Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:33 23.06.24 
Политика, Свят
   >> България
*Кратък преглед

Тема ТОВА ОЧАКВАМ И У НАС!нови  
Авторнeтъpпeлив нeпyшaч (Нерегистриран)
Публикувано05.11.04 22:21



Ирландия стана първата държава в Европа, която забрани пушенето в ресторанти, барове и заведения за обществено хранене. Постановлението влиза в сила от вторник, 30 март.

Новият закон освен това забранява пушенето на затворени работни места, в това число, барове офиси и фабрики. Законът също така не позволява пушенето дори в служебните автомобили. Компаниите, които не спазват законовата мярка, ще бъдат глобявани до 3 000 евро за всяко нарушение.

Законът е част от борбата срещу тютюнопушенето и нездравословния начин на живот. В редица страни от ЕС като част от тези мерки, бяха наложени сериозни рестрикции върху излъчването на телевизионни реклами на алкохол и цигари. Много правителства от ЕС започнаха кампании и за здравословен начин на живот, включващ правилно хранене, спортуване и консумиране на плодове и зеленчуци.

За пръв път обаче в Европа се налага такава тежка мярка, включваща пълна забрана за пушене в барове и ресторанти, както и на работните места.

Според големите компании за алкохол обаче, забраната за пушенето в пъбовете и баровете ще намали рязко печалбите им, защото клиентите няма да се заседяват в кръчмите, ако не могат да пушат на спокойствие докато си пийват.

От алкохолния гигант Diageo, производител на бирата Guinness, са решили да дадат безплатно над 10 000 халби бири на посетителите на баровете и пъбовете след въвеждането на забраната, в опит да спрат отлива на клиенти.

Миналата година продажбите на компанията паднаха със 7%, докато общите приходи от баровете в Ирландия също отчитат спад с 5%.





Тема Re: ТОВА ОЧАКВАМ И У НАС!нови [re: нeтъpпeлив нeпyшaч]  
АвторHиkи5 (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 00:57



Не е много правилно, но уви законите, които са приети, трябва да се спазват и уважават. Тук във Флорида миналата година влезе в сила подобна забрана, но я ограничиха само до заведения за хранене. Има един голям бар тук, който предлагаше и храна - в самия бар спряха да предлагат храна, но който иска може да яде на верандата където има достатъчно маси...



Тема Re: ТОВА ОЧАКВАМ И У НАС! [re: нeтъpпeлив нeпyшaч]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано06.11.04 08:25



"Новина" от преди 7-8 месеца, но доста добър опит да се нормализира този клуб.

Предполагам че такъв или подобен закон има и в Бг, някой спазва ли го, в смисъл властите налагат ли спазването му?

I JUST MIND MA' BUSINESS, U MIND YOURS, OR ELSE...


Тема Re: Флоридаааанови [re: Hиkи5]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано06.11.04 08:29



Едно оригинално решение на въпроса.
Интересно ми е дали някой вече не е подал в съда оплакване че тази забрана на пушене не му нарушава личната свобода?
А как е положението в ресторантите? Има ли отделни райони/части/етажи за пушачи?

I JUST MIND MA' BUSINESS, U MIND YOURS, OR ELSE...


Тема Re: ТОВА ОЧАКВАМ И У НАС!нови [re: нeтъpпeлив нeпyшaч]  
Автор mizrahi (Човек)
Публикувано06.11.04 10:50



Да, аз също съм непушач и ми е много, ама много противно, когато в ресторант или бар някой ми дъхти отрови в лицето. Впрочем, моите приятели също не пушат, така че това не се случва много често...

Проблемът за БГ обаче няма да е в наличието или липса на закон а в неговото прилагане. Българите са подчертано неизпълнителни към такива закони, а полицаите са лесни за подкупване, затова на един собственик на заведение ще му е по изгодно да бута по 100тина лева месечно на някое ченге, вместо да спре пушенето и така да се лиши от доста повече клиенти...Същото е и с продажбатана алкохол и цигари на непълнолетни - забранено е, даже е престъпление по НК, обаче не виждам да има осъдени, или изобщо някой да го е грижа...

Колкото до личната свобода, не мисля, че се накърнява - нека си пуши у тях-кой му пречи. Проблемът е, че никой не е длъжен да му диша отровите, защото на пушачът му харесва да си пие кафето и да пуши едновременно...Доказано е, че пушенето е много вредно и за пасивните пушачи, а аз, макар да не искам да живея вечно, не их искал да си скъсявам живота заради чуждо удоволствие...

Накъдето и да погледнеш, все Чудеса ще видиш...


Тема Re: ТОВА ОЧАКВАМ И У НАС!нови [re: Mitre]  
Авторнeпyшaч (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 10:52



В България има закон да не се пуши на определни обществени места, но българинът нали си е Ганьо, общо взето не го спазва, а и никой, доколкото ми е известно, не го следи дали спазва или не. Пълно безхаберие. Точно така , както не се спазват и много други закони. Най-големият проблем на българите е безотговорността! Пълна, бих казал, и то във всяко отношение! Аз лично не съм съгласен да ме тровят с цигарен дим, чиято миризма дори не понасям, а да не говорим, че има достатъчно токсични и канцерогенни съставки, че дори и известна доза облъчване. Мои познати, които също не пушат, се оплакват, че в учреждения и болници, където по принцип трябва да се спазва закон, който забрани пушенето, масово си продължава практиката да се пуши и да се тровят околните. Поне за 90% от хората пушенето е въпрос на гаден навик и от нямане какво да си правят ръцете или пък да се "успокояват" - с толкова пушачи съм говорил. И доста хора познавам, които ги спряха от раз и изобщо не съжаляват за това



Тема Re: ТОВА ОЧАКВАМ И У НАС!нови [re: нeпyшaч]  
АвторXyбaвaтa Eлeнa (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 11:27



Прав си!!!




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.