автобуси навсякъде, както е тук. После след всевъзможни истории се прехвърлих в една италианска фирма, с вече понатрупан опит и референции. Тук да спомена, че въпросният Canadian Experience е най-важното нещо във CV-то, т.е. когато пишех, че съм работил в ЦИИТ София, те ме питаха къде е това. Така, че единственото важно нещо е да се види, че вече си работил за канадски фирми. Оказа се, че италианеца има идеи, но не може да ми плаща и го напуснах. Оттам се започна отново търсене на работа. Опитах собствен бизнес, но се оказа, че програмите за подпомагане на бизнеса по неписани правила се дават на кебекари, особено, такива, които ще гласуват за отделяне на Квебек от Канада. Междувременно осъзнах, че не съм направил най-доброто от себе си в търсенето на работа и създадох порфтолио, което представлява каймака на всичко най-добро, което съм създал като дизайнер. Това портфолио ми донесе и дълго мечтаната работа в богата американска софтуерна фирма. И така настъпи дългоочаквания момент! Във фирмата имах всичко, което може да си мечтае човек: респект, висока заплата, собствена кабинет в престижен офис, медицинска застраховка, която покрива зъболечение, масажи, природолечение и какво ли не, същото така платени ваканции и stock option. Ала радостта ми не трая дълго, когато разбрах, че високата заплата е нищо повече от илюзия, защото плащах по... 50% данък (пазя си още фишовете за доказателство). До последно си мислех, че с пари човек може да е щастлив, защото може да си купи най-добрата храна, да живее на хубаво място и т.н. Е, стигнах дотам. Имах хубава кола, живеех във къща в "куклен" middle class квартал, с подрязани храсти вместо огради, изкуствени езерца със шадравани и т.н. Е, оказа се, че такава къща се изплаща по 10-13 години, че повечето лъскави коли по улиците са купени на кредит и че всъщност средната класа е тази, която изнася на гърба си Канада. Защото ако си беден си на социална помощ и държавата ти плаща. Ако си много богат тогава си откриваш offshore фирма (както беше тази, за която работех -- официално офиса й беше на някакъв си безмитен остров а ние се водехме "филиал") и не плащаш един цент данък. След това научих и други подробности, които няма да излагам тук, но които ме убедиха, че не здравето на хората а парите са преди всичко мотивация в Канада. Последваха и други разочарования, като например, че там за всичко трябва да се плаща, а това за което не се плаща е забранено. Например, ако на някой от вас ви се прииска да отдъхнете, просто грабвате палатката и запрашвате към най-близката планина където се настанявате където си искате и за колкото си искате. Докато в Канада това е невъзможно. Там единствените места, които могат да бъдат посетени са националните паркове, останалото е частна собственост и там влизането е строго забранено. А в парковете престоя е $20 на ден плюс десетки забрани -- да не се пали огън, да не храниш животните, да ходиш само по обозначени пътеки...
Имах едно любимо място край реката, където след работа ходех с колата, спирах и си почивах, слушайки вълните ... Започнаха да идват и други хора да почиват там като мене. Когато станаха повече, общината веднага сложи паркометри (25 цента за 10 мин. престой). Престанах да ходя там, защото бях отвратен от това. Не че нямах пари, просто отвратително е такова отношение...
И за да не завърша все пак с негативни мисли ще кажа, че Канада е една огромна прекрасна страна, където човек има свободата да мечтае и да претвори мечтите си в реалност. Стига да знае какво мечтае. За себе си открих, че в България има неща, които с пари не се купуват....



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: naminal]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 15:49



zashtoto neshtata zavisjat ot vsichki drugi no ne i ot teb samija.
С такова мислене и в Канада няма да успееш. Когато се върнах а и преди да се върна много хора ми казваха, че съм луд да зарежа кариерата си и да се върна в страна, където цари хаос, безработица и неизвестност. И знаеш ли какво установих: българина има повече от канадеца. Не се смей, защото е така. Една малка част от канадците, само средната и висшата класа могат да си позволят собствено жилище (останалите плащат наем, който е 1/3 и повече от заплатата им). От тях само малцина пък могат да си позволят да имат жилище + вила. Ще ти кажа само за сведение, че годишния данък на една сглобяема вила в село на 50-на километра от Монреал се равнява на една добра месечна заплата, т.е. все едно в България за вила в с. Луково, да речем, да плащаш 400-500 лв. данък. За данъците имот в града и около него няма да споменавам... Когато родителите ми се обаждаха, че нямат пари да си платят парното, аз им казвах, че в Канада е абсурдно положението един човек да има апартамент, вила, имоти, кола и да е беден. Не че е невъзможно, но той не би го допуснал. Аз например щом се върнах дадох апартамента под наем и продадох вилата. Парите от вилата връчих на майка ми да си купи една хубава къща край София, а с наема + пенсията да живее прилично и нормално.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: tuk]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 15:55



zdraveite! Tai kato ste v Montreal bih iskala da vi popitam za vazmojnosti za otsiadane v nachaloto kato obshtejitia ili takiva tapni
Първо, прибрах се в България, второ има стаи под наем, които могат да се наемат седмично





Тема Ogromno "Blagodaria!".нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторPeter (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 16:03



Izchetoh s goliam interes vsichkite ti postingi. Absoliutno vsichko, koeto pishesh e tochno taka. Vav forumite ima mnogo hora, koito pishat na badeshtite kandidat immigranti meko kazano neverni neshta. Nai-posle edna istinska istoria, koiato pokazva prez kakvo v deistvitelnost triabva da mine edin nov immigrant v Canada.
V nachaloto ogromnata chast gi chaka goliama mizeria, bezrabotica i mnogo nepriatni sreshti i gorchiv opit. Prav si za arabite i evreite i ne samo te sa takiva. Vseki, koito plashta 7-8CAD/chas v Canada e edin izpolzvach, koito pecheli ot bezishodnata situacia na tezi, koito sa saglasni da rabotiat za takava zaplata tuka. Svestnite hora sa v dobrite firmi s benefits, no tam novi immigrants pochti ne puskat po mnogo i savsem razbiraemi prichini. No ti si pisal nadalgo za tova kak se popada tam. Dai boje tozi kasmet vsekimu!
A za agenciata za rabota shte proveria - mislia che ima takava edna v Ottawa. Az narochno oshte v nachaloto kato doidoh tuka si izvadih palna shofiorska knijka /Ontario G license/ i si kupih kola na staro, zashtoto i az vidiah, che za mnogo raboti naistina se iska da imash sobstveno prevozno sredstvo.
Shte se radvam mnogo da cheta tvoi postingi i v badeshte!



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
Автор naminal (дерзаещ)
Публикувано17.05.02 16:39



v BG ne mojesh da si planirash badeshteto, zashtoto neshtata zavisjat ot vsichki drugi no ne i ot teb samija

Prosto si propusnal rapvata chas. Tova ne e mislene.....tova e raelnost v BG....ili po drug nachin kazano: iskam neshtata da zavisat ot men samija, a ne ot vsichki ostanali.

That'll keep you going through the show. Come on it's time to go.


Тема Re: Моята историянови [re: Kaнaдeцa]  
Авторchovechka (Нерегистриран)
Публикувано17.05.02 23:45



Moze li da ytochnish kakvo e ofizialnoto ti obrazovanie / trydov opit ot Bulgaria?



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
Авторzaintriguvan (Нерегистриран)
Публикувано18.05.02 06:41



Mnogo te molja , kaji ni na kakva vuzrast si. Tova shte objasni dosta deistvija ot tvoja strana koito ostavat nerazbrani za po-goljamata chast ot tozi klub.
I drugo...povecheto tuk imat i detza....razbirash li kakvo ti kazvam. Smeshno e da se oplakvash che ima naem za poljankata kogato javno ne sa ti jasni drugi mnogo po-vajni neshta.
Pojelavam ti uspeh v BG i spokoen jivot.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторBari (Нерегистриран)
Публикувано18.05.02 11:33



Най-после нещо по свястно по тия форуми!!!
Канадец, виж какъв е моя проблем.
Чудя се като отида в Монреал дали да се занимавам с курсове - например за securities broker или financial analyst- или направо да опитам да се запиша в някои университет например за MBA. Само с курс имам ли шанс за работа?
Чувал съм, че могат да ти дадат заем за обучение - какви са условията за да имаш право да вземещ, изисиква ли се обезпечение, какви са сроковете за погасяване и лихвите? Има ли нещо, което да не трябва да го връщаш - нещо като помощи?



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: zaintriguvan]  
Автор hasp (geograf)
Публикувано18.05.02 17:23



Ne e spomenal che stenite na kashtite sa presovan gips m/u dve mukavi, i che konstrukciata ne e dori gredored-gredi nema, v nai dobria sluchai talpi....
Porednata izcepka ot tipa- "Vsichko imam, mnogo postignah, ama mi e tapo, ne e za mene chujbinata...", posledvana ot kritika na obshtestvoto.
Ami, prav e choveka, ne mu e haresalo i se e varnal. Glupostite zapochvat s obiasneniata za motivite.
hasp( bil v Canada za po-malko ot 24 chasa)




Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: hasp]  
АвторCreator (Нерегистриран)
Публикувано19.05.02 01:30



Много ще ми бъде интересно на втория месец след пристигането ти в Б-я как ще започнеш да пишеш същите тези неща, че и по-големи ужасии, само че с обратен знак. Тогава, сигурен съм, ще започнеш да драпаш да се върнеш обратно в скапаната Канада, където за седем години от нищото си успял да просперираш. Тук, приятелю, и седемдесет и седем години да стоиш пак няма да постигнеш подобен ръст на реализация. Голям праз, че ще си имаш панелен апартамент, на който стените му не са гипсокартон или, че ще можеш да си купиш евтина трошка, докарана от автоджамбазите ! Като те оберат един-два пъти и ти свият трошката и полицията не си мръдне и пръста дори! И като започнат да те подмятат по различните инстанции като парцал чиновници, на които дефакто, както и на полицаите, и на лекарите, и на всички останали ти плащаш заплатите с данъците си... да продължавам ли ?!? Вярно е, там си се помъчил, борил си се с несгодите, работил си, но в крайна сметка си постигнал нещо. Имал си тая възможност. Хайде опитай тук със сто долара в джоба си да започнеш отново! Ами, че и безплатна чорба няма кой да ти даде. Направо не те виждам. Ако не са мама и тате да отделят от мизерните си пенсийки, направо си зян. Какво да ти кажа, има хора, които никъде не се чувствуват добре. Има и такива, които и на една десета от това, което си постигнал биха се радвали със сълзи на очи. Ти очевидно не си от вторите. Искрено се надявам тук този път да ти хареса, защото ако и сега останеш разочаровен...просто ще трябва да кандидатствуваш по процедурата за Марс ! Това е!



Тема Re: строежнови [re: hasp]  
Автор Debora (без титла)
Публикувано19.05.02 06:48



По същият начин се строи и в Канада





Тема Debora ------нови [re: Debora]  
АвторNlNA (Нерегистриран)
Публикувано19.05.02 11:10



Моля ти се,кажи ми как качваш тази снимка тук?



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
Авторexa (Нерегистриран)
Публикувано19.05.02 17:58



Hi Cadanian,
I am abroad. I have not cirilic for that I am writting in English which not wery well.I want to go to Canada at first to study English.What do you recommend me?



Тема Re: Debora ------нови [re: NlNA]  
Автор Debora (без титла)
Публикувано19.05.02 19:30



Кликваш на снимката която искаш да качиш с десният бутон и от падащото меню избираш Properties - отваря ти се сиво "прозорче" на което копираш URL после в постинга на който искаш да сложиш снимка написваш [image]Тука пействаш адреса на снимката[/image]
Не знам дали ти стана ясно ...



Тема Re: Debora ------нови [re: Debora]  
АвторNlNA (Нерегистриран)
Публикувано19.05.02 21:27



Дебора,никъде не видях URL ?

Става дума от моя комп да качъ снимка.............



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: exa]  
Авторhahaha (Нерегистриран)
Публикувано19.05.02 21:45



abe za kakvo ti e angliiski be - ti si go znaesh - ta daje ne si i chuval za fonetichno pisane,nali? Zashto ne popitash na nemski,primerno.



Тема Re: Debora ------нови [re: NlNA]  
Автор Debora (без титла)
Публикувано20.05.02 00:12



[image]tuka slagash URL na saita na koito ti e kachena snimkata[/image]
Shte triabva da si kachila snimkata niakude po neta - ot tvoia niama da moje ...



Тема Re: Debora ------нови [re: Debora]  
АвторNlNA (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 00:28



Целувки....



Тема Абе кво да питаме?нови [re: Creator]  
АвторStan (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 03:41



Не ви ли се струва напоследък, че се появяват доста ыразубедени" покаяния на българи, "върнали се" от Канада.
Ако сравните писанията, всичките следват един и същи сценарии - отиват бедни, стават богати, ама това било по-лошо отколкото богат, защото виждаш ли, като имаш пари и хубава работа, не може (по някакъв много странен начин) да се връщаш в БГ всяка година. След това "носталгиятя" става толкова силна, че оставяш всичко и се връщаш в любимата БГ, където прегръщаш всички дървета от радост и целуваш земята в летище София. Истина е, че се опитват да внасят разнообразие в жанра, но всичко е доста прозрачно.
Явно, че новия отдел по "емиграция" в БГ вече действа доста добре.
Сега малко разбор по писанията на Канадеца:

"Започнах да уча френски, не заради езика, ами защото на летището трябваше да им обещая това, "
Нашия човек трябва да е много стриктен с обещанието. Учил е без да го принудят и без да има нужда. То не ти трябва много мозък за да знаеш, чи ако ТРЯБВА, те ще ти наложат това с документ. Иначе в тази част на света, никой не те пуска срещу "обещание".

"междувременно пусках безрезултатно молби за работа,"

Тая душа не знае, че "молба за работа" има само в БГ. В Канада има резюме.

"след това идваше ред на вечеря, състояща се от ресторантски остатъци и корав хляб. "

Санитарните власти проверяват редовно тази храна. Това, което пише душата е чиста лъжа. И доколкото знам готвена храна от ресторанти е забранено да се раздава. Храната се готви на място.

"Междувременно пусках стотици апликации за работа"
Апликация се попълва в компанията, а не се изпраща. Защо не си научиш урока първо ?

" В магазина понякога се навърташе един бедняк, който се пазареше за разни стари чаркове, ........

Един ден той ми поиска CV-то и аз му го дадох.

След време разбрах, че въпросният бедняк е занесъл апликацията ми на две места и едно от тях беше фирмата в която ме викаха на интервю. "

Те бедняците имат познати в богати компании, влизат там по всяко време и знаят на кого да пошепнат на ухото.

"че не здравето на хората а парите са преди всичко мотивация в Канада."
Браво бе, майна. Ти най-после откри Америка. Разбира се, че в БГ най-важно е здравето на хората. А в тая тъпа Канада са само парите. Какъв ужас.

"Последваха и други разочарования, като например, че там за всичко трябва да се плаща, "

Майко миле, този човек прави откритие след откритие. Какво нещо - трябва да си плащаш. А в милата БГ всичко беше безплатно. Какво правя тук ?

"Стига да знае какво мечтае. За себе си открих, че в България има неща, които с пари не се купуват...."
Всички, които са в Канада, трябва да преосмислят мечтите си. Внимавайте много, за да не се притесните после.

Очаквайте следващата седмица друг подобен вариант. Предполагам, че новия отдел ще ги фабрикува поне по едно на седмица.



Тема Re: Debora ------нови [re: Debora]  
Авторtri (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 05:02



[http://www.anyfun.net/pics/pics/anim3.jpg/image]



Тема Re: Debora ------ nishto ne se poluchi...нови [re: tri]  
Авторtri (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 05:05



uj izpalnih ukazaniqta ti ...lele mnogo sam bos po tiq raboti



Тема Re: строежнови [re: Debora]  
АвторApxитekт (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 11:24



А бе, Дебора, това е европейски тип строителство,а не типичното американско Balloon Frame или Platform Frame.
Фащаш ли за кво става дума?



Тема Evala Stan-ko !!!нови [re: Stan]  
АвторCreator (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 11:45



Абсолютно точно си усетил произхода на нескопосаното съчинение .
Само че си ги надценил - такива шедьоври не се творят по парче на седмица.
Те, ако бяха толкова умни нямаше да си вадят хляба по този долен начин !Абе, Шехерезада пасти да яде



Тема Re: Ogromno "Blagodaria!".нови [re: Peter]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 14:23




Svestnite hora sa v dobrite firmi s benefits, no tam novi immigrants pochti ne puskat po mnogo i savsem razbiraemi prichini. No ti si pisal nadalgo za tova kak se popada tam. Dai boje tozi kasmet vsekimu!
Спестих една голяма част от историята си за да не обезсърча желаещите. Имаше дни на смазваща депресия, имаше болести, защото работех в студено помещение без прозорци, където шефа-арабин ми висеше на врата и ми броеше минутите... А когато се разболях той ме уволни и не ми плати стотинка. Мнозина, не един, ме убеждаваха, че без образование никога няма да си намеря работа, а следването в университета струваше хиляди долари...



Тема Re: Моята историянови [re: chovechka]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 14:27



Moze li da ytochnish kakvo e ofizialnoto ti obrazovanie / trydov opit ot Bulgaria?
Имам средно специално "Обзавеждане на промишлени предприятия" по което не съм работил и един ден. Преди Канада работех в ЦИИТ като... и аз така не разбрах



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: zaintriguvan]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 14:35



Mnogo te molja , kaji ni na kakva vuzrast si. Tova shte objasni dosta deistvija ot tvoja strana koito ostavat nerazbrani za po-goljamata chast ot tozi klub.
I drugo...povecheto tuk imat i detza....razbirash li kakvo ti kazvam. Smeshno e da se oplakvash che ima naem za poljankata kogato javno ne sa ti jasni drugi mnogo po-vajni neshta.

Около 30 съм. Семейство нямам и мога да говоря само от позицията на самец. А колкото до полянката, това не е оплакване а факт. Защото със семейството си от 2 деца + жена трябва да платиш $80 на ден + разходи за да си опънеш палатките на една поляна, пари които просто не можеш да дадеш, защото си скъсваш задника като мияч сутрин и разносвач на пица вечер за $40-$50 на ден с които трябва да платиш бензин, наем, такси, данъци и да изхраниш семейството. Защото ние приемаме за естествено в края на тежката трудова седмица, бедни или богати, да излезем към Витоша, а представи си че не можеш, защото трябва да платиш за това, а нямаш тези пари?



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Bari]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 14:42



Най-после нещо по свястно по тия форуми!!!
Канадец, виж какъв е моя проблем.
Чудя се като отида в Монреал дали да се занимавам с курсове - например за securities broker или financial analyst- или направо да опитам да се запиша в някои университет например за MBA. Само с курс имам ли шанс за работа?
Чувал съм, че могат да ти дадат заем за обучение - какви са условията за да имаш право да вземещ, изисиква ли се обезпечение, какви са сроковете за погасяване и лихвите? Има ли нещо, което да не трябва да го връщаш - нещо като помощи?

Има смисъл от такъв курс, защото, както казах, най-важните неща в CV-то ти са тези, свързани в Канада. Може да си бил директор на счетоводна компания в България, това никой не го интересува в Канада. Има курсове за по $300-$400 CAD, които ще ти дадат някакво виждане по въпроса и диплома. Колкото до образованието, дават се заеми, но трябва да имаш добри references от банката, ще минеш изпит TOEFL по английски.
Виж

и за повече информация.



Тема Абе, посеркооо...нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторБълrapинa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 14:46



Вземи се скрий най-после с тъпизмите си бе еййй....
Разбрахме те какъв си и защо дрънкаш тук врели - некипели.
Абе, това ченгетата били много тъпи копелета бе, еййй...
Няма скоро да се оправим с такива гюлета в главите си !




Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: hasp]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 14:47



Ne e spomenal che stenite na kashtite sa presovan gips m/u dve mukavi, i che konstrukciata ne e dori gredored-gredi nema, v nai dobria sluchai talpi.... Спестих доста неща за да не разочаровам мераклиите. Също не каза, че такива картонени кутийки струват по $70'000-$150'000 и се изплащат по 15-20 години, а когато я изплатиш трябва да й правиш ремонт, щото покрива се сменя на всеки 15 години а мукавата гние...



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Creator]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 15:38



Много ще ми бъде интересно на втория месец след пристигането ти в Б-я как ще започнеш да пишеш същите тези неща, че и по-големи ужасии, само че с обратен знак. Тогава, сигурен съм, ще започнеш да драпаш да се върнеш обратно в скапаната Канада, където за седем години от нищото си успял да просперираш. Тук, приятелю, и седемдесет и седем години да стоиш пак няма да постигнеш подобен ръст на реализация.
Тук съм вече година и половина и съвсем не мисля да се връщам, защото си намерих добра работа и съм по-добре платен от Канада (като съотношение). Същите хора, които ми казваха, че няма да си намеря работа в Канада сега смятат, че отново съм късметлия...

А аз няма да се върна поради няколко причини, а именно:
1) Няма по-хубави хора от българите, особено българките
2) Няма по-хубава от нашата природа
3) Всеки българин има или може да си има собствен дом (особено сега, когато се продават по 500 лв.) И не панел, а място всред зеленина и чист въздух, с каквито е пълно из красивата ни страна.
4) Всеки българин може да има кола, защото едно трабантче сега е 200лв.
5) Всеки българин, беден или богат, е свободен, наистина свободен да обикаля и се радва на родната природа...

Когато се върнах срещнах мнозина приятели, които ми казаха, че в бранша (компютри) няма хляб у нас и те търсят работа от години и искат да ходят на Запад.
Ще ти кажа аз какво направих при завръщането си: приложих всичките си умения и усилия в търсене на работа, така, както ги бях усвоил при безмилостната конкуренция в Канада. И знаеш ли какво: до 20-я ден, след като започнах да търся работа, вече имах 4 интервюта за работа а на 5-тото се съгласих, защото ми беше близо до вкъщи. Ала знаеш ли, българите се оплакват че няма работа а хабер си нямат какво е НАИСТИНА да се търси работа, защото винаги има мама и тати за backup. Знаеш ли, когато бях без работа и живеех в онази мизерна стая с едно легло, в ранни зори тръгвах, при -30С канадски студ, с карта в ръка да обикалям пеша индустриалните зони (огромни площи с халета и офиси извън града) за да чукам от врата на врата и да търся работа. Вечерта се връщам скапан и премръзнал и отбелязвам на картата маршрута, където съм обикалял. На другия ден пак. И така докато не съм отметнал всеки офис, който е по силите ми да посетя. После започвам с писма, факсове, е-майли: 100-200-300...600 и нито един отговор. Знам, че някой там има нужда от таланта ми и продължавам. Повечето безработни "оплаквачи", навярно в живота си не са пускали 300 апликации за работа, а аз пусках толкова за седмица. После подхващам жълтите страници: звъня наред, умолявам, убеждавам...
Е, после, като се отраках, бяха нужни само 4-5 апликации за да ме викнат на интервю, но тогава вече знаех как да се продавам като скъпа, луксозна стока, която всяка фирма иска да има... Направих си блестящо портфолио, върха на дизайнерския ми талант и с него вече атакувах направо през главния вход ... Същото приложих и тук... Но не е само в търсенето на работа...
Ето, вчера като ходих да гледам къщи на Ярема и се заговорих с двама изнурени, съсипани от живота старци (а бяха само на по 70 години а изглеждаха на 170), които ми се оплакаха, че едва събирали двата края със 70 лева пенсия. Къщата им, която ми показаха беше солидна, на 3 етажа и беше готова за покриване. При разговора се оказа, че те живеят в Ковачевци, където имат къща а отделно имали 2 апартамента... Първия го започнали, когато били на 28... И при това не могат да скърпят двата края!?! Такива ненормални положения съм виждал само в България -- 30 годишни мъже да живеят с майките си, а родителите да дават здравето си за да осигурят децата си с домове, сякаш те са сакати и не могат сами да се справят!?! В Канада, стане ли детето на 18, родителите му учтиво му напомнят, че е време да излезе на квартира и да започне да се оправя само. Няма там такива положения "Ще ти предпиша апартамента за да ме гледаш на старини". В градчето, в което живеех, срещу мене имаше богата къща на 2 етажа с мокети, камина, изглед към езеро и т.н. Там живееше възрастна двойка, които ходеха на екскурзии всяко лято и прекарваха времето си в разходки. Сина им, безработен, живееше под наем в един "негърски" блок и дума не можеше да стане да бъде с тях, въпреки, че имат стаи за още 5 човека в къщата си. Най-много да дойде на обяд веднъж седмично в Неделя. И това е. Не е егоизтично, това е нормално! Сина, ако ще да мизерства, това си е негова работа. Те са го изучили, дали са му занаят, оттам нататък пътят е негов. Ако един ден те остареят твърде много ще направят, както повечето възрастни в Канада -- продават си (не завещават или приписват срещу гледане) имота и отиват в старческа резиденция, където живеят с други пенсионери в отделни апартаменти...
Същото положение заварих като се върнах: родителите ми живеят в 90м2 апартамент и през ден висят по автобусните спирки и дишат пушеците за да ходят да прекопаят доматите на вилата. Когато са на вилата треперят да не оберат апартамента. Когато са в апартамента треперят за вилата. Всяка зима се сваля имуществото от вилата в София. При всичко това, няма пари, свили се в една стаичка до радиаторчето... И безумия без край, нерви, притеснения, които състаряват и поболяват хората... Преди не можеше и дума да става за промяна, всички така правели и те така... Този път не ги и питах -- продадох вилата, ремонтирах апартамента, дадох го под наем, връчих парите на майка ми и й казах: свободна си да си купиш къща където искаш и да си копаеш доматите там колкото искаш. Ако те е страх, вземи си куче, СОТ, застраховай си имуществото (което е задължително за Канада) и с остатъка от парите и от наема ходи на екскурзии, на почивка и си живей живота, както искаш. Точно за 3 месеца стана това, което те не можаха да направят за 30 години... Аз самият си купих къща за 500 лв. на прекрасно място извън София, мисля да я ремонтирам, защото живота в провинцията ми харесва и е евтин.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: exa]  
АвторCanadian (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 15:50



Hi Cadanian,
I want to go to Canada at first to study English.What do you recommend me?

Hi dear Exa. Of course, your first task would be to master English. Do not forget that most canadians are fluent in both English and French so should be you in order to be competitive. If you go to Canada, depending on the location, in every major town in Canada you will find free English courses sponsored by the federal government. On top of all they might actually pay you some money during the time of your studies.
While you are here, take some courses at IFS (Isntitute for Foreign Students). They offer the best for the price.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторAnto_Speedy (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 16:06



А, зависи и къде е къщата. Къде ги дават толкова евтино?

Нека ти обясня и една малка тайна. Керемидите в България гният за доста по-кратко време. Дано къщата ти е строена поне преди 50 години, та керемидите да са ти от старите...



Тема Re: Абе кво да питаме?нови [re: Stan]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 16:17



Ако сравните писанията, всичките следват един и същи сценарии - отиват бедни, стават богати, ама това било по-лошо отколкото богат, защото виждаш ли, като имаш пари и хубава работа, не може (по някакъв много странен начин) да се връщаш в БГ всяка година.
Ако някога си работил в Канада ще разбераш, че там не дават по един месец ваканция, а по една седмица в годината. Чак след втората година дават две и след още 2 години може да стигнеш месец. Ако си мислиш, че за седмица може да се дойде до България, при условие, че имаш 2 дена път много се лъжеш...

Нашия човек трябва да е много стриктен с обещанието. Учил е без да го принудят и без да има нужда. То не ти трябва много мозък за да знаеш, чи ако ТРЯБВА, те ще ти наложат това с документ. Иначе в тази част на света, никой не те пуска срещу "обещание".
Kакъв по-голям документ от визата, за която ти закопчават и формуляр са френското училище COFI. Копие от тези документи се предава на агента, който ще движи имиграционните ти документи в следващите месеци. А този агент е Квебекар-сепаратист, ако нещо ти говори, и като чуе английски позеленява и ти казва "Ну не парло англе иси. Този агент ще следи как са нещата през "пробния период". Всеки имигрант има досие, което се създава с влизането му в страната и е достъпно за всеки федерален и провинциален агент. Агента има правомощие да те наката за 12 часа да напуснеш страната, ако реши за правилно. Знам такива българи, които не можаха дори да си вземат куфарите, ами направо от вкъщи ги закараха на летището...

Тая душа не знае, че "молба за работа" има само в БГ. В Канада има резюме. А какво говори на българина думата "резюме"? Това е канадска дума, която не се използва в този контекст в България.

"след това идваше ред на вечеря, състояща се от ресторантски остатъци и корав хляб. "

Санитарните власти проверяват редовно тази храна. Това, което пише душата е чиста лъжа. И доколкото знам готвена храна от ресторанти е забранено да се раздава. Храната се готви на място.

Заповядай на вечеря в Welcome Home Mission, тогава. Аз да съм казал, че става дума за остатъци, които се събират от чиниите? Знаеш ли какво е китайски бюфет в Канада -- дълги маси с блюда, където вървиш и си взимаш. На края на деня, остатъците в блюдата се изсипват в едни баки и заминават за Salvation Army и Welcome Home Mission. Е, понякога ни се падаха и скариди и омари, ако е имало такива в блюдата. А ако мислиш, че някой ще готви на бедняците омари... А хляба си беше твърд, защото когато не го купуват повече, магазините го даваха за нас (поради липса на общински прасета :)

"Междувременно пусках стотици апликации за работа"
Апликация се попълва в компанията, а не се изпраща. Защо не си научиш урока първо ?

Пускам (Sending application, Submitting application). Как се пуска? По факс, по пощата, по е-майл на името на Human Resources във въпросната фирма. Ти чувал ли си, че всичко в Канада става по телефона? Личи си, че не си пускал...
Знаеш ли, що не си намериш друга, истинска работа...



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторAnto_Speedy (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 16:31



Ето това е особеното в мненията ти. Правиш обобщения, за живота в Канада, за всякакви ситуации. Аз предпочитам да пиша за неща, в които имам личен опит, а не дочуто от вуйчото на съседа. Сигурно си прав за твоята ситуация, но има и друга страна. Да канадец, който изкарва $40 на ден не може лесно да плати $80, за да отиде на палатка. Но от друга страна повечето канадци, поне от източната част предпочитат Карибските острови.

Дали синът на твоите съседи живее под наем, защото родителите му са го изгонили или защото той така иска?

А и животыт на човек със семейство е коренно различен, от този на 30-годишен, все още неженен мъж.

Иначе уважавам решението тои да се върнеш в България. Хубаво е когато човек може да избира.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Canadian]  
Автор access (obektiven)
Публикувано20.05.02 16:47



"Do not forget that most canadians are fluent in both English and French "

NOT TRUE!!!!
Prosto ne e viarno!!
Vseki niakoga zivial v Canada znae che v Canada mnogo malka chast ot horata znaiat french!!!

Imam i tonove drugi objections kym koeto si pisal pslednata sedmiza no ne mi se zanimava i na men tochka po tochka da dokazvam kyde sa ti greshkite v infoto koeto davash. Pylno e s neverni neshta ili 1/2 verni predstaveni ot neviarnata im strana.
Za tia koito chetat ne zabraviaite che vsiaka moneta ima pone dve strani
Edinstvenoto zasluzavashto uvazenie v zialata taia istoria (ako e istinska) e che choveka kato ne mu e haresalo v Canada se e vyrnal v BG, vmesto da hlenchi kolko losho bilo v Canada ezednevno (kakto niakoi tuk pisheshti praviat redovno).

Uspeh



Тема за реда и стресанови [re: access]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 17:36



"Do not forget that most canadians are fluent in both English and French "

NOT TRUE!!!!
Prosto ne e viarno!!
Vseki niakoga zivial v Canada znae che v Canada mnogo malka chast ot horata znaiat french!!!

Е, хубаво де, 99% от Канадците, които аз познавах в Квебек говореха два езика. В Канада има две френскоговорящи провинции. Не съм ходил към Ванкувър, ала знам, че там е подобно положението с Китайския. Всъщност правилно е да се каже "Most Canadians are bilingual".
Никога не забравяй, че сам човек не може да бъде критерии, затова аз се съгласявам, за разлика от теб, с останалите, защото знам, че те виждат нещата на основата на натрупания опит и видяното до момента. Не знам колко време си в Канада, аз стоях там близо 7 години през което време преминах през всичките кръгове от -0 до средна класа. Също така вярно е, че моята позиция е на несемеен, необвързан човек, обичащ свободата и родината си. На много малко канадци а и българи им правеше впечатление, че земята около Монреал е частна и недостъпна за туризъм, защото тях напълно ги задоволяваше разходка до парка Mont Royal... Само аз бях лудия да навъртя 300-400 км. за един ден с колата само и само да се разходя по нещо прилично на планина, като Laurentides или Mont Glenn да речем.

Мнозина от приятелите ми там не проумяха мотивите за заминаването ми. Те си бяха доволни, че хладилниците им са пълни и всичко е удобно и уредено. Истината е, че Канада е много уредена страна (как няма да е при такива огромни данъци и толкова полиция). Толкова уредена, че ти става скучно. За всеки проблем си има телефон -- вдигаш и ти го решават. Общината ти сменя тревата пред къщата ако увехне -- направо я карат увита на килим и я постилат на мястото на старата Веднъж в квартала, където живеех, нощем започна да се промъква някаква смрад във въздуха. Звъннах на министерство на Околната Среда и на другия ден (не след един месец!) пристигнаха с някаква апаратура да изследват въздуха, като после ми се обадиха да ме уведомят, че било от близката бирена фабрика...
Ала този ред им е струвал много. Някакви българи се сдърпали в парка в гората. Пратили им призовка после, защото ги хванали на скритата камера. Навсякъде те следи окото на камерата -- в магазина, на магистралата, на улицата, в метрото, в парка. Полицаите са навсякъде, дебнат за нарушение и безцеремонно те глобяват. Когато работех в компютърния магазин при арабина, имаше един полицай, "зачислен" към магазина ни: щом някой клиент спре отпред през деня (когато е забранено) -- хоп, изскача като мълния, поставя предварително написания фиш за $45 глоба и изчезва, като не дава шанс дори да се оплачеш. Романтичното място за почивка край реката се превърща в платен паркинг в момента в който общината вижда възможност да издои още някой-друг долар. Ако запалиш купчина суха трева в двора ти пристига пожарна и ти налага такава глоба, че до края на живота си няма да смееш да палиш... Не си си остригал тревата пред къщата -- отново предупредителни писма, санкции, глоби. Имаш жълтурчета по поляната -- минава съвета и ги унищожава с химикал. Никой не те пита, дали всъщност не ти харесват пък точно жълтурчета, висока трева и бурени вместо култивиран подстриган райграс... Забравил си да преместиш колата си от лявата страна на улицата на дясната в петък сутринта в 8 часа -- отново глоба. Никой не те пита, че си се прибрал скапан от работа предната вечер и си се успал... Моят съквартирант патрула го глоби $100 защото отишъл да прави йога упражнения в 12 часа през ноща в кварталния парк. Оказало се, че парка се затваря в 9.30 часа и човек няма право да се разхожда там. А никой не го пита, че той работи тежка физическа работа за $40 на ден. Мен лично са ме гонили от парк, където удобно се бях настанил на пейката в топлата лятна вечер. Затваряли парка, 8.30 РМ... А знаете ли какво става, когато събереш всичките тези малки ред-чета в един поток -- стрес. Ето, това е истинския, убийствен стрес за който сме чували че съществува на запад: дали няма да ме глобят тук, дали имам право да се разхождам на тази полянка, мога ли да спра там, дали е разрешено това или онова, дали ще изплатя колата и къщата или ще ми ги вземе банката...
Ред, дисциплина, чудо и приказ би казал някой... Да, вероятно ще е прав... за себе си...



Тема Do Rangel Kanadskiнови [re: Kaнaдeцa]  
АвторBorislav (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 17:43



"Пускам (Sending application, Submitting application). Как се пуска? По факс, по пощата, по е-майл на името на Human Resources във въпросната фирма. "

Ne mi e rabota da se namesvam, ama iavno niakoi raboti ne gi znaesh.

"Application" se populva v priemnata na kompaniata i se dava na raka. Tova e samo za mnogo niskoplatenite pozicii. Normalno "application" se populva SLED kato si priet na rabota ili SLED interviuto.

"Application" NIKOGA ne se puska po fax ili e-mail, zashtoto tvoia PODPIS triabva da e na dokumenta.

"Submitting application" e razlichno ot "Sending application".

Rangele, nai-napred triabva da si nauchish uroka i sled tova pishi tezi raboti.
Mnogo mi e interesno, ako niakoi ot Kanada potvqrdi cenite za "camping". V Kalifornia, kadeto e nai-skupo v USA, cenata na "camping" - dobre obzaveden, e mejdu $15-$20 na vecher. Moje li v Kanada da e po-skupo ?
Vsichki "camps" imat (do vsiako miasto za palatka) ognishte sas skara za ogan. Hodeneto SAMO po patekite e ogranichenie, koeto go ima navsiakade po planinite, zashtoto moje da sreshnesh MECHKI, vulci i risove, koito poniakoga ne sa priatelski nastroeni, vkliuchitelno i "Grizzly bears".
No ti, Rangele, ne gi znaesh tezi raboti, zashtoto samo si gi chul, dori i da si bil v Kanada.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Anto_Speedy]  
Авторканадеца (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 17:50



Ето това е особеното в мненията ти. Правиш обобщения, за живота в Канада, за всякакви ситуации. Аз предпочитам да пиша за неща, в които имам личен опит, а не дочуто от вуйчото на съседа. Сигурно си прав за твоята ситуация, но има и друга страна. Да канадец, който изкарва $40 на ден не може лесно да плати $80, за да отиде на палатка. Но от друга страна повечето канадци, поне от източната част предпочитат Карибските острови.

Дали синът на твоите съседи живее под наем, защото родителите му са го изгонили или защото той така иска?


Пиша единствено за моя личен опит и виждане, като не задължавам никой да ми вярва или да го приема. Пиша и за това какво може да очаква средностатистическия емигрант, който едва ли в близките 5-6 години ще може да посети Карибските острови...

Когато казвам за сина, давам го като пример. Разбира се, че в цяла многомилионна Канада има случаи, когато дърти мъже живеят с родителите си... Може би в Nunavut или на места, за които въобще нямаме представа. Но от колегите ми (екип от около 17 човека) не знам някой да се изхранва от приходите на майка си или баща си. Всичките бедняци с които се запознах в началото живееха самостоятелно в стаи под наем, било то и най-мизерни.



Тема Re: за реда и стресанови [re: Kaнaдeцa]  
Автор access (obektiven)
Публикувано20.05.02 17:50



Abe chakai be kolega;))
Uz se pishesh na obektiven....
ti li napisa "most Canadians.....i t.n. govoreli dva ezika..."
niama takova neshto pak go kazvam za tia deto chetat...
ako kazesh che po vecheto hora v Quebec (ne v Canada) znaeli dvata ezika....bez da ziveia tam po bih bil sklonen da se syglasia....
No Quebec i mislia edna atlanticheska provinzia beshe deto syshto govoriat po veche frenski sa ne "most canadians" a PO MALKOTO CANADZI....
ogromnoto mnozinstvo naselenie na Canada NE ZIVEE v Quebec i v Atlanticheskata provinzia za chieto ime ne se seshtam sega i ne mi se rovi ...istinata e che s izkluchenie na tia dve provinzii POCHTI NIKYDE NIKOGA NIAMA DA CHUESH I DUMA FRENSKI....osven menutata na razni companii po tel. kato im zvynnesh standartno imat i takova na frenski...
No poneze govorish ot lichen opit a zabyrsvash s goliamata badanarka i pravish obshto kanadski zakluchenia koito kakto kazah se okazvat greshni neka ti kaza che az ot godini v Toronto ne sym chul NITO DUMA frenski, prosto az ne znam nito edin chovek v Toronto deto da znae i duma frenski, sigurno ima i 0.000001% takiva ama.......da ti kaza che samo v Toronto sigurno ziveiat dosta po veche hora otkolkoto v zeliat Quebec ;))) ta idi pravi sam smetkata dali "most CANADIANS bili govoreli dva ezika" dryn-drun......pak kazvam tova ti tvyrdenie NE E VERNO!!

A kakto kazah vyzdyrzam se da korigiram mnogoto drugi neverni neshta koito pishesh....prosto ne moga da si izbera otkyde da pochna :))
Kato te cheta prez izrechenie sreshtam neshta deto ne sa kakto gi pishesh...no prosto shte ostavia drug ako iska da ti pravi razbor duma po duma....az samo kazvam che syvsem nee taka kakto pishesh....

Uspeh



Тема Re: за реда и стресанови [re: access]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 17:57



Не говоря за официалните френски или английски. Повечето канадци говорят 2 езика, защото една голяма част от Канадците са всъщност емигранти и говорят майчин език (суахили, хинду, италиански и т.н.) плюс един от официалните английски или френски. В Монреал имаше цели квартали с италианци, китайци, гърци... Всеки българин в Канада, понаучил английски е двуезичен, така както и ти

Ако смяташ, че нещо е неправилно -- коригирай ме. Ако не, тогава не изказвай празни твърдения.



Тема Re: за реда и стресанови [re: Kaнaдeцa]  
Автор access (obektiven)
Публикувано20.05.02 18:06



eheeeee otkyde trygnahme kyde stignahme ;)))
po tova ti opredelenie da to shte izleze vseki imigrant e bilingual ha ha....ama toia termin v Canada pone se polzva ne za da kaze tova deto ti go polzvash. Tuk bilingualism znachi da govorish DVATA OFIZIALNI ezika.
Taka che ako ti shte polzvash vsepriznat i populiaren termin IZVYN obshtoprietiat mu kontekst to ako obichash bydi taka dobyr da zaiavish tova v NACHALOTO na postinga si a ne da se oslushvash s chasove :)))
Tykmo ti namerih statistika che samo okolo 4 miliona canadzi sa bilingual....

"According to the 1991 Census, 4.4 million individuals could conduct a conversation in both official languages."

I provinziata za koito ne mozehd a se setia e New Brunswick .

Taka che okaza se govorime za razlichni neshta:))

Sega ako pochna da ti pravia analiz duma po duma na vsichki ostanali tvyrdenia s fakti i zitati kak mislish dali shte othvyrlia pone 75% kato neverni ha?:))))

Uspeh



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторTzetzo (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 19:31



Ako sega beshe trugnal da imigrirash v Canada - v angliiskogovoryashtata chast - kude bi se nasochil? Kum koi grad ili provintziya? Kakvo ti e mnenieto za Ottawa? Chisto ot gledna tochka na vazmozhnosti za namirane na rabota, ne tolkova kato prirodni dadenosti?
Blagodarya predvaritelno!



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: канадеца]  
АвторPeter (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 19:43



Access gi prashta na karibite oshte na 6 mesec!
Samo, che na tiah ne im se hodi neshto... Az sum v Canada ot 9 meseca i moga da potvardia, che vsichko koeto pishesh e 100% istina. Drug e vaprosa, che mnogo hora vaobshte niama da ti poviatrvat, a niakoi shte te narekat dori lajec.
Mene puk vse me prashtat da si hodia v BG kato im napisha neshto po-piperlivo ot canadian lifestyle.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: канадеца]  
АвторAnto_Speedy (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 19:45



Исках да кажа, че когато говориш за собствения си опит можеш единствено да твърдиш, че така се е случило с теб в Канада, а не че "така е в Канада". разбира се и твоята гледна точка е важна, защото подобно нещо може да се случи и на други, но не означава, че непременно ще е така.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Tzetzo]  
АвторPeter (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 19:56



Momche, ne pravi gluposti, a biagai kum Edmonton ili Calgary.
Stay away from Ottawa for god sake!

Za da ti se izpari okonchatelno jelanieto da jiveesh v stolicata vij tozi link:





Тема Do Peterнови [re: Peter]  
АвторBorislav (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 20:03



Petre, za 9 mesetsa ne moje da imash nikakvo "istinsko" mnenie za edna durjava. Oshte poveche, che dokolkoto razbiram niamash rabota i ottam niamash normalen jivot.
Kato zapochnesh da rabotish i minat pone 5-6 godini, togava moje da davash mnenia. Sega tova sa samo drunkanici.
Horata hodiat po dve prichine:

1. Gurbet i sled tova vrushtane v BG. V tozi sluchai si bachkash krotko i si traesh, za da ne ti iztine miastoto.

2. Smiana na jivot za po-dobro budeshte za tiah i tehnite detsa. V tozi sluchai, priemash jivota v novata strana taka kakto e, a ne da iskash vsichko da e kakto si sviknal. Kolkoto po-burzo se priobshtish kam novata sreda, tolkova po-lesno shte ti bude.

Ako si gubish vremeto da tursish rabota "po specialnostta" znachi, che dori niamash predstava za kakvo si tam.
I vmesto da si gubish vremeto po interneta, hodi po kompaniite i zapochni KAKVATO i da e rabota. A vecherno vreme zapishi klasove v mestnia kolej. Sled 2 godini sam niama da razberesh kakva ogromna promiana shte ima v tvoia jivot. Inache samo si gubish vremeto i mladostta.



Тема Re: Do Peterнови [re: Borislav]  
АвторPeter (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 20:11



Blagodatria za saveta! Rabotia v momenta i po dvete napravlenia.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Peter]  
Автор access (obektiven)
Публикувано20.05.02 20:15



A neeee ne lyzi pak;
Tebe spezialno te prashtam s alternativa ako ne v BG v US da idesh. Tam razmitat za teb shte znaesh opynali sa chervenoto kilimche


Uspeh



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Tzetzo]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 17:53



Ako sega beshe trugnal da imigrirash v Canada - v angliiskogovoryashtata chast - kude bi se nasochil? Kum koi grad ili provintziya? Kakvo ti e mnenieto zaOttawa? Chisto ot gledna tochka na vazmozhnosti za namirane na rabota, ne tolkova kato prirodni dadenosti?
По въпроса мога да говоря доста изчерпателно, защото имаше един момент, когато в продължение на 6 месеца не можах да си намеря работа и реших да си опитам късмета в друга провинция. За целта проучих основно някои от тях та ще ти кажа с по 2-3 думи какво знам:

Quebec -- провинция, "селото" както шеговито я наричаха, със затихващи функции. Има най-голям дефицит (дългове) от всички провинции и най-високи данъци в Канада. Поради това доста програми за борба с безработицата и спонсориране на частен бизнес са закрити/орязани. Сепаратистката и про-англофонска политика на Парти Кебекуа под лидерството на Паризо/Бушар с успех изгониха голяма част от печелившите англ. компании извън Квебек и допълнително влошиха финансовото положение там.


Ако говорим за английскоговорящата част, определено ако се върна бих се насочил към Алберта или Бритиш Кълъмбия. Алберта е най-богатата провинция (там е нефта) с най-ниските данъци (нямат провинцилен данък), където все още има (не само на думи) провинциални и федерални програми за подпомагане на малкия бизнес. В Калгари има много работа (поне преди 2 години имаше) но квартирния проблем е доста сериозен -- почти навсякъде искат препоръки, цените са високи. За сметка на това си на две крачки от Rocky Mountains! Winnipeg (столицата на Манитоба) е най-евтиното място, но няма работа за компютърни специалисти.
Ванкувър (в Бритиш Кълъмбия) е общо взето най-топлото място в Канада, поради близостта му с океана, но колеги, които са от там ми казаха, че цяла зима вали само дъжд, като със седмици може да е облачно и дъждовно. Самата провинция изпъква като прогресивно и духовно място -- там, например, преди година, за първи път в Канада се предложи за гласуване алтернативната медицина да бъде приета от закона наравно с традиционната и лечението да се покрива от медицинската карта. Не знам дали приеха този закон, но искренно се надявам да е станало. Там също се въведе за първи път забраната за пушене на обществени места. По брега на океана и всред Скалистите планини има множество йога селища, арт комуни, духовни общества и др. Виктория е един приказен град с много цветя и зеленина, както ми го описаха.
Онтарио е нито риба, нито рак. Един приятел си дойде оттам и ми разказа, че бизнеса определено е по-добре от Квебек, но и там данъците са високи. Аз търсих работа в Отава, но там също се иска френски а с него съм скаран. За другите провинции не мога да ти кажа, защото не съм се интересувал.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Peter]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 18:01



Да, Едмонтон е културната столица на Канада. Като се изключи вечния студ и подобното на наша пролет лято, там стратегически са изнесени интелектуалните ресурси на Канада, като най-голямата библиотека в Канада а и най-големия мол в света. Мол е нещо, като... като Халите в София да речем, ама много по-голямо и на различни нива под земята. А този в Едмонтон си има изкуствено море, с плаж, вълни и... подводници Ами какво да правят хората по време на дългите зими... То и в Монреал има цял подземен град отдолу с магазини, кина, фризьорски салони... Можеш да извървиш километри без да се покажеш на повърхността.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
Автор access (obektiven)
Публикувано21.05.02 18:13



"Да, Едмонтон е културната столица на Канада"

E samo za tova ti tvyrdenie vseki zivial niakoga v Canada bi se zachudil s osnovanie dali izobshto si bil v Canada?!!!?
Po neviarno enshto ot tova ne mozeshe da kazesh!
Da kazesh che Toronto e kulturnata stoliza na Canada po bih se syglasil ama Edmonton?!!!?
Syshto bih se syglasil da kazesh che Edmonton e petrolnata stoliza na Canada, no tova deto si izsipal....hmmmm ne si mnogo nayasno za kakvo govorish.

E niamam dumi!
Ami i dezata v canada znaiat na koi grad kulturniat afish se pryska po shevovete. Kyde hodiat pochti prez sedmiza nai dobrite v sveta muzikanti, filmovi festivali, teatrali, operni izpylniteli, svetovni izlozbi i t.n.

Ne kazvam ti...ne mi se pochva no ako pochna vsiako tvoe izrechenie da razchepkvam niama da ostanat mnogo nezasegnati!
Malko sa ti beglichki predstavite ot Canada samo tova shte ti kaza,.
Mnogo hora tuk ti kazaha da ne merish ot tvoita kambanaria samo za Canada shtoto pravish super greshni obobshtenia, ama ti si znaesh tvoito i tova za "kulturnata stoliza na Canada" beshe nai frapirashtata ti izzepka do momenta!

Uspeh

Редактирано от access на 21.05.02 18:17.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: access]  
АвторPeter (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 18:20



Canada i kultura... tozi put naistina me razsmia.
Ne mi govori za kultura v strana deto na opera se hodi po kasi pantaloni i djapanki.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторBorislav (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 18:30



"Сепаратистката и про-англофонска политика на Парти Кебекуа под лидерството на Паризо/Бушар с успех изгониха голяма част от печелившите англ. компании извън Квебек и допълнително влошиха финансовото положение там. "
Tuk neshto ne se vurzva. Hem pro-angliiski (про-англофонска znachi ZA anglogovoriashti), puk hem izgonvat bogati kompanii.
Az li ne razbiram, ili kato si prepisval uroka neshto si sgreshil ?



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Peter]  
Автор access (obektiven)
Публикувано21.05.02 19:00



Ahaaa sega shvanah shto niamash rabota
Hodish na opera po kysi gashti
Ta koia opera posledno gleda po japanki i kysi gashti?

Uspeh



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: access]  
АвторPeter (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 19:10



"Traviata" prez avgust 2001. Biah oshte mnooogo nov ta me zavedoha da vidia shto e to opera v Canada. A po kasi gashti biah ne az, a "tuzemnoto"naselenie, razbira se.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Borislav]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 19:11



Е не проанглийски ами обратното, анти-английски или каквото е там... това са нови думи. Про ми звучеше като против :-)



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Peter]  
Автор access (obektiven)
Публикувано21.05.02 19:17



E znachi sega kato si minal nachalnoto si obuchenie si gotov da idesh da gledash opera na sysedniat tuzemen ostrov v US....tam ne sa po japanki a po maratonki . Taman i na nas shte razkazesh dali taka velichanata ot teb US e po malko tuzemna ;)))


Uspeh



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Peter]  
Авторchovechka (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 19:25



Petre, sastojanieto ti e izvestno i dobre opisano v literatyrata pod nazvanieto "kyltyren shok". Ne se pritesnjavai - povecheto hora minavat po toja pat - otrizanie/negativizam/hlenchene - vkljuchitelno i az. Prez godinite sam imala "ydovolstvieto " da nabljudavam desetki kato tebe (takmo zatova naposledak ne izgarjam ot zelanie da kontaktyvam s novodoshli) - deto gi diskriminirat, deto vsichko im e krivo - ot darvenite kashti, prez loshoto obrazovanie, ta do lipsata na kyltyra. Povecheto hora sled vreme se normalizirat - shtom si stapjat na krakata, zahvanat normalna rabota i navljazat v istinskia zivot. No ot men edin savet - kolkoto po-skoro yspeesh da poglednesh gradivno i optimistichno na neshtata - tolkova po-dobre za tebe!



Тема I az. Ama ni6to ne me pитайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
Авторkompetent (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 19:41



Ne e estestveno kanadec da dava da go razpitvat. Toy obikn. si trae, 6toto nqkxde e nastxpal koteto. Vxpreki tova, pro4etoh polemikata s interes, ot4asti sxm sxglasen. 4esto na na6enskite imigranti im pisva da gledat razko6ni kx6ti i koli i da si pravqt smetkata 4e daje i s dobra zaplata mogat da imat podobno ne6to sled 20 g. Mnogo si otivat ... za da kacnat pak sled 1-2 godini. Gotova para bxrzo se profukva, osobeno ako 4erpi6 nalqvo i nadqsno za da se pravi6 na interesen.
Ne 4uh mnenieto na Kanadeca kak se opravq s obidjiite u nas, kak reagira s kamenno sxrce na stoticite protegnati rxce ot gladni , kak priema roveneto i preravqneto na boklucite ot gladuva6ti, na t.n. "Zov za pomo6t" deto ne ti davat da izpie6 edno kafe. Hodq si 4at-pat v RB i si otdxhvam kato se pribera jiv.
Istina e 4e i tuka ti stava kofti. Ima i variant v koyto se nalaga da izduha6 za malko- naprimer ako si ba4kal, uvolnqt te i nqma social (makar 4e tova e mizerno za tuka podaqnie). Togava po-dobre izkaray 6-7 m. u nas na po- eftino. Klimatxt sx6to e 6iban. Da ama v BG e glad i mizeriq ! Za da qdat ne6to horata jertvat :
1. Higienata si;
2. Zxbole4enieto si;
3. Parkove i gradinki;
4. Dostoynstvoto si;
5. Vxzduha - palqt kyumyur, lista, karat brakmi;
6. Ti6inata - skandali, bibitki, svirki i daje izstreli (obikn. na piqni alkoholici v
selskite krx4mi).
7. Sxdenoto si 4isto minalo - kradat, grabqt i UBIVAT
Ne moje6 da izbqga6 ot vsi4ko tova, nqma kxde da se skrie6.
O6te Apostola na Svobodata e kazal: Nqma li4no 6tastie bez narodno !
Ne se li digne nivoto na prosqcite , ni6to ne stava. Osven ako se iztrebqt.



Тема Re: Do Rangel Kanadskiнови [re: Borislav]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 19:52



Mnogo mi e interesno, ako niakoi ot Kanada potvqrdi cenite za "camping". V Kalifornia, kadeto e nai-skupo v USA, cenata na "camping" - dobre obzaveden, e mejdu $15-$20 na vecher. Moje li v Kanada da e po-skupo ?
Ще ти оставя да си отговориш сам.

, вдигни телефона и питай...

No ti, Rangele, ne gi znaesh tezi raboti, zashtoto samo si gi chul, dori i da si bil v Kanada. А Канада само я сънувах... 6-7 години сън...
Така да бъде, щом ти харесва



Тема Едва линови [re: kompetent]  
Автор beaverbobi (Magister dixit)
Публикувано21.05.02 20:46



Едва ли скоро ще се оправи ситуацията........ Темповете на емиграция непрекъснато се увеличават, вече цели 5500 седмично напускат, милата ни родина.
Бъдете здрави!



Тема Re: do accessнови [re: access]  
Авторiva (Нерегистриран)
Публикувано22.05.02 01:28



access, ne ti li omrazna da se zajazda6 sys vseki, koito ne e na tvoeto mnenie? mai se ima6 za ne6to kato dirigent na kluba i si misli6, 4e vsi4ki trjabva da se suglasjavat s teb. i tvoite tvurdenja, 4e toronto e rajat na zemjata malko vzeha da mi vtrusvat - vasjako mjasto si ima svoite i dobri i lo6i 4erti.



Тема Re: do accessнови [re: iva]  
Автор access (obektiven)
Публикувано22.05.02 02:08



Za razlika ot teb az govoria konkretno i spezifichno ne obshto i po prinzip.
Toronto e fakt (izvesten v ziala Canada), che e ikonomicheskoto syrze na Canada kakto i (v sluchaia stavashe duma) kulturen zentyr na Canada.
Az tova kazah,....ako ti imash neshto obratno da mislish dai da go obsydime, dokazi si tezata...
teorii ei taka ala-bala kakto prikazvash na edro sorry ama ne priemam za dovodi....
A pyk ako ti e omryznalo da me chetesh....ami mnogo lesno...ne go pravi....
Kato gledam dosta hora me chetat i tova me radva . Shte preziveia che ti ne go pravish. A i nikoga ne se stremia da se haresam na vsekigo. Moeto mnenie e moe i nikoga ne go nagazdam da se haresam na teb ili nakoito i da e. Moeto mnenie e prosto edno ot mneniata v foruma (imam pylnoto pravo na nego v public forum kato toia) i az vinagi opitvam da go zashtitia s max dobri dovodi, zifri, fakti. Drugi sa tia koito govoriat ala-bala ne az.


Uspeh



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторDido (Нерегистриран)
Публикувано22.05.02 06:31



Vpe4atlen sam.I vse pak pishesh,4e ako se varnesh...Kak vijdash BG?Nima naistina e po-dobre ot Canada-vzemayki vsi4ko v predvid(mutri,koruptziya i t.n.).Mojesh li da jiveesh spokoyno i bez strah za UTRE-nezavisimo,4e imash dostata4no sredstva.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Dido]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано23.05.02 13:44



Vpe4atlen sam.I vse pak pishesh,4e ako se varnesh...Kak vijdash BG?Nima naistina e po-dobre ot Canada-vzemayki vsi4ko v predvid(mutri,koruptziya i t.n.).Mojesh li da jiveesh spokoyno i bez strah za UTRE-nezavisimo,4e imash dostata4no sredstva.
Ами като не обръщам внимание на тези неща. Ходих към провинцията и страшно ми хареса спокойствието и задружността с която живеят особено в по-малки градчета и селца. Хората се познават, помагат си... А колкото до мутрите и корупцията, на тях не им обръщам внимание. Мутрите няма да дойдат у дома, нито имам вземане-даване с корупция. Тези неща ги има и в Канада но на много по-високо ниво. Т.е. не се занимават с рекетиране на дребни собственици на фирми а с рекетиране на народа под формата на закони, данъци и т.н. Нали ви казах случката за мястото за почивка край реката, което се обърна на платен паркинг при първия удобен шанс за рекет.
Но мен не ме слушайте, аз нямам претенции, задоволявам се с малко, обичам спокойния живот и ми е все едно дали съм на палатка или в 3 етажна къща...



Тема Re: Debora ------нови [re: Debora]  
АвторPOLl (Нерегистриран)
Публикувано23.05.02 13:49



http://ads.dir.bg/img/fun/122.gif/ IMAGE



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
АвторDido (Нерегистриран)
Публикувано24.05.02 05:16



Jelaya ti uspeh.

Dido



Тема Re: За спането в началотонови [re: Kaнaдeцa]  
АвторБapи (Нерегистриран)
Публикувано29.05.02 11:43



Чух, че имало мотели в Мореал, където можеш да спиш за около 500 CAD на месец. Вярно ли е и можеш ли да дадеш подробности - адреси, е-мейли, телефони



Тема Re: За спането в началотонови [re: Бapи]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано29.05.02 14:30



[re]Чух, че имало мотели в Мореал, където можеш да спиш за около 500 CAD на месец. Вярно ли е и можеш ли да дадеш подробности - адреси, е-мейли, телефони
Ама я каза. 500 CAD е много пара. Не че има проблем да ти приберат 500 че и повече за спане, ако имаш пари в излишък. Ако си сам човек, стая под наем е най-разумното, защото е обзаведена, плаща се седмично и можеш да напуснеш по всяко време. По принцип имаше и такива апартаменти, които могат да се наемат месечно (иначе най-малкият срок е 1 година) но цената беше колкото мотел, така че няма смисъл. Ето тук


Стая излиза около $300 на месец.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Anto_Speedy]  
АвторShashnat (Нерегистриран)
Публикувано29.05.02 16:15



Абе, човеко, аз май нищо не разбирам, та може ли да ми обясниш как точно гние керамиката



Тема Re: ВЪПРОСИ ДО ВСИЧКИнови [re: Kaнaдeцa]  
АвторMилeнa (Нерегистриран)
Публикувано29.05.02 22:13



Ще освежа темата с малко женско пръсъствие :)) Коментари за Канада няма да правя защото тази държава никак не ме кефи и ще съм много субективна.

Най-после успях да прочета темата, което уверявам Ви никак не беше лесно.
Момчета мили и толкова много знаещи, имам няколко въпроса към Вас:
1. С каква цел изписахте толкова много глупости? Липсва Ви поле за изява или какво?
2. Ще ми е интересно да разбера след като толкова много работите, как успявате да отделяте от работното си време за се мотаете с часове тук?
3. Заяждате се през цялото време, а помислете колко много полезни неща щяхте да споделите и да помогнете на тези, които са решили да тръгнат по Вашия път.

Знам, че сега ще се подразните като ме прочетете, но се надявам, че поне малко ще се замислите. Не се сърдете, но човек като Ви чете едва ли остава с по-различни впечатления от моите.

Желая Ви успех!



Тема Re: За спането в началотонови [re: Kaнaдeцa]  
АвторBari (Нерегистриран)
Публикувано30.05.02 12:53



Да, ти този линк си го пускал и по-рано, но тези обяви може да ги ползвам след като стигна там. Аз нямам познати и трябва поне няколко дена да спя някъде. Дай съвет къде, ама за по-евтино



Тема Re: За спането в началотонови [re: Bari]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано30.05.02 14:44



Погледни тук:





Тема Един друг въпроснови [re: Kaнaдeцa]  
АвторBari (Нерегистриран)
Публикувано31.05.02 11:54



Канадец, благодаря ти за желанието ти за помощ и за отговорите ти.

Виж сега едно друго питане. Май го видях и на друго място във форума, но и много съм се замислял - дали отначало не е по-добре да се отиде в друг град - не в Монреал, а например в Квебек, Hull или Лавал. Защото всички ходят в Монреал заради по-големите възможности, но пък в другите градове пък са по-малко емигрантите - не знам, не съм бил там и не знам. Кажи според теб как е.



Тема Re: Един друг въпроснови [re: Bari]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.02 15:35



Ако говориш добре френски няма особено значение. Но ако ще се оправяш с английски, в Laval ще те гледат много накриво (живял съм там) да не говорим в Квебек. Доколкото виждам наемите в Монреал осезателно са се вдигнали. Преди се намираха прилични стаи за по 130 на месеца, а сега май за по-малко от 280 не можеш намери... Ако говориш английски ти препоръчвам Snowdon -- спокоен, сравнително евтин квартал. Има станция на метрото и страхотна Double Pizza отстреща -- непременно я опитай!



Тема Oshte edin vaprosнови [re: Kaнaдeцa]  
Автор naminal (дерзаещ)
Публикувано31.05.02 18:13



Kazvash, che kato si vlizal v Quebec sa ti zakrepili blankite za testove po French za vizata ( neshto podobno beshe, izvinjavai ako barkam ). Tova naistina li e taka? Az smjatam sled kacaneto v Montreal da otida v Toronto naprimer. Shte mi varjat li njakavi dopalnitelni dokumeti za vizata i vaobshte, spored teb, shte imam li njakakav problem ?

Mersi predvaritelno.



Тема Re: Oshte edin vaprosнови [re: naminal]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.02 19:04



Kazvash, che kato si vlizal v Quebec sa ti zakrepili blankite za testove po French za vizata ( neshto podobno beshe, izvinjavai ako barkam ). Tova naistina li e taka? Az smjatam sled kacaneto v Montreal da otida v Toronto naprimer. Shte mi varjat li njakavi dopalnitelni dokumeti za vizata i vaobshte, spored teb, shte imam li njakakav problem ?
Виж сега. Запомни, че ти кацаш в Канада и можеш да ходиш където си искаш. Онези кебекари може да ти се зъбят колкото си искат, но ти имаш виза за Канада и това си е. Ще поставят условия, само ако искаш да останеш в Квебек.



Тема въпрос към КАНАДЕЦА...нови [re: Peter]  
Автор Гpaциoзнaтa (умница-хубавица)
Публикувано02.06.02 16:56



Не знам дали можеш да ми помогнеш със съвет,но изчетох всички твои съвети до тук и реших,че си компетентен и не даваш лъжлива информация...
Аз не покривам точковата система,нито моят приятел,но проблема ни е можем ли по друг начин да стигнем до Канада-било то с туристическа или някакъв друг вид виза,за която не се налага да събираме точки!!!
Средствата не са от значение...
Искаме да влезем в Канада не с цел да останем там,а от там да ни издърпат в Щатите...
Имам роднина там,който ще поеме всички разходи...
Интересува ме имаме ли такава възможност и по какъв начин може да стане това?
Ще оставя и и-мейл за всеки случай...
Интересуват ме всички варианти-и легални и нелегални да влезем в Канада!
Предварително ти благодаря!!!
graciq@mail.bg

"Този,който не се е научил да целува ръка,
с достойнство,после ще целува дупе на
колене!"


Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: Kaнaдeцa]  
Авторroxy (Нерегистриран)
Публикувано09.07.02 03:18



Zdrasti
Emi az pitam!Kude da nameria dobar lawer po immigrazionnite i refugee vuprosi v Canada?Ili istinski Canadski lawery v Bg?S dve dumi takuv deto da mi specheli refugee deloto???Popadam na niakavi deto ne vurshat rabota....Shte sum ti adski blagodarna kao mojesh da mi kajesh neshto helpful!
Thanks:)



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: roxy]  
АвторKaнaдeцa (Нерегистриран)
Публикувано09.07.02 18:23



Това вече го пробвахме с роднини но не стана. Много е трудно, защото откакто в Бъългария няма комунизъм не можеш да убедиш канадците, че бягаш от България по политическа или друга причина.
С адвокати не съм се занимавал и не мога да ти дам съвет.



Тема Re: Аз съм канадец. Питайте.нови [re: roxy]  
Автор Jessy Ventura ©®™ (P.Eng)
Публикувано09.07.02 21:36



Aman ot tezi refugee-ta

jessy_ventura@shaw.ca
members.shaw.ca/jessy_ventura/home.html
ICQ 143689921



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.